Vampýrská akademie

Vampýrská akademie

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24194/vampyrska-akademie-zBX-24194.jpg 4.51620

Vampýrská akademie (1.)

Vampire Academy (2007)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Domino

sylva8672

Miluju knihy o upírech, ale už jsem četla lepší

FlakeWhite

Nechápu v čem je knížka tak úžasná. Myslím, že ve svých 14 letech do cílové skupiny spadám, ale i tak mě kniha vůbec nebavila, dokonce jsem jí ani nedočetla.
Upírský svět byl dobře vymyšlen, ale někdy jsem měla pocit, že hlavní hrdinka ani není upírka.
Další mínus pro mě byl děj. Nic napínavého se tam nedělo. Kniha byla očividně zaměřená na romantickou linku, což není zrovna můj šálek kávy. S tím souviselo i všudypřítomné slovo "sexy", které se v každé větě vyskytlo minimálně jednou.

Burák

Nechci být při hodnocení nespravedlivá, respektive až příliš přísná, protože už dávno nejsem v cílově skupině, pro kterou je Vampýrská akademie určena. Proto ponechám komentář bez hvězdičkového hodnocení.
I navzdory svému věku jsem si knihu vybrala sama, protože jsem chtěla něco nenáročného na dovolenou a už jsem z různých recenzí i tady na Databázi věděla, že patří k oblíbeným a dobře hodnoceným.
Upřímně, nechápu proč. Možná že jako teenager bych z toho byla taky vedle, ale tak jak si pamatuju na své mladší já, myslím, že spíš ne.
Pokud bych měla něco vypíchnout a ocenit, tak by to bylo vymyšlení samotného vampýrského světa - to kastování a zákony, které v tomto světě platí jsou promyšleny poměrně dobře a nabízí se tak určitý potenciál i pro dobrý fantasy příběh. Bod bych dala ještě za to, že ty postavy nejsou černobílé a knížka se nesnaží nijak zvlášť moralizovat. No, a tím asi s pozitivy končím.
Zápletka mi přišla poměrně slabá, žádné napětí z toho jak to dopadne jsem víceméně nepociťovala. Možná za to bude moct i český překlad, ale některé ty dialogy tahaly vyloženě za uši a celkově mi přišlo, že i ty jednotlivé scény jsou tak nějak odfláknuté.
Abych to zkrátila, pokud je vám cca okolo 15 a ještě moc načteno nemáte, je tu šance, že se vám to bude hodně líbit. Čím starší a zkušenější čtenář jste, tím víc bych si dala práci s výběrem jiné knížky.
Další díly číst asi nebudu. I když, kdoví, že...

keselylenka

Nejsem cílová skupina pro tuto knihu, proto moje hodnocení možná bude zkreslené. Každopádně knížku nehodnotím jako nejhorší, příběh je zajímavý, i když v první půlce jsem se trochu ztrácela v tom, kdo je kdo. Lissa a Rose mě taky místy trochu rozčilovaly, přišlo mi, že to jejich pouto trochu přehánějí. Přesto ale budu číst dál, jsem zvědavá, jak to dopadne.

VendelinkaC

Knihu jsem onehdy viděla v knihkupectví a z obálky a popisku mě absolutně nenadchla...pak jsem se do ní jednou pustila z nudy... a už jsem ji nepustila. :-) Je to oddechové čtení, samozřejmě, klasická teenage romance, ale to mě baví. Rose - skvělá a sympatická postava, stejně tak Dimitrij a v napětí vás udržuje hlavně to, jak to s nimi dopadne. R. Mead je skvělá autorka, která umí vtáhnout do děje. V ději se dá vyznat, není přeplácaný, líbí se mi vtipné dialogy. Celou sérii jsem schopná zhltnout za týden, už jsem ji četla nejméně třikrát a určitě se k ní zase ráda vrátím. Prostě mě baví. Za mě doporučuju. Máte-li rádi fantasy se spoustou akce ale i romance, je to přesně to pravé. :-)

KnihomolkaMari

Ke knize jsem se dostala prostřednictvím filmu na motivy této knihy, který se mi moc líbil! A i když jsem tedy měla v podstatě knihu vyspoilerovanou, tak přece jenom mě uchvátila a dostala mě. Některé věci tam byli samozřejmě o něco jinak ale i tak se to hodně podobalo. Opravdu na mě zapůsobila a já už se nedočkavě těším na další díl! Prozatímně úžasně začínající série! Kromě toho jsem už dlouho dobu v podstatě "ujetá" na upíry, takže to pro mě byla skvělá volba!

Malamorskavila

Super knížka, brzy se chystám na další díl.

kumibo

Nejlepší knížka, co jsem kdy četla. Celá série patří mezi TO nejlepší, co mohou knihy o vampýrech nabídnout.

