Řazené dle hodnocení - vylepšení

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Viki9
Viki9 22.02.2015 v 14:42

... řekl bych jirincz, že jsi se svým podnětem poněkud zcela mimo mísu ... snažíš se tu prosadit nějaký sofistikovanější způsob žebříčků a přitom si nechceš nechat vysvětlit, že tady pracuješ s naprosto neempiricky získanými daty ...
... tak trochu více po lopatě - teď jsem vkládal Ornitologickou příručku ... zatím jsem jí nebodoval ... přemýšlím ... je to starší publikace a na svoji dobu velice dobře napsaná (pět hvězd) ... a věřím, že všichni co jsme ji četli tenkrát, bychom jí těch pět hvězd dali ... ale po grafické i lexikální stránce dnes nemůže obstát (maximálně tři hvězdy) a do svých knihoven bychom chtěli jinou a novou ... takže jí možná nechám neobodovanou ...

... a dále - knihy z dětství ... dal jsem pouze dvě hvězdy knize Chata v jezerní kotlině ač Foglara miluji a ctím ... proč? ... protože jsem jí četl až v dospělosti a to mě samozřejmě už nechytla ... na druhou stranu jsem dal pět hvězd knize Filmařova dobrodružství v pravěku - řemeslně odbytý škvár, který mě ale jako malého úplně dostal a tu knihu jsem si pečlivě vyspravoval lepicí páskou ... a tohle jsou nějaké vypovídající údaje pro tvé žebříčky?

... další problém je v tom, že i když je škála nastavena odpad až pět, tak každý se v ní pohybujeme a využíváme jí jinak ... někdo používá odpad často (a někdy až příliš často) a pět hvězd si nechává jen pro něco excelentního ... já dávám pět hvězd všemu co se mi líbilo a rád se k tomu vracím, čtyři tomu co mě úplně nevzalo nebo mám výhrady, tři tomu co vcelku zklamalo a dvě výjimečně, když jsem velmi zklamán ... věci za jednu hvězdu nedočtu, takže nehodnotím a věci hodny výrazu odpad naštěstí dokáži vyselektovat předem, takže se do nich vůbec nepouštím ... a to má být hodnotný podklad pro nějaký žebříček?

... a tebou odmítaný výběr knih podle uživatelů ... máš tu možnost nakouknout nejen do hodnocení která jednotliví uživatelé dávají, ale i do toho co kdy přečetli, co kdy řekli v jaké diskusi, jaké založili vlákna, co píši na blogu ... to vše můžeš posoudit a utvořit si obrázek s kým se ve velké míře shodnete a v kterém žánru ... a naopak - s kým určitě ne (a většinou v žádném žánru) ... co více bys asi tak od databáze chtěl? ... to mi fakt řekni ...

jirincz
jirincz 23.02.2015 v 12:20

Poslední čtyři v podstatě řeší, to jak má člověk vybírat knihy, už jsem to vysvětloval, o tom diskuse vůbec není, to si řeště jinde. A už vůbec nemám potřebu někomu říkat, jak má vybírat knihu, narozdíl od jiných... Diskuse je o tom, ze tu je razeni podle hodnoceni, tak zda by nemelo byt spravedlivejsi, tot vse.

Text příspěvku byl upraven 23.02.15 v 12:23

Lector
Lector 23.02.2015 v 14:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

jirincz
jirincz 23.02.2015 v 15:00

A zase... Z diskuse je patrné akorát to, že lidi nějak nechápou psaný text... Není o tom, jak lidí vybírají knihy, není o tom, jestli je řazení podle hodnocení správné. Je o tom, že tu nějaké řazení podle hodnocení je a můj návrh je směrován na to, že by to hodnocení bylo dle mě a i dalších lidí, co vyvíjejí a používají jiné databáze, spravedlivější. Pokud vám vadí už samotné hodnocení, tak si otevřete vlákno na samotné zrušení řazení dle hodnocení...

Ale asi to nemá smysl vysvětlovat, za chvíli zase někdo napíše, jak hledá on tu kterou knihu, a že hodnocení nebude nikdy spravedlivé, že je hodnocení vždy subjektivní bla bla bla

Škoda, že tu nejde vlákno zamknout, protože tady už nejspíše nic nového řečeno nebude. Měl jsem za to, že tahle kategorie fora je hlavne pro autory webu

