Thrillery vs Detektivky


Mashiiro
Mashiiro 30.01.2019 v 14:27

Zdravím, .. Potřebovala bych poradit nějakou pěknou knihu. Ze všeho nejvíc miluju Thrillery ale naopak co nejvíc nenávidím jsou detektivky. Většinou jsou to jen dlouhé, nudné pasáže vyprávějící o průběhu vyšetřování. Ráda bych našla něco, kde se kniha zaobírá hlavně děním hlavních hrdinů popř. se tam detektivové vyskytují minimálně. Například - Zmizelá od Flynn, Vraní Dívka od Sund, You od C. Kepnes, La Loba. Nebo třeba - ačkoliv to nebylo tak pro dospělé, tak se mi hodně líbily knihy Nejsem sériový vrah a Já, monstrum od Dan Wells.

Jacck
encyklopedie
encyklopedie 30.01.2019 v 17:46

nezdravím....já taky ledasco nečtu, ale že bych takové knihy nenáviděl?
Je tady vůbec ještě nějaký čtenář, který na databázi knih nenávidí knihy? ....i když jsou to pro někoho jen detektivky....

Jacck
Jacck 30.01.2019 v 17:50

já taky detektivky nějak extra nemusím a považuju je za celkem nudný žánr. A není třeba se kvůli tomuto názoru hned urážet. Většinou mají šablonovitý nenápaditý příběh a kupu klišé. Osobně dám vždycky přednost kvalitnímu scifi, kde autor musel projevit pořádnou fantasii k tomu, aby dokázal vymyslet věrohodné universum v budoucnosti. A rozhodně se nebudu urážet, pokud mi někdo napíše, že scifi nenávidí. To je koneckonců JEHO problém, ne můj.

encyklopedie
encyklopedie 30.01.2019 v 17:57

Jacck...špatný pokus...je to pouze mé konstatování a k tomu otázka

Mashiiro
Mashiiro 30.01.2019 v 17:58

Jacck: Děkuji za tip. Rozhodně se podívám a už mám jednu z nich minimálně v hledáčku. :)
Encyklopedie: Nevím proč bych se měla nějak ostýchat s nějakým názorem na určitý žánr. O hudbě či filmech se taky dá velmi snadno říct co milujeme a co nemůžeme vystát. A jak psal Jacck, detektivky jsou plné klišé a zajetého mustru. Většinou.

Text příspěvku byl upraven 30.01.19 v 17:59


encyklopedie
encyklopedie 30.01.2019 v 18:03

...tak já se taky nebudu ostýchat a na závěr učinkování v tomto foru použiji slova povolaného:
„Ukažte mi člověka, který nesnáší detektivky, a já vám ukážu hlupáka.
Možná chytrého hlupáka, ale přesto hlupáka,“ mínil sám klasik drsné školy Raymond Chandler (1888-1959).

Jacck
Jacck 30.01.2019 v 18:12

vkus se různí a nazývat hlupákem druhého jen protože jeho vkus se liší od mého nevypovídá nic dobrého o Chandlerovi - pokud to teda nebylo myšleno v nadsázce (neznám kontext).

kenedu
alekis
alekis 30.01.2019 v 18:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Jacck
Jacck 30.01.2019 v 19:03

alekis, už když jsem psal odpověď encyklopedii, tak jsem chtěl zmínit tu politiku, protože jsem si to uvědomoval. Je to dle mého něco jiného. To jaké kdo čte knihy, jakou poslouchá hudbu, jaké nosí šaty nebo jaké si vybírá kamarády, mne vůbec nijak neomezuje. Takže tady jsem pro 100% toleranci. Ale to neplatí pro politiku. Lidé svou volbou politika přímo ovlivňují můj život, a to už se mne týká, protože já musím nést následky jejich volby. Tj ti co nevolili brexit musí nést následky volby těch, co jej volili, a není se co divit, že jsou na ně naštvaní. Stejně tak já jsem naštvaný na voliče Zemana, komunistů a Okamury a nijak se tím netajím. Takže žádný rozpor nikde nevidím, protože jsou to celkem jiné věci.

gladya
gladya 30.01.2019 v 19:05

Škoda, že se diskuse hned tak hrotí. Možná by stačilo, kdyby zakladatelka napsala detektivky nemusí a ne že je nenávidí.

Nazývat někoho hlupákem kvůli vkusu není potřeba. Jenže na sdruhé straně se tak vymezovat proti celému žánru není zrovna rozumné. Snad v každém žánru jsem našla něco, co mi stálo za přečtení. I mezi detektivkami, které nijak zvlášť nevyhledávám.

