Řazené dle hodnocení - vylepšení

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


jirincz
jirincz 19.02.2015 v 17:37

Atuin: Hodnoceni neberu jako hlavni, pokud bych ho bral, musel bych cist i ruzne sladarny pro zeny, a to fakt ne:-) Pokud dostanu tip na autora, pak se koukam na hodnoceni knih. Ale to nema smysl resit, kazdeho volba a myslim, ze na hodnoceni da hodne lidi, ostatne proto tu tech databazi (s hodnocenim) je spousta, at uz pro knihy, filmy, hry atd.

O co mi jde, jsem snad uz vysvetlil nekolikrat, zkratka pokud tu jsou procenta, tak aby byla spravedlivejsi a poskytl jsem vyse i jeden mozny algoritmus, ktery jsem sam pouzil take pri programovani jedne aplikace (inspirovan na zaklade vetsich databazi, ktere je pouzivaji a evidentne funguji), kde se hodnotilo, aby to bylo spravedlivejsi a byl to i pozadavek, protoze jsme videli, ze klasicky aritmeticky prumer neni spravedlivy. To je vse, to jeslti da nekdo na procenta nebo ne, v podstate do tehle diskuse vubec nepatri...

Text příspěvku byl upraven 19.02.15 v 17:43

eraserhead
eraserhead 20.02.2015 v 08:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

jirincz
jirincz 20.02.2015 v 12:58

To jestli procenta budou aritmeticky nebo ne, to je nepodstatny, tam jde spise o razeni v zebrickach (jak rika i muj nadpis tematu), pripadne pri razeni obecne. Jestli vas zajima vice, mrknete sem, tam je ten vzorecek celkem rozumne vysvetlen: http://stackoverflow.com/questions/2134504/what-is-the-best-algorithm-to-calculate-the-most-scored-item/2134629#2134629

MichelleS
MichelleS 20.02.2015 v 14:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Azizi
Azizi 20.02.2015 v 14:35

Tie rebríčky sú tu dokonca vyrátané podľa toho istého vzorca :) (dole je aj rozpísaný)

jirincz
jirincz 20.02.2015 v 14:58

V žebříčcích koukám ano, nevšiml jsem si, protože tam ani nechodím snad, tj dobře. nicméně já měl na mysli spíše i přímo když dám seřadit u autora, kde mi to dává větší smysl, než žebříček "všeho"

Text příspěvku byl upraven 20.02.15 v 15:00


Azizi
Azizi 20.02.2015 v 15:14

jirincz: ehm no, ja som tu na tie rebríčky dala odkaz hneď v treťom príspevku tejto diskusie. Ale inak v tomto súhlasím skôr s tým, čo píše eraserhead, inde by mi to pripadalo trochu neobjektívne. Napríklad ak autor napísal novú knihu, ktorá je zhodou okolností najlepšia, len ju ešte čítalo málo ľudí... Ale ak by sme si mohli takú možnosť zobrazenia iba zvoliť a inak by všetko zostalo tak ako je, nebola by som proti. Inak si zvyknem tie knižky rozklikávať, aby som sama zistila, koľko ľudí ich ohodnotilo a tak mi to vyhovuje.

eraserhead
eraserhead 20.02.2015 v 17:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 20.02.2015 v 17:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 20.02.2015 v 18:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Viki9
Viki9 20.02.2015 v 19:03

Lector to opět shrnul naprosto přesně.

pajonek
pajonek 20.02.2015 v 19:20

....i já souhlasím s Lectorem a použiji citaci:A nejlépe udělat to s uživateli, o kterých vím, že mají obdobný vkus. Kromě toho u každé knihy vpravo nahoře vidíte, jak ji hodnotí vámi oblíbení uživatelé, a například toto je mnohem cennější informace než procenta oblíbenosti napříč celou DK.
Za celou dobu co jsem na databázi /od začátku/ jsem nehledal žádný žebříček poskládaný z tunajších bodovacích hvězd .....jsou totiž o ničem
Mám dost vybraných podobných čtenářů jako jsem já a čtu výhradně jejich komentáře ke knihám /ostatní ač mohou být do nebe vychvalující - mne naprosto nezajímají...
a také sleduji počet hvězd od mých oblíbených.....i kdyby tam bylo 100 pětihvězd a a ti mí vyvolení napsali, že je to odpad, tak budu věřit té hrstce třeba 10 čtenářů ....
O čem vypovídá žebříček, kde se povaluje třeba Stmívání před Kmotrem ....... pryč odsud

jirincz
jirincz 20.02.2015 v 23:59

Asi uz nema smysl dal komentovat. Svu jnazor jsem rekl, ano je nesmysl mit zebricek, kde jsou knizky ruznych zanru sakumprdum. Ma podle me smysl mit zebricek od autora, kdyz dostanu tip precti si neco od toho a toho, tak jak mam jit a vybrat si neco nahodne, v tom je smysl zebricku. Btw neni to zadny mnou vymysleny algoritmus, je to algoritmus, ktery funguje bezne na vice mistech.