Text příspěvku byl upraven 23.02.15 v 15:04

eraserhead
eraserhead 23.02.2015 v 15:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 23.02.2015 v 15:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Koka
Koka 23.02.2015 v 15:32

jirincz - reaguji na tvou poslední větu a vzkazuji, že my všichni jsme tak trochu autoři tohoto webu. Proto neodsuzuj, když ti někdo nerozumí, nebo rozumí, ale nesouhlasí, případně rovnou oponuje. Do základů tohoto diskusního vlákna, do jeho názvu, jsi vložil slovo "vylepšení", tak proč odmítáš názory, které se tě snaží přesvědčit, že k žádnému VYLEPŠENÍ by aplikací tvé metody nedošlo?!
Tato DK existuje 6 let, já na ní jsem necelé dva roky. Myslíš, že kdyby existovala již před 30, 40 lety, v době mého mládí, že by můj výběr čtených knih a jejich hodnocení, jaké jsem jim zde udělila hvězdičkami i slovně, bylo stejné? Všiml jsi si třeba, že je tady uživatelka (a jistě nejen jedna), která otevřeně napíše, že nemíní číst žádnou knihu napsanou před rokem 2005? Co myslíš, jsou její hodnotové soudy srovnatelné s čtenáři, kteří znají literaturu v jejím delším vývoji? Nebo všiml jsi si, že na velmi předmím místě žebříčku uživatelů s vysokým počtem palců udělených za kvalitní komentáře, je uživatelka, která píše naprosto banální, místy až neosobní, všední komentáře, ale jen co každý z nich napíše, ještě téhož dne, nejlépe do 10 minut, za každý z nich dostane od tří pořád stejných uživatelek palce? Dává si je sama, nebo nedává? Nebo její sestra, maminka a babička jí stojí za zády a jen co ona svůj text odešle, hned se jedna po druhé přihlašují a udělují jí "známku kvality"? Myslíš, že jsou pro mne takové tři palce u popisného, fádního komentáře více vypovídající, než jeden jediný komentář třeba jen jediného mnou váženého nebo respektovaného uživatele?
Myslíš, že zlatá nálepka "bestseller" - značící "nejlépe prodávané" - na knize, která před 10 minutami přišla do prodeje, a tedy ještě nikdo neví, zda se bude či nebude dobře prodávat, mě přesvědčí, že jde o knihu kvalitní?
Hledáním spravedlnosti se lidstvo zabývá odedávna, je to i námět stovek, tisíců knih; doporučuji ti - čti je a neztrácej čas algorytmy pro spravedlivé hodnocení knih. Takové totiž není.

jirincz
jirincz 23.02.2015 v 15:59

eraserhead: "jsi mi v podstatě potvrdil, že pro tebe je kvalitnější kniha ta, která má více hodnocení" - pokud vim nikde jsem to nenapsal, je pro me kvalitnejsi kniha, kde se vice lidi shodne na vysokem hodnoceni, umyslne vytrhavas to "shodne na vysokem hodnoceni". Opravdu je nesmysl rikat, kdyz tisic lidi ohodnoti knihu, ze je kvalitnejsi, to je opravdu pak jak tu nekdo psal, ze film na ktery prislo hodne lidi je kvalitni. Jen proste kdyz knihu hodnoti vice lidi, mel by dle me byt na jednotliva hodnoceni vetsi duraz (to v podstate neznamena ze ta kniha bude kvalitnejsi, muze jit o knihu, kterou tisic lidi ohodnoti jako odpad).

ad "Ty operuješ svou představou spravedlivého hodnocení a řazení, on se ti ji snaží vyvrátit. Kde přesně z jeho strany dochází k tomu nepochopení a změny tématu? " Tak bud jsem natvrdly ja a nechapu, ale me prijde, ze od vety "Zatímco kladou ostatní důraz..." kritizuje hodnoceni obecne a ze je prilis subjektivni a neda se brat na nej v potaz. Podle me to pak Lector potvrzuje i tady, ze doslo k nedorozumeni: "Pokud je Vaším záměrem jen to, aby byla zobrazována čísla pro čísla, pak je naprosto jedno, jaká čísla to jsou (ano v tuto chvíli vystupuji jako ignorant, ale na svoji omluvu dodávám, že nejsem sám). Pokud je Vaším cílem objektivizovat výběr knih pro čtení, pak byste se možná mohl smířit s tím, že jste neuspěl. " Není mým cílem objektivizovat výběr knih (hodnocení bude vždy subjektivní, i když na druhou stranu by mi dávalo větší smysl řadit defaultně podle hodnocení - toho upraveného - ale to je na jiné téma), v podstatě jde opravdu jen o zobrazovaní čísel. Dokonce ani ne zobrazování čísel, čísla by byla stejná, jen by se jinak řadilo, kdyby si člověk dal řadit podle hodnocení

A aby nedošlo k nějakému dalšímu nedorozumění, mě to opravdu nijak extra žíly netrhá. DK zas tak extra nepoužívám, jen prostě jsem si při používání řazení všiml, pro mě něčeho divného, co jej pro mě činí defacto nepoužitelným a poukázal, zda by nebylo lepší řešení. Kdybych věděl jakou tu rozpoutám válku, tak bych to asi ani nepsal:-)

Text příspěvku byl upraven 23.02.15 v 16:08

pajonek
pajonek 23.02.2015 v 19:19

jirincz.....mám takový dojem, že se ti snaží vysvětlit, že i kdybys řadil hodnocení podle vzorečku "kulový na třetí", tak se žádného kvalitního hodnocení nedočkáš. Uvědomuješ si vůbec, kdo tady všechno knihy hodnotí ? A ty si z toho chceš vybírat dobré knihy? Všechny tunajší žebříčky jsou o ničen, jak se ti snaží ostatní vysvětlit .... pokud si opravdu nevybereš "komunitu" čtenářů, kteří ladí tvojí vlnu a podle nich si budeš dělat výber..... tak sem nemá smysl nic psát....

