16.) Poslední kniha (již nežijícího autora)


GyttaOggová
GyttaOggová 25.05.2018 v 13:42

Mezi akty - Virginia Woolf

LadyCharlene
LadyCharlene 28.05.2018 v 10:29

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda je skutečně Šťastný Per poslední Anderssenovou knihou? Moc děkuji za odpověď.

mourek-veronika
mourek-veronika 06.06.2018 v 12:08

Moliére - Zdravý nemocný

monulam
monulam 14.06.2018 v 19:00

Srdceboly od S. Monyové,
E. Bronteová napsala jen na Větrné hůrce, takže taky je to její poslední kniha

Marylaa
Marylaa 22.06.2018 v 09:56

Jak se vlastně dá zjisti co je něčí poslední knížka? Vrhla jsem se na jednu knížku jedné mé oblíbené autorky (přesto, že jiné její knížky se mi líbí víc), protože jsem na obálce vyčetla, že je to její poslední knížka. Jenže teď jsem zjistila, že to napsala 8 let před svojí smrti, takže pochybuji o tom, že by už nic víc nenapsala.
Asi je nejjistější přečíst něco od někoho, kdo napal jen jednu knihu :) (samozřejmě pokud to člověk nečetl minulý rok, jako prvotinu :)

Kamcatak
Kamcatak 22.06.2018 v 21:47

Marylaa: U některých autorů to může být opravdu složité, ale já si to nechci komplikovat tím, kterým autorům například byly vydány knihy posmrtně, nebo které knihy napsaly dříve než jiné, ale byly vydány později.... Já to jednoduše reším tak, že si najdu seznam všech knih od daného autora a seřadím si je podle data vydání a hotovo - a pak si můžeme vybrat zda budeme počítat jen knihy vydány za jeho života - nebo i ty vydané posmrtně (to už záleží na interpretaci a preferencích každého z nás.)

Ale je potřeba dávat si pozor na zahraniční autory - může se totiž stát, že některé knihy nebyly do češtiny přeložené, a tudíž pak můžeme mylně požadovat některou knihu za poslední, přestože v zahraničí autor vydal spoustu dalších knih. -
A to je i případ knihy Růže pro Algernon, kterou si přidalo několik lidí k tomuto tématu čtenářské výzvy, protože je to jediná knihy autora v češtině, ale když se podívate na seznam jeho knih v originále, zjistíte že pozdějiknih vydal spousty.


barca1011
barca1011 02.07.2018 v 13:04

Jane Austen - Pýcha a přemlouvání/Anna Elliotová
Charlotte Brönte - Villitte
Emily Brönte - Na větrné hůrce
Umberto Eco - Od hlouposti k šílenství
George Orwell - 1984

Alix
Alix 02.07.2018 v 21:50

Pastýřská koruna - Terry Pratchett

moničina
moničina 03.07.2018 v 08:47

Hudlaři od Ed McBain.
Soukromá pacientka od Phyllis Dorothy James

Merlin111
Merlin111 03.07.2018 v 10:58

A vznikla Nadace od I. A.

JulesTuri
JulesTuri 03.07.2018 v 16:03

Umberto Eco - Od hlouposti k šílenství

etsurin
etsurin 05.07.2018 v 17:10

Selhání (vydané v souboru Člověk ve stínu společně s dvěma dalšími díly) - Osamu Dazai. Dopsal a spáchal sebevraždu.

Cattaclysm
Cattaclysm 08.07.2018 v 18:54

Karel Čapek - Život a dílo skladatele Foltýna. Je to Capkuv posledni roman, ktery zustal nedokonceny.
https://www.databazeknih.cz/knihy/zivot-a-dilo-skladatele-foltyna-31226

Lama13
Lama13 12.07.2018 v 14:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lama13
Lama13 12.07.2018 v 14:41

Deník Anny Frankové - Anne Frank

Text příspěvku byl upraven 12.07.18 v 14:42

Ameliii
Ameliii 14.07.2018 v 10:27

Aktualne treba Marta Davouze - Celej Franz
https://www.databazeknih.cz/knihy/celej-franz-353237

