Řazené dle hodnocení - vylepšení


jirincz
jirincz 16.01.2015 v 22:46

Často bych chtěl vdět, která kniha je nejlepší podle čtenářů. Jakým je algoritmus pro řazení? Bere se v potaz i počet hlasů (řazení ala ČSFD/IMDB), nebo jde jen o aritmetický průměr?

Např. tahle kniha (http://www.databazeknih.cz/knihy/ken-wood-a-mec-krale-d-sala-17757) má hodnocení: 80% 13 hodnocení
tahle (http://www.databazeknih.cz/knihy/agent-jfk-mec-a-tomahawk-8203) : 77% a 64 hodnocení?

neměla by být ta druhá výše, pokud ji ohodnotilo 5x více lidí

Naias
Naias 18.01.2015 v 14:40

Nejde len o to, koľko ľudí knihu hodnotí, ale aj ako. Ak som to správne pochopila, 5 hviezd znamená 100%, 4 80%, 3 60%, 2 40 %, 1 20 % a odpad 0 %. Z toho sa urobí priemer, hodnotenie dohromady delené počtom hlasov. Pri tých dvoch knihách som si to prepočítala a sedí mi to.

http://www.databazeknih.cz/knihy/soudce-dredd-sebrane-soudni-spisy-01-prokleta-zeme-69820
Toto má tiež 13 hodnotení, ale len 74 %, pretože celkový počet hviezdičiek je menší.

Azizi
Azizi 18.01.2015 v 14:54

Myslím, že percentá hodnotenia pri knihách sa vyratúvajú len podľa aritmetického priemeru hodnotení. Aritmetický priemer + počet hodnotení zohľadňujú len rebríčky: http://www.databazeknih.cz/zebricky/100-nejlepe-hodnocenych-knih

Naias
jirincz
jirincz 20.01.2015 v 23:36

Nevsiml jsem si, ze se da prokliknout hodnoceni. Takze se to da dobre overit:-)

Je to orpavdu jen aritmeticky prumer. U samotného detailu knihy to až tak nevadí asi (i kdyz by bylo lepsi, mit lepsi pocitani). Ale je to treba prave problem, kdyz si necham vyjet nejlepsi knihu od autora, tak pak mam vyse klidne jenom jednu se 100%, ale druha je jedna ktera ma 10 hodnoceni pětihvězdičkových a jedno 4 hvězdičkový. Přitom asi logicky bude ta druhá kniha lepší.

Je v tomhle lepší hodnocení, co má třeba imdb, čsfd apod. Kdy se zprůměrují všechny knihy napříč databází a beres se v potaz jak počet hodnotích, tak i pruměrné hodnocení knihy smaotné... viz třeba zde: http://snipplr.com/view/22559/bayesian-ranking/

bh69
bh69 14.02.2015 v 09:11

Ono to hodnoceni je vubec casto znacne zavadejici - skoda, ze se neda nejak odfiltrovat podle vekove kategorie, podle vzdelani a podle pohlavi ctenaru :-) Treba kdyz hledam podle hodnoceni nove zajimave knihy, zjistuju obvykle, ze je to literatura kterou hodnotily prevazne damy, kterym jsou urceny, nebo jsou to ruzny fantasy pro teenagery, a odfiltrovat tyhle knihy je docela obtezujici :-)


Koka
Koka 14.02.2015 v 09:46

bh69- tvůj návrh odfiltrovat knihy podle pohlaví čtenářů napovídá, že všechny ženy považuješ za hloupé a omezené slepice, a ještě je i ve svém příspěvku výsměšně a pokrytecky nazýváš "dámy". Mýlíš se. Stačí si jen všimnout, kdo je autorem zdejšího úvodního článku na titulní (!!!!) stránce Databáze knih, s jásáním oznamujícím, kolik kusů se již prodalo jisté "mimořádně hodnotné" knihy. Myslíš, že to tam napsala nějaká omezená pipina? Kdepak. Jenomže "odfiltrovat" muže, kteří jsou v zájmu byznysu ochotni propagovat i nějakou úplnou pitomost nebo spisbu, kterou bys nejraději "odfiltroval" - to také nejde. A to ti nevadí?

siena
siena 14.02.2015 v 12:19

bh69, podobně "vtipné" návrhy už tu padly v různých diskuzích. Zajímavé je, že když před časem někteří uživatelé vznesli, dle mého oprávněné, námitky proti mírně upadající úrovni zdejších příspěvků, všichni tito "osvícení" mlčeli.
Připojila bych se s dovolením ke Koka. Značně zavádějicí by byl i filtr "vzdělání". Mohu-li soudit i dle sebe:)
Koka, když už zmiňuješ uvedený příspěvek, nedá mi to nevzpomenout na velké hořekování, když uváděná díla vyhrála místní Knihu roku....

