Komentáře vs. Diskuze


Marthas
Marthas 04.07.2016 v 15:19

To LordSnape: Mě utěšuje, že na to nejsem sama, kdo někdy něco nepochopí, viď Lorde... Možná, že ses mýlil, podle množsví jednoslovných či heslovitých komentů tady, to alespoň tak aspoň vypadá... Opravdu.-)
A tvrdím snad, že ne... Asi mi zase něco uniká, ne.-))

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 15:28

R.E.M.
R.E.M. 04.07.2016 v 15:33

Posmívat se jiným uživatelům a jejich komentářům mi přijde mnohem méně chytré než jednoduše a stroze napsaný komentář. To, že někdo čte a má třebas i bohatou slovní zásobu v ústním projevu ještě neznamená, že musí umět napsat knihu, komentář atd. A posmíváním se nedocílí toho, že se člověk tzv. vypíše, ale že posměch ho s úspěchem odradí. Ale třeba to bylo účelem...

woodward
woodward 04.07.2016 v 15:38

R.E.M. Nevěřím, že ti kdo sem píšou komentáře o knihách, které se čtou samy, a stěžujou si, že u klasiků to neodsejpá a chybí tam akce, mají vůbec ambici se "vypsat". U většiny komentářů tohoto typu je záhadou, proč vůbec vznikly.

R.E.M.
R.E.M. 04.07.2016 v 15:42

woodward: Tak to já jsem optimističtější. Každý, dobře - téměř každý, člověk se vyvíjí. I já píšu dnes jinak než bych psala v 15 nebo i ve 20 (za předpokladu nějaké tehdejší DK). :-) A taky vím, že mnoho lidí posměch odradí od další snahy.

LordSnape
LordSnape 04.07.2016 v 15:42

Otázkou je, proč má někdo tendenci a nutkání vůbec psát komentář typu: "Kniha se mi líbila" anebo "Super čtení", což teda osobně považuji za naprosto zbytečné plácání do vody (hodné tak na pokec u piva do hospody) vzhledem k ostatním komentářům, které aspoň něco vypovídají o dané knížce. Stačilo by jen dodat co se třeba dotyčnému tak líbilo. Třeba přidat větu o světě či hlavní postavě... Cokoliv! Ano, jsem snob, ale když osobně nemám co bych k přečtené knize řekl, radši nepíšu vůbec nic. Mlčeti zlato.

Promiň R.E.M., ale i v 15 máš myslím dostatečně hlubší znalosti, než napsat jednu větu pořád dokola k miliardě knihám na DK...

Navíc tito lidé mají tendence psát další komentáře, kde už se vyjádřili a proto stále oroduji za to, aby byla možnost napsat vždy jen jeden a ten popř. editovat!

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 15:46

R.E.M.
R.E.M. 04.07.2016 v 15:46

LordSnape: Promiň, ale i věta, že čtení je super dává určitou (byť stručnou) informaci. I když, tady budu s tebou souhlasit, nechtěla bych číst 50 komentářů s jedinou větou Kniha se mi líbila. :-) To je fakt. Ale posmívat se takovým komentářům taky nebudu.

Douška: Tak nemůžu každého soudit podle sebe :-), někdo prostě nedokáže hodit své myšlenky na "papír" a formulovat složitější a sofistikovanější příspěvek.
A jen ještě taková myšlenka - určitě jsou i lidé, kteří chtějí slovně ohodnotit knihu, ale na druhou stranu třeba nechtějí prozradit o sobě moc věcí a že komentáře toho na svého pisatele prozradí dost a dost, to může být důvodem, proč se takový uživatel uchýlí k velmi strohému vyjádření. Ale ber to, prosím, jen jako jednu z mnoha možností a důvodů.

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 17:23


woodward
woodward 04.07.2016 v 15:55

to jsou takový svatý řeči. dnešní svět je už tak dost orientovaný na blbce. Politika, reklama, masmédia, koneckonců i kultura včetně větší části vycházejících knižních titulů - všechno se zaměřuje na pitomce jako na nejpočetnější cílovou skupinu. Odmítám se podřizovat politické korektnosti a neříct o blbosti, že je to blbost, když ji uvidím.

