Nikos Kazantzakis

řecká, 1883 - 1957, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Řek ZorbasPoslední pokušeníKristus znovu ukřižovanýHlášení El GrecoviKapitán Michalis

Komentáře (2)

Nikos Kazantzakis

Přidat komentář
puml
08.05.2013

Pro mě osobně jeden s největších spisovatelů a svým způsobem pokračovatel vynikajícho pychologicko-naturalistického románu jak ho reprezentuje F. M. Dostojevskij. Nejlepší Kazantzakisovy romány, stejně jako ty Dostojevského, balancují na hranici mezi utopií a realitou, tradičním a novým, spasením a zatracením, mezi trestem a odpuštěním.

nightlybird
01.12.2010

Nedá mi to, abych nepřipojil k jeho osobě několik drobností, o kterých zatím nebyla řeč. Kazantzakis byl kvůli svému snad nejznámějšímu románu Poslední pokušení pro jeho církevní nekonformismus vyobcován z řecké církve a krátce po vydání knihy byl i církví římskokatolickou dán na index.
Bohuslav Martinů podle knihy napsal vlastní libreto a se souhlasem Kazantzakise je zhudebnil. Tak vznikla naše největší poválečná opera Řecké pašije.
Po upozornění Skipa upravuji - operu Řecké pašije napsal Bohuslava Martinů podle knihy Kristus znovu ukřižovaný, nešikovnou formulací textu vzniká dojem, že byly napsány podle Posledního pokušení, což je pochopitelně blbost. Díky Skipe.