Pár nápadů na vylepšení webu

Lenka.Vílka12. ledna v 11:44

Snad by to nerozhodilo pojem "hlavní vydání", na jakém principu to funguje a proč se to u dalších vydání používá, byť to znamená, že jím není první vydání. Aby to neznamenalo, že výzva tohle rozhodí :( to už tady totiž bylo. Viz falešné dopsaní dodatku "aneb..." ke každému dílu Hobita, aby si čtenář mohl vybrat jaké chce a ne jenom nějaké. Nebo z jakého jiného důvodu se to stalo poté, co byl zveřejněn tenhle bod výzvy?
Výzva není nadřazena principům záznamů databáze. Tedy, neměla by být...

Text příspěvku byl upraven 12. ledna v 11:48

PanPredseda12. ledna v 11:50

To bude vědět Dan. Tipnul bych si, že z programátorského hlediska je to možné i bez rozhození "hlavního" vydání (ale ruku do ohně za to nedám, protože neznám vnitřní strukturu databáze), jen to přidá trochu víc "práce" (kódu) pro vyhledávání.
Za mne tedy: "hlavní" vydání (které se uplatňuje třeba u sérií) ponechat takové jaké je (tedy ne nutně první u nás), ale při řazení podle roku vydání najít to nejstarší.

reader.00712. ledna v 17:07

Tady je vidět, že tu zásadně chybí v záložkách "Slovníček"... Já kupříkladu vůbec nevím, co to má být takové HLAVNÍ VYDÁNÍ. To je jako nějaké vydání, na kterém se odborná komise shodla, že je lepší než ty ostatní?

Lenka.Vílka12. ledna v 17:10

Reader.007: Ano, má to svoje základní pravidla. Klidně napiš moderátorovi, vysvětlí ti to. Úplně stejně jako tehdy mě :)
Přeci jen, tohle stejně moc lidí nezajímá, tak chápu, proč je tahle informace individuální a ne každý ji má...

Text příspěvku byl upraven 12. ledna v 17:14

PanPredseda12. ledna v 19:24

Ad reader.007 a Lenka.Vílka - lehce mimo téma:
Tak když jsou tu samozvané komise, které určují, zda je četba děl od určitého autora dostatečným vystoupením z komfortní zóny... ;-)

kapr15. ledna v 22:30

https://www.databazeknih.cz/zebricky/100-nejlepe-hodnocenych-knih

Představuji si alternativní podobu tohoto žebříčku ve kterém by každý autor, (bez ohledu na pseudonymy,) měl jen jedinou ze svých knih. Takový žebříček by byl velkým pomocníkem při výběru budoucí četby. Hodně by pomohlo, kdyby obsahoval například 1000 knih. Mnozí z nás, přinejmenším většina těch lepších, jich přečetli desetitisíce.
Z tohoto pohledu mi jeho dosavadní podoba připadá spíše jako cirkusová atrakce. Já mezi ty lepší určitě nepatřím, přesto, možná i právě proto bych podobný přehled o tom jak oni hodnotí (ty 101. a další) velice uvítal.

Mnohé války zde vedené na mne působí jako žabomyší.
Na DK v posledních letech přibyla řada funkcí, poskytujících poměrně zbytné informace.
Možná by bylo dobré udělat pár kroků směrem k tomu, aby byla skutečným pomocníkem každého čtenáře.

siena16. ledna v 06:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena16. ledna v 06:49

kapr, když si rozkliknete autora, tak tam máte jeho "populární" knihy. Sice nevím z jakého algoritmu byly vybrány, ale předpokládám, že to je na základě jejich zdejší čtenosti.

micha-ella16. ledna v 14:11

Vždycky, když někdo háže čísly přečtených knih (desetitisíce...), měl by si uvědomit, kolik má jeden rok dní. Sedmdesátiletý člověk je na světě 25 550 dní...

Lenka.Vílka16. ledna v 14:20

Takže člověk za život nemůže přečíst víc knih, než kolik dnů byl na světě, s lehkou odchylkou, kdy byl v kolébce? To je dobrej nesmysl ;)

Text příspěvku byl upraven 16. ledna v 14:46

micha-ella16. ledna v 18:47

Vy od své kolébky přečtete každý, každičký den jednu nebo dvě knížky? To je opravdu nesmysl.

Lenka.Vílka16. ledna v 18:52

Bylo parné léto, já ležela u bazénu a spálila jsem se. Taky byl důvod. Začetla jsem se. Ten den jsem přečetla šest knih ze série. I když, kdo ví, zda by komiks každý nazval knihou. Ale...říká se tomu průměr. Tím chci říct, že není nesmysl každý den přečíst jednu knihu. Jenom na ten plán, třeba u mě, nejsou peníze :(

