Harper Lee citáty

americká, 1926 - 2016

Citáty (22)

... pokud mi nedovolíš předat ti Melbourneovu moudrost, vtělím ji do vlastních slov: tví přátelé tě nejvíc potřebují právě ve chvíli, kdy se mýlí, Jano Luiso. Když mají pravdu, nepotřebují tě - Postav hlídku


Atikus smekl klobouk, dvorně jí pokynul a řekl: "Dobrý večer, paní Duboseová! Dnes vypadáte jako obrázek." Nikdy jsem neslyšela, že by Atikus řekl, co má ten obrázek zpodobovat.


Bubu byl náš soused. Dal nám dvě mýdlové figurky, pokažené hodinky s řetízkem, dvě mince pro štěstí a naše životy.


Člověku se můžou útroby svírat vzteky, ale ví, že umírněný argument vždycky zabírá líp než otevřený hněv. Svoje nepřátele můžeš odsuzovat, je ovšem moudřejší snažit se je poznat. Postav hlídku


Dokud jsem nedostala strach, že o tohle všechno přijdu, čtení mě nijak zvlášť nebavilo. Jako člověka nebaví dýchat.


Je mi jedno co děláš, pokud něco děláš.


Jediná věc, která se neřídí pravidlem většiny, je lidské svědomí.


Jsou prostě takoví lidé - kteří mají tolik starostí o život na onom světe, že se vůbec nenaučili žít na tomhle světě. Jako zabít ptáčka


Kdepak, Jeme, já myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi.


Když si v Maycombu někdo vyšel na procházku, aniž měl nějaký pevný cíl, bylo správné ho považovat za duševně neschopného pevný cíl si stanovit.


Kniha ke čtení není ta, která přemýšlí za vás, ale kniha, která vás donutí přemýšlet.


Mně připadá, že se má čím pyšnit," řekla jsem. "Lidé, kteří mají všech pět pohromadě, se nikdy nepyšní svými schopnostmi," řekla slečna Maudie.


Někdy je bible v rukou muže horší než whisky.


Není čas dělat si starosti.


Neznám nikoho, kdo měl tak jako on rád ovarovou polívku.


Nikdy doopravdy nebudeš rozumět žádnému člověku, dokud nezvážíš jeho vlastní úhel pohledu. Dokud nevlezeš do jeho kůže a neprojdeš se s ní.


Odvaha je: pustiť sa do boja, aj keď vopred vieš, že si porazený, a napriek tomu vytrvať v tom boji až do konca. Zriedka zvíťazíš, ale niekedy sa ti to podarí. Nezabíjajte vtáčika


Ostrovem každého člověka, Jano Luiso, hlídkou každého z nás je naše vlastní svědomí. Nic takového jako kolektivní svědomí neexistuje. Postav hlídku


Předně si pamatuj, Čipero, že s nejrůznějšími lidmi mnohem lépe vyjdeš, když si osvojíš jednoduchý trik. Jakživa nikoho opravdu nepochopíš, dokud neuvážíš věc z jeho úhlu pohledu – dokud si nevlezeš do jeho kůže a neprojdeš se v ní.


Seděla-li na verandě, když jsme šli okolo, sjela po nás vždycky zlobným pohledem, podrobila nás nemilosrdnému výslechu ve věci našeho chování a udělila nám chmurnou předpověď, co z nás bude, až vyrosteme, jež vždy vyzněla tak, že z nás nebude nic. Dávno jsme se vzdali myšlenky obcházet její dům po protější straně ulice, vedlo to jedině k tomu, že zvýšila hlas a zasvětila do věci celé sousedství.


Snažím se, seč jsem, milovat všechny lidi... někdy to znamená velké přemáhání – když o tobě řekne někdo něco, co považuje za nadávku, děvenko, to není urážka. To jen dokazuje, jaký je ten člověk ubožák, to tě nemůže ranit. To si nepřipouštěj. (Jako zabít ptáčka)


Statečnost začíná tehdy, když víš, že jsi poražen, ještě než se do něčeho dáš, a přesto se do toho dáš a dovedeš to až do konce, ať se děje co děje.