Nelly
Nelly 31.07.2015 v 14:27

Poraďte, kde se zasadit o to, aby se knihy jednoho toho kterého autora řadily podle oblíbenosti u čtenářů - vím, že je to subjektivní, ale když si např. chci přečíst ukázkově jednu knihu od Kinga, protože je to pan Autor a měla bych si něco přečíst, sáhnu raději po knize s vyšším hodnocením od čtenářů než po té s nejnižším - nechce se mi rozklikávat jednotlivé tituly... Nebo zde taková nějaká funkce je a já ji zatím neobjevila?

Naias
Naias 31.07.2015 v 15:02

Je tu taká funkcia.
http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/stephen-king-181?odb=up
Knihy sa dajú zoradiť podľa abecedy, celkového hodnotenia, roku vydania originálu a roku vydania v ČR/SR.

Nelly
Nelly 31.07.2015 v 16:06

Naias - moc díky, už jsem vyzkoušela!

Gobineau
Gobineau 19.11.2015 v 05:14

Ked sa pozriem na "vsetky knihy" od daneho autora, tak jedina indikacia ake je ich celkove hodnotenie je farebna ikona (modra, cervena, atd.). Myslim ze by bolo omnoho uzitocnejsie ukazat ich celkove hodotenie pomocou hviezdiciek, rovnako ako uzivatel vidi na knihe ktoru ohodnotil svoje hodnotenie vyborazene pomocou hviezdiciek.

Ako by potom uzivatel rozlisil svoje hodnotenie od celkovych? Netflix to riesit nasledovne - odlisi to farebne. Knihy ktore uzivatel neohodnotil ukazu celkove hodnotenie pomocou napriklad zltych hviezdiciek, a tie ktore dany uzivatel ohodnotil vyobrazia jeho vlastne hodnotenie pomocou napriklad cervenych hviezdiciek.

Keby by to bolo uzitocne? Napriklad som nasiel basnika Frantiska Gellnera ktoreho som doteraz nepoznal. Ked si vyobrazim jeho vsetky knihy, naprosta vacsina ma cervenu ikonu, co ich nijako nerozlisuje. Keby tam bolo vyobrazene celkove hodnotenie pomocou hviezdiciek tak by bolo jasne ktore z jeho knih maju najvyssie hodnotenie.

Naias
Naias 19.11.2015 v 13:34

Knihy autora sa dajú zoradiť okrem iného aj podľa celkového hodnotenia.
http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/frantisek-gellner-216?odb=up

Ale vysoké hodnotenie aj tak neznamená kvalitu diela, ani to, že bude vyhovovať vkusu toho ktorého čitateľa.

Naias
Gobineau
Gobineau 19.11.2015 v 16:34

@naias - Diki za obe referencie.

eraserhead
eraserhead 19.11.2015 v 17:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 19.11.2015 v 17:35

eraserhead - Nelly se sem už nejspíše ani nepodívá. ale to neva. Chci jen zareagovat na váš údiv, podle jakých divných kritérií jsou někteří čtenáři schopni si knihy vybírat. To, že Nelly zvolila kritérium "hodnocení v očích neznámých uživatelů DK" považuji za ještě jakžt takž přijatelné. Ale stačí si přečíst Čtenářskou výzvu a člověk žasne, že jsou lidé, kteří sáhnou po knize jenom proto, že má bilý, modrý či puntíkatý obal, že jí napsal někdo se stejnými iniciálami jména, jaké má čtenář, nebo podle jiného trapného, vnějškového kritéria! To je něco, co nikdy nepochopím.
Jinak - je docela zajímavé při pohledu na to řazení, které z knih hodně frekventovaných autorů jsou zde upřednostňované. I to bývá překvapující.

Text příspěvku byl upraven 19.11.15 v 17:41

Nelly
Nelly 20.11.2015 v 09:37

Tak samozřejmě, že vybírám knihu podle toho, o čem je, ale pokud zvolím autora, který píše stejný žánr např. detektivky, tak pak to hodnocení beru v úvahu (i když se mi častokrát stalo, že kniha s vysokým skóre nesplnila moje očekávání) - to jen na vysvětlení (chtěla jsem to původně u Kinga a Gerritsenové).



Vložit příspěvek