Text příspěvku byl upraven 19.11.15 v 14:40

Atuin
Atuin 14.02.2015 v 12:38

Mě to příliš osvícené nepřijde, dokonce bych řekla že samotné hodnocení je okrajová záležitost.
A web musí z něčeho žít, toliko k reklamě. Ostatně každá kniha si najde svého čtenáře a ono pořekadlo, které "dost" lidí užívá: Řekni mi co čteš a já ti povím kdo jsi, nebo jak to je, to se mi zdá vůbec, ale vůbec neplatí.

Hodnocení u knih bych například já vůbec zrušila,ale vím že slouží tak jak je tak co se dá dělat Ovšem hyzdit ho navíc směr věk, pohlaví, vzdělání, a málem výška a váha, to mi přijde absurdní a nesmyslné.

Text příspěvku byl upraven 14.02.15 v 12:38

siena
siena 14.02.2015 v 12:55

Atuin, já s Vámi naprosto souhlasím. Dovolila jsem si už několikrát proti této tezi i protestovat. Již jsem doplnila uvozovky, osvícené bylo samozřejmě míněno ironicky.
I proti reklamě nic nemám, dokonce nemám ani nainstalován protireklamní program. Jen mi přijde trochu pokrytecké rozčilovat se nad pořadím místních žebříčků, anket a přitom nechat bez povšimnutí na titulní stránce toto reklamní sdělení...

Atuin
Atuin 14.02.2015 v 13:14

seina, to nebylo na vás, to bylo míněno obecně. Já jsem dokonce vaše předešlá slova pochopila tak, že vy to taky osvíceně neberete a za osvícené nepovažujete, tak jsem taky napsala že mi to osvícené, jakkoliv to osvíceně může vypadat, nepřijde. Já žebříčky nestuduji. Ankety, ono to může být zkreslené,možná by stačilo tolik to neprožívat - tím opět nemyslím vás - Podívejte se na hodnocení Portrét dámy a skutečně věříte, že ji četlo tak málo lidí, já ne...:-)
Ono reklamní sdělení, s tím se dalo počítat, no tak ale pokud smysl reklam chápete, potom víte co za vším a veškerým humbukem vždy stojí a je to nutné jinak DK nebude a to by byla velká škoda. Podle mě reklamní sdělení je jenom a pouze reklamní sdělení.

Text příspěvku byl upraven 15.02.15 v 12:00

siena
siena 14.02.2015 v 13:40

I když bývám vztahovačná, tak tentokrát jsem to osobně nebrala a pochopila:)
Možná jsem to ne úplně jasně napsala. Neříkám, že by tu tento oznamovací článek neměl být a chápu, že by tu jinak nemusela být samotná DK. Když se ovšem čas od času objeví od uživatelů podobný kádrující názor, napadne mne, kde jsou, když je tu snaha o nějaké vylepšení obsahu stránek. Ono strefovat se do těch "dam" je jistě lehčí...A zvláště to pobaví, když si u některých prohlédnu jejich profil.

Způsob hodnocení mi ani tak nevadí. Jak píšete, nesmí se to moc prožívat:)

sam198
sam198 14.02.2015 v 17:55

Tak jsem po dlouhé době zavítal na diskuzi a potěšilo mě že se zrovna řeší fuknce která mi tu hodně chybí :)

"Ale je to treba prave problem, kdyz si necham vyjet nejlepsi knihu od autora, tak pak mam vyse klidne jenom jednu se 100%, ale druha je jedna ktera ma 10 hodnoceni pětihvězdičkových a jedno 4 hvězdičkový. Přitom asi logicky bude ta druhá kniha lepší. "

Na toto jsem už dříve poukazoval a bylo mi odpovězeno v tom smyslu, že řazení bude pouze podle průměru. Osobně bych byl pro zavedení možnosti řazení podle počtu hodnocení (tak jak je to na čsfd) protože ač se to nezdá, ve výsledku to může být někdy vypovídající, nehledě na to, že u neznámého autora si chci třeba prohlédnout jeho nejpopulárnější knihy nebo si přečíst komentáře druhých. Nahrává to sice určitým tendencím ale přesto si myslím, že přidání této funkce (řazení dle počtu hodnocení) by nebylo vůbec špatné :).

