Která kniha, kterou jste četli, měla nejvíce stran?


Viki0
Viki0 22.10.2017 v 21:33

Ahoj :) Zajímalo by mě, která kniha, kterou jste četli, měla nejvíce stran a kolik? :)

Eicherik
Eicherik 22.10.2017 v 21:40

To - Stephen King
1056 stran

MarekG
MarekG 22.10.2017 v 22:00

Hra o trůny - George R. R. Martin
848 stran

Marika Vanova
Marika Vanova 22.10.2017 v 22:10

Také Hra o trůny 848

Hun
Hun 22.10.2017 v 22:39

Samozřejmě Bible. Z ostatní literatury asi sebrané rozhovory Karla Kryla (811 stran).

reader.007
reader.007 22.10.2017 v 22:46

V jednom svazku asi Klub Pickwickův (cca 750). Když budu dvousvazkový román počítat jako jednu knihu tak jsem se přes těch 1000 stran dostala třeba s Martinem Chuzzlewitem


soukroma
soukroma 22.10.2017 v 23:26

Namátkou Vzpoura oceánů 900+, Smršť 1000. Takhle tlusté knihy se skoro nedají udržet, a tedy číst, takže musí být hodně dobré, aby je jeden doslova zvládl ;-)

denib
denib 23.10.2017 v 08:28

S údivem jsem zjistila, že spousta tlustých knih, které jsem přečetla, nakonec tak tlustých zase není. Vítězí:
King - To - 1056
King - Svědectví - 1055

Koka
Koka 23.10.2017 v 08:36

Nebudu sem počítat různé několikadílné ságy a epopeje (třeba Tichý Don nebo Jozef a jeho bratia), ale z posledních let měla z mnou čtených knih nejvíce stran tato
https://www.databazeknih.cz/knihy/kvitek-karminovy-a-bily-199540
a po přečtení asi tak prvních třista jsem konstatovala, že má i nejvíce zbytečných stran, a odložila ji nedočtenou.

ddkk
ddkk 23.10.2017 v 08:38

Nevím, jestli byla opravdu "nejtlustší" ze všech, které jsem později četla, ale dodnes mi připadají jako nejobjemnější Steinbeckovy Hrozny hněvu...možná proto, že jsem je četla (a přečetla!) ve čtrnácti.

soukroma
soukroma 23.10.2017 v 09:30

Tak mě napadá - proč vlastně tahle otázka na počet stran? Ono totiž počet stran nemusí vždy odpovídat skutečnému objemu autorského textu, a někdy je to dokonce víc než matoucí (viz třeba můj komentář ke knize Stallo - vypadá třikrát delší, než ve skutečnosti je). Záleží na sazbě a rovněž zvoleném formátu. Knihy jako Vzpoura oceánů, Limit (od téhož autora je dokonce ještě delší 1048 stran), Smršť či třeba každý díl (v průměru 600-700 stran) sedmidílné ságy o Caesarovi od Colleen McCullough jsou zářné příklady toho, že prostě původní text je opravdu dlouhý a nakladatel udělal naopak maximum pro to, aby jej vysázel (smrskl) do ještě přijatelného (prodejného) tvaru: drobná písmena, husté řádky pěkně od kraje ke kraji, minimum volného místa na stránce pro záhlaví/zápatí a navíc větší formát než běžný. Tady se holt nedá nic dělat, když si to chci přečíst, ale opravdu mi vadí, když z běžné knihy zrovna náš vydavatel udělá obříka s tlustými listy, těžkou pevnou vazbou, s váhou klidně skoro kilo, přitom zjevně obsah by se vešel do polovičního tvaru a za (nikoli poloviční, ale rozhodně) menší peníz... K novým knihám s váhou přes půl kila jsem povětšinou skeptická už předem, odrazují mě - ruce mám jen jedny ;-)

Text příspěvku byl upraven 23.10.17 v 09:32

Jacck
Jacck 23.10.2017 v 09:37

Fyzika od Hallidaye a Resnicka? V původním vydání, než to v dalších vydáních celkem rozumně rozdělili do více svazků, tak to mělo určitě přes tísíc stran. Z beletrie možná To, jenže ona ta kniha má takový malý formát, lepší by bylo počítat slova než stránky.

Největší cyklus co jsem přečetl je Kolo času od Jordana. Je to fantasy cyklus o 14-ti dílech a jako celek má přes 12 tisíc stran a 4.4 milionu slov.

bubka
bubka 23.10.2017 v 09:48

četla jsem TO a má nejvíce číslovaných stránek, ale vzhledem k písmu i hutnosti jej překonává určite Gončarovova Strž

nokid
nokid 23.10.2017 v 09:55

Co takhle počítat to dle normostran? To jest 30 řádků po 60 písmenech (včetně mezer). Průměrný čtenář přečte asi 60 těchto stran za 1 hod.
V tomto ohledu u mně vítězí tahle:
https://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-zeny-3470

Jacck
Jacck 23.10.2017 v 10:00

http://cesspit.net/drupal/node/1869/
zajímavé srovnání těch fanasy mega-eposů. Dle toho má Píseň ledu a ohně od Martina "pouhých" 1.7 milionu slov, zatímco Kolo času od Jordana i Malazská kniha padlých mají obě 3.3 milionu slov, tj. jsou 2x rozsáhlejší. Jenže Martin ještě neskončil :-) Snad to vůbec zvládne dopsat.

