Pár nápadů na vylepšení webu


Koka
Koka 09.09.2021 v 14:37

Macvosik - kliknite si na ktorýkoľvek zo svojich Vlastních seznamů, a tam sa objaví vpravo hore rubrika "Upravit". Po jej rozkliknutí sa otvoria okienka: Název seznamu, Krátký popis a Typ seznamu. A práve do tej rubriky Krátký popis (neviem, koľko znesie znakov) je možné napísať nejaký komentár, zdôvodneni či vysvetlenie existencie toho zoznamu.
K jednotlivým knihám v zozname to nejde, ale k zoznamu ako celku je možné napísť nejaký kratučký zdôvodňujúci komentár.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.09.2021 v 14:41

Koka: ke knize v seznamu lze napsat poznámka. Soukromá, ale lze.viz já 11:44
Uživatel se neptal na komentář k seznamu (o tom psala siena). Ptal se na komentář ke knihám v oněch seznamech...jenom to není viditelné pro ostatní

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.09.2021 v 19:45

Nejsem si jistá, zda změna podmínky k možnosti napsat komentář je v praxi správná. Dnes jsem narazila na čtenářku, která hodnotila hned pět knih, které vyšly včera a dnes, aby mohla napsat komentář. Hele, pokud to přečetla, tak tleskám. Ale spíš klikala v seznamu novinek.
Tak by mě zajímalo, kdo škodí víc. Tihle lidé nebo ti, kteří si založí účet, protože četli knihu někoho, komu to slíbili, ale nemuseli kvůli tomu dřív falešně hodnotit 20 knih?

Jenom zamyšlení k tomu čtvrtečnímu večeru...

Text příspěvku byl upraven 09.09.21 v 19:47

Macvosik
Macvosik 11.09.2021 v 11:41

Pri doplňovaní Častí kníh si (asi - možno som niečo prehliadol) môžem vybrať len spomedzi druhov poviedka/báseň/rozprávka. Chcel by som sa opýtať, či by nebolo možné doplniť kolonku divadelná hra, resp. dráma? Takýchto antológii je pomerne veľký počet - momentálne napríklad dopĺňam hry do zväzkov Alžbetínske divadlo 1, 2 a 3.
Marcel

Text příspěvku byl upraven 11.09.21 v 11:51

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.09.2021 v 11:44

Macvocik: donedávna šla jenom povídka a všichni to očůrávali a doufali, že si toho nikdo nevšimne. Tak to vložte jako povídku jako to dělají nadále i ostatní a třeba si toho nikdo nevšimne ;)
PS: koukám, že jste tady novej, tak upřesňuji...části děl jsou novinka, dřív byly jenom povídky

Text příspěvku byl upraven 11.09.21 v 11:54

Macvosik
Macvosik 11.09.2021 v 11:45

A v odozve na tú predchádzajúcu debatu sa chcem opýtať či by teda nebolo možné rozšíriť počet znakov pre popisové okno a prípadne priradiť k jednotlivým dielam aj možnosť určiť poradie a urobiť si tak rebríček. Ale to už možno príliš špekulujem.
Marcel


siena
siena 11.09.2021 v 11:53

Lenka.Vílka, o nějakém očůrávání bych nemluvila. Ti, kteří sem vkládali drama a romány pod povídky, to nedělali z nějakého prospěchářství, by mne zajímalo jaké by to vlastně mělo být, ale že jinou možnost neměli.

pobijecmuch
pobijecmuch 11.09.2021 v 11:56

Macvosik, Lenka.Vílka - v nabídce částí díla je jasně uvedené, co se tam může přidat. Osobně si myslím, že divadelní hry se přidávat by neměly. Co tady už je vloženo je jiná věc, možná, že některý aktivní uživatel to může začít opravovat. A potom je škoda času uživatele, který to sem vkládal, smazané je to za vteřinu.

siena
siena 11.09.2021 v 11:59

Macvoik, souhlasím s Vámi. To, že není možnost přidat jako část díla divadelní hru a román, o tom, tu někteří píšeme již dlouhá léta. Bohužel, oslyšeni jsme byli a bohužel, nevidím to nijak optimisticky ani do budoucna. Nejspíš to není prioritou ani nás, uživatelů, a koukám, že ani zdejší moderátory to nijak zvlášť netrápí. Kdo také dnes čte nějaké dílo psané v podivné dialogové formě, že?

