Žánry a kategorie na DK - vaše návrhy


kapr
kapr 21.05.2017 v 17:18

Díky, vítám, že se něco děje, posouvá, rozvíjí. Já bych skoro počkal až by naskočilo to nové vyhledávání. Teprve pak bych asi přistupoval ke změnám v kategorizaci.
Jen mimo program jsem si zkusil seřadit někde seznam autorů podle roku narození, a vzápětí jsem zjistil, že těch kteří se podle všeho asi nikdy nenarodili, je tu možná docela dost. Chápu, že mnohdy je to snad i nedohledatelné, ale v takovém případě by takové třídění mělo náhradou používat rok kdy byla jejich kniha vydána, jako náhradní rok narození, protože jinak třídění zřejmě prázdný rok narození považuje za rok nula, a všechny takové autory v okamžiku kdy chcete vidět ty nejstarší nasype na začátek.
Hodně údajů zde chybí. Myslím si, že po vložení a uložení informací by se uživateli měl zobrazit panel, který by uváděl všechny položky, které u autora, nebo díla (knihy), po zásahu uživatele zůstaly dosud nevyplněny. Lajdák to odklikne, pečlivka zamaká. Někdy něco doopravdy prostě nejde, ale takový připomínač by byl ze zlata!

jirin@
jirin@ 21.05.2017 v 17:37

tenax - botanika a zoologie jsou velmi široké vědní obory a po zvážení souhlasím s Vámi, že by si zasloužily stát mezi žánry a kategoriemi samostatně. Jen přemýšlím o tom, že spousta dalších vědních oborů, které spadají do biologie nebo s ní velmi úzce souvisí nebude kam zařadit. Snad potom pod Vědu? Anebo přidat také biologii vedle botaniky a zoologie?

R.E.M. - já jsem se asi nevyjádřila přesně. Myslela jsem na dva samostané pojmy - Geologie a Geografie - ta mi tam vlastně také chybí. A jak jsem zmínila Vědy o Zemi, tak jsem měla na mysli geologii, mineralogii, petrologii, pedologii, hydrologii, meteorologii, klimatologii, geografii, geodézii ... to všechno a možná ještě další jsou obory spadající do Vědy o Zemi.

tenax
tenax 21.05.2017 v 17:54

jirin@ - v tom mém návrhu na úpravy žánrů (20. 5, 13.57 hod.) ale Biologie také je, jako samostatný žánr (kategorie), mimo Botaniku a Zoologii. Tam mám představu, že by se mohly zařazovat knihy třeba o genetice, imunologii, mikrobiologii, fyziologii a pod.

jirin@
jirin@ 21.05.2017 v 18:16

tenax - ano, ano! Já jsem zřejmě Biologii ve vašem příspěvku v té obsáhlé diskuzi nejspíše přehlédla - anebo jsem si to nezapamatovala :)

elfos
elfos 21.05.2017 v 19:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 21.05.2017 v 20:09

jirin@: To se mi líbí -
zvlášť geologii + mineralogii
zvlášť geografii a
geodézii, hydro~/pedo~/meteoro~/klimato~ logie společně pod položku Vědy o Zemi.

Kam zařadit petrologii a petrografii?

Text příspěvku byl upraven 21.05.17 v 20:18


R.E.M.
R.E.M. 21.05.2017 v 20:10

Kdyby se zavedla Botanika, co s kat. Zahrada? Zůstala by zvlášť?

tenax
tenax 21.05.2017 v 20:23

Já bych do Zahrady spíš dával knihy o stavbě zahradních chatek, hnojení a ochraně rostlin a obecně o zahrádkaření, kdežto do Botaniky určovací klíče, knihy o jednotlivých skupinách rostlin a pod.
Jenže vím, jaký je tady problém. My si zde můžeme ujasnit, co kam patří nebo by mělo patřit, ale co provedou uživatelé, kterým je to fuk? Když si uvědomím, že jsou tady takoví, kteří ke slovenskému překladu americké autorky vloží žánr Slovenská literatura (realita, kterou jsem opravoval!), tak mě přepadají pochybnosti, jestli má to všechno snažení nějaký smysl. Ale chci být optimista...

R.E.M.
R.E.M. 21.05.2017 v 20:30

Tenax: Asi by se hodil taháček s určitými pravidly, aby bylo jasné, zda např. budeme knihu o růžích - jejich odrůdy, pěstování + d kapitolou o historii dávat do obou kategorií Botanika i Zahrada nebo jen do jedné?