eraserhead
eraserhead 14.02.2015 v 18:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

jirincz
jirincz 16.02.2015 v 14:41

Protoze kdyz se shodne dest lidi na 5 hvezdickovem hodnoceni a jeden na 4 hvezdickovem. Tak se vice lidi shodlo na vyssim hodnoceni nez kdyz jeden ohodnoti 5 hvezdickami ne?

sam198
sam198 16.02.2015 v 19:50

eraserhead: Tak to samozřejmě logické není (v pravém slova smyslu) ale zřejmě na tom něco bude. Nemusíme se ale přece bavit jen o nějaké estetické hodnotě, knihy mohou mít i další významy.

eraserhead
eraserhead 17.02.2015 v 10:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

jirincz
jirincz 17.02.2015 v 21:31

eraserhead: Pokud neberes v potaz nejake procentualni hodnoceni, tak to nema smysl resit, protože zkrátka "pohrdas" i klasickym procentualnim hodnoceni.

Ale pokud nekdo na procenta jde, tak je spravedlivější, to co jsem navrhl výše. Ostatně podobný styl používá většina databází - csfd, imdb apod... Příměr s návštěvností je úplně mimo... tady lidi hodnotí kvalitu procenty (sic subjektivne ale hodnoti), navstevnost nerika o kvalite vubec nic...

Text příspěvku byl upraven 17.02.15 v 21:33

eraserhead
eraserhead 17.02.2015 v 22:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Atuin
Atuin 18.02.2015 v 09:10

eraserhead: Přesně tak a máte naprostou pravdu pravdu v tom, že nemá cenu něco takového ani řešit.

Tak obecně, mi přijde velice divné, abych se vyjádřila ještě normálně, chodit si vybírat knížku s kalkulačkou nebo nějakou jinou už povětší aplikací. To potom musí následovat čtení bez emocí, když někdo nerozumí tomu, že hodnocení, vylepšeno, vycíděno, překrašleno a zmodernizováno všelijakými inovacemi je pouze hodnocení, nepomohou mu dokonce ani ty aplikaci a logika.

jirincz
jirincz 18.02.2015 v 14:39

eraserhead: Opravdu budeme slovíčkařit - logicky/spravedlivější?:-) "Jen mi nepřijde logické považovat knihu, kterou ohodnotilo více lidí za kvalitnější", však o tom to také není. Ale pokud více lidí ohodnotí vyššími procenty nějakou knihu, dá se spíše očekávat, že je kvalitnější, ano je to pořád subjektivní, ale pokud se shodne více lidí, tak je vyšší pravděpodobnost, že to zaujme i mě.

Atuin: odpadu je hodně a je třeba třídit a k tomu v podstatě používám procenta, ať už u filmu, nebo knih. Když mi někdo řekně přečti si něco od tohohle autora, tak se podívám na reference a vyberu co je od něj top (podle jiných) a když mě to baví čtu pak od toho autora dál. Nebo vy snad nečtete hodnocení a recenze knih/filmů/atd? Případně proč jste vůbec na Databaziknih, která je v podstatě na hodnocení postavena?

Zkrátka mi přijde pokud tu ty procenta jsou, ať jsou spravedlivější a pokud ot funguje jinde, proč by nemohlo i tady...

eraserhead
eraserhead 18.02.2015 v 18:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Atuin
Atuin 18.02.2015 v 18:26

jirincz : Zdá se mi že chcete nemožné a ano pro někoho je hodnocení alfou omegou, jak je vidět, ale je to nesmysl. Každý člověk vám vám řekne něco jiného k tomu proč své hodnocení postavil takhle a ne jinak. Víte já jsem ještě z pravěku, z doby kdy jsem k výběru knih reference nepotřebovala a nyní opravdu stále jedu stejný model a nějaké obecné reference mě nezajímají ( alespoň né styl odpad až 5 hvězdiček ):-) Hodnocení, tak kvůli němu na DK nejsem a termín odpad u knihy mi nesedí a sedět nebude i když knížka není můj šálek kávy.
Může se shodnout 1000 lidí a vy budete ten tisícíprvý, který řekne proboha proč ty lidi u té knihy tak blbnou. A ani ta shoda není nikdy shoda, je to jenom určitá podobnost, protože každý má rád na knize něco jiného a hodnotí něco jiného. To je ona SUBJEKTIVITA A tu nevypudíte, nepřekřekročíte, nezměříte ani nevysvětlíte. A kvalita znamená u každého něco jiného a to je jen dobře.Vybírat se má bez ohledu jak moc je kniha jinými " vážená"
A recenze nečtu,a když tak hodně zřídka. Ale u mne to v rozhodování opravdu nehraje žádnou roli, protože dnes je plný internet nejrůznějších recenzí a každá zhola jináa všechny stejné. Někdy stačí něco více prozaického.