Hana H.16. ledna v 19:02

kapr17. ledna v 21:14

Vidím, že prakticky všichni reagují na počet přečtených knih. Jsou ty, které pokud je chcete považovat za přečtené, tak je musíte přečíst od první do poslední stránky. Jsou ale také ty, které používáte jako příručky, a ve skutečnosti z nich znáte dejme tomu jen 5 - 10%. Jsou i krátké stručné publikace menších formátů. Prostě mám na mysli všechny knihy, které jste za celý svůj dosavadní život gramotně použili. A těch může být podstatně více, než si vůbec uvědomujeme. To jen k té debatě o počtu knih.
Spíše mne zaujalo, že vůbec nikdo nereagoval na můj návrh učinit z pofidérního žebříčku obsahující z poloviny autory, kteří jsou aktuálně v módě - na vrcholu popularity, a z druhé poloviny ty, kteří napsali hodnotná nadčasová díla.
Obě kategorie považuji za přínosné. Přesto si myslím, že možnosti takového žebříčku jsou jeho současnou podobou naprosto nevyužity.
Moc bych si přál, aby informace, které jsme my všichni uživatelé DK do systému vložili, začaly konečně sloužit nám všem. Mnozí sem přišli náhodou, a pokud se vrátili, tak jen několikrát. Pro další se DK stala užitečným nástrojem.
Není to 13 na houpačce, není to ani Miss republiky. Je to nevyužitý poklad. Poklad, který může sloužit každému z nás k mnoha naprosto rozličným cílům. Ta data stačí jenom zpracovat a vytvořit, dotvořit systém, který umožní přístup k takovým informacím které potřebujeme, a v takové formě v jaké je potřebujeme.

ijcro18. ledna v 08:48

@kapr:
Na DK jsou jen pevná kritéria pro výběru, žebříčky a filtry, která uživatel neovlivní a i vaše data jsou vlastnictvím DK. Takže záleží jen na provozovateli DK, jestli vás vyslyší a nějaký nástroj či extra filtr zpřístupní.

Lenka.Vílka18. ledna v 11:07

Kapr: Myslím, že vím, proč nikdo nereagoval. A to: nebylo proč a nebylo na co.
Prostě je na tom vidět, co se čte nejvíc. Je to realita dnešní doby. Za dvacet let bude žebříček vypadat úplně jinak. Je to přirozený a jde si to jako vlny v oceánu. Pořád stejně a potom...

Napadá mě přirovnání k anketě Zlatý (Český) slavík. Tam se ceny taky nedávají za kvalitu a za popularitu. Kvůli ceně za kvalitu musíte jinam. Prostě odraz oblíbenosti v dané době...

Text příspěvku byl upraven 18. ledna v 11:57

PanPredseda18. ledna v 17:35

"Spíše mne zaujalo, že vůbec nikdo nereagoval na můj návrh učinit z pofidérního žebříčku obsahující z poloviny autory, kteří jsou aktuálně v módě - na vrcholu popularity, a z druhé poloviny ty, kteří napsali hodnotná nadčasová díla."
Tu myšlenku už jste nadhodil (možná v jiné diskusi) dříve, a já doufal, že upadla v zapomnění. Protože nápad, cituji "Představuji si alternativní podobu tohoto žebříčku ve kterém by každý autor, (bez ohledu na pseudonymy,) měl jen jedinou ze svých knih." považuji za velkou hloupost.
(Na druhou stranu bych se nebránil tomu, aby se ze Sta nejlépe hodnocených knih šlo dostat na Tisíc nejlépe hodnocených knih a klidně i 10000 nejlépe hodnocených knih.)

Eldar8018. ledna v 21:09

Mě se některé kaprovi nápady náhodou líbí. A podle mě by těch žebříčků mohlo být víc. A taky větší počet míst. Jenže je to jak píše ijcro.

PanPredseda19. ledna v 09:26

Abych podpořil svůj názor, proč kaprův nápad cituji: "Představuji si alternativní podobu tohoto žebříčku ve kterém by každý autor, (bez ohledu na pseudonymy,) měl jen jedinou ze svých knih." považuji za hloupost, zeptám se:
Jak k tomu přijde takový Remarque?
Je Jiskra života dílem zásadnějším a nadčasovějším v porovnání s románem Na západní frontě klid, který je v žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih o jednu příčku za zmíněnou Jiskrou života?
Nebo jak by se určovalo jako jedinou knihu by v onom kaprově žebříčku daný autor měl?
A psal Remarque jen vynikající knihy?

siena19. ledna v 11:51

Jestli mohu, co by mohlo určitě pomoci ve zlepšení výběru knih, tak je to kombinace žánr/štítek, štítek/štítek ve vyhledávači.

denisa218024. ledna v 10:12

Dobry den, bylo by skvěle, pokud by bylo možné vidět hodnoceni knih již v seznamu, nikoliv pouze po otevření detailu. Nyní clovek musí otevřít knihu za knihou, aby se takovou docela zásadní věc dozvěděl...

kapr27. ledna v 13:17

PanPredseda
Měl jsem na mysli vznik dalšího žebříčku, nikoliv likvidaci toho stávajícího - tak, aby si každý mohl vybrat co hledá. Poctivě přiznávám, občas se děsím představy dne kdy vyjde překlad 101. pokračování ságy H.Pottera.

PanPredseda27. ledna v 14:12

Ad kapr "Poctivě přiznávám, občas se děsím představy dne kdy vyjde překlad 101. pokračování ságy H.Pottera."
To bych se spíš bál toho, že mne na ulici za bílého dne sežere šavlozubý tygr.

PanPredseda07. února v 08:09

Protože se zde objevilo toto diskusní vlákno: https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/how-will-cash-app-refund-stolen-money-in-case-of-loss-or-scammed-5612/str-1
bylo by vhodné zvážit ochranu proti takovému diskusnímu spamu.

elfos07. února v 08:26

Vložit příspěvek
... 246