Na západní frontě klid

Na západní frontě klid

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace,...celý text

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250/na-zapadni-fronte-klid-bWv-250.jpg 4.54439
Originální název:

Im Westen nichts Neues (1928)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (384)

Přidat komentář
Brunnetka
17. března

Bez motivace odmaturovat bych to asi nečetla. Knížku jsem přelouskala, ale v rámci možností mě bavil až konec. Za mě nic moc...
I když téma určitě k zamyšlení je, nevím jak popsat své pocity po přečtení knihy....Možná vztek? Zoufalství? Bezmoc? Nevím, pere se to ve mně stále, ale děsné je, že tohle někdo opravdu prožíval (i když třeba trošku jinak, pořád je to to samé)

Terezz123
16. března

Velice silná kniha, je úžasné jak Remarque dokázal i na tak málo stránkách popsat děsy a hrůzy války, a přitom zanechat cit a něhu. Pro mě jedna z nejlepsích knih vůbec, kdo ji nečetl jako by nebyl.

StihOMam
13. března

Co rici, kdyz autor vsechno rekl? Fascinuje me, jak jednoduse a zdanlive lehce shrnul Remarque celou vojnu; realne, kriticky, vtipne, dojimave, objektivne?, smutne, plne. Trochu me desil blizici se konec. Co s takovym vojakem? A dekuji autorovi za proste reseni. Vsechno ostatni by bylo jako skutecnost samotna - nerealne.

frkotik
10. března

Asi bych opakoval to, co už zde napsali mnozí přede mnou... Válka je strašná věc a mělo by se vždy udělat vše, aby k ní nedošlo...

deshalb
07. března

Túto knihu som si vždy chcela prečítať a nakoniec sa mi to podarilo. Veľmi smutná, dojímavá kniha, ktorá vykresľuje hrôzy vojny do detailov. Po jej prečitaní si každý uvedomí ako je nám v súčastnej spoločnosti dobre aj, keď nie je ideálna a akí sme bohati, a čo všetko máme kým nezúri vojna.

Richelle
05. března

Přečtena jedním dechem. Bohužel je smutný symbolický konec, bez kterého bych se obešla. Popisy do nejmenších detailů. Je to jedna z povinných knih k maturitě, která se čte perfektně.

imy.angel
02. března

Krásná kniha! A pak že je povinná četba nudná!

Nigol
01. března

Jeden z mála německých dodnes sledovaných pohledů na Velkou válku, dalším motivem je, tak jako v dalších dílech Remarqua, přátelství, které pojí bratry v boji. Dobře ukazuje ideje o válce a rychlé vystřízlivění těch, kdo ji na vlastní oči viděli a na vlastní těla zažili. Závěr je myslím klasický, co se týče německých příběhů z období 1918-45, musím přiznat, že mě taková díla osobně berou.

Makoves
28. února

Skvělé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

elfinkaa97
27. února

Smutné ale čtivé vyprávění o válce z pohledu dospívajícího vojáka,neváhala bych po knize sáhnout znovu. Popisuje tam úžasnou nesmyslnost války, především to, jak vlastně nevinní bojují proti nevinným jen proto, že někdo tam nahoře zavelel Výborně Remarqu!

bakjo95
20. února

E. Ramrque zpracoval nejlepší možné psané vyjádření toho, jak může být válka agresivní, krutá a hlavně naprosto NESMYSLNÁ v příběhu obyčejného nicnetušícího dospívajícího chlapce, který se snaží (pře)žít a neklást si při tom složitém, vykonstruovaném mechanismu, kterému se říká válka, mravní otázky. Doporučuji - 110%

milan.krimsky
20. února

Pamatuji si, že jsem kdysi asi před 5 lety tuto knihu četl a doopravdy se mi líbila, Přečetl jí na jeden zátah

intelektuálka
19. února

Nemám ráda války, boje o moc a území. Lidský život pak neznamená nic...

SelenaDemi428
18. února

Povinnou četbu musím většinou protrpět, ale tahle knížka do této kategorie rozhodně nepatří a jsem ráda, že jsem si ji vybrala. Do příběhů Pavla na frontě jsem se snadno začetla a prožívala s nimi jejich příběhy. Rozhodně doporučuji.

slezakova.nika
17. února

Několik měsíců jsem tuto knihu měla v knihovně a obcházela ji... dokopala jsem se ji otevřít a pak jsem silně litovala, že jsem ji neotevřela dříve. Je to úžasné. Strašně poutavé vyprávění, gradace na místech, kde je ho opravdu třeba a zvolnění tam, kde se nejvíce hodí. S Pavlem jsem prožívala všechny zážitky opravdu silně. :)

robin9739
17. února

Temný a Pravdivý Roman " Bičuje nás útok za útokem,krupobití střepin rve ze šedé a žluté změti pronikavý dětský křik raněných a za noci se roztříštěný lidský život mučivě prosténává k mlčení.

