Školní četba

DISKUZE » O knihách


Veriisha
Veriisha 20.11.2012 v 00:27

Ahoj!

Zajímaly by mě nějaké tipy na knihy, o kterých se člověk dozvídá ve škole atd - prostě klasiky, světová i česká literatura, jakékoliv období..jaké knihy byste doporučili, jaké podle vašeho názoru by měl člověk znát, přečíst? :-)

_Berry_
_Berry_ 20.11.2012 v 01:59

Já osobně bych pravděpodobně začal Sinuhetem, alespoň v naší povinné četbě se tuším vyskytoval.

http://www.databazeknih.cz/knihy/egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-zivota-lekare-289

Text příspěvku byl upraven 20.11.12 v 02:00

black.susi
black.susi 20.11.2012 v 08:19

Ahoj, nevím přesně, co je teď jako povinná četba, ale řeknu ti, co jsem četla já, i když mnohdy až po maturitě :-)
Ken Kesey- Vyhoďmě ho z kola ven (film- Přelet nad kukaččím hnízdem)- knížka i skvělé, i když ve filmu mi moc neseděl Nicholson
William Styron- Sophiina volba- mě se moc líbila, ale je to trochu delší a dost lidí se neprokousala trochu zdlouhavým začátkem
Oscar Wilde- Obraz Doriana Graye
Ladislav Fuks- Spalovač mrtvol
Albert Camus- Cizinec
Samuel Beckett- Čekání na Godota- prostě absurdní drama, celé je to jedna absurdita vedle druhé, ale právě tím se mi to líbilo
Vladimir Nabokov- Lolita- přečíst se to dá, ale mě osobně to moc nebavilo

to je tak z toho, co jsme měli v četbě my, jinak vím, že se občas objevuje v povinné četbě My děti ze stanice ZOO nebo Memento- My děti je super, Memento podle mě trochu slabší. Brácha tam má dokonce i Zelenou míli od Kinga. Myslím že už jsem viděla, že někdo měl i Jméno růže, to je sice super kniha, ale dost náročná. A brácha ještě měl za úkol přečíst Labyrint světa a ráj srdce od Komenského, to už vůbec podle mě není pro střední školu, já jsem ve druháku na výšce měla, co dělat abych se tím prokousala.

No trošku jsem se rozepsala, tak snad jsem ti aspoň trochu poradila :-)

Azizi
Azizi 20.11.2012 v 08:51

Ahoj, takže také, ktoré si ja osobne myslím, že stoja za prečítanie a práve mi napadli ako prvé:

http://www.databazeknih.cz/knihy/na-zapadni-fronte-klid-250
http://www.databazeknih.cz/knihy/proces-1211
http://www.databazeknih.cz/knihy/osudy-dobreho-vojaka-svejka-za-svetove-valky-1-2-635
http://www.databazeknih.cz/knihy/hlava-xxii-403
http://www.databazeknih.cz/knihy/maly-princ-606
http://www.databazeknih.cz/knihy/1984-29421
http://www.databazeknih.cz/knihy/kytice-588

Zámerne spomínam prevažne svetovú literatúru, pretože v českej sa moc neorientujem (iba v slovenskej). No a teda ešte ďalšie diela, ktoré je určite dobré poznať, mnohé z nich sme mali aj na povinnom čítaní, napríklad:

Epos o Gilgamešovi
Biblia :)
Homér - Ilias, Odyssea
Dante Alighieri - Božská komédia
Giovanni Boccaccio - Decameron
Miguel de Cervantes - Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha
William Shakespeare - Rómeo a Júlia, Hamlet, Macbeth, Sen noci svätojánskej...
Hans Jakob von Grimmelshausen - Dobrodružný Simplicius Simplicissimus
Moliére - Lakomec
Viktor Hugo - Chrám matky božej v Paríži
Goethe - Faust, Utrpenie mladého Werthera
Puškin - Eugen Onegin
Charlotte Brontë - Jana Eyrová
Jane Austen - Pýcha a predsudok
Charles Dickens - Oliver Twist
Stendhal - Červený a Čierny
Honoré de Balzac - Otec Goriot
Dostojevskij - Zločin a trest
Baudelaire - Kvety zla
Tolstoj - Anna Karenina
Čechov - Višňový sad
Hemingway - Starec a more
Romain Rolland - Peter a Lucia
Čapek - Válka s mloky
Salinger - Kto chytá v žite
Kerouac - Na ceste
Sartre - Múr
Beckett - Čakanie na Godota
Pasternak - Doktor Živago