Marthas
Marthas 04.07.2016 v 16:02

To woodward: Snad zase nechceš řešit "blbost".-)

woodward
woodward 04.07.2016 v 16:12

Marthas: a o čem jiným je tu řeč? o tom, jestli mají být blbci hájení nebo ne.

Marthas
Marthas 04.07.2016 v 16:15

To woodward: To odmítám řešit, já si totiž nepřijdu nikdy na takové výši, abych mohla řešit něčí "blbost" nebo ne, a to veřejně... Nejsem na to stavěná...

woodward
woodward 04.07.2016 v 16:21

to je ale pokrytectví. takže když si přečteš blbej blábol v novinách nebo ho uslyšíš z televize, řekneš si, že to ten dotyčnej třeba myslí dobře, nebo že je teprve ve vývoji a potřebuje čas? a proč? z křesťanský lásky? všichni ti blbečkové, kteří dnes mají volební právo a rozhodujou o věcech, o kterých nemají ani ponětí, nás všechny dřív či později přivedou zpátky ke kriminálům a šibenicím, zatímco křehké povahy budou pořád čekat, jestli konečně nedostanou rozum, místo aby se jim pokusili trochu toho rozumu do těch palic natlouct dokud je čas.

Koka
Koka 04.07.2016 v 18:33

Reaguji na binyskinu výzvu "a nelezte jiným do profilů" a zvu vás do svého profilu. Nabízím tam malou sbírku formulací vytržených ze zdejších komentářů - vtipných, originálních, závidění hodných, ale i pitomých, negramotných, či jen vyznívajích poněkud jinak, než autor/ka zamýšlel/a.
Je to sbírka anonymní, některé výstavné exempláře časem obměňuji a vaše tipy na obohacení tohoto památníku roztodivných písemností jen uvítám.

šebory
šebory 04.07.2016 v 18:50

Koka a na to jste přišla sama, nebo jste se nechala inspirovat vyšší vůlí ( edysy.cz )

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 18:51

MarkétaLore
MarkétaLore 04.07.2016 v 19:12

koko,, to je hezké, každý sbírá něco. Nějáký by se možná našel u tebe i i u mě. Otázka zní, k čemu to je. Ale k čemu jsou třeba figurky do betléma nebo míšenskej porcelán, že.
A jedna rada na závěr, znechucenost životem člověku nesluší.
wodwarde, a co já, ponechat či neponechat volební právo mně? co se mnou ? To co s horákovou? to o s Husákem? A co s Pussy riot? Co bys dělal, ? No, ? začínáš mě zajímat.

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 19:16

Koka
Koka 04.07.2016 v 22:17

Binysek, klikni si zde na mé jméno, otevře se můj profil, nejdřív je tam rámeček s věkem, jménem, čtenými knihami atd., a pod tím je můj slovní proslov - že se chci před návštevníky mého profilu charakterizovat tím, co mě baví, co se mi líbí, jaké formulace v komentářích mě potěšily, překvapily, pobavily nebo svou blbostí šokovaly atd., a pak tam cituji pár takových perel (i "perel"). (Najdeš tam i citaci svých slov :=)

LordSnape
LordSnape 04.07.2016 v 23:14

@Koka Pobavilo. Ale je to smutné. Nejvíc mi uvízlo v hlavě: "Moc postav, moc jmen, moc myšlenek." Bože proč? Nepočítám, že to bylo zrovna u Joyce nebo Prousta.

hankapimi
hankapimi 05.07.2016 v 01:08

Koka, děkuji za pozvání do tvého profilu, potěšilo, pobavilo, hláškami jsem se s chutí prochechtala i v tuto noční hodinu... Co slovo, to perla ( jak by řekl klasik ) !
Škoda, že "Moc postav, moc jmen, moc myšlenek" nedostali do ruky pan Werich s panem Horníčkem, to by bylo excelentní zamyšlení, kam to asi spějeme...