Naše ruce jsou země, naše těla bláto a oči dešťové kalužiny.
Nevíme, zda ještě žijeme...
5 Hvězd...

Evik84
06. února

Knížku jsem četla ve škole jako povinnou četbu a musím říct, že mě zaujala a dobře se četla.

Luineth
04. února

Plakala jsem hořce.

luckomar
02. února

Jo, tak vzhledem k tomu, že to bylo čtené jako povinná četba dobrý ... Byla to jedna z knížek, kterou jsem si chtěla u maturity vytáhnout, protože ten příběh mě zaujal.

Fajťák
01. února

Kniha je plná hlubokých myšlenek k zamyšlení, ale dle mého postrádá příběh. Všechny ostatní postavy jsou vykreslovány pouze velice povrchně a přechod mezi popisovanými lokacemi se zdá být naprosto nahodilý. I přesto kniha pomůže při získání představy o tom jak krutá umí válka být a jak umí i mladé lidi plné ideálu vysát a připravit je o důvod dal žít.

managalante
31. ledna

Náramně lidsky popsaný válečný příběh, který by měl být ukázkou, toho co ve skutečnosti válka skrývá a všech hrůz, které ji provází. Nikdo by neměl lehkomyslně polemizovat, nad tak krutou a smrtelnou věcí, jako je válka. Proto si myslím, že po přečtení se z vás jistě stanou pacifisté.

Vitnerová
28. ledna

Jsem zastáncem spíše moderní literatury, ale tento příběh jsem si ráda přečetla. Sice mě k tomu donutila nadcházející maturitní zkouška ale i tak. Určitě doporučuji nejen nadcházejícím maturantům.
Příběh o lidském utrpení z války, odloučení a odcizení se kterým se člověk těžko vyrovnává.

Tozbee
27. ledna

Mistrně popsaný mix válečných hrůz prožívaných obyčejným příslušníkem pěchoty. Surová a odzbrojující obžaloba válek (jako prostředku řešení konfliktů civilizovaných zemí), kterou čtenář jen tak z hlavy nedostane.

"Jak nesmyslné je všechno, co bylo psáno, děláno, myšleno proti válce, když je takového něco možné! To všechno je vylhané a bezvýznamné, když tisíciletá kultura nemůže zabránit ani tomu, aby nebyly prolity tyto proudy krve, aby neexistovaly po statisících tyto žaláře muk. Teprve lazaret ukazuje, co je to válka."

Michalka98
24. ledna

Skvělý protiválečný román. Čtení této knihy ve mně vyvolávalo neskutečně silné emoce. Válka je prostě nesmyslná věc a jen stěží si dokážu uvědomit, že takové hrůzy mají na svědomí lidé.

petrnovic
13. ledna

Silný příběh. Jen stěží si uvědomuji, jak hrozné to bylo. A málo si uvědomuji, jak se dneska máme skvěle.

Hadrna
11. ledna

Knížku jsem, jako většina, otevřela kvůli maturitě, byla moc čtivě napsaná, jediné, co byl pro mě problém, byli jména, dost se mi postavy pletly, protože se tam moc dlouho neukazovali. Až na vyjímky samozřejmě. Konec knížky je takové pohlazení na duši z jiného úhlu než jsme zvyklí. Je tu dost mouder s kterymi se ztotožňuji a je tam realisticky ukázan pohled vojaků na to proč vlastně bojují. Mě se moc líbila a přečtu si určitě další díla :).. Doporučuji a přeji krasné počteníčko NH

tatafa
07. ledna

Zajímavě a velice realisticky napsaná kniha. Nebýt povinné četby, tak bych si ji sice nikdy nepřečetla, ale o to více obdivuji autora, že ji dokázal napsat tak čtivě, že jsem ji, jako silný odpůrce podobných knížek, dokázala přečíst ...

Živa23
05. ledna

Knihu jsem četla k maturitě, a přesto že se mi do ní vůbec nechtělo, jsem byla mile překvapená. Doporučuji.

Jayak
03. ledna

Výborná knížka

Mutnedžemet
29.12.2016

Od Remarqua jsem četla už hodně titulů (povětšinou ne tak známích - teda pokud si mohu dovil o některém jeho díle říct, že není známé) a k tomuto jsem se dlouho neměla (již mnohokrát se mi stalo, že právě nejoceňovanější autorovo dílo mě i nejvíce zklamalo). Ale tady tak nebylo a příěh je natolik osobitý - jako by byl Váš či Vám jej vyprávěl dobrý přítel. A tak jsem Remarqua znovu uznala jako svého nejoblíbenějšího autora a kniha má u mě čestné místo - určitě nezůstanu jen u jednoho přečtení.