soukroma
soukroma 23.10.2017 v 10:02

nokid: Ráda bych někdy porovnávala knihy podle počtu NS (1800 znaků), ale jak to udělat bez rukopisu, jen s vytištěným textem na stránce - čas je krátký na přepočítávání písmen na jedné straně, pronásobení počtem potištěných stran a odečítáním nejrůznějších větších volných míst (v úvodu kapitol, mezi kapitolami apod.)?
Ale ať zadavatel/ka zdejší otázky odtajní, oč vlastně jde (nejspíš to bude skutečně prostý počet stran - kam až jsou vydavatelé schopni "zajít" ;-)

Hun
Hun 23.10.2017 v 13:42

nokid: Opravdu přečte PRŮMĚRNÝ čtenář 60 NS za hodinu? Tomu se mi nechce věřit... Když dělám korektury, přečtu 10 NS/hod., u hodně kvalitního textu prakticky bez oprav se lze dostat až ke 30 NS/hod. Čtenářsky bych si možná fandil i na těch 60, ale to rozhodně není výkon průměrného čtenáře, spíš hodně výkonného, řekl bych. Nebo se mýlím? Máš k té statistice zdroj?

Hun
Hun 23.10.2017 v 15:31

VlKa: Tak to (175 slov) by pak odpovídalo 30 NS za hodinu, což už mi jako čtenářský průměr přijde reálnější.

soukroma
soukroma 23.10.2017 v 17:03

Hun: rychlost korektury textu se nedá srovnávat s rychlostí běžného čtení; navíc výše se asi jedná o jazykovou korekturu, odborná korektura do toho vnese zcela jiný, další potenciální, prvek "zpoždění" (dělala jsem ale vlastně vždy obě naráz, automaticky, protože to bylo snazší a jednodušší pro obě strany, takže to vlastně ani oddělit nemůžu).
I když existují doporučené tarifní tabulky pro překlady či korektury, rozptyl rychlosti zpracování ve smyslu počtu NS za jednotku času se u každého jednotlivého textu může i výrazně lišit, takže ve výsledku je rozptyl značný.

Text příspěvku byl upraven 23.10.17 v 17:05

nokid
nokid 23.10.2017 v 19:33

Zdrojem zmíněné statistiky - 60 normostran/hod jsem já sám. Kdysi mě to zajímalo a tak jsem začal písmenka počítat a to mnohokrát v různých knihách, pak jsem stopoval za jak dlouho co přečtu.
A ještě nedávno jsem si to ověřoval v na PC zpracovávaných textech, které mohu převést na formát čitelný text editorem - ten pak spočítá písmenka za mě. A pořád to odpovídá. Možná jsem nadprůměrně výkonný čtenář, ale zvykl jsem si průměrnou knihu "zvládnout" za jediné odpoledne; platí to pochopitelně o beletrii (tyto svazky mívají 240 - 360 NS), ne o filozofické anebo odborné literatuře, kdy je nutné se občas vracet a číst znovu.

woodward
woodward 24.10.2017 v 08:19

Párkrát jsem si četl v Britské encyklopedii. Kolik má stran na mou duši nevím...

denib
denib 24.10.2017 v 08:30

No jo vlastně, chvilkama čtu úryvky z Kroniky lidstva - 1320 stran. Ale rozhodně se nedá říct, že bych jí přečetla od začátku do konce. Zatím.
Jinak mě nepřestává překvapovat, že různé encyklopedie a slovníky, co mám doma, zase tolik stránek nemají. I když jde samozřejmě o stránky většího formátu. Takže takový Akademický slovník cizích slov, který není ani psaný zrovna největším písmem, by na normostrany asi vedl.

R.E.M.
R.E.M. 24.10.2017 v 14:02

nokid: Jen pro zajímavost. Přepočítala jsem počet znaků v knize na 1 normostránku, pokud je 1800 znaků bráno jako 1 normostránka, a vychází mi, že přečtu průměrně 35 normostránek/hod. u knihy o středověku, takže u beletrie můžu pravděpodobně přečíst 50-60 normostran za hodinu.

Jak je počet stran zavádějící podle velikosti písmen, druhu sazby, počtu řádků.
Čtu knihu Kultura středověké Evropy, celkem stran 747, bez obrázků, poznámek atd. je to asi 480 stran textu, kdy jedna strana má průměrně 3000 znaků...
Takže jen textová část má po přepočtu cca 800 normostran.


A Mlhy Avalonu, které mám rozečtené, vychází zhruba na 1245 normostran.

Text příspěvku byl upraven 24.10.17 v 16:16

nokid
nokid 24.10.2017 v 19:41

Je to tak, i mně trvá déle, jsou-li písmenka v knížce maličká, tak těch 60 str/hod nedám.
Běžná kniha pak mívá 1,5 - 2 NS na jednu svoji stranu. Ale někdy to zas vyvažují ilustrace, jak je to u té Kultury středověké Evropy.

R.E.M.
R.E.M. 24.10.2017 v 21:03

nokid: Obrazovou přílohu, rejstříky atd. jsem odpočítala. :)



Vložit příspěvek