Pár nápadů na vylepšení webu

siena11.09.2021 v 13:39

Macvosik, já myslím, že každý pochopil oč vám jde, a mnozí zajisté s Vámi souhlasí. A jsem ráda, že i mezi moderátory se najdou tací, kteří se snaží alespoň, v rámci zdejších možností, o uchování informace. Informace důležité, že jí za důležitou považují. A mrzí mne, že tu nebyla, není větší interakce mezi uživateli a moderátory.

Jsem na této databázi již deset let. Za tu dobu tu proběhlo nemálo úprav a změn ve vkládání knih, v jejich databázních náležitostí. A ti, kteří tuto databázi "zaplňovali", nebyli žádní vyčůranci, pouze v rámci zdejších možností se snažili o co nejúplnější údaje o jednotlivých knihách. A jsem tomu sama ráda, mnoho knih jsem díky nim "objevila". A jsem ráda i za ty diskuze, že to nebyly jen jakési výkřiky do tmy. Bohužel, mnozí tu už dnes nejsou...

A to ostatní, pusťte z hlavy. To se týkalo jen mé osoby, to se netýkalo vůbec nějakého vkládání čehosi, či mluvení o tom...

Text příspěvku byl upraven 11.09.2021 v 14:38

Macvosik11.09.2021 v 14:12

:) Siena, ďakujem vám za milú reakciu. A aj vám ostatným ďakujem za odpovede. Prajem vám pekný víkend.

siena11.09.2021 v 14:26

Macvosik, já děkuji za milé popovídání. A budeme si držet palce:)... že snad jednou i nováček v mé knihovně, Pirandello Hry II, bude tady se všemi náležitostmi, navzájem propojenými, jak o tom píšete. Mimochodem, Luigi Pirandello je můj zdejší objev, na doporučení jednoho literárního anděla. I když, paradoxně, první společné setkání bylo nad jeho románem Staří a mladí...

Text příspěvku byl upraven 11.09.2021 v 14:34

Macvosik11.09.2021 v 14:45

Áno, držme si palce. A za Pirandella Vám napríklad ďakujem. Dlhšie som sa mu vyhýbal, ani neviem prečo, a teraz som si ho rovno pridal do svojho wishlistu. Takže aj keby sa na databáze nič nezmenilo, získal som aspoň nového autora. :) Ja som sa podobným spôsobom na týchto stránkach prepracoval už k viacerým dielam anglickej literatúry a skompletizoval som si slovenské preklady Shakespeara. Takže Vám úplne rozumiem.

siena11.09.2021 v 15:10

A pak, že to nebyl, není anděl:-)

Macvosik, to jsem ráda, že jsem nějak užitečná, jsem ráda, že jsem touto formou ještě mohla vlastně poděkovat za možnost mého setkání s ním... a hlavně přeji Vám hezké počtení...

kapr11.09.2021 v 21:17

Tak jsem pár dnů nebyl na DK. Když jsem se dnes pokoušel přečíst u některých vláken příspěvky, které za tu dobu narostly na tři i více stránek došlo mi, že některé diskuze fungují docela dobře v rozsahu tří čtyř příspěvků, ale při soustavném přečtení působí mírně řečeno trošku jako schizofrenie. Prakticky často nelze bez pečlivého rozboru rozsáhlého souboru až deseti nejbližších příspěvků v mnoha případech vůbec zjistit na koho, a na který jeho příspěvek, či názor, ten následující příspěvek vlastně reaguje.
Ještě pro jistotu upřesňuji, tento příspěvek není reakcí na žádný z předchozích příspěvků ani v tomto, ani v jiném vlákně.

Dave_Jame04.10.2021 v 17:44

Dobrý den.
Jestli mohu navázat na předchozí téma uživatel Macvosik.
Velice oceňuji nové rozšíření funkce části díla, a chtěl jsem se zeptat zda by se v budoucnosti nemohla rozšířit o u grafických knih o něco ve stylu "sešitů". Jednotlivých příběhů, které často vyšli i samostatně, případně jako příloha časopisů, a později se jim dostalo jednotného vydání v podobě sborníku. Jako příklad dám série Asterix (sborníková vydání po 4 knihách), nebo série Velká kniha komiksů ABC. Netýká se to jenom grafických novel a Komixů, napadá mě i několik knih, kterým se dostalo později druhého vydání v souhrnné podobě, z patra mě napadají například knih Terryho Pratchetta, nebo Juraje Červenáka.
Chápu, že by tu mohla vzniknout technická komplikace, protože tu v podstatě žádám o uvedení jedné knihy jako část druhé.