Medunkavera
Medunkavera 14.07.2018 v 15:45

Charles Bukowski: O kočkách

Lady Greystoke
Lady Greystoke 14.07.2018 v 18:20

Charles Bukowski: O kočkách - do toho bych šla ... ale vysvětlí mi někdo tu záhadu? Kniha byla vydána v roce 2015, Bukowski zemřel v roce 1994 (dle informací zde) - takže 21 let kniha ležela někde v šuplíku napsaná, hotová a pak ji vydali? Jen se ptám... :-)

Koka
Koka 14.07.2018 v 18:31

Lady Greystoke - kniha neležela v šuplíku. Jde o Bukowského texty, které byly rozesety v různých výborech z jeho díla, vyšly v časopisech, v jiných knihách. Ale až léta po jeho smrti se našel editor, který ta dílčí díla - vytvořená a vydaná v různých letech (nebo některá - možná - i nikdy nevydaná) shromáždil do monotematického celku.
Stává se to často, i u jiných autorů a jiných témat - není v tom žádná záhada.

Text příspěvku byl upraven 14.07.18 v 18:37

Lady Greystoke
Lady Greystoke 14.07.2018 v 19:09

Koka - děkuji za objasnění. Tušila jsem, že by to asi tak nějak mohlo být. Ale jelikož tu knihu nemám v ruce, tak jsem si nebyla jistá. Akorát nevím, jestli se srovnám s tím, že bylo jako kniha pod autorovým jménem vydáno něco, co autor sám jako knihu nevydal (i když se tak tváří) Rozumějte - nikoho zde nemíním napadat nebo tak něco, aby se to někoho třeba nedotklo, jen polemizuji .. Ale stává se to často, ano, tak to asi bude běžná praxe a můj problém :-)

Koka
Koka 14.07.2018 v 19:37

Lady Greystoke - mnohá díla mnoha autorů vycházejí i léta, desetiletí, někdy až století a v ojedinělých případech i několik tisíciletí po jejich smrti.
Nerozumím obavám, že by pod jménem autora bylo vydáno něco, co by on sám nevydal; přece každý, kdo publikuje, musí počítat s tím, že i po jeho smrti budou ty texty dále "žít", budou překládány do cizích jazyků, upravovány do jiných gramatických norem, než jaké platily v době vzniku, možná budou dramatizovány (přetvářeny na scenáře divadelních, operních či baletních představení, nebo scénáře filmů televizních inscenací či počítačových her ..), případně budou různými editory světa zařazovány do různých sbírek - monotematických výborů, které mohou být jak z pera jednoho autora (což je případ Bukowského Koček), tak od různých autorů, kteří se nikdy navzájem nepoznali a možná by za života ani nechtěli být "vedle sebe" v jedné knížce - viz např.:
https://www.databazeknih.cz/knihy/nejlepsi-pribehy-o-konich-31167
Vy zde polemizujete, ale nevím s kým a o čem ... lze vašim pochybnostem rozumět tak, že texty, které jsou uveřejněny v knize O kočkách nepocházejí od Bukowskiho, který je v té knize uvedený jako autor?

alexandra111
alexandra111 14.07.2018 v 20:21

Poslední kniha již nežijícího autora,kterou jsem četla,jsou Srdceboly od Simony Monyové.

hana0348
hana0348 16.07.2018 v 14:05

Mnoho čtenářů zmiňuje Větrnou hůrku, ale nesouhlasím s tím, že by "poslední kniha" mohla být zaměňována za "jedinou knihu". Jestliže daný autor napsal jen jedno dílo, a poté skonal, napsal pouze jedinou knihu (takže znění tohoto bodu výzvy by muselo být Jediná kniha již nežijícího autora). Slovo poslední je nutno v tomto kontextu chápat jako konečný, poslední v řadě.
Také mi nepřijde jako správný výklad přečíst si a do výzvy zařadit posmrtně vydávané kompilace povídek, zápisů, apod. jako se děje třeba u zmíněného Bukowského (kompilace byla vydána již bez autorova vědomí po jeho smrti, navíc mnohdy jde pouze o recyklaci již publikovaných povídek, myšlenek, atp.).

newtory
newtory 16.07.2018 v 14:24

Knihu napísal v 1973-om a zomrel v 1975-om, nič medzitým už nebolo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Thornton_Wilder
https://www.databazeknih.cz/knihy/devet-mest-17688

Text příspěvku byl upraven 16.07.18 v 14:25

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 16.07.2018 v 14:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek