Colleen McCullough citáty

australská, 1937 - 2015

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (18)

Bude to život? Od Boha pocházíš, k Bohu se vracíš. Prach jsi a v prach se navrátíš. Život je pro nás, kteří jsme selhali. Chamtivý Bože, který povoláváš ty dobré a nás ostatní necháváš práchnivět na světě. ( Ptáci v trní )


Čas Droghedy se naplnil. Koloběh bude pokračovat v neznámých lidech. Všechno jsem si způsobila sama. Nemám komu co vyčítat. A nelituji jediného okamžiku.... (Ptáci v trní)


Jen ti, kdo uklouzli a padli, skutečně znají léčky osudu. (Ptáci v trní)


Krásne puzdro ešte neznamená, že kniha, ktorá je v ňom, stojí za prečítanie. (Prvý muž Ríma)


Krvismilstvo je hra, ktorú môže hrať celá rodina. (Caeserove ženy)


Milovat někoho šílenou láskou je podle Řeků hřích proti bohům. Když je někdo tak milován, bohové žárlí a sráží ho v plném rozkvětu. Plyne z toho ponaučení. Milovat příliš je rouhání! ( Ptáci v trní )


Najlepšie zachováš tajomstvo, ak nikomu nič nepovieš.


Nevědomost je blažená, říká se, ale já tomu nevěřím. Nevědomost je past, která vede lidi k tomu, aby činili nesprávná rozhodnutí. (z knihy Andílek)


Popel z růží. Nevidíš, že Tě opouštím, protože ses pro mě stala hrozbou? Proto jsem Tě rozšlápl podpatkem své ctižádosti.


Prefíkaný Clodius: Osvojil si tajomstvo demagógie: treba ľuďom povedať to, čo najväčšmi chcú počuť, a nikdy im nevravieť, čo nechcú počuť. (Caeserove ženy)


Pták s trnem v hrudi se řídí neměnným zákonem; neví, co ho žene, aby se nabodl na trn a za zpěvu zemřel. V okamžiku, kdy mu trn vnikne do hrudi, neví, že ho čeká smrt. Jen zpívá a zpívá, dokud v něm pulsuje život. Když si bodáme trny do srdce my, víme to. Víme, co nás čeká. A přece nás to nezadrží.


S každou historickou retrospektivou je spojen jeden problém: všechna naše ohlédnutí jsou totiž poznamenána tím, že víme, jak to doopravdy bylo dál. Naše interpretace dějinných událostí je nutně ovlivněna znalostí toho, co přišlo pak – tedy poznatkem, jenž byl aktérům v daném okamžiku odepřen. Zkušenost s moderní politikou napovídá, že ti, kdo ji ovlivňují, bloudí v podstatě slepě od jednoho rozhodnutí k druhému, i při vší své prozíravosti a přes všechny poradce. Budoucí děje dovedou velcí státníci sice předvídat, avšak ani ti největší z nich je nedokáží předem vidět, alespoň ne v tom smyslu, jak to sami o sobě tvrdívají jasnovidci. Průměrný politik nedohlédne dál než k bezprostředně následujícím volbám, což bezpochyby platilo i o politicích působících na sklonku římské republiky. (doslov knihy Caesarovy římanky)


Už nezáleželo na ničem. Vyčerpávající boj o neposkvrněnost duše, věčné potlačování touhy železnou vůlí, všechno bylo zbytečné. Stačil jediný dotyk, aby vybuchla síla, která v něm dřímala, a propukl chaos, v němž rozum podlehl vášni a vůle ducha vůli těla! ( Ptáci v trní )


Veľká literatúra nikdy nemala v úmysle verne kopírovať alebo odrážať skutočný život, práveže mala aspoň na chvíľu odpútať od skutočného života., mala oslobodiť utrápenú myseľ od pozemských úvah, aby umožnila zažívať sviatok prostredníctvom nádherného jazyka, pôsobivých farbistých opisov a podnetných alebo očarujúcich myšlienok. (Prvý muž Ríma)


Zakusit nelze jiný žal než ten, který sami pociťujeme ve svém nitru. Taková už je tragédie bolesti – že každý z nás považuje své neštěstí za horší, než jsou strasti kohokoli jiného. (Přízeň Fortuny)


Zaměnit Orient za Západ není nikdy snadné. (Říjnovy kůň)


Zjistila jsem, že můj deník je svého druhu katarze, ve které psaní neběhá kolem dokolečka, jak to někdy dělají myšlenky o některých událostech. (z knihy Andílek)


Žiadneho muža nič na svete neoprávňuje biť svoju ženu. (Veniec z trávy)