koupit knihy

Kazuo Ishiguro

britská, 1954

Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (4)

A tak jsme tam nahoře na tom poli stáli celou věčnost, nic jsme neříkali, jen jsme se navzájem drželi, zatímco kolem nás fičel vítr, rval nám oblečení a chvilku to vypadalo, že tam tak stojíme a držíme se, protože to je jediný způsob jak zabránit tomu aby nás smetl do noci. -Neopouštěj mě


Když jsem tě ten den pozorovala, viděla jsem, jak rychle přichází nový svět. Mnohem vědečtější, výkonnější a tak. Víc nových metod k léčbě starých nemocí. To bylo dobré. Ale byl to drsnější, krutější svět. A já viděla holčičku s pevně zavřenýma očima, jak si tiskne na prsa ten starý svět, o kterém v duchu ví, že už nemůže dlouho existovat, drží ho a prosí, aby ji neopouštěl. Nešlo ani tak o tebe a o to, co jsi dělala. Ale já viděla tohle a nikdy jsem na to nezapomněla. (Neopouštěj mě)


Občas člověk narazil na někoho, kdo se vyznával z lásky k jazzu, jenže nakonec se vždycky ukázalo, že dotyčný nezbožňuje pravý jazz, ale takzvanou fúzi - nekonečné improvizace bez špetky úcty k těm precizně cizelovaným skvostům, které posloužily jako výchozí materiál.


Tak to vím úplně přesně, jak udělat psí smrad. Vezmi si nějaký středně velký kastrol. Do toho nalij asi půl litru vody. Přidej dvě kostky hovězího bujónu, menší lžičku kmínu, čajovou lžičku papriky, dvě čajové lžičky octa a hodně bobkového listu. Potom tam dej koženou botu, ale vzhůru nohama, tak, aby podrážka nebyla ve vodě. To aby se tam nepřipálila guma. Pustíš plyn, přivedeš k varu a necháš podusit. Toho smradu si všimneš za chvilku.