Text příspěvku byl upraven 04.10.2021 v 17:44

pobijecmuch04.10.2021 v 17:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dave_Jame04.10.2021 v 17:52

@pobijecmuch:
Dobrá, to chápu u těch "časopisů".
Ale co u těch spojených vydání knih, které mají svou vlastní stránku i zde na DK?
Jinak ověřit se dá celkem dost věcí.
Například sborník komiksů z časopisu ABC má i ve svých popisech napsáno které komiksy obsahuje, v kterých letech vycházeli, a kdo byl jejich autory.

Text příspěvku byl upraven 04.10.2021 v 17:57

pobijecmuch04.10.2021 v 17:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka04.10.2021 v 17:57

Není to potom na stejném principu jako knihy 3x? Jsou tam tři knihy, které vyšly samostatně a jako část díla se nevede, vede se to v anotaci anotacemi jednotlivých knih. To je podle mě potom něco jiného, ne? Než klasické sešity. Když se na to kouknu třeba u jiných komiksů, tak není problém zadat jako povídky, pokud to jsou povídky po sešitech. Třeba:
https://www.databazeknih.cz/knihy/bestie-burdenske-historky-z-psiseri-432377
Co sešit, to samostatný příběh, takže povídka ok.
Nebo když kniha obsahuje dva příběhy ve třech sešitech jeden příběh.
Asi jde potom o přehlednost, kde všude ten příběh je.

Ale pokud povídka vyjde samotná jako kniha, taky se to nevede jako část díla jenom proto, aby se to propojilo s případem, kdy je ve vydání s dalšími povídkami. Toto je spíš na principu, kam směřoval dotaz. A pokud to někde tak je, opravuje se to...

Snad jsem pochopil správně a jenom neplacám ;)

Text příspěvku byl upraven 04.10.2021 v 17:58

Dave_Jame04.10.2021 v 18:10

@Lenka.Vílka
Z větší části ano.
Teoreticky by neměl být problém uvést jednotlivé komiksy jako povídky v případě že doposud vlastní stránku na DK nemají.
Druhá část mé otázky je, zda se tak mohou, nebo v budoucnosti by mohli, propojovat samostatné knihy.
Dám příklad na knize Bivoj
https://www.databazeknih.cz/knihy/bivoj-bivoj-322261
Toto vydání se skládá z dvou knih (Bivoj Běsobijce a Bivoj válečník), které předtím vyšli samostatně, a jedné povídky (Vládce stříbrného šípu).
Povídku jako část knihy mohu uvést, dvě původně samostatné knihy však ne.

Text příspěvku byl upraven 04.10.2021 v 18:11

Lenka.Vílka04.10.2021 v 18:21

Dave_Jame: v případě Bivoje to podle mě je stejné jako knihy jak jsem uváděla to 3x nebo 2x nebo omnibusy. Třeba:
https://www.databazeknih.cz/knihy/omnibus-3v1-drasticky-desivy-dexter-drasticky-dojemny-dexter-dexter-v-temnotach-146803
Taky to tady má každé svůj samostatný záznam a vede se obsah jenom v anotaci, ne jako část díla.

Dave_Jame04.10.2021 v 18:30

Lenka.Vílka- Bude to tak. Otázka ale zůstává. Neuvažuje se tedy o rozšíření funkce "část díla" i o jiné knihy, aby se pokryly tyto případy. (Pokud to technicky je vůbec možné)

Lenka.Vílka04.10.2021 v 18:34

Dave_Jame: já jsem lobista pro novely, jsou další uživatelé, co jsou lobisti pro divadelní hry. Asi je třeba přání stále opakovat a doufat, že to vyjde :) je nás tady víc, co to dělají vždy, když je zmínka a jde to napsat...

Technicky možné to je podle městejně jako v pripadě pohádky a básně. Jenom by se rozšířila nabídka výběru.

Text příspěvku byl upraven 04.10.2021 v 18:35

siena04.10.2021 v 18:36

Ano, takže opět připomínám... divadelní hry a romány.

Terror04.10.2021 v 19:25

V případě omnibusu komiksů, myslím tím třeba onu Velkou knihu komiksů z ABC, bych souhlasil s Lenkou. Prsknout to jako povídky a v anotaci dané části díla bych napsal, že jde o seriál, který vycházel na pokračování v ABC ročník 1985.
A nešlo by to takhle obejít i u konvolutů? Dát jednotlivé romány do povídek a anotovat je jako romány?

Lenka.Vílka04.10.2021 v 20:19

Terror: já myslela do anotace knihy, ne jednotlivých povídek...čili nevkládat, když to zatím nejde. Nejsem zastáncem zbytečné práce. Tj vložit když vím, že mi to může být smazáno, pokud si toho někdo všimne... :/
Ono, to má totiž jednu nevýhodu. Tedy tak napůl. Když tady nějaká část díla už je, tak se neukáže v přehledu nových. Ale pokud je úplně nový záznam, tak se o tom vložení dozví každý, kdo se na příslušné místo koukne. Nebo si toho někdo všimne časem, když si všimne knihy...

Text příspěvku byl upraven 04.10.2021 v 20:19

Terror04.10.2021 v 21:01

Takže to nejde, protože se to nesmí. Teď jsem to pochopil. Mám vedení až k sousedům a jejich kluk si na něm postavil bunkr...
Ale s těmi komiksy z ABC by to šlo, ne? Ty tu jako samostatné knihy nejsou...

Lenka.Vílka04.10.2021 v 21:20

Tam asi záleží na tom, jak je to v knize. Jednou tady někdo psal (podle mě to sedí i na povídky, byť to bylo o básničkách) jak na to. Že pokud kniha obsahuje třeba tři básnické celky, ne po těch celních, ale po jednotlivé básni. A do anotace vypsat ty jednotlivé celky. Podle mě to lze uplatnit i na tyhle ABC věci. Ale raději bych ae potom zeptala moderátora, než začnu vkládat. Pro sichr ;)

Dave_Jame04.10.2021 v 22:20

Ony se v tomto případě tyto sbírky neliší od různých antalogii povídek.
Každý z nich má svůj začátek, konec, autora a dobu kdy vycházely. Často nemají vlastně nic společného a nejsou na sobě závislé. Je to jednoduše sbírka příběhů od určitého autora, za určitého období, nebo na určité téma. Proto si osobně myslím, že označit je v rámci DK jako povídky by bylo schůdné.

Text příspěvku byl upraven 04.10.2021 v 22:21

veronika400121.10.2021 v 08:45

Dobrý den, nevím, jestli je možné uložit si u knihy rozepsaný komentář bez toho, abych ho zveřejnila. Myslím, že to možné je, ale pokud to možné není, považujte tento příspěvek za podnět. Děkuji.

Naias21.10.2021 v 08:50

Môžete si ho uložiť do súkromnej poznámky. Kliknite na ozubené koliesko pri knihe v niektorom zozname a vyberte "upravit".

Lenka.Vílka21.10.2021 v 21:01

Šlo by konečně nějak opravit funkci spoiler, která je úplně k ničemu, když někdo napíše v první větě, kdo v knize umřel? Protože ono je jedno, že to tam zaklikne, když v přehledu nových komentářů vidím tohle? Bez varování o spoileru?!?! Protože to vidím až v komentářích u knihy! Teď v přehledu čtu:

COŽE!!!!!! ONA UMŘELA ALISS A JEŠTĚ K TOMU VELITEL HRANIČÁRSKÝHO SBORU!!!!! NO TAK TOHLE JSEM V HRANIČÁROVY JEŠTĚ NEVIDĚLA!!!!! na tenhle díl jsem se hodně těšila

Nevím, kdo je Aliss, ale předpokládám, že číst sérii, tak mě tahle informace dost nase..krne!

Text příspěvku byl upraven 21.10.2021 v 21:02

Marthas22.10.2021 v 20:21

To Lenka.Vílka: Souhlas. Sice taky nejsem čtenářem této série, ale pokud tu máme funkci spoiler, tak by takto označný příspěvek měl být označený všude, kde ho lze spatřit. A pokud by se už s tím něco dělalo, prosila bych, aby byl označen VIDITELNĚ!

Vložit příspěvek