Text příspěvku byl upraven 11.09.21 v 12:39

pobijecmuch
pobijecmuch 11.09.2021 v 12:08

siena - já vím, vás trápí jiné věci, ale ty většinou s knihami nemají nic společného.

Macvosik
Macvosik 11.09.2021 v 12:12

Škoda. Na jednej strane tomu sčasti aj rozumiem, na druhej sa čudujem. Veď ide predsa aj o Aischyla, Sofokla, Shakespeara, Goetheho...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.09.2021 v 12:36

Siena: mám tedy jenom jeden dotaz: proč to sem vkládali, když to sem nepatřilo a patřili sem jenom povídky?

Buď si toho někdo všiml a smazal. Nebo si toho někdo nevšiml a zůstalo. Nebo to bylo někomu, kdo na to narazil jedno a nenahlásil. Nebo se po nahlášení nechalo, "protože si s tím někdo dal tu práci".

To je úplně to samé jako když si dá někdo tu práci s vložením autora, napíše mu životopis, vloží fotku, přidá knihu, vytvoří nového vydavatele. Práce hodně, ale k čemu? Kdyby si přečetl nápovědu nezabil by tím deset minut svého života a nemusel by vytvářet následně nové vlákno o tom, jak je tahle databáze špatná a nepraktická, protože sem nepatří zahraniční tituly.

Hele, mě taky mrzí, že sem nepatří novely. Je to blbý, když mám v ruce knihu, která obsahuje čtyři novely a jednu pohádku a já mohu přidat jenom tu pohádku (dřív nic z toho). Nebo můžu přidat všechno. Ale potom se nesmím zlobit, pokud mi to někdo smaže... :/
Stejně tak mě mrzí, že už sem nemohu přidávat knihy, které vypadají jako knihy, mají pevnou vazbu jako knihy, ale nejsou knihami, protože mají issn, ale nic s tím neudělám. Tedy jo, napíšu svůj komentář tam, kde může být. Ale to je všechno, co s tím mohu udělat.
Stejně tak všechno to z částí děl, které tady nemohou být, napíšu do komentáře.
Všechno se dá nějak vyřešit.

Text příspěvku byl upraven 11.09.21 v 12:43

siena
siena 11.09.2021 v 12:53

Opravila jsem, měla jsem na mysli že oslyšeni byli, děkuji za upozornění:)

A musím ho ještě i doplnit, a za to se omlouvám... paní moderátorka elfos to byla, která reagovala na naše příspěvky. A která také psala, že než jen tupě smazat, tak by bylo dobré, překopírovat alespoň do anotace. Naštěstí se tak v mnohých případech stalo a jsem za to ráda. Jsem ráda, že někomu to stálo za námahu...

pobiječmuch, hloupé, ale budiž, když vám to dělá dobře. Nebyla jsem zdaleka sama, ve starších diskuzích by se určitě našlo, která tu psala, že jí mrzí velmi ojedinělé zapojení moderátorů, v diskuzích, které se týkají nastavení zdejších stránek, do kterého samozřejmě toto rozšíření patří. Řekla bych, že jejich jisté naléhání, by mohlo pomoci, nebo naopak, mohli by nám, obyčejným uživatelům, osvětlit, proč to vlastně nejde.

Macvosik, ano, škoda to je, Nezbývá nic jiného, než do anotace vložit, ať alespoň někde se k informaci, co v knize je, čtenář dostane.

