Nová kniha Petra Šámala
A odsuzuje se k trestu smrti
Zlo v čiré podobě. Tak ho představují příběhy nejzrůdnějších vrahů a nejbestiálnějších vražd v historii českých zemí, které Petr Šámal shromáždil do druhého sv... detail knihy
Populární knihy
/ všech 9 knihNové komentáře u knih Petra Šámala
„Životy odsouzených žen jejich vlastníma očima. Záměrně nepíši jen životy za mříží, protože v knize se dozvíte i jejich životy před uvězněním. Najdete zde několik příběhů odsouzených žen. Každá část začíná přepisem rozsudku, a pak se každá žena rozpovídá o svém životě, narození, dětství, a popisu toho, co vše vedlo k tomu, že se dostala tam, kde je, poslední částí vyprávění je pobyt za mřížemi a jak ho zvládá nebo nezvládá, jakou cestu si ve vězení našla apod. Každá část končí jedním vlastním citátem, vypíchnutí něčeho, co řekla. Začátek vyprávění je uvedený nějakým vystihujícím citátem a fotkou očí dotyčné odsouzené. V knize najdete i několik kapitol, kde vypráví někdo z personálu věznice, jak se do věznice dostal, jaká byla jejich cesta na toto místo a jak zde svojí práci prožívají.
Kniha je psaná jako přepis vyprávění jednotlivých osob bez úprav. Ale vlastně mi to nevadilo, bylo to velmi autentické, člověk měl pocit, že čte opravdu reportáž a poslouchá jednotlivé osoby. Cílem asi ani není zkoumat důvěryhodnost vyprávění jednotlivých odsouzených žen. Je jasné, že každá svůj život vidí velmi subjektivně. Můžeme je na základě jejich vyprávění litovat, říkat si, že je to nespravedlivé, ale je důležité si uvědomit, že jsou to odsouzené ženy, náš soudní systém je shledal vinnými i přesto, že ony to vidí leckdy jinak.
Mě na knize velmi zaujalo, jak moc jsou dotyčné ženy ovlivněny v mnoha případech svým dětstvím. Pokud jejich dětství bylo plné problémů pocházející od jejich rodičů, jejich cesta nabrala přímý směr do vlastních problémů. A stačilo pak velmi málo, aby skončili ve vězení. Dost často je také rozhodujícím faktorem jejich partner, pokud i on je problematický, ta cesta je zase mnohem přímější a končí často neradostně.
V knize najdete z vyprávění vězeňkyň i personálu popis různých možností, které tam ženy mají, různé aktivity, které mohou plnit, jaké tam mají možnosti postupu do lepších částí a tím i lepších podmínek, jak probíhají návštěvy, balíky atd. Celkově vám kniha dá zajímavý náhled do života ve vězení, který normálně v běžném životě asi úplně nezískáte.
Mě se kniha líbila, protože mě tato problematika zajímá a pokud i vy chcete vědět, o tomto životě něco víc, pak vám jí doporučuji.“... celý text
— petra7778
„Knížku jsem dočetla, ale čekala jsem od toho něco jiného, možná něco na styl rozhovorů Aleše Palána, tohle byla nesourodá směs odpovědí bez otázek, zvláštně na sebe navazujících.“... celý text
— uzivatel1190
„Některé případy byli dost i na mě" .“
— Emma27
„Kniha mě na první pohled zaujala, protože jsem do Světlé nad Sázavou jezdila jako malá do školy v přírodě.
Příběhy odsouzených žen, které si odpykávají trest jsou bezesporu hodně smutné. Některé mě chytly za srdce a bylo mi jich neskutečně líto. Většinu žen k činům, které spáchaly, donutily okolnosti nebo jejich "láska" (muž).
Dočteme se i jak to ve věznicích chodí ze slov psychologů, vychovatelek a ředitelky.
Rozhodně velmi poutavé čtení. Obsahuje i řadu barevných fotografií.
Kniha je hodně autentická především proto, že ji nikdo nejspíš neupravil a přepsal slova z diktafonu tak, jak zazněla. Díky tomu se hodně špatně četla a zkazilo mi to celkový dojem. Třeba opakující se: Že jo? A také obsahuje i dost chyb. Našla jsem třeba i chybějící tečku na konci věty, většinou chyb nevšímám, ale tady to bylo fakt otřesné.“... celý text
— lulucinax
„dokument“
— Kacafir
Knihy Petra Šámala
Štítky z knih
kriminalistika vězení, věznice vzpomínky sérioví vrazi trest smrti trestné činy popravy političtí vězni české detektivky a krimi totalitní režimy
Šámal je 3x v oblíbených.




