Jak rychle čtete?


věrapodpěra
věrapodpěra 28.06.2023 v 21:23

Dobrý den, zajímalo by mne, jak rychle čtete, kolik knih třeba stihnete za měsíc (s ohledem na to, když pracujete/studujete). Já studuji i pracuji, a přijde mi, že i když se snažím číst hodně, přečtu vlastně průměrně jednu až dvě knihy za měsíc, což je asi málo a vždy, když vejdu do knihkupectví, mám z toho akorát smutnou náladu, že existuje tolik lákavých, zajímavých knih, které si snad ani nestihnu za život přečíst. Třeba zrovna sérii Píseň ledu a ohně :D

Lukasitch
Lukasitch 29.06.2023 v 08:07

Asi před milionem let (pocitově) to bylo třeba 5 až 7 knih za měsíc, i více v závislosti na počtu stran samozřejmě. Potom se narodil syn, to byly tak 3 4 knížky a snižovalo se to. Pak se narodila dcera a jsem rád, že zvládnu aspoň jednu za měsíc :)

Text příspěvku byl upraven 29.06.23 v 08:07

Adhara
Adhara 29.06.2023 v 09:50

Na vrchole mojej čítacej aktivity, niekedy v trinástich rokoch, som bez problémov dávala dve-tri knihy týždne a nebyť školských povinností, bolo by to aj viac. Je ale nutné povedať, že väčšinou išlo o kratšie knižky.

Potom som ale dostala čítaciu krízu, ku ktorej sa neskôr pripojila časová kríza. Ich výsledkom sú súčasné dve knihy mesačne.

A sériu Pieseň ľadu a ohňa si prečítajte, stojí za to. :-) Ja ju momentálne čítam už tretíkrát.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 29.06.2023 v 09:51

U mě se to stále (od té doby, co se stejné téma řešilo naposled) vůbec nic nezměnilo. Stále čtu na můj vkus dostatečně. Ostatně, to je na mém profilu vidět, protože knihy doplňuju, jak je dočtu. A pokud se něco změní, tak zpětně upravim i datum čtení od kdy do kdy. Nedělá mi problém za den přečíst celou komiksovou sérii. Když je čas, je to čtivé, napínavé...prostě jako každý jiný čtenář, ne?
Stav je u mě stále stejný. A nemyslím si, že je na tom něco špatného :)

Text příspěvku byl upraven 29.06.23 v 10:20

věrapodpěra
věrapodpěra 29.06.2023 v 11:43

Děkuji vám všem za zajímavé odpovědi:)

věrapodpěra
věrapodpěra 29.06.2023 v 11:44

Adhara: děkuji. Pokud mám však správné informace, tato série ještě není dopsaná?


Adhara
Adhara 29.06.2023 v 22:17

věrapodpěra: Nie je, ale aj tak stojí za to. Prinajmenšom prvé tri knihy.

krevetinka
krevetinka 01.07.2023 v 07:50

Za červen to bylo 21. Ale samozřejmě se to měsíc od měsíce liší v závislosti na tom, jaká je to kniha, kolik času mám, jak moc mě baví a tak. V průměru tak odhaduji, že dám za měsíc 10 knih, červen byl opravdu výjimka.

Nlua
Nlua 01.07.2023 v 16:53

Ctu celkem pomalu a cim vic casu mam, tim pomaleji ctu, protoze vim, ze mam cas...

katerina4564
katerina4564 02.07.2023 v 11:36

Čtu hodně rychle, chodím do práce, čtu převážně večer před spaním cca 1,5 hodiny plus o víkendech i třeba v průběhu odpoledne. Průměr je tak 12-15 knih za měsíc (o 300 stránkách). Pokud jsou vícestránkové tak samozřejmě méně knih.

pobijecmuch
pobijecmuch 02.07.2023 v 13:11

Jak kdo rychle čte, se někdy dozvíte i v komentářích u knih. Někdo píše, že 120 stránkovou knihu přečetl za pár minut, někdo 400 stran za jednu noc.
Dnes jsem se dozvěděl, že někdo začal Harry Pottera číst 23.6. v 21,30 a skončil 30.6. v 22,58 hod. Nevím zda to bylo nonstop, nebo tam měl nějaké pauzy aspoň na WC. Mně se stalo, že jsem jednu knižní ptákovinu četl rok a další víc jak půl roku.
Zvláštní skupina jsou ti, kteří uvádí, že údajně "čtou ušima". Ti, ale mají délku "čtení" pevně danou a nijak to nezmění.

Text příspěvku byl upraven 02.07.23 v 13:12

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.07.2023 v 13:23

Ha! To je dobrý postřeh! Dozvědět se, že ta audiokniha byla tak dobrá a tak rychle utekla. Za dvě hodiny na konci! :D :D :D

Andělský
Andělský 02.07.2023 v 18:57

U některých knih dám dvě stránky a odložím. Některé mě doslova přikovou a čtu a čtu, dokud mě neskolí únava. Les v Domě od Aleny Mornštajnové jsem přečetl během jednoho dne. Ale záleží i na momentální náladě, času atp.

Tučňák492
Tučňák492 04.07.2023 v 17:28

Ahojky moji knihomolové, tak já jsem se naučila číst v práci a to díky tomu, že jsem profesionální řidička a nevěděla jak zabít čas na konečných, díky moji kolegyni v práci , která zrovna knížku dočetla a viděla, že se nudím, tak mi ji půjčila a od té doby mě to chytlo. Naučila jsem se chodit do knihovny a díky databázi knih zjišťuji obsah a čtivost. Je pravda, když mě kniha zaujme, dokážu ji zhltnout za 2 dny a to může mít i 600 stran. Ráda čtu cokoliv, od historických, třeba Vondruška, až po detektivní a to Bryndza. Začalo nám léto, tak přeji všem hodně krásného, pohodového čtení.

věrapodpěra
věrapodpěra 04.07.2023 v 22:11

Tučňák492, děkuji za krásný komentář a také přeji příjemné pohodové letní čtení!

