Série u knih


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.05.2017 v 10:34

Baghira: Děkuji. Nevěděla jestli, jestli to je druh série, kde se musí je za sebou, jelikož mě zmátly datumy vydání dílů. Dík :)

Finskej
Finskej 18.09.2018 v 16:07

Dotaz/návrh je prostý: lze zavést hodnocení sérií? Leckteré mají dost dílů (10, 15, víc...) a člověk by často nechtěl psát komentáře k jednotlivým knihám (nebo opakovaně vkládat totéž k více dílům, když si třeba drží +- stejnou úroveň), ale prostě povšechně zhodnotit celou řadu/sérii a vypíchnout její podstatné rysy.

Pozn. více díly myslím třeba svou oblíbenou UF, tam je běžné, že slavné/TOP série (aka Dresden, Kate Daniels, Mercy Thompson, Sandman Slim, RoL atd.) mají často 7-10 dílů a i víc...

Text příspěvku byl upraven 18.09.18 v 16:08

Naias
Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.09.2018 v 16:50

Ono by to bylo praktické pro už čtentené serie. Čtu postupně, ohodnotím, napíšu komentáře (nejhorší je pro mě varianta, že někdo okopíruje komentář z prvního dílu a dá ke všem dílům série, to je potom lepší komentář vynechat úplně, ne?) a v posledním díle shrnu sérii. Všimla jsem si, že to dost lidí dělá hned u prvního dílu a zbytek sérii jenom hodnotí. Ale pokud.se jedná o rozečtenou sérii, kde všechny díly v moment čtení ještě nevyšly, není na škodu ochudit místní uživatele? Já se inspiruju novými komentáři a svými oblíbenými...
Ale jak píše Naias, těsně vedle je vlákno řešící skoro to samé :)
Jenom nevím, jak by to potom vypadalo v hodnocení? Byl by jeden žebříček na knihy a druhý na série? Možná proto se tady nikomu do toho moc nechce, přestože by to byla asi dobrá věc (píšu "asi", přestože já bych nevyuživala, viz začátek komentáře), ale nedovedu si to představit v praxi. Kdyby šlo hodnotit a psát k komentáře sériím...

Litocha
Litocha 18.09.2018 v 18:32

Tak když jde hodnotit a komentovat jednotlivé povídky v rámci sbírky, nevím, proč by nemělo jít hodnotit a komentovat i série, byla-li by vůle. Musela by se ovšem zřídit další záložka u knihy a netuším, jak moc by to bylo náročné.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.09.2018 v 18:37

Už tak povídky fungují na jiném principu než knihy, tak by tady byla třetí princip? Nevím, zda se do toho majiteli webu chce...


woodward
woodward 18.09.2018 v 18:59

Možná by to nebylo na škodu. U některých sérií člověk zhltne první díl s velkým nadšením, jenže pak následuje pět nebo deset dalších a začne to bejt otrava. Nebo naopak, začátek nic moc, ale když člověk přeleze první díl, kterej ho moc nebere, dál je to už lepší (a pak třeba zase horší). Jo, hodnocení a komentáře k celým sériím by měly smysl.

Eldar80
Eldar80 18.09.2018 v 22:57

Mít možnost hodnotit série či jednotlivé ságy se tu už několikrát objevila v průběhu několika let. Vzhledem k tomu co tady Dan provádí je to asi marný, ale klidně se znovu připojím. Takto je možné hodnotit celé ságy jen v případě, kdy vyšly v souhrném vydání jako třeba kompletní vydání zaklínače:
https://www.databazeknih.cz/knihy/zaklinac-povidky-saga-dalsi-pribehy-se-zaklinacem-zaklinac-komplet-8-knih-348033
Každopádně zaklínače musí někdo z moderátorů nenávidět, protože několikrát prznil sérii zaklínač a teď se zase u knih objevuje série jen pro ságu... ach jo. Tohle je fakt stupidní nekonečná válka.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.09.2018 v 23:39

Nově je možnost "zamčení série". Původně jsem myslela, že se to vztahuje pouze na ukončené série, ale po domluvě s moderátorem je to možné i se stále vycházející sérii. Třeba v případě, pokud někdo neustále chybně předělává pořadí (třeba aktuální série Deadpool, kde vždy někomu houkne). Nevím, jak je to s oním Zaklínačem. A přiznám se. To je důvod, proč jsem ještě sérii nečetla. Protože nevím, jakou knihoi začít (potom nastuduji vlákno, teď se to někde rozebíralo, to si pamatuji). Když se napíše moderátorovi s odkazem a informacemi, opraví a zamkne sérii. Pokud by chtěl někdo další upravovat pořadí, dostane hlášku, že to lze jenom přes moderátora.