Adriana21

Nemůžu dát jinak než pět hvězdiček. Tahle série je takovou další mou srdcovkou :D
Rose a Dimitrii, to je prostě wau, wau :D

EngliTer

Po letech jsem se k ní vrátila, a líbí se mi stejně jako tenkrát :)

fenecek164

Poté, co jsem si rozhodla celou sérii po asi dvou letech osvěžit a připomenout, jsem usoudila, že ta série je perfektní.
Upřímně asi chápu, proč tolik děvčat (a možná i kluků) vzdychá po Dimitrijovi, ale pro mě byl vždycky moje zlatíčko Christian.
Celkově napsáno hezky, jen mě celkem štvala Lisa a Kirová. Jinak jsem asi s žádnou jinou postavou neměla nějak moc velký problém. Rozhodně doporučuju přečíst :)

TheMelorry

Čekala jsem klasický young adult upíří příběh. Byla jsem ale mile překvapená, kniha měla zajímavý děj i postavy. Oblíbila jsem si obě hlavní postavy a Dimitrij (kapitola sama pro sebe :)) ). První polovina knihy je spíš popisná, ale druhá polovina to vynahradila - nepřestane se něco dít v podstatě až do konce knihy. Celkově jsem z knihy moc mile překvapená a snad i další díly budou stejně dobré...

PeťkaW.

Nebylo to vůbec špatné, ale vzhledem k tomu, že jsem nejdříve viděla film, nemělo mě už moc co překvapit a nejspíš kvůli tomu jsem celou knihu brala tak nějak... vlažně. Postava Rose je úžasně napsaná a je to právě ona, kdo drží i slabší místa v ději nebo kvůli komu přimhouříte oči i nad neustále se opakujícími motivy a zápletkami, protože přiznejme si to, závratného děje kniha zase tolik nepobrala. Ale příběh je psaný čtivě, to se musí nechat, a čtení vám příjemně utíká. Co mi rušilo dojem, byly překlepy, tiskové chyby a jak už jsem psala - opakující se motivy.

ophellia

Je to tak špatný, že se směju tomu, jak moc špatný to je.

Lenka.Vílka

Málo knížek si se mnou takhle užilo. V průběhu času jsem zkoušela číst již několikrát (třikrát, čtyřikrát?) a vždy ode mě dostala další šanci kvůli autorce. Překvapivě jsem film zhltla, a když jsem moc nepřemýšlela, tak uznávám, že to bylo vlastně dobrý. Tak kde byl zakopaný pes? To jsem se zeptala sama sebe po dočtení, protože tentokrát se to povedlo. Vlastně víc než povedlo a nebudu skrývat svoje nadšení. Rose je sympoška dost na to, aby vyrovnala kňouravavou Lissu, takže to nějak dohromady funguje. Jo a jasně, ještě ten chlápek, kterej je tak úplně super, že kdyby kniha zase tak super nebyla, kvůli němu čtete druhý díl. Takže za mě perfektně vyvážené ingredience. Jo, není to žádnej Dostojevskij, ale i tak dávám pět, protože kniha splnila přesně to, co jsem od ní očekávala. Bavila jsem se.

BetyN.

Krásná oddechová knížka přečtená za jeden víkend. S nadšením se pustím i do dalších dílů!!!

hellena1523

Bezva oddychovka s (kupodivu!) docela sympatickými hlavním postavami. V tomto žánru se setkávám spíš s tím, že bych hlavní postavu s chutí kopala do zadku třikrát denně, ale tentokrát ne, takže sice průměr, ale za tuhle drobnost dávám hvězdičku navíc.

Zlodějka knih

Série Vampýrské akademie je pro mě úžasné spestření šedivých dnů....četla jsem ji už několikrát a už je to několik let zpět, co jsem ji četla poprvé a i přesto se k sérii ráda vracím. První díl mě zaujal hlavně díky nezodpovědné, drzé Rose, která pro svou nejlepší kamarádku udělá naprosto cokoli, klidně obětuje i sama sebe a své štěstí. I když jsem někdy měla sto chutí ji něčím praštit, protože se občas chovala jako malé dítě a z toho se chovala až moc dospěle, ale přesto jsem si její postavu zamilovala natolik společně s jejím osudem a vztahem s jejím obávaným učitelem Dimitrijem, že si pokaždé tuhle sérii ráda přečtu už jenom kvůli nim a někdy jen pasáže o nich dvou :) Každému se tohle líbit nemusí a já jsem vděčná za to, že jsem se do toho zamilovala hned na poprvé...pamatuju si, jak jsem se nemohla dočkat až vyjde další díl a teď jsem ráda, že mi knihovnu zdobí celá série. První díl je průlomový zda se rozhodnete číst dál či nikoli a já se rozhodla číst dál....a naprosto si užívám svět chráněných a jejich strážců, svět, kde je dobro i zlo a nic není tak růžové, jak by mohlo být...je to svět, který má spoustu možností a nikdy nekončí tak dokonale jak by měl....