Janadvorackova
Janadvorackova 07.07.2023 v 14:06

Když je to audio, přečtu i knihu za den. Papírové mi trvají déle, už protože audio se dá číst i v práci, což u papírovek nehrozí.

Azizi
Azizi 09.07.2023 v 11:33

Veľmi záleží od toho, či ma kniha baví. Ak áno, som ju schopná prečítať za pár dní (čítam vo dne v noci). Ak nie, viem sa s ňou trápiť aj celé mesiace.

jant02
jant02 09.07.2023 v 13:39

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

xmarek
xmarek 14.07.2023 v 01:01

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

majc
majc 18.07.2023 v 09:57

Záleží, jak se kniha dobře čte a jak je dlouhá a jak je zrovna náročné období (práce, soukromý život a tak).Taky mi to většinou trvá ten měsíc. Teď jsem ale třeba Les v domě přečetla za jeden den, jak mě to chytilo a měla jsem možnost číst celý večer.

Taky jsou knihy, které vyloženě rychle číst nejdou. Nebo aspoň já nechci. Třeba u 1984 jsem se hodně zastavovala, dělala si výpisky a když mě něco hodně zaujalo, přečetla jsem úryvek příteli a diskutovali jsme o tom.

Zrovna u Písně ledu a ohně to šlo dost kvapem, protože se to čte fakt dobře! Akorát od znovu přečtení mě odrazuje fakt, že člověk neví, jestli série bude někdy dokončena. :(

Text příspěvku byl upraven 18.07.23 v 10:00

gladya
gladya 18.07.2023 v 18:04

Čtu docela dost, jak rychle těžko říct.
Za rok přečtu kolem 80 knih. Třeba teď za 2 týdny "válecí" dovolené jsem přečetla 6 knížek, pravda většinou celkem tenkých. Když chodím do práce nebo trávím dovolenou aktivněji, je to samozřejmě o něco míň.
Počet přečtených knih záleží na tom, kolik má kniha stran a rychlost i na tom, jak náročné je to čtení.

Dada077
Dada077 25.07.2023 v 09:49

Rýchlosť čítania a množstvo prečítaných kníh sa u mňa mení v súvislosti s tým, v akej etape svojho života sa práve nachádzam. Z dôb neskorého detstva a dospievania, kedy to bolo tak 12až15 kníh mesačne (kvalitnú knižnicu som mala priamo v mieste bydliska), cez dobu nástupu do zamestnania - 5 kníh mesačne, a dobu materstva - 0 kníh mesačne :)), po návrat k slovu tlačenému - asi 3-4 knihy mesačne, do dôb, kedy ma zlomili e-knihy a v dopravných prostriedkoch a trošku aj v práci som prečítala najviac. A teraz, doba života ustálená, prešľapujúca tesne pred dverami jesene života, kedy sa snažím uzurpovať si času pre seba čo najviac ( a vďaka tomu, kto vynašiel audioknihy - teraz môžem čítať, aj keď varím kečup, alebo strihám levanduľu), čítam a počúvam knihy veľa, v každej voľnej pokojnej chvíli iba pre mňa. Počet mesačne už neviem, nesledujem. Podstatné sú pre mňa tituly, ktoré ma zaujímajú, narazím behom života na ne a chcem ich ešte stihnúť prečítať, kým ešte môžem a vidím. A vpred ma ženie trebárs i ten strach, že možno nestihnem to všetko, čo chcem ....

Text příspěvku byl upraven 25.07.23 v 10:42

plomusujonak
plomusujonak 03.08.2023 v 10:13

Průmerně přečtu 11 knih za rok, což je, jak se tak tady dívám, dost málo, ale vím, že bych nedokázal číst více. A rychlost mého čtení se dále liší knihou od knihy. Čím víc mě nějaká kniha baví, tím rychleji jsem schopný číst, respektive, tím častěji knihu otevírám, takže mohu mít přečtenou i několikasetstránkovou knihu do týdne. Pokud je zase něco, co mě nebaví, napříklas mnou nedávno dočtený první díl The Scum Villan's Self-Saving System od Mo Siang Tchong Siu, čtení mi trvá třeba i půl roku.

Dra
Dra 04.08.2023 v 12:50

Dobrý den. Čtu přibližně 1 dospělou knihu za měsíc. Avšak mám syna. Ještě je malý a samostatné čtení je ještě daleko. Ale pravidelně mu čtu dětské knihy před spaním. Obvykle jsou v češtině. Máme už celkem velkou dětskou knihovnu. Navštěvujeme knihkupectví často. Mě zajímá, zda bych mu měla číst knihy v angličtině, pokud mám špatnou výslovnost?

Text příspěvku byl upraven 19.08.23 v 08:42

SSTknihy
SSTknihy 04.08.2023 v 14:44

Tohle je podle mě věčná diskuze.... Když se dozvím, že někdo přečte v pohodě 300 i více knížek ročně, tak mu mohu jen tiše závidět - jednak, že toho hodně přečte, jednak, že asi nemusí pracovat, když dá skoro jednu knížku denně. Já čtu v průměru 1-2 týdně a přijde mi to akorát. Nejvíc mě pobavil rozhovor s jednou českou autorkou, která se chlubila, že přečte běžně 1000 knížek ročně a ještě stihne tak dvě napsat... no, tomu říkám výkon! Možná si ale špatně spočítala, kolik má rok dní :-)
Myslím, že není důležité kolik kdo přečte, ale co mu to dá.



Vložit příspěvek