Chapu kdyby to bylo jedine razeni nebo defaultni. Tak ze byste s tim nesouhlasili. Ale pokud je u autora moznost razeni podle hodnoceni, tak proc to logicky neradit podle algoritmu, co se radi v tech velkych zebriccich? Pokud se tedy razenim nezabyvate a je vam jedno, tak moc nechapu, co vas na tom poburuje:-) Nebudete ho pouzivat dal a ti co ho pouziji tak dostanou prece jen verohodnejsi data.

Lector
Lector 21.02.2015 v 07:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 21.02.2015 v 07:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

jirincz
jirincz 21.02.2015 v 14:48

Lector: nevim, jak to ma resene server. Nicmene jsem programator a osobne tyhle veci predpocitavam nejakou automatickou ulohou, myslim, ze tady to bude obdobne. A pokud je ta hodnota predpocitana, tak zatez neni vyssi, protoze se radi bud podle sloupce "aritemtickyPrumer", nebo "vazenyPrumer" a pokud tam ta hodnota je uz v databazi, jakoze asi jo, pokud jde do zebircku celkovych, tak je to chvilka.

Jinak nevim, co myslite kvalitativni analyzou, ale nechci delat z vyberu knih zadnou extra slozitost. Kdyz dostanu proste tip na autora, pripadne autora a tri knihy, chci si vybrat kterou zacnu, tak proste jedna z moznosti pro me je hodnoceni, beru to proste jako ekvivalent mini recenzim. Hlavne to proste neni jedina moznost, ted knih co chci cist je nekolik, a tak casto spsie vybiram na co mam chut, pak jen spise kouknu na hodnoceni, zda to neni uplna blbost:)

siena
siena 21.02.2015 v 16:36

Pánové, trochu na odlehčení učené debaty. V přehledu nových příspěvků mne zaujal komentář/nekomentář + hodnocení uživatelky Rose AK:
http://www.databazeknih.cz/knihy/sweet-evil-svudne-zuctovani-230886?c=all#c264306
Tak vám nevím, jiřicz, jestli by vám zde byl platný, jakýkoliv sofistikovaný způsob přepočítávání:) A samozřejmě to není ojedinělý případ, kdy uživatel knihu nečetl, nicméně ji hodnotí a komentuje...
Souhlasím s tím, že důležité není samotné "celkové" hodnocení, ale hodnocení spřátelených uživatelů, či jejich doporučení.

Text příspěvku byl upraven 22.02.15 v 06:31

jirincz
jirincz 21.02.2015 v 17:16

Takove komentare jsou vzdy, a pokud si da dneska clovek serazeni podle hodnoceni u autora, bude tam stejne zapocitan tenhle prispevek... A prave ten algoritmus i tyhle excesy vice eliminuje...

Evidentne proste porad nechcete pochopi o cem tahle diskuse je, neni o tom, jak ma kdo vybirat knihu, to je snad kazdeho volba a nemam potrebuji nekomu vnucovat ten nebo ten. Je to o tom, ze pokud nekdo radi podle hodnoceni, zda by nemelo to hodnoceni byt spravedlivejsi. Dale uz tohle nebudu komentovat, furt se opakuji akorat. Ja to sem daval halvne aby si to pripadne precetl spravce a zvazil...

Ad doporuceni oblibenych uzivatelu. Takze vy vybirate knihy na zaklade doporuceni oblibenych uzivatelu, ja na zaklade vsech uzivatelu. Prilis v tom rozdil nevidim, je to stejne jako jste tady kritizovali vyse, ze koukam na nazory jinych a stejne preci nakonec budu moc mit jiny nazor, tady je to stejne, jen si predfiltrujete nejake lidi a ani tak tu neni zajisteno, ze se v tom budete shodovat. Stejne tak pokud bude nekdo hledet jen na hodnoceni oblibenych uzivatelu, tak se uzavre pred nazory cizich lidi, ktere mu mohou casto rozsirit obzory.

Lector
Lector 21.02.2015 v 17:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 21.02.2015 v 18:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

jirincz
jirincz 21.02.2015 v 19:02

eraserhead: Pokud ti nestaci argument, ze to tak ma kazda velka databaze, ktera je pouzivana a je to tedy overene, tak pak te stezi presvedcim ja.

Priklad z praxem delali jsme web hodnotici restaurace. Kdyby tam byla restaurace, ktera mela jedno hodnoceni s peti hvezdickami a pak druha, ktera mela 10*krat pet hvezdicek a jednou 4 hvezdicky, tak pri razeni dle kvality, by byla vyse ta jedna, kterou navstivil jeden clovek (a to ke vsemu mohl byt klidne majitel restaurace). Pritom logicky dava vetsi smysl mit vyse restauci kde bylo jedenact lidi, vsichni maximalen spokojeni a jeden, ktery se treba hure vyspal.

