Pár nápadů na vylepšení webu


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 04.01.2022 v 08:34

Dave_Jame: nejsem si jistá, zda jsem přesně pochopila, tak snad bude odpověď sedět k vaší otázce :)
Uzamčení série dává smysl ze dvou důvodů.
1) když série skočila
2) když není zbytí kvůli lidem
_______
1) tady to dává smysl. Třeba zatčení Sandmana, protože se nestane, že bude další díl
2) třeba série Cizinka. Knižní série je série knih, ne série všeho, co se pojí s Cizinkou, třeba ne omalovánky ani kniha o natáčení Cizinky. Takže tam to dává smysl, že je uzamčeno. A když vyjde vyjde další díl, napíše se moderátorovi, ať to tam dá.

Teď se ale vracím k tomu, zda jsem pochopila dotaz.
Třeba tahle série:
https://www.databazeknih.cz/serie/kroniky-hladovych-mest-smrtelne-stroje-1426
Poslední díl ve slovenském jazyku vyšel na dva díly.

To druhé jste koukám už vyřešili :)

Dave_Jame
Dave_Jame 04.01.2022 v 08:41

@Lenka.Vílka
Takto mi to dává absolutní smysl, a většinou to tak je.
Ale bohužel série Bohatýr od J. Červenáka je řešená z neznámého důvodu dvěma záznamy
Zvlášť jeden por CZ a jeden pro SK
https://www.databazeknih.cz/serie/bohatier-sk-10827
https://www.databazeknih.cz/serie/bohatyr-cr-9014
S tím že v českém záznamu je jen třetí díl, a obě série jsou uzavřené

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 04.01.2022 v 08:55

Dave_Jame:
Dřív byl Bohatýr (ČR) a Bohatier (SK)...
Zrovna tuhle sérii jsem chtěla uvést jako příklad toho, kde to funguje a vidím, jak to někdo zase kolosálně dodrbal :(
Podle toho, jak je to teď, bych rozhodně nevěděla, jak knihy číst...
Dřív byly dvě série, jazyky nebyly sloučené, sk verze měla čtyři knihy, cz verze měla tři knihy a dávalo to smysl...to se o současném stavu nedá říct :(

Text příspěvku byl upraven 04.01.22 v 10:20

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 04.01.2022 v 08:58

Takže zamčení dává smysl. Bylo zamčeno předtím, když to bylo správně. Někdo tam udělal bugr a série zůstala zamčená nadále...

Text příspěvku byl upraven 04.01.22 v 08:59

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 04.01.2022 v 09:11

A ještě jedna věc. Bohužel to nešlo řešit ani jako ta série Kroniky...
Pamatuju si, že když jsem knihu Biela veža vkládala, dala jsem k ní číslo série čtyři a světě div se, co se stalo...někdo to podle názvu sloučil s knihou Bílá věž. Opakovaně. Proto vznikla tato varianta. A jak je vidět, bylo to naprosto k ničemu :(

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 04.01.2022 v 09:54

Celý problém má tedy poměrně jednoduchý základ. Naivní představa, že české a slovenské knihy (mají? Musí?) vycházet v sériích stejně. A technická věc, že u série to nefunguje jako u edic.

Protože nejde vést v jedné sérii. Bílá věž je třetí díl. No, stejně tak jako Horiaca ríša. Ale může to být sloučeno? Ne. Stejně tak to nemohu vést též jako třetí díl a knihu Biela veža jako čtvrtý díl. Protože potom dojde k tomu špatnému sloučení. Též nemohu ke knize Horiaca ríša dopsat "1/2 Bílá věž" a k Biela veža "2/2 Bílá věž a nechat neočíslované, protože na knihách je napsáno "Kniha tretia" a "kniha štvrtá". Proč? Protože se tady přebírají informace z obálky. A někdo by si na toto řešení stěžoval. Ani obě knihy nemohu dát jako další vydání Bilé věže s poznámkou. Čili všechno ze hry. Kromě? Vedeno obou sérií zvlášť. Fungovalo to tak. Doteď. Ale tohle je stejný nesmysl jako ty variaty vyřazené ze hry.