Text příspěvku byl upraven 20.11.12 v 09:02

Veriisha
Veriisha 20.11.2012 v 11:59

dekuji vsem! Ano, presne takhle jsem to mela na mysli ;) jinak ja je uz nechci cist do skoly, ale kvuli sobe, proste presne to - co bych mela znat pro sebe, pro spolecnost...dekuji vam za tipy, urcite mi to pomohlo..a klidne jeste pridejte, pokud to mam znat :-))

Mesič
Mesič 20.11.2012 v 20:30

Zdravím,
mám pocit, že ve výpisu chybí něco od Voskovce a Wericha. Např. Těžká Barbora, to jsem četla do poviné četby já. Určitě Bílá nemoc od Čapka. Remarque - 3 kamarádi klid.
A ještě mě napadá od Jarmily Loukotkové - navzdory básník zpívá, taky jsem četla v rámci poviné četby a doteď jsem za to šťastná.

Já se taky snažila vyhledávat povinou četbu i po škole, protože jsem si knihu neuměla vybrat (a to byla jakási jistota, že to nemůže být brak), ale - a to není reklama :-)) - co jsem objevila tyto stránky nemám s výběrem knih problém.Když si vzpomenu ten pocit jak stojím v knihovně a prostě nevím... vždycky jsem sáhla po nějaké kravině.


Dell
Dell 21.11.2012 v 08:35

Doplnila bych zcela nesystematicky, co mě jen tak napadlo:
Máj, Povídky malostranské, Katyně, nějaký Hrabal a Lustig.
Paní Bovaryová, Hrozny hněvu, ...
My jsme v první řadě museli znát řecké báje, takže nějaké vhodné pro sš.
A poezie:
Halas, Mikulášek, Skácel, Kainar, to jsme četli i na hodinách.

Labyrint od Komenského jsem četla ve třinácti a nevím, asi jsem divná, ale mně se to už tehdy líbilo. Jen se to četlo trošku pomaleji, ale hodně mě tehdy oslovila ta myšlenka.

rusalka123
rusalka123 12.08.2014 v 22:15

Kdybyste byli učitelé a vybírali byste knihy do povinné četby (ať už pro děti z prvního stupně nebo třeba maturitní četbu), jakou knihu/knihy byste tam zařadili, i s ohledem na to, aby to studentům něco opravdu dalo? A proč byste vybrali právě tyto knihy?

Text příspěvku byl upraven 12.08.14 v 22:16

binysek
binysek 13.08.2014 v 17:28

pro první stupeň rozhodně nějaké pohádky a to výbor z celého světa - pro pochopení toho, že všude žijí lidé a ti cítí když ne zcela stejně tak hodně podobně jako my sami
pak podobně pojaté příběhy o dětech, protože už nejsem dítě neznám novinky , ale chtělo by to něco jako bývali knížky .... tvůj kamarád z, protože pomalu se vytrácí názor, že i děti jsou všude stejné a chtějí totéž milující rodinu a mír a hry, nevím, zda v nové literatuře jsoiu podobné knihy .
Vycházím z toho, že jedním z největších nebezpečí, které nám hrozí je rasismus a démonizování lidí jiných kultur
pak bych požadovala knížky o tom, jak žili lidé před námi, samozřejmě děti - Hýžka a Martínek, Malý Bobeš, Čenkovej deti, první díl F.L. Věka, Gabra a Málinka, Hoši od Bobří žeky..... zkrátka díla klasiků pro děti protože minulost a její vědomí je ppodstatné pro naše ukotvení v životě
no a samozřejmě díla světových klasiků Lingrenová, Dahl, .....

Raksa.A
Raksa.A 13.08.2014 v 18:25

A aby věděly do čeho rostou, tak pro ty starší Jacka Londona Železnou patu....

reader.007
reader.007 13.08.2014 v 19:59

Gabra a Málinka binýsku? No nevím... já když je jednou otevřela v antiku, našla jsem tam kapitolu o tom jak dívenky uzavíraly "obchody" s cikánkou která je nejen podvedla ale nakonec i okradla a tak jen čekám den kdy se právě do této knihy pustí různé iniciativy jako do lživé a rasistické - prostě na způsob jako to onehdá odnesl Mikeš nebo chudáci Včelí medvídci

binysek
binysek 13.08.2014 v 21:18

reader 007 - no co už naděláte s lidskou zkušeností - i když, přiznám se, Gabru a Málinku jsme nečetla, ty ostatní ano, ale je to reálné dětství i když ve vzpomínkách, jinak samozřejmě takové iniciativy jako ty proti Mikešovi nebo proti Twainovi v USA jsou jen směšné, v tom rasismus rozhodně nespočívá a nakonec i ta druhá strana má své pohádky a příběhy, kde dává ťafku té první - a můžeme si je přečíst taky - a kdo je nakonec která strana?
Raksa A .- pobavila jste mne

reader.007
reader.007 13.08.2014 v 22:04

Každá dětská kniha (snad kromě opravdu pohádkových pohádek) svým způsobem monitoruje dobu ve které byla napsána, takže i takové Velké trápení od Šmahelové něco dává.
Je těžké říct kdy je ten správný čas na takovou a makovou knihu protože mladší děti nebudou možná vše chápat ale za to si knihu víc procítí než je otupí vnější svět.

Jenomže... třeba Švejk a 1984. To jsou skvělé knihy bezpochyby, jenže kdo absurditu armády nebo totalitního režimu nezažil nebo se minimálně blíže neseznámil s jejich důsledky to prostě nemůže vůbec pobrat a nebo to bude brát dokonce i s humorem, což je snad ještě děsivější.

Jo a když už se tady propagují knihy které stojí za to nalít do mladých hlav, já každopádně (a už po několikáté, já si snad napíšu o procenta z prodeje .-)) hlasuji za Exodus od Leona Urise.

Co ale nepochopím nikdy, že se do povinné četby cpe Kdo chytá v žitě nebo, nedej Satan, dokonce Viewegh...

binysek
binysek 14.08.2014 v 05:47

reader 007 vám " nesedne Kdo chytá v žitě?- to mne překvapuje, ale co, já zase nečetla Exodus, Viewegha (ale u něj viděla film) natož Satana, , podívala jsem se tady ale na obě knihy a nemyslím, že by to bylo něco pro mne, jednak nevěřím ani na boha(hy) a satana(ny), takže mne jejich souboje nevzrušují a jednak nevěřím, že v blízkovýchodním konfliktu proti sobě stojí mimořádně schopní hodňoušci a agresivní primitivové a o tom dle komentářů to taky je.Takže asi si je nepřečtu a nedoporučila bych ani jako četbu školní. Podle mne (pokud samozřejmě komentáře mluví pravdu . já sama jsem knihu nečetla) je právě Exodus kniha, která směřuje proti tomu, co chci naučit svého syna - lidé jsou si rovni.No, každý máme nějaký literární vkus a knížky, které nás oslovily, ale skutečně si tady pochvaluju, že aspoň letmo poznám i knihy, které bych v knihovně přešla bez zájmu - a některé z nich i přečtu. Školní četba má - aspoň myslím ještě jiný úkol než rozšířit obzory a pobavit, měla by pomáhat ve formování lidské osobnosti a agrese a nenáuvisti je ve světě už dost

Text příspěvku byl upraven 14.08.14 v 05:53

reader.007
reader.007 14.08.2014 v 19:56

2binysek: Jsem rozhodně daleka toho abych propagovala židovskou politiku na Blízkém východě. Exodus je užitečná literatura do té míry aby si člověk udělal obrázek jak vlastně v oblasti Palestiny vznikl stát Izrael a že to nebyla žádná liduprostá louka zelená na které si prostě pár týpků v pruhovaných pyžamech řeklo v roce 1948: "tak tady pánové, tady je to od teďka naše". Mimoto obsahuje velké množství reálií o předzvěstech, průběhu i následcích války a ať už je můj názor na stát Izrael jakýkoliv, jeho vliv na celosvětové dění je nesporný a myslím že by lidé (zvláště ti mladí) měli vědět kdy a jak vznikl. Jasně že je Exodus svým způsobem nekritický k sionismu, ale napsal ho žid a znělo by minimálně zvláštně kdyby právě on byl tím, kdo haní. Není to kniha více zaslepená láskou k židovstvu než libovolná vzpomínková kniha na téma holocaust a rozhodně poskytne víc informací, i když jde o beletrii.¨