Text příspěvku byl upraven 18.02.15 v 18:30

jirincz
jirincz 18.02.2015 v 20:46

eraserhead: recenze a odkliknuti hvezdicek je rozdil - souhlas. Ale ja to uvadel jako priklad, ze stejne i recenze je ryze subjektivni... Ono ostatne i recenze ma na konci casto procentualni ohodnoceni...

""Jen mi nepřijde logické považovat knihu, kterou ohodnotilo více lidí za kvalitnější", však o tom to také není." - o tom to fakt neni, je to o tom - tam jde o to, ze kdyz se shodne VICE LIDI na VYSSIM HODNOCENI - to druhe je ta mpodstatne. Ano pisu nahore, ze se ma brat v potaz i pocet hlasu, ale to spise uz vychazim z algoritmu, ktery se na tohle pouziva... ale podstatne je tam to, ze vice lidi ma shodu na vyssim hodnoceni...

Atuin: Neberu jako jedine meritko hodnoceni, ale dam na nej dost, jak rikam, je spousta braku a a je skoda tim ztracet cas. Ale pokud me nekdy zaujme anotace, tak ano ctu i knihu, co nema vysoke hodnoceni. Nebo spise vezmeme filmy, tak kdyz vidim: v televizi davaji jeden film a ma 80% a druhy 20%, tak dam proste prednost tomu prvnimu:) Na DK nejste kvuli hodnoceni (beru tam jak komentare, tak hvezdickove odkliknuti)? Nevim, kdyz mrknu na vas profil, tak vidim, ze sama hodnotite radne a i likujete jinym, tak vas to asi zajima ne?.-)

Zkratka me nejde o to, aby lidi vybirali podle procent apod. to je nesmysl, at si kazdy cte co chce. Ale pokud tu jsou procenta, tak by mela byt spravedliveji pocitana, resp. aspon razena v zebriccich...

Text příspěvku byl upraven 18.02.15 v 23:59

Atuin
Atuin 19.02.2015 v 09:13

jirincz: Berete hodnocení jako jediné měřítko, a bohužel jste sám prozradil a to ovzhledem k tomu že jste do debaty zatáhl filmy, což já nechci protože pro to tu jsou jiné weby. Ale pokud vás přetáhne v podstatě reklama, tak je potom každá změna drahá a i kdyby to tu bylo tříděno, po kytku, domácího mazlíčka - kočka,pes, papoušek - a berte mě z humorem - vám by to bylo na nic.Mohu hodnocení prolétnout a nebudu se jím řídit, ano hodnotím a nečekám že to někdo bude brát jako bernou minci, sleduji, ale neumíte si představit kolik jsem přečetla knih takového hodnocení, které by jste vy označil za hodně nízké a netrápí mne to. Také jsem přečetla mnoho knih které jsou neohodnotitelné a proto si myslím že hodnocení je prostě taková třešnička. Navíc já si docela upříně ani nemyslím, že DK je postavená na hodnocení knih. Já už ani nechápu co vás tak trápí, že to číslo pod knížkou není tak zcela přesné, ale když už chci znát názor podle hodnocení tak si to číslo " otevřete" a projděte kdo a jak hodnotil. Pokud hledáte knihu a chcete se vyhnout jak vy říkáte odpadu, tak to za ten čas jistě stojí.Ovšem pořád to budete vy kdo to bude muset risknout a knihu si zapůjčit, či zakoupit a nakonec přečíst a stejně nakonec budete s tím obecnm hodnocením buď souhlasit nebo nesouhlasit. Já už v podstatě nevím o co vám jde..:-) Proti čemu či komu je vedena tato křížová výprava:-)



Vložit příspěvek