Eldar80
Eldar80 18.09.2018 v 23:45

Lenka.Vílka: Vlákno je o hodnocení sérií. :) Zaklínače jsem zmínil bokem, protože zrovna tam je možnost ohodnotit celou ságu díky dárkovému soubornému vydání. (viz odkaz) Nevidím problém tohle vytvořit i pro ostatní ságy.
K zaklínači: na nových vydání je na každé knize číslo 1 - 7 z čehož jasně plyne pořadí. Aféra kolem zaklínače se řešila asi půl roku a už na to nemám nervy.

Finskej
Finskej 19.09.2018 v 01:46

Technická poznámka: nerad bych rozpoutával diskuse, jistě zapálené, o tom, co je na databázi co a kdo/jak to prodiskutovat. A kde. Můj dotaz a žádost zároveň se vztahovala čistě k technické možnosti/vizi mít příležitost stejně, jako se hodnotí jednotlivé knihy, napsat celkové hodnocení k sériím/řadám. Debaty, zda to lze či ne, nejsou pro mě podstatné, protože budou nutně i osobní a zabarvené. Od toho bych se rád oprostil. Ptám se proto, že bych nesmírně rád měl možnost se podívat na, vymyšlený příklad, sérii "válka o planetu X" a přečíst si něco jako:
"v podstatě stručné, akční, Asimova v tom nehledejte, ale drží si to průměrnou úroveň, série má 10 dílů, do 8. je to super, 9-10 je pro skalní fanoušky, jinak vynechejte, do 8. dílu to bylo za ****, ty dva poslední se mu nepovedly. Jinak jazyk skvělý a vtipy ostré."
Tento způsob hodnocení - jeho možnost - by mi u řady sérií usnadnil výrazně rozmýšlení. A patrně bych sérii, kde díl 9-10 už stojí za houby, přečetl do 8. dílu a byl spokojený. Protože bych věděl, že za nějaké čtení nějakou dobu to stojí a za finální varování bych byl vděčný.
Tak proto bych chtěl tu možnost.

Text příspěvku byl upraven 19.09.18 v 01:47

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.09.2018 v 05:55

Eldar80: Zaklinače jsem uvedla jako příklad, protože jste ho jako příklad uvedl vy, jiný důvod to nemělo ;) a o zamčení série jsem psala kvůli tomu, co jste psal vy.
Ale je málo sérií, které takto v boxu vyšly. Asi jsem hloupá, či co, ale já bych nikdy nehodnotila box série, pokud ho doma nemá m, ale mám díly jednotlivě. Ale pokud by bylo možné hodnotit sérii, to je něco jiného.
Ten box tam není, protože si někdo hodný řekl, že tam bude, ať mohou lidé hodnotit celou sérii, ale protože box vyšel. Uměle vytvořená položka celé série v rámci oné seriii, aby se mohla hodnotit celá není řešením.
Proto jsem předtím psala, že si zatím neumím představit, jak by to bylo technicky provedené, a možná proto to není (nebo se do toho někomu z toho důvodu nechce), přestože to dobrý nápad je...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.09.2018 v 07:04

Finskej: předpokládat, že se debata nedostane jinam je lehce naivní. Stačilo by přitom jediné. Něco navrhnout. Třeba, jak by to podle vás mělo vypadat nebo tak. Asi je to technicky obtížnější, proto se do toho nikomu nechce. Pochybuji, že to je na just nebo něco podobného...
Ale.děkuji za informaci, jakým směrem mám dovoleno směřovat příspěvky. Ale to jste měl napsat hned na začátku. Protože já si myslím, že kdyby se sérii zavedli jednu věc, musí i další a další a je to běh na dlouho trať a ještě k tomu dlouhý, náročný a technicky obtížný.

