argentinská, 1969

Populární knihy

Nové komentáře u autorových knih

Nejúžasnější příběhy z olympijských her Nejúžasnější příběhy z olympijských her

Úžasné příběhy, nejen o vítězích a poražených, ale shrnutí veškerých letních olympijských her do roku 2016..........příběhy, o kterých se třeba ani nemluvilo nebo neví mezi veřejností.......dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, vřele doporučuji všem, kdo mají rádi příběhy ze sportovního prostředí... celý text
olívoil

Proč se hraje fotbal jedenáct na jedenáct Proč se hraje fotbal jedenáct na jedenáct

Zajímavá publikace od argentinského autora. Vzhledem k tomu, že se fotbal hodně vyvíjel v Anglii a Skotsku od cca 60. let 19. století, se v knize objevuje nejvíce údajů z tohoto prostředí. Proč jedenáct na jedenáct? V takovém počtu už se v té době hrál kriket a navíc první fotbaloví funkcionáři byli z univerzit, kde proti sobě hrála osazenstva jednotlivých pokojů – v tomto případě pokojů po jedenácti studentech. V počátcích se někdy hrálo 16 na 16, 10 na 10 apod. Nevěděl jsem, že ze začátku se hrálo bez břeven a góly platily v jakékoliv výšce. Ti, kterým se nelíbilo, že fauly nebudou ve fotbale přípustné, se raději dali na ragby (někteří dnešní "fotbalisté" by měli učinit totéž). Nevěděl jsem, že gólu přímo z rohu se říká "olympijský". Tímto způsobem v roce 1924 argentiští fotbalisté překonali Uruguay, v té době olympijské vítěze. V knize se párkrát objeví i informace o našem fotbalu: rozlišení brankáře od zbytku mužstva si nárokuje Skotsko k roku 1912, avšak brankář Sparty Praha byl takto odlišen již o šest let dříve (alespoň tak tvrdí historikové Sparty Praha na základě fotografie, údajně z roku 1906), první penaltový rozstřel na nejvyšší úrovni vyhrálo Československo ve finále ME 1976 v Jugoslávii (tento rekord nám již nikdo nevezme), největšího počtu branek v oficiálních zápasech nejvyšší úrovně dosáhl Josef Bican – 805, Romário 772 a Pelé 767 (tento rekord, řekl bych, hodně ohrožuje neuvěřitelná gólová potence Portugalce Cristiana Ronalda - ano, podle článku na internetu dosáhl na konci roku 2021 801. branky v oficiálních zápasech, zatímco stejný zdroj uvádí u Bicana 821 gólů), Hradec Králové patří mezi kluby, které po vítězství v druhé lize hned jako nováček vyhrály i nejvyšší ligovou soutěž ve své zemi (totéž např. Monako, 1. FC Kaiserslautern a jako první v historii FC Liverpool). Mezi největší obraty historie autor, naštěstí pro nás nezmínil, kolaps v utkání ČR – Turecko v rámci základní skupiny A na EURO 2008, kdy Turci během 13 minut v závěru zápasu vsítili tři góly a otočili tak na konečných 3:2 ve svůj prospěch. Mezi obdobnými zápasy naopak nechybí finále Ligy mistrů z roku 2005, kdy v Istanbulu FC Liverpool ve druhém poločase během šesti minut smazal třígólové manko a vyrovnal tak proti AC Milán na 3:3, nakonec vyhrál po penaltovém rozstřelu. Wernicke zmínil i střelce všech šesti branek, nechybí mezi nimi ani český reprezentant Vladimír Šmicer (branka z 56. minuty znamenající snížení na 2:3). Spousta informací z knihy mě zaujala, např. Josef Szabó, který před šedesáti lety v sovětských profesionálních soutěžích a v reprezentaci SSSR zahrával 73 penalt, z nichž proměnil 73... Staly se i kuriozity, kdy rozhodčí vyloučil sám sebe, byl vykázán z hřiště jedním z kapitánů apod. Dnes zní takřka neuvěřitelně, že ještě řadu let po druhé světové válce nebyla ve fotbale zavedena ani střídání hráčů, ani udělování žlutých a červených karet. Za velmi originální nápad, navíc skvěle realizovaný, uděluji plný počet hvězdiček.... celý text