Text příspěvku byl upraven 21.05.17 v 20:31

tenax
tenax 21.05.2017 v 20:42

Já bych řekl, že spíš Botanika, stejně jako kaktusy, orchideje, trvalky, cibuloviny, prostě všechno, co se týká normálních kytek. Je otázka, co ovoce a zelenina, ta by se asi spíš hodila do Zahrady. Ovšem netuším, co třeba s houbami, to by znamenalo další žánr Mykologie. Ale protože jsou pořád ještě řazeny do rostlinné říše, tak nejspíš Botanika a jako štítek Mykologie.
Hlavně se ale těším na zavedení vícežánrového vyhledávání, které slibuje Dan. To vyřeší mnoho problémů, které vznikaly při chybném či chybějícím zadání některého žánru.

R.E.M.
R.E.M. 21.05.2017 v 20:49

Tenax: No, já bych knihu o růžích a jejich pěstování dala i hledala v Zahradě ;-). Nebo bych ji, pro jistotu dala do obou.

Takže vidím, že nápověda by se mi hodila.

tenax
tenax 21.05.2017 v 20:54

R.E.M. - A tohle dilema právě vyřeší vícežánrové vyhledávání. Ať k té knížce vložíte jenom Botanika nebo jenom Zahrada a nebo obě, tak ji najdete.
A to bude fajn!!!

R.E.M.
R.E.M. 21.05.2017 v 20:58

Tenax: To ano. Také jsem na budoucí vícežánrové vyhledávání natěšená. :)

jirin@
jirin@ 21.05.2017 v 22:43

R.E.M. - já jsem zmínila petrografii a pedologii též jako součást věd o Zemi. Tam sice patří též geologie a geografie. Pokud by však tyto dva vědní obory - geologie a geografie - byly v žánrech uváděny samostatně, tak pod Geologii by měly patřit obory petrologie, petrografie, mineralogie, pedologie, geofyzika a geochemie.

jirin@
jirin@ 21.05.2017 v 23:24

tenax, R.E.M - k některým knihám bych také vložila kategorie Zahrada a Botanika (jak o tom diskutujete), ale v některých případech bych volila Zahrada a Hobby.

tenax
tenax 21.05.2017 v 23:36

jirin@ - Já asi taky, i když vůbec s tím žánrem Hobby mám trochu zamotanou hlavu. Co zahrnuje? Může to být filatelie, fotografování mraků, luštění křížovek, zahrádkářství, modelařina, houbaření... :-(.
To už se asi bude muset ponechat na libovůli a nápaditosti vkladatelů. A na použití štítků.

evy2
evy2 22.05.2017 v 09:07

Dan: Precitala som si reakcie v tejto diskusii, v ktorej sa uviedli dalsie zaujimave nazory, nad ktorymi je vhodne porozmyslat, nasledne na to zrealizovat, pripadne zaradit.
K Astrologii, okultizmu a ezoterike, zostava moj nazor nemenny. Suhlasim s dalsimi podnetmi, respektive reakciami, ktore napisali elfos a Lord Snape.
Prosim o znovunavratenie a opatovne zaradenie tohto zanru spat tak, ako to bolo predtym.
Dakujem :o)

jirin@
jirin@ 22.05.2017 v 09:23

tenax - žánr/kategorie Hobby zahrnuje opravdu širokou škálu činností, kterým se lidé věnují ze zájmu/záliby. Může jít tedy o různou formu sběratelství, různá řemesla, též o umění, ba dokonce i o vědu. Já to vidím tak, že pokud je to jen trochu možné, připojit u konkrétní knihy vedle Hobby ještě další žánr. V některých případech to ale třeba nepůjde, prostě si nevybereme. Podrobnější vyjádření každopádně svěřit štítkům.
Ještě kdyby šlo zkombinovat hledání žánr/kategorie + štítek .... nebo vyhledat podle žánru/kategorie a následně mít možnost ještě zúžit a zpřesnit výsledek vyhledávání pomocí štítků. Ale to už bych asi chtěla moc.

Dan
Dan 22.05.2017 v 14:43

Můžete vyzkoušet pokročilé vyhledávání podle více žánrů: http://www.databazeknih.cz/pokrocile-vyhledavani

jirin@
jirin@ 22.05.2017 v 14:58

Dan - vyzkoušela jsem, vyhledávání se daří. Výborně! Ale nedaří se mi nalezené knihy seřadit podle nabízených kritérií.

Dan
Dan 22.05.2017 v 15:05

Díky, opraveno.

jirin@
jirin@ 22.05.2017 v 15:13

Dan - vyzkoušeno, funguje to! Uživatelé budou zcela určitě spokojeni.

tenax
tenax 22.05.2017 v 15:21

Také jsem vyzkoušel a chrochtám blahem!
A jestli budou ještě upraveny a rozšířeny žánry a kategorie, půjdu zapálit svíčku k Tadeáškovi :-)

siena
siena 22.05.2017 v 15:43

Už jsem vyzkoušela Román a Historie...pěkné...:)

siena
siena 22.05.2017 v 16:08

A ještě bych se přimlouvala za co nejrychlejší uvedení v Novinky na webu...



Vložit příspěvek