Macvosik
Macvosik 11.09.2021 v 13:03

Vašim reakciám, samozrejme, rozumiem... len aby nedošlo k nedorozumeniu:

Na nikoho neútočím, nekritizujem databázu, je to len "nápad na vylepšení webu". Nič viac, nič menej. Ak to momentálne nie je možné, tak to chápem. Nemyslím si však, že je to tak úplne mimo, pretože nechcem pridávať nejakú okrajovú vec, ale diela z povinného čítania na ZŠ a SŠ.

Knihy, ku ktorým chcem pridať časti diel existujú (napr. Alžbetínske divadlo 1), ich žánrové zaradenie je očividne akceptované (Divadelné hry), existuje tu aj možnosť pridať časť diela, existuje tu aj autor (napr. Thomas Kyd), do češtiny bola preložená aj samotná hra (Španielska tragédia), akurát neexistuje možnosť to nejako prepojiť. A preto som chcel len navrhnúť pridanie jednej kategórie, ktorá je medzi samotnými knihami celkom častá. Nejdem teda niekam za hranice databázy (zahraničné, časopisy), pracujem s jej funkciami.

A nejdem vlastne ani proti zmyslu samotnej "databázy", pretože jej zmyslom je rozširovať zoznam diel, na ktoré je databáza zameraná a navzájom diela medzi sebou čo najviac prepájať, čiže aj tento nápad ide v "databázovom duchu".

Text příspěvku byl upraven 11.09.21 v 15:15

siena
siena 11.09.2021 v 13:39

Macvosik, já myslím, že každý pochopil oč vám jde, a mnozí zajisté s Vámi souhlasí. A jsem ráda, že i mezi moderátory se najdou tací, kteří se snaží alespoň, v rámci zdejších možností, o uchování informace. Informace důležité, že jí za důležitou považují. A mrzí mne, že tu nebyla, není větší interakce mezi uživateli a moderátory.

Jsem na této databázi již deset let. Za tu dobu tu proběhlo nemálo úprav a změn ve vkládání knih, v jejich databázních náležitostí. A ti, kteří tuto databázi "zaplňovali", nebyli žádní vyčůranci, pouze v rámci zdejších možností se snažili o co nejúplnější údaje o jednotlivých knihách. A jsem tomu sama ráda, mnoho knih jsem díky nim "objevila". A jsem ráda i za ty diskuze, že to nebyly jen jakési výkřiky do tmy. Bohužel, mnozí tu už dnes nejsou...

A to ostatní, pusťte z hlavy. To se týkalo jen mé osoby, to se netýkalo vůbec nějakého vkládání čehosi, či mluvení o tom...

Text příspěvku byl upraven 11.09.21 v 14:38

Macvosik
Macvosik 11.09.2021 v 14:12

:) Siena, ďakujem vám za milú reakciu. A aj vám ostatným ďakujem za odpovede. Prajem vám pekný víkend.

siena
siena 11.09.2021 v 14:26

Macvosik, já děkuji za milé popovídání. A budeme si držet palce:)... že snad jednou i nováček v mé knihovně, Pirandello Hry II, bude tady se všemi náležitostmi, navzájem propojenými, jak o tom píšete. Mimochodem, Luigi Pirandello je můj zdejší objev, na doporučení jednoho literárního anděla. I když, paradoxně, první společné setkání bylo nad jeho románem Staří a mladí...

Text příspěvku byl upraven 11.09.21 v 14:34

Macvosik
Macvosik 11.09.2021 v 14:45

Áno, držme si palce. A za Pirandella Vám napríklad ďakujem. Dlhšie som sa mu vyhýbal, ani neviem prečo, a teraz som si ho rovno pridal do svojho wishlistu. Takže aj keby sa na databáze nič nezmenilo, získal som aspoň nového autora. :) Ja som sa podobným spôsobom na týchto stránkach prepracoval už k viacerým dielam anglickej literatúry a skompletizoval som si slovenské preklady Shakespeara. Takže Vám úplne rozumiem.

siena
siena 11.09.2021 v 15:10

A pak, že to nebyl, není anděl:-)