jaspis
21.12.2016

Začátek byl kapku nudný a chování Rose šílené. Až jsem si říkala, co všichni na té Akademii tak mají? Chvílemi jsem si musela připomínat, že je Rose dospívající člověk (dhampýr), který se musí vypořádat se spoustou změn ve svém životě. Děj se v knize za půlkou neskutečně rozjel, až jsem se nemohla odtrhnout, celé jsem to dočetla a těším se na druhý díl.

dominika2585
05.12.2016

Mě kniha velmi bavila. Upíří tématika se dnes v literatuře vyskytuje často a mě se líbilo, že tohle bylo něco trochu jiného a originálnějšího. Četla jsem asi první tři díly, ale určitě se na celou sérii někdy vrhnu znovu :)

wiix
23.11.2016

Vzhľadom na veľmi pozitívne hodnotenie na tejto databáze som od knihy čakal oveľa viac ako len ďalší teenage román o svete upírov, aj keď uznávam, že vcelku prepracovaný. Niektoré frázy a dialógy boli avšak dosť plytké, niekedy som sa až hanbila za to, čo postavy hovoria. Tiež napätie alebo akcia v knihe chýba a nevyvážil to ani psychický rozbor len niektorých postáv.

ivca3710
14.11.2016

Úžasné ! 1/3 knihy o ničem, ale potom? Bomba! Doporučuju všemi deseti!! :)

najkou
01.11.2016

Knihu jsem měla doporučenou a moc jsem se na ní těšila. Nadšená jsem z ní ovšem nebyla. Neurazí, nenatchne. Rozhodně jsem od ní očekávala mnohem více. Dám šanci ještě druhému dílu.

ZuzánieI.
26.10.2016

takový ten klasický zvlhčovač :-) tyhle typy knížek mě budou brát snad i v 50ti.

klarinet02
26.10.2016

Fakt dobrá knížka. Všem moc doporučuju.

zuzana4291
23.10.2016

První díl mi přišel hodně popisný, jak na prostředí, tak i na emocionální prožitky hlavní hrdinky. Velmi často jsem si už přála, aby se něco dělo. Nakonec jsem knihu přečetla a nebyla jsem si jistá, jestli vezmu i druhý díl (nakonec ano a nebyla to chyba).

eva4036
08.10.2016

Jsou to už čtyři roky, co jsem četla tuhle knížku poprvé. Když jsem jí dostala, tak jsem se dlouho přemlouvala, abych jí vůbec začala číst, ale nakonec mě knížka tak překvapila, že jsem hltala jednu stránku za druhou a strašně moc jsem chtěla vědět, jak děj bude pokračovat.
Podruhé jsem knížku četla teď v létě o prázdninách a i když jsou to čtyři roky, co jsem jí četla poprvé tak se knížka líbí pořád stejně a mile ráda se k ní vracím :)

BarkaS
30.09.2016

Sama sebe překvapuji tak vysokým hodnocením. Jak to na začátku bylo zoufalý a zoufale blbý, v prostředku k odložení zoufalý a zoufale pubertální, na konci to bylo zoufale akční a vlastně i docela dobrý. Taková kniha, co vás donutí, abyste ji dočetli, i když nevíte, jestli chcete.

danielosbourne
28.08.2016

Tahle kniha se pro mě stala takovým malým experimentem, jak moc je zaměřena na dívčí publikum, které tuto sérii vynáší do nebes. Odpověď je: Hodně. Po celou dobu knihy se zde řeší otázky vztahů a sexuální přitažlivosti, což zapříčiňovalo to, že jsem o knihu ztrácel zájem. Ne že by na tom bylo něco špatného, ale už toho bylo prostě moc. Uvítal bych o něco více akce a trochu pozměnit charaktery některých postav. Lissa se s tím věčným kňučením opravdu nedala snést. Přemýšlel jsem, že bych Vampýrskou akademii ohodnotil dvěma hvězdami, ale poslední kapitola mě utvrdila v tom, že si tato kniha zaslouží průměrné hodnocení. Nejvíce na této knize oceňuji jednoduchý styl psaní, díky kterému je tato kniha spíše odpočinkovým čtením. Na další díly se prozatím nechystám, ale úplně nezatracuji možnost, že bych se někdy pokusil v této sérii pokračovat.

Leome
16.08.2016

První díl celé série bych ohodnotila jako ten nejhorší. Chudá slovní zásoba, naprosto předvídatelný děj... Na druhou stranu, abych jen nekritizovala, líbí se mi, jak autorka postupně odkrývá všechna tajemství a skutečnosti, než aby to na čtenáře všechno najednou nahrnula :-). Kniha je docela čtivá, čtenáře vtáhne do děje... Tři z pěti hvězdiček :-).