Ok, uvadite tu Marketu Lazarovou. Tohle je to razeni o kterem ja v podstate mluvim: od autora serazeno podle hodnoceni: http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/vladislav-vancura-124?odb=up Marketa ma pres 300 hodnoceni a pred ni jsou knihy. Na prvnim miste je knizka s dvemi peti hvezdickami, pak jsou 4 co maji 1 stoprocentni hodnoceni. Tohle jestli vam prijde spravedlive tak nevim... ja bych se v tomhle pripade nebal ohdonotit tohle razeni jako nepouzitelne ....

eraserhead
eraserhead 21.02.2015 v 19:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

jirincz
jirincz 21.02.2015 v 21:34

eraserhead: Ten primer je uplne blby, ty vezmes neco, co je spatne, co nefunguje a vetsina to nedela, a pak to beres, ze to je overene, funkcni, psravedlive. A ono je to právě přesně naopak, je overeny, funkcni model, dela to vetsina, ze zensky se nebijou, je to tedy spravne a spravedlive. Ty vymyslis nejake kdyby, ale v realite je to prave presne naopak:)

Tak snad nemusim vsechno tady explicitne vysvetlovat, to ze se blbe vyspal, jsem hodil jen jako moznou vec. Logicky, pokud da nekdo ctyri z peti, tak mu tam vadila nejaka drobnost...

Stejny pocet hodnotich taky nic neresi, musel bys mit uplne stejne hodnotici, aby tys to pak usoudil, ze to je stejne shodne.

Ja furt nevim, kde beres, ze pocet hodnoticich nebere ohled na kvalitu. Nemuze byt jedinym meritkem, ale jednim z nekolika. Pokud se vice lidi shodne na necem, tak je to logicky kvalitnejsi. Proste knizka/film/cokoli kde se 10 lidi shodne z 11 ze je to super, je pro me hodnotnejsi nez vec kde se jeden clovek vyjadri ze knizka je super. Stejne tak pujdu radsi do restaurace na jidlo, kde mam 10 pozitivnich referenci z 11 nez do jedne, kde hodnoti 1 clovek. Proste aritmeticky prumer neni spravnym meritkem, ostatne jiste vis, ze ve skole se taky kazda znamka pocita jinak a ne vsechny maji stejnou hodnotu...

Ano prijde mi logictejsi kdyz bude vyse kniha, ktera ma vice pozitivnich hodnoceni a nemusi davat 100%. Myslim, ze tady by ani nehrozilo, ze by to preskakalo a Marketa Lazarova byla vyse, nez ty 100%. Ale treba kniha se 100% a 1 hodnocenim mela treba 80% (ne na vypisu ale pri razeni), nevim kolik realne, nechce se mi to pocitat, a musel bych mit i pristup k databazi.

Ono by to zas tak moc nepohazelo temi knihami, je to treba videt na zebricku uplnem tady: http://www.databazeknih.cz/zebricky/100-nejlepe-hodnocenych-knih az u Spolecenstva prstenu je zmena preskocil Stret kralu. Hodnotilo jej jednou tolik uzivatelu, ale ten rozdil neni pak v realu takovy.

siena
siena 21.02.2015 v 23:46

Tak ženská ješitnost mi velí se ozvat:) Já jsem sice tvor drobet natvrdlý, nicméně jsem, světe div se, pochopila o co Vám, jirincz, jde. Jen s dovolením mám názor jiný. Opravdu si své čtení nevybírám dle nějakých žebříčků, ať už vznikly na základě aritmetického, váženého, či úplně jiného průměru a co zrovna letí, resp. četlo co nejvíce čtenářů. Ani si nemyslím, že bych nějak omezovala své obzory, když si nechám poradit od někoho, kdo mne zná a ví, co by se mi mohlo líbit. A že to byly v poslední době hlavně knihy, které tu mají třeba i jen jeden komentář, či žádný:) Samozřejmě, že se nemusíme shodnout. Pravděpodobnost že ano bude však vyšší, než když dám na hodnocení obecné skupiny uživatelů. Není většího "dobrodružství" než pátrat, číst si o knihách a pak si vybírat...
Hlavně si ale nemyslím, že by zrovna systém "přepočítávání" byl palčivým problémem DK, proto jsem měla potřebu se do této diskuze zapojit.

Text příspěvku byl upraven 22.02.15 v 06:34

R.E.M.
R.E.M. 22.02.2015 v 00:02

Zapojím se jen stručně do diskuze se svým osobním názorem. Vyhovuje mi aritmetický průměr, který doplním o rozkliknutí počtu hodnocení. A vyhodnotím pro sebe počet 5*, 4*... až po případný odpad. Popřípadě si projdu profily hodnotících uživatelů, ať mám představy jakým žánrům a typům knih holdují.

Tento způsob používám především při výběru dárků pro své milé, když sama nemám v plánu knihu číst.



Vložit příspěvek