Finskej
Finskej 19.09.2018 v 16:37

Mělo by to vypadat tak, že podobně, jako je tomu u knih, by člověk u série mohl napsat své hodnocení, odeslat je (to vše ve webovém prohlížeči) a ono by se pak zobrazovalo a ostatní si je mohli číst. Omlouvám se, že tato představa nebyla patrná sama o sobě a že jsem ji explicitně nerozepsal dříve.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.09.2018 v 16:56

Finskej: já pochopila, jak to myslíte. Ale šlo mi o samotný návrh akce. Kde by se ono hodnocení zobrazovalo? Při rozkliknutí série? Nebo u autora výpis sérií a tam možnost komentářů, případně hodnocení?
Chci tím říct, že nejste první. A až toto vlákno zapadne prachem, přijde další. Což je pro mě signál, že je s tím asi nějaký technický problém.

Jinak, já jsem určitě pro. Špatná věc to určitě není. Jenom si to neumím představit v praxi. Možná u uzavřených séri, ale u těch, které stále vycházejí?

Víte z čeho mám strach? Že se uživatelé rozhodnou ignorovat jednotlivé díly a budou hodnotit pouze celou sérii. Je to ovšem způsobeno mojím přístupem. Hned píšu komentáře. Ale třeba u série
https://www.databazeknih.cz/serie/mec-pravdy-252 jsem prostě jenom hodnotila díly, protože jsem četla před registrací sem.

Ale zase je hodně sérii, které jsem skončila po prvním díle a nepomohla mi informace, že třeba u pátého se to zlepší. Prostě jsem šla k další sérii. Které jsou lepší už od prvního...

Tak málo času a tolik knih :) ( a dalších věcí v životě)

Text příspěvku byl upraven 19.09.18 v 16:56

Finskej
Finskej 28.09.2018 v 19:03

No, jelikož nejsem designér webů, tak uživatelsky říkám, co za funkci bych chtěl. Je na deignérech, aby ji vyzkoušeli plácnout na 2 - 3 různá místa a vyhodnotili na základě chování a feedbacku uživatelů, kde je to nejlepší. Tak se to většinou dělá nebo dělat má. Nemá smysl klást ten dotaz a očekávat odpověď ode mě (když nejsem designér webů, ale uživatel).

Skutečnost, že nejsem první, vůbec neznamená, že je to technický problém. Taková logická relace neexistuje, resp. nelze to takto odvodit. Třeba se prostě jenom ještě neozvalo dost lidí a v tom případě je naopak užitečné být dalším, kdo se ozývá.

Umím si to představit docela jednoduše.

Z toho strach nemám. Proto tu věc chci, abych vždycky nemusel číst a psát komentáře díl od dílu.

siena
siena 28.09.2018 v 19:06

Vzhledem k tomu, že je trend psaní do sérií, přimlouvala bych se také pro zavedení takového hodnocení.

Text příspěvku byl upraven 28.09.18 v 19:17

Lexi.bell
Lexi.bell 14.03.2019 v 21:46

Ahoj, doporučíte mi nějaké romantické fantasy? Přečetla jsem toho už tolik a mám pocit, že nemám co číst už :D
Navíc mám pocit, že už toho není moc s tématikou teenagerů nebo mladých dospělých. Úplně dospelácké tématicky mě nebaví ????????‍♀️

Twinny
katerina2660
Lexi.bell
Lexi.bell 19.03.2019 v 11:28

Vampýrskou akademii jsem četla :) ale děkuju :D aspoň vím že má někdo stejný vkus jak já :D

tatjana1737
tatjana1737 28.05.2019 v 14:48

Ahoja, je tu někdo, kdo četl sérii v angličtině? Zajímalo by mne pár věci z dílu "Vepsáno krví vlastního srdce" :-).

msjadepaton
msjadepaton 20.06.2019 v 12:49

Já myslím, že je škoda, že jí neříká Sasanko. Osobně by mi přišlo vtipné, kdyby v češtině říkali Skotové anglickým vojákům Sasanky :D.

ProstěAmálka
ProstěAmálka 24.11.2019 v 23:11

Série Dvůr trnů a růží.
Přijde mi že série nebyla tak úplně ukončena i když byla vydána novela, nevíte někdo jak to je? Podle internetu se nic nechystá, ale i tak mě zajímá zdali někdo z Vás neví něco víc

Text příspěvku byl upraven 06.03.23 v 08:53

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 24.11.2019 v 23:52

Co se takhle podívat do diskuse k zatím poslednímu dílu série? Tam odpověď je.



Vložit příspěvek