Kdybych chtěla s autorem začít, tak začnu jinou sérií, protože bych z místních záznamů nepochopila, kde začít. A to je na Knižní databázi smutný :(

Uf! To je vše :D


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 04.01.2022 v 10:19

Dave_Jame: už je to zase normální :) Uf! Ale je lepší toto tady nechat. Ať ostatní vidí, že občas nejde aplikovat nejjednodušší metodu, ale musí se vystoupit ze zajetých kolejí...

Text příspěvku byl upraven 04.01.22 v 10:20

Radiq
Radiq 05.01.2022 v 09:29

Mám dva návrhy na zlepšení:
1) vyhledávání v diskuzích - když už ne v příspěvcích, tak alespoň v seznamu diskuzí podle názvu. Když chci najít diskuzi, kde se něco probírá (abych nezakládal znovu podobné/stejné téma), musím proklikat a prohledat všechny stránky
2) v detailu knihy jsou komentáře seřazeny defaultně "od nejnovějších" a je možnost si to přepnout dle dalších 3 kritérií. Já bych ale chtěl bych mít svůj komentář vždy na prvním místě. Abych viděl, jestli jsem ke knize komentář již napsal nebo ne. Uvítal bych checkbox "můj komentář vždy na prvním místě" vedle výběru řazení (checkbox by byl aktivní/viditelný jen pokud jsem již komentoval)

Babouš
Babouš 05.01.2022 v 10:17

K bodu 2 - pokud si dobře pamatuju, dřív to tak i bylo, ale pak došlo k nějaké změně :( Taky by mi to přišlo přehlednější.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.01.2022 v 10:44

1) vyhledávání v diskusi je možné. Konkrétní slova i názvy vlákna
2) řazení podle oblíbených šoupne vás komentář na první místo, toto nastavení zůstane uložené napořád, dokud se nezmění

Text příspěvku byl upraven 05.01.22 v 10:53

Geri.g
Geri.g 05.01.2022 v 20:05

Denib: aha, mně se to nezobrazilo, asi chyba někde. Já právě měla pocit, že to tam bylo :D

Geri.g
Geri.g 05.01.2022 v 20:06

Denib: aha, už to vidím, u žebříčku to mám, ale když vyberu žánr, tak mi to tam chybí. Takže ne chyba, jen jsem to neupřesnila v prvním příspěvku.

Takže oprava: navrhuji vlastní viditelné hodnocení v žebříčku u konkrétních žánrů.

ijcro
ijcro 07.01.2022 v 17:30

Docela by mě zajímalo, proč odkazy na knížky nebo sekce do vlastní DK jsou v komentářích uváděny jako úplný URL, když i taková ČBDB umí skrýt protokol až ke jménu..

PanPredseda
PanPredseda 12.01.2022 v 11:36

Bylo by možné v souvislosti s 6. bodem letošní Výzvy upravit výpis knih u autora tak, aby při zvolení možnosti řazení podle roku vydání u nás bylo vždy považováno za bernou minci to nejstarší vydání dané knihy u nás, což se teď leckdy neděje?

Text příspěvku byl upraven 12.01.22 v 11:36

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.01.2022 v 11:44

Snad by to nerozhodilo pojem "hlavní vydání", na jakém principu to funguje a proč se to u dalších vydání používá, byť to znamená, že jím není první vydání. Aby to neznamenalo, že výzva tohle rozhodí :( to už tady totiž bylo. Viz falešné dopsaní dodatku "aneb..." ke každému dílu Hobita, aby si čtenář mohl vybrat jaké chce a ne jenom nějaké. Nebo z jakého jiného důvodu se to stalo poté, co byl zveřejněn tenhle bod výzvy?
Výzva není nadřazena principům záznamů databáze. Tedy, neměla by být...

