David Hume citáty

britská, 1711 - 1776

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (7)

Čas člověka, když se s ním dobře hospodaří, je jako obdělávané pole.


Důkazem vysokého vzdělání je schopnost mluvit o největších věcech nejjednodušším způsobem.


Když jsem hledal sebe sama, nikdy jsem nenašel nikoho doma.


Když vezmeme do ruky kterýkoli svazek, například z bohosloví nebo školské metafyziky, položme si otázku: Obsahuje abstraktní úvahy o kvantitě nebo čísle? Ne. Obsahuje zkušenostní úvahy o faktických okolnostech a jsoucím? Ne. Budiž tedy předán plameni, neboť nemůže obsahovat nic než sofistiku a klam.


Naše mravní přesvědčení se nezakládají na rozumu, nýbrž na pocitech.


Nikdy neexistoval civilizovaný národ inej než bielej pleti, dokonca ani jedinec, ktorý by vynikal vo vynaliezavosti či myslení. Na druhej strane, aj tí najnevzdelanejší a najbarbarskejší príslušníci bielej rasy, ako napríklad starovekí Germáni alebo dnešní Tatári, v sebe majú niečo vznešené, či už v ich cti, vláde alebo inom špecifiku. Taký jednotný a stály rozdiel nemohol nastať, v tak veľa krajinách a vekoch, ak by príroda sama nevytvorila rozdiel medzi týmito rasami ľudí. Nehovoriac o našich kolóniách, existujú čierni otroci roztrúsení po celej Európe, z ktorých žiadny nikdy nevynašiel nič pozoruhodné; hoci ľudia z nízkych vrstiev spomedzi nás, bez vzdelania, často vystúpia do popredia a presadia sa v každom obore.


Zakládat jednu hypotézu na druhé znamená stavět ve vzduchu. Pomocí takových domněnek a smyšlenek lze dosáhnout nanejvýš toho, že zajistíme pouhou možnost našeho názoru; jeho skutečnost však touto cestou nedokážeme.