Na západní frontě klid

Na západní frontě klid

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250/na-zapadni-fronte-kl-250.jpg 4.54209

Im Westen nichts Neues (1928)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
Více informací...

petrnovic

Silný příběh. Jen stěží si uvědomuji, jak hrozné to bylo. A málo si uvědomuji, jak se dneska máme skvěle.

Hadrna

Knížku jsem, jako většina, otevřela kvůli maturitě, byla moc čtivě napsaná, jediné, co byl pro mě problém, byli jména, dost se mi postavy pletly, protože se tam moc dlouho neukazovali. Až na vyjímky samozřejmě. Konec knížky je takové pohlazení na duši z jiného úhlu než jsme zvyklí. Je tu dost mouder s kterymi se ztotožňuji a je tam realisticky ukázan pohled vojaků na to proč vlastně bojují. Mě se moc líbila a přečtu si určitě další díla :).. Doporučuji a přeji krasné počteníčko NH

tatafa

Zajímavě a velice realisticky napsaná kniha. Nebýt povinné četby, tak bych si ji sice nikdy nepřečetla, ale o to více obdivuji autora, že ji dokázal napsat tak čtivě, že jsem ji, jako silný odpůrce podobných knížek, dokázala přečíst ...

Živa23

Knihu jsem četla k maturitě, a přesto že se mi do ní vůbec nechtělo, jsem byla mile překvapená. Doporučuji.

Jayak

Výborná knížka

Mutnedžemet
29.12.2016

Od Remarqua jsem četla už hodně titulů (povětšinou ne tak známích - teda pokud si mohu dovil o některém jeho díle říct, že není známé) a k tomuto jsem se dlouho neměla (již mnohokrát se mi stalo, že právě nejoceňovanější autorovo dílo mě i nejvíce zklamalo). Ale tady se tak nestalo a příěh je natolik osobitý - jako by byl Váš či Vám jej vyprávěl dobrý přítel. A tak jsem Remarqua znovu uznala jako svého nejoblíbenějšího autora a kniha má u mě čestné místo - určitě nezůstanu jen u jednoho přečtení.

eva4036
27.12.2016

Úžasná knížka, ale zároveň i velmi smutná.

AdaVinculin
19.12.2016

Tenká knížka, silný příběh.. :-(

Póžislava
14.12.2016

Tato kniha mi vysloužila jedničku z ústní maturity z češtiny :)

KayvonPrg
09.12.2016

Válečné tématice se vyhýbám, ale Remarqua jsem četla v rámci přípravy na maturitní zkoušku z českého jazyka. I přes drsné a smutné části, jsem se nemohla odtrhnout od stránek a musela pokračovat ve čtení. Remarque píše velmi poutavé a vypovídající čtení. Pochopila jsem, proč se dostalo do povinné četby. Každý by si ji měl jednou přečíst.

kara
26.11.2016

Smutná, ale senzační kniha!

Ilca011
22.11.2016

Smutný, drsný, ale i pravdivý a velice poutavý příběh. Lehce jsem se začetla a dostala do příběhu, který mě na konci nechal se smíšenými pocity. Kniha se mi moc líbila, a určite si ji ještě několikrát přečtu..

Janie26
10.11.2016

K této knize jsem se dostala díky povinné četbě... Ale naprosto toho nelituji. Byla to kniha plná drsných skutečností, které zažívali vojáci v 1. světové válce v zákopech. Tato kniha byla něco naprosto odzbrojujícího. Přečetla jsem ji jako jedním dechem...
Opravdu doporučuji, pro každého, kdo se chce seznámit s osudy vojáků ze zákopů

lapagerie
06.11.2016

Drsný popis života v zákopech během první světové války. Mrazilo mě z toho v zádech. Ztracená generace.

Renatecka
31.10.2016

Velmi čtivá knížka, zároveň ale velmi smutná.

Freedomova
31.10.2016

Knihu jsem četla ve škole a zanechala ve mně i po letech vzpomínku na to, jak kruté dokáže být prozření z chlapeckých ideálů při středu s nelidskou realitou války. Měl by si ji povinně přečíst každý, obzvlášt dnes, kdy známe (díky Bohu) válku jen z televize a ne vždy mají filmy potřebnou vypovídající (a odstrašující) hodnotu.

Hopicek495
26.10.2016

Skvělá kniha, ve které je spousta eufemismu, až to bylo kolikrát až kruté.

Jakahol
24.10.2016

Čtivě napsaná kniha, kterou by podle mě měl přečíst každý.

valda
15.10.2016

Hlavní hrdina se jmenuje Paul Bäumer, je to německý voják bojující v 1. světové válce. Ale v průběhu děje celé knihy budete mít silný pocit, že vůbec není důležité jak se jmenoval a za koho bojoval. Tahle kniha hlavně realisticky, necenzurovaně popisuje, co to znamená bojovat ve válce. Myslím, že po jejím přečtení musí i ten nejzarputilejší militarista, který se každý den obléká do uniformy a s flintou v ruce si hraje na vojáčky, trochu zapochybovat o tom jak by se zachoval. Jestli by v případě, kdy by válka opravdu vypukla, nevzal svou pečlivě vypucovanou uniformu s dokonale promazanou puškou, a nezakopal by obojí aspoň 3 metry pod zem, a začal simulovat poloviční slepotu, jenom aby mohl zůstat doma.
Myslím, že je dobře, že knihu Remarque napsal tak čtivě, a že většina lidí, co přečetla za život alespoň 10 knih, jí zná. Výhodou je taky to, že je celkem útlá. Myslím, že si Remarque plně zasloužil Nobelovu cenu míru, už jenom za ty lidi, co si knihu přečetli, a místo agresivních nacionalistických stran šli volit, někoho rozumnějšího.

opic 12
06.10.2016

...maminko,maminko.