Eldar80
Eldar80 18.10.2016 v 23:10

Nešlo by do pravidel webu doplnit, že komentáře nemají obsahovat spoilery? Pro některé lidi je očividně slušnost naprosto neznámá věc. Nedávno jsem nahlásil komentář kvůli hrubému spoileru u této knihy: http://www.databazeknih.cz/knihy/pretizeni-68676
A autor toho komentáře se adminovi naprosto vysmál, když po přesunutí do diskuse komentář okopíroval a vložil ho tam znovu. Tak jsem oboje kdysi nahlásil ke smazání, protože tahle arogance mě fakt dostala, ale nic se nestalo. Takže dnes znovu. A nebo se admini mutace bojí?
(Ta první věta je totiž spoiler jako prase, protože vyzrazuje jednu z hlavních dějových linií v knize.)

Text příspěvku byl upraven 18.10.16 v 23:12

R.E.M.
R.E.M. 19.10.2016 v 10:12

Popřípadě: Pokud komentář obsahuje spoiler, je nutné na něj zřetelně dopředu upozornit.
A bylo by fajn, kdyby upozornění na spoiler se ujalo i v diskuzi ke knihám.

R.E.M.
R.E.M. 19.10.2016 v 10:19

Eldar80: Otevřela jsem komentář se spoilerem - no to je síla. Mutaci nedošlo, že spoileruje?
Asi by bylo dobré, kdyby při nahlašování komentáře byl k dispozici důvod přesunutí: komentář obsahuje neavizovaný spoiler.

pobijecmuch
pobijecmuch 19.10.2016 v 10:42

Je pravda, že by uživatelé ve svých komentářích mohli upozornit na spoilery, ale nemyslím si, že by to mělo být obsahem pravidel.
V pravidlech je tuším uvedeno, že komentáře by neměly obsahovat odkazy na jiné weby. přesto denně se tu setkáme s odkazy na nějaké vlastní "zaručené" recenze, webové stránky podivných literárních blogů, atd. Potom mně docela vadí, když komentář obsahuje např. pouze dvě slova - "super kniha". Takový komentář nic neříká a vlastně nic pořádně nekomentuje. Anotace musí obsahovat určitý počet slov, proč by nemohl komentář obsahovat něco podobného.

LordSnape
LordSnape 19.10.2016 v 10:52

Ty komentáře s odkazy můžeš nahlásit. A komentář typu "super kniha" víc vypovídá spíš o tom daném uživateli, než o knize, takže bych je určitě nechal,a by se oddělilo zrno od plev. :-)

MissiPippi
MissiPippi 20.10.2016 v 08:26

Naprosto souhlasím s pobijecemmuch. Se spoilery problém nemám, ačkoliv se člověk dočte někdy podstatné části děje, na požitku z dobře napsaného příběhu mi to neubírá. Osobně také nevím, jak jinak popsat, co mě na knize uchvátilo a co naopak rozhořčilo bez naznačení konkrétního případu. Když se tomu budu vyhýbat vznikne mi z toho dost pravděpodobně komentář typu "Kniha se mi dobře četla. Něco se mi líbilo a něco ne.", kterého zrovna taky nejsem fanda. A co se týče diskuzí, hodně zřídka ji vidím využívanou... Co si budem povídat, hodně uživatelů asi bude tápat v tom, jaký je rozdíl komentáře ke knize a příspěvku do diskuze a jelikož komentáře jsou první otevřená záložka u knihy, vše se tak hromadí tam.

siena
siena 20.10.2016 v 10:18

Tak, je spoiler a spoiler...když někdo napíše, že vrah je zahradník, ještě doplní, že ho vůbec netušil, a že by ho vážně naštvalo, vědět to před čtením...to bych dotyčného ráda "pověsila do průvanu" :)
A diskuze u knih? Celkem mě pobaví, když si přečtu stesky nad tím, že tu nejsou využívané, kouknu na profil a Diskuze (0).:)

LordSnape
LordSnape 20.10.2016 v 11:35

Bylo to myslím v nápovědě a v případě otevření okna pro psaní komentáře, že to musí být názor na knihu, a že v jiném případě je tu pak diskuze. Náhodou třeba u Zemanovy knihy byla diskuze dost využita. :-D



Vložit příspěvek