Text příspěvku byl upraven 30.01.19 v 19:06

Dudu
Dudu 30.01.2019 v 19:07

Nenávidět detektivky... To je nějakej renonc, ne?

encyklopedie
encyklopedie 30.01.2019 v 19:14

....čtyřicet roků jsem půjčoval knihy....nikdy mi nikdo neřekl, že nenávidí knihy /at jsou jakékoliv..../....tak mi vrtá hlavou, co je to za čtenářku, když nenávidí knihy i když jsou to jen detektivky... nic jiného v tom není...
ten zbytek je jen a pouze citace slov slavného spisovatele..........

alekis
alekis 30.01.2019 v 19:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.01.2019 v 19:33

Já nenávidím většinou duchovní literaturu. Různé knihy příručky typu "Najděte v sobě rovnováhu", "Usmívejte se a budete milionář". Ano, nestydím se za to. Začnu, až to začnu číst. Tak někdo nenávidí detektivky. A co jako? Každej má svoje. Tak proč nemůže mít tohle? Aha vím. Protože to má rád někdo jiný. Slečna má naopak v oblibě thrillery. A asi nejspíš i psychologické romány. Takže založila vlákno, aby jí někdo poradil knihy. Ne aby ji vynadal, že nesnáší detektivky, když se přizná, aby jí je nikdo nedoporučoval.

Takže něco ohledně toho, proč tohle vlákno vzniklo:
Všechny knihy autorek (nedívalanedíval jsem se, co jste už četla, tak snad můj výběr potěší):
https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/mary-kubica-82987

https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/jennifer-hillier-34312

Spíš "chlapský thriller":
https://www.databazeknih.cz/serie/gibson-vaughn-6502
https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/allen-eskens-103010

Teď už mám dál okno :D možná si ještě vzpomenu ;)

alekis
alekis 30.01.2019 v 19:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.01.2019 v 19:53

Štítky jsou dobrá věc, ale v rámci tohoto žánru mi to nepřijde moc trefné. Třeba štítek: psychologické thrillery. A první kniha, která na mě vyskočí v seznamu? Chris Carter. To je víc detektivka nebo thriller? Bojíte se o toho, jste thrill, ale na druhou stranu je tam právě ono vyšetřování ve velkém poměru. Proto chápu, že je lepší se zeptat někoho, kdo to čte také...
Jinak většina žánrů u klasické detektivky je stejná jako u thrillerů. Literatura světová / detektivky / thrillery. Tím se filtruje taky špatně...

https://www.databazeknih.cz/serie/detektiv-tom-douglas-5216

Detektiv se jenom motá kolem, víc je to o lidech samotných....

Mashiiro
Mashiiro 30.01.2019 v 20:55

No, všem přítomným děkuji za příspěvky ohledně významu slova "nenávist" protože je evidentně strašně důležité ho nejdřív pochopit a pak teprve se zamyslet nad tím, že vlastně knihy NELZE NENÁVIDĚT. :) ....

Lenko, moc děkuji za tipy. Rozhodně se na ně podívám. A jinak Alekis - Vím jak funguje databáze. Jsem tady nějaký ten pátek a jsem tady ve dne v noci, ale jak bylo zmíněno. Ne všechny filtry jsou přesné a proto je lepší se zeptat někoho, kdo to četl. Já jsem poměrně vybíravá a proto se ptám. Navíc ty filtry znám už skoro nazpamět (s nadsázkou samozřejmě).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.01.2019 v 21:07

Mashiiro: byla jsem v práci, takže jsem hlavu neměla úplně ready na tyhle sportovní výkony :D takže je mi jasné, si zítra ještě na něco určitě vzpomenu :) asi tady něco ode mě nejspíš ještě přestane :)

Mashiiro
Mashiiro 30.01.2019 v 21:09

Jo to by bylo moc super!
Mě třeba strašně mrzí, že kvuli tomuto nemužu a nedokážu číst Jo Nesba. Protože vím, že je to kvalitní spisovatel podle všech (jednu knihu jsem překousala) a navíc píše fakt hojně. Takže bych aspoň měla zásobu a měla na dlouhou dobu co číst.. ale vzhledem k tomu, že je to v podstatě jedna dlouhá detektivka .... smutný :D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.01.2019 v 21:25

Já na Nesba musím mít náladu. Každý díl jsem zatím měla půjčovaný z knihovny na několikrát. A potom jsem to dala během dvou dnů. Za mě nejzvláštnější spisovatel ;)

Mashiiro
Mashiiro 30.01.2019 v 21:30

Zajímavé. o.O Třeba zkusím ještě něco. Podle mě se jim ten film Sněhulák hoooodně povedl. A mám už asi 3 roky staženou audioknihu přízrak..... :D

Lenka.Vílka
Mashiiro
Mashiiro 31.01.2019 v 12:36

B.A. Paris i Sarah Pinborough mám načtenou.
Za zavřenými dveřmi jsem četla, to se mi hodně líbilo. Ale v té Pasti lží se nějak nedokážu vypořádat s hlavní hrdinkou. Příjde mi straaašně nesympatická.

Ví o tobě se mi taky hodně hodně líbilo, od Tichých lží nevím, co čekat. Tak uvidíme .)



Vložit příspěvek