Latríny v makovém poli stojí na stráži,jsou němými svědky chlapeckých vzpomínek na nevinnost,představy i sny...sítkou na motýli na dně trychtýře v kaluži temně rudě zbarvené.

V dáli zní frontový amok.Nasrat,nasrat na to.Agonie je všudepřítomná.
Má pravdu. Už nejsme žádná mládež. Už nechceme svět brát utokem. Jsme lidé prchající. Prcháme před sebou samými. Před svým životem. Bylo nám osmnáct let a začali jsme milovat svět a život a museli jsme na něj střílet. První granát,jenž dopadl,zasáhl naše srdce. Jsme odříznuti od činorodosti,od snažení,od pokroku. Už v to nevěříme: věříme ve válku.
Sugestivní,nejde uplně o typický děj,spíše o vykreslení prožitku a o to více skličující,některé pasáže opravdu těžko vymazatelné z paměti. Jakékoli výtky jsou tu zbytečné,nepřísluší cokoli přidávat,kniha mluví sama a jak sám autor uvádí má být toliko pokusem podat zprávu o generaci,která byla zničena válkou.
Až si budu někdy remcat na chladné zimní počasí,nebo na zavřený supermarket o svátcích,vybavím si a vzpomenu.
Na západní frontě byl klid.

Cipori
28.09.2016

Drsné. Nicméně se mi líbí že v té nezměrné tmě autor přece jen nechal plápolat světlo - přátelství, o to silnější, oč byly kruté podmínky v nichž vznikalo. Více se mi od E. M. R. ale líbil "Černý obelisk".

moore.allonsy
25.09.2016

No teda. Mistrovské dílo. Neskutečně poukazuje na absurdnost a bizarnost válek, násilí. Ukazuje, že rozdíly dané vzděláním nebo výchovou jsou na bojišti skoro vymazány a sotva ještě rozpoznatelné, a přitom při míru zemí jim bylo přikládáno tolik významu! Mladí muži jsou vydáni všanc, do zoufalství, smrti, strachu a do propasti jednoho velkého utrpení. Správně autor naráží na to, že kdyby protivníci zahodili stejnokroje, mohli by být bratři, vždyť jejich rodiny prožívají obavy o ně úplně stejně, oba se bojí ztráty svého života a bolest umírání je stejná. Strhující průběh, kdy na zádech běhá mráz.

terysek47
23.09.2016

Skvělý kousek z válečné literatury. Knihu sem četla kvůli maturitní četbě a rozhodně sem nesáhla vedle! Parádní příběh, člověka to vtáhne do doby a přiblíží mysl mladých vojáků, poukáže na nesmyslnost válek
("Potom by se v aréně měli do sebe dát ministři a generálové z obou stran a všichni v plavkách a všichni ozbrojeni dřevěnými holemi. A za vítěze by byl vyhlášen stát, jehož reprezentanti to přežijí. Bylo by to lepší a jednodušší než zde, kde po sobě střílejí lidi, kteří za nic nemohou.“) .. za mě super! :)

Gwendelína
09.09.2016

Autor precizně zachytil své osobní válečné prožitky. Neuvěřitelně popsal hrůzy zákopové války. Kniha mě naprosto ohromila tím, s jakou syrovostí jsou situace napsány. Nechala ve mě velkou díru a spoustu otázek, zda to všechno mělo vůbec smysl. Ještě bych doporučila knihu Cesta zpátky. Pro tuto knihu nemám slov pro popis. Aby člověk pochopil, je třeba si ji přečíst.

lenka70
05.09.2016

Nádherná kniha poukazující na NESMYSLNOST VÁLKY! Válka zamoří lidské společenství jako virus a její následky se přenáší v různé intenzitě z generace na generaci ještě mnoho let po válce....

Charlys
31.08.2016

Kniha se mi velmi líbila, měla velmi napínavý děj a byl tam krásně zobrazený dopad války na psychiku člověka. Doporučuji všem, kteří maji rádi válečnou literaturu.

pavel8996
27.08.2016

Po dlouhé době se mi podařilo přečíst knihu v jediném dni. Strhující, přesvědčivé a děsivé. Asi jsem nečekal tak obrazný popis války, některé scény mi braly dech. Velice silný zážitek.

Ruralista
21.08.2016

Povinná četba k maturitě, takže jsem ji bral jako nutnost. A moc se mi do knih tehdy vlastně ani nechtělo. Do té doby mé povědomí o válce ztělesňovali neohrožení bijci typu Johna Ramba. Jsem moc rád, že jsem ji četl, udělala na mě tehdy skutečně velký dojem, rozhodně autentičtější, než kdyby se mi do rukou dostala dnes. Od té doby jsem se Rambovi už jen smál.

DARLINGxx
14.08.2016

Kniha zaujme, zapůsobí na vás zvláštním způsobem a zanechá ve vás pocit nicoty z války a ze zmařených životů mladých lidí, kteří nezakusili krásu života.

Air15
13.08.2016

První světová válka se díky vzdálenosti, kterou vytvořil příkop času, stala už pro někoho jen nic neříkající historickou událostí. Proto je tenhle román fascinující, jak i přes své stáří dokáže být stále aktuální a čtivý. Překvapila mě míra syrovosti a realističnosti – na svou dobu určitě velmi neobvyklá. Remarque popsal kolotoč smrti, ze kterého se nedá vystoupit. Silné, velmi silné.