Text příspěvku byl upraven 12.01.22 v 11:48

PanPredseda
PanPredseda 12.01.2022 v 11:50

To bude vědět Dan. Tipnul bych si, že z programátorského hlediska je to možné i bez rozhození "hlavního" vydání (ale ruku do ohně za to nedám, protože neznám vnitřní strukturu databáze), jen to přidá trochu víc "práce" (kódu) pro vyhledávání.
Za mne tedy: "hlavní" vydání (které se uplatňuje třeba u sérií) ponechat takové jaké je (tedy ne nutně první u nás), ale při řazení podle roku vydání najít to nejstarší.

reader.007
reader.007 12.01.2022 v 17:07

Tady je vidět, že tu zásadně chybí v záložkách "Slovníček"... Já kupříkladu vůbec nevím, co to má být takové HLAVNÍ VYDÁNÍ. To je jako nějaké vydání, na kterém se odborná komise shodla, že je lepší než ty ostatní?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.01.2022 v 17:10

Reader.007: Ano, má to svoje základní pravidla. Klidně napiš moderátorovi, vysvětlí ti to. Úplně stejně jako tehdy mě :)
Přeci jen, tohle stejně moc lidí nezajímá, tak chápu, proč je tahle informace individuální a ne každý ji má...

Text příspěvku byl upraven 12.01.22 v 17:14

PanPredseda
PanPredseda 12.01.2022 v 19:24

Ad reader.007 a Lenka.Vílka - lehce mimo téma:
Tak když jsou tu samozvané komise, které určují, zda je četba děl od určitého autora dostatečným vystoupením z komfortní zóny... ;-)

kapr
kapr 15.01.2022 v 22:30

https://www.databazeknih.cz/zebricky/100-nejlepe-hodnocenych-knih

Představuji si alternativní podobu tohoto žebříčku ve kterém by každý autor, (bez ohledu na pseudonymy,) měl jen jedinou ze svých knih. Takový žebříček by byl velkým pomocníkem při výběru budoucí četby. Hodně by pomohlo, kdyby obsahoval například 1000 knih. Mnozí z nás, přinejmenším většina těch lepších, jich přečetli desetitisíce.
Z tohoto pohledu mi jeho dosavadní podoba připadá spíše jako cirkusová atrakce. Já mezi ty lepší určitě nepatřím, přesto, možná i právě proto bych podobný přehled o tom jak oni hodnotí (ty 101. a další) velice uvítal.

Mnohé války zde vedené na mne působí jako žabomyší.
Na DK v posledních letech přibyla řada funkcí, poskytujících poměrně zbytné informace.
Možná by bylo dobré udělat pár kroků směrem k tomu, aby byla skutečným pomocníkem každého čtenáře.

siena
siena 16.01.2022 v 06:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 16.01.2022 v 06:49

kapr, když si rozkliknete autora, tak tam máte jeho "populární" knihy. Sice nevím z jakého algoritmu byly vybrány, ale předpokládám, že to je na základě jejich zdejší čtenosti.

micha-ella
micha-ella 16.01.2022 v 14:11

Vždycky, když někdo háže čísly přečtených knih (desetitisíce...), měl by si uvědomit, kolik má jeden rok dní. Sedmdesátiletý člověk je na světě 25 550 dní...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.01.2022 v 14:20

Takže člověk za život nemůže přečíst víc knih, než kolik dnů byl na světě, s lehkou odchylkou, kdy byl v kolébce? To je dobrej nesmysl ;)

Text příspěvku byl upraven 16.01.22 v 14:46

micha-ella
micha-ella 16.01.2022 v 18:47

Vy od své kolébky přečtete každý, každičký den jednu nebo dvě knížky? To je opravdu nesmysl.



Vložit příspěvek