Macvosik, to jsem ráda, že jsem nějak užitečná, jsem ráda, že jsem touto formou ještě mohla vlastně poděkovat za možnost mého setkání s ním... a hlavně přeji Vám hezké počtení...

kapr
kapr 11.09.2021 v 21:17

Tak jsem pár dnů nebyl na DK. Když jsem se dnes pokoušel přečíst u některých vláken příspěvky, které za tu dobu narostly na tři i více stránek došlo mi, že některé diskuze fungují docela dobře v rozsahu tří čtyř příspěvků, ale při soustavném přečtení působí mírně řečeno trošku jako schizofrenie. Prakticky často nelze bez pečlivého rozboru rozsáhlého souboru až deseti nejbližších příspěvků v mnoha případech vůbec zjistit na koho, a na který jeho příspěvek, či názor, ten následující příspěvek vlastně reaguje.
Ještě pro jistotu upřesňuji, tento příspěvek není reakcí na žádný z předchozích příspěvků ani v tomto, ani v jiném vlákně.

Dave_Jame
Dave_Jame 04.10.2021 v 17:44

Dobrý den.
Jestli mohu navázat na předchozí téma uživatel Macvosik.
Velice oceňuji nové rozšíření funkce části díla, a chtěl jsem se zeptat zda by se v budoucnosti nemohla rozšířit o u grafických knih o něco ve stylu "sešitů". Jednotlivých příběhů, které často vyšli i samostatně, případně jako příloha časopisů, a později se jim dostalo jednotného vydání v podobě sborníku. Jako příklad dám série Asterix (sborníková vydání po 4 knihách), nebo série Velká kniha komiksů ABC. Netýká se to jenom grafických novel a Komixů, napadá mě i několik knih, kterým se dostalo později druhého vydání v souhrnné podobě, z patra mě napadají například knih Terryho Pratchetta, nebo Juraje Červenáka.
Chápu, že by tu mohla vzniknout technická komplikace, protože tu v podstatě žádám o uvedení jedné knihy jako část druhé.

Text příspěvku byl upraven 04.10.21 v 17:44

pobijecmuch
pobijecmuch 04.10.2021 v 17:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dave_Jame
Dave_Jame 04.10.2021 v 17:52

@pobijecmuch:
Dobrá, to chápu u těch "časopisů".
Ale co u těch spojených vydání knih, které mají svou vlastní stránku i zde na DK?
Jinak ověřit se dá celkem dost věcí.
Například sborník komiksů z časopisu ABC má i ve svých popisech napsáno které komiksy obsahuje, v kterých letech vycházeli, a kdo byl jejich autory.

Text příspěvku byl upraven 04.10.21 v 17:57

pobijecmuch
pobijecmuch 04.10.2021 v 17:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 04.10.2021 v 17:57

Není to potom na stejném principu jako knihy 3x? Jsou tam tři knihy, které vyšly samostatně a jako část díla se nevede, vede se to v anotaci anotacemi jednotlivých knih. To je podle mě potom něco jiného, ne? Než klasické sešity. Když se na to kouknu třeba u jiných komiksů, tak není problém zadat jako povídky, pokud to jsou povídky po sešitech. Třeba:
https://www.databazeknih.cz/knihy/bestie-burdenske-historky-z-psiseri-432377
Co sešit, to samostatný příběh, takže povídka ok.
Nebo když kniha obsahuje dva příběhy ve třech sešitech jeden příběh.
Asi jde potom o přehlednost, kde všude ten příběh je.

Ale pokud povídka vyjde samotná jako kniha, taky se to nevede jako část díla jenom proto, aby se to propojilo s případem, kdy je ve vydání s dalšími povídkami. Toto je spíš na principu, kam směřoval dotaz. A pokud to někde tak je, opravuje se to...

Snad jsem pochopil správně a jenom neplacám ;)

Text příspěvku byl upraven 04.10.21 v 17:58



Vložit příspěvek