Viewegha nečtu, nečetla jsem ani číst nebudu, bohatě mi stačilo jeho autorské čtení v době kdy ještě nebyl tak populární a vzhledem k tomu že si čas od času nějakým úryvkem ověřím správnost svého názoru, jeho nafoukané rádobyvtipné blábolení na kvalitě nezískává.

Satana nepropaguji, ale když už se mám odvolat na vyšší moc, nebudu zvyšovat rating šéfovi nějakých kudlanek.

A Salingera nijak nehaním, jen nechápu co je na něm tak světoborného že je součástí povinné četby pro žactvo.

binysek
binysek 14.08.2014 v 21:31

reader007 - já jsem vás nekritizovala, jen jsem se třeba divila tomu Salingerovi, já ho ale četla v nácti, takže jsem si s knížkou kápla do noty, ono to tak bývá, některé knížky musí člověk potkat v pravý čas, jinak ho prostě neosloví. a jen některé z těch, které člověk přečetl v pravý čas a nadchly ho, když se k niím později vrátí, jej znovu, třeba jinak osloví.

k tomu Exodu, samozřejmě, každý jen tu svou má za jedinou, ale jsou i židé, kteří jsou k sionismu více než kritičtí, třeba Lillienthal se svým Sionismem a není sám.

Ono je asi těžké vybírat knížky pro děti, možná by ony samy měly vyslovit, které knížky se jim líbily, protože vkus dospělých se může dost lišit, a z takto nalezených knížek vybrat pak povinnou nebo doporučenou četbu

reader.007
reader.007 15.08.2014 v 16:24

s tím výběrem souhlasím, ale těžké je to zvláště dnes kdy už se pojmy jako vlastenectví, hrdost, čest nebo úcta nenosí, takže co vlastně těm mladým do hlaviček nalít CHCEME? Je hezké učit je: "nebuď zmanipulovaná ovce", na druhou stranu "nejdi proti zdi" má v praktickém životě taky svá pozitiva...

binysek
binysek 15.08.2014 v 21:03

tak zrovna dnes jsem nalívala - maminka kamaráda mého syna jej pozvala na dnešek k nějakým hrám s jejím synkem, jenže nezavolala, a nebyla doma, můj syn byl zdrcen, tak jsem mu hned lila do hlavy : není správné slibovat co neumím splnit nebo zapomenout na slib, to je lepší nic neslíbit, ty už víš, jak to bolí, když někdo zapomene na slib, který ti dal, tak to sám nikdy nedělej . no, koukal jako sůva z nudlí a jestli mu něco uvízlo ví pánbu.

Raksa.A
Raksa.A 15.08.2014 v 21:30

Tedy, já o vzniku státu Izrael četla jednu obzvlášť zajímavou knihu. Larry Collins, Dominique Lapierre - Ó Jeruzaléme. Nebyla to sice beletrie, ale k přečtení můžu doporučit.

reader.007
reader.007 15.08.2014 v 22:33

binysku: já mohu nalévat jak chci, ale mám pocit že to stále jde jedním uchem tam a druhým ven. Některé zkušenosti jsou prostě nepřenosné...

Raksa: podle anotace (i komentáře) to zní zajímavě, i když to stejně jako u Exodu zavání otázkou zda to není trochu jednostranné čtivo a je-li to vůbec vhodné pro děti/dospívající. I když nakonec proč ne - i nedospělí si mohou udělat obrázek o tom co se ve světě děje a proč.

Raksa.A
Raksa.A 16.08.2014 v 20:47

Není to jednostranné čtivo. Oni si ti dva opravdu dali práci s fakty i svědectvími. Ještě jsem od nich četla Hoří už Paříž? a taky to bylo perfektní. A pro dospívající by to možná bylo i překvapivé.

Text příspěvku byl upraven 16.08.14 v 20:51



Vložit příspěvek