Karl May

německá, 1842 - 1912, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Nová kniha

Vinnetou - Poslední výstřel

Vinnetou - Poslední výstřel - Karl May

Posledním výstřelem končí jeden z nejslavnějších příběhů dobrodružné literatury. A přitom tento román Karl May nenapsal naráz, není to příběh s předem koncipovaným dějem.... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
Vinnetou IPoklad ve Stříbrném jezeřePouštíMys Dobré nadějeDivokým Kurdistánem

Komentáře (38)

Karl May

Přidat komentář
HTO
22.12.2018

Morální kodex Old Shatterhanda / Kary ben Nemsího, ten je skutečně hodný následování. Chybu dělá ten, kdo mayovky odbývá jako jenom pro děti, nebo jenom dobrodružné... kdepak! ‎„Nepohrdej příště cizincem jen proto, že je cizinec. Dobrý člověk je tvým bratrem, i když není z tvého kmene. A zlý a zrádce zůstane zlý a zrádce, i když se narodil pod tvým stanem. Příště suď lidi podle činů a měj jedno slovo pro všechny, ať jsou to Targiové, Arabové nebo Frankové. Pak teprve budeš vskutku velký šejk.“

Kuža007
25.11.2018

Jeden z mých oblíbených autorů v dětství. Nedokážu si představit, že bych v dětství nečetl dobrodružné příběhy apačského náčelníka Vinnetoua. Například samotná série Vinnetou, Poklad ve Stříbrném jezeře, Petrolejový princ, Mezi Supy nebo Old Surehand. To samé platí i o jejich filmových protějšcích.

BobRyder
06.04.2018

Asi jako každý malý kluk, i já jsem miloval dobrodružné příběhy a nejraději jsem měl ty od Karla Maye. Jeho historkám o indiánech nešlo odolat, tím spíše, že byly krásným způsobem převedeny na filmové plátno. Své nejkrásnější dětské filmové zážitky mám v paměti spojené s obrazem hvězdnaté noční oblohy nad hrádeckým letním kinem a se zářícím stříbrným plátnem. Série filmů o náčelníkovi Apačů Vinnetouovi pak patřila k těm málo filmům, které dokázaly letňák spolehlivě zaplnit. Byla to krásná tradice, v níž se náklonnost k Vinnetouovi dědila z generace na generaci. Nejen pro mne byl Vinnetou největším dětským idolem. Mayovky v nás probouzely něco jako povědomí o vyšším principu mravním. Kladní hrdinové byli až pohádkově čistí a čestní a my chtěli být jako oni- chtěli jsme stát na straně Dobra. Tehdy jsem si začal nevědomky utvářet svůj vlastní hodnotový žebříček a Vinnetou s Old Shatterhandem přitom sehráli zásadní roli. Kdybych se v dětství nesetkal s Karlem Mayem, vyvíjela by se moje osobnost asi jinak- tento německý spisovatel na mne měl velký vliv. Koneckonců byl jedním z pár autorů, kteří ve mě probudili touhu vymýšlet a psát vlastní příběhy...

Kája95
04.08.2017

S knihami Karla Maye jsem zacla asi v 7 mi letech a s filmem snad ještě dřív. Ted je mi přes dvacet a stále se k nim vracím. Ano, jsou predvidatelné a osud postav jasný, ale právě proto jsou tak úžasné. V dnešní době, kdy člověk zapne tv a jsou zde samé hádky, podvody, nevěra, vraždy nebo laciné telenovely a donekonečna se opakující děje. Když začnu čist tyto knihy úplně se do nich ponořím a nemůžu se odtrhnout. Knihy na celý život

Magdalena5
18.07.2017

Tak jsem si chtěla udělat trochu přehled, ale asi to vzdám. V naší domácí knihovně máme kolem 110 mayovek. Počítala jsem to před 5 lety, ale už si to přesně nepamatuji. Taky jsem se na nich učila číst - je tomu drahně let. A nejvícekrát přečtené nemám indiánky, ale Ve stínu padišáha - 6 dílů Kary ben Nemsího ze začátku 70. let. Poslední díl Žuta, ať nekecám, asi 20x s důmyslnou pastí v jeskyni drahokamů za milířem a provazovým žebříkem v dutém stromě.

Atanone
26.05.2017

Úplně nejdřív byly filmy. Ne že bych v té době neuměla číst,ale nebylo kde do knihovny.A pak přišly knihy-všechny,co jsem mohla přečíst.
I přes jistou nechuť k přemoudřelému Shatterhandovi a Kara ben Nemsímu a všem těm stále se opakujícím zápletkám,jsem mayovky milovala a jsem jim vděčná,že mě nasměrovaly k zájmu o dějiny původního obyvatelstva obou Amerik.
A ještě něco musím vyzdvihnout-ve všech knihách,co jsem zatím četla (protože díky internetu mám v e-knihotéce ještě spoustu,které jsem nečetla) je slyšet veliké a hlasité poselství o toleranci,přátelství a respektu lidských bytostí k sobě navzájem

kap66
20.03.2017

Já vím, že používal jedno schéma, vím, že je to mile naivní, a jsem si vědoma veškeré kritiky, která zřejmě platí. Ale já ho celé dětství milovala a přečetla jsem všechno, co u nás do 70. let vyšlo, a to několikrát. Doma jsme měli jen Vinnetoua (zato ale toho třídílného, to mi kamarádi záviděli!) a Žuta, ale v místní knihovně jsem byla každý týden a první, po čem jsem šla, byly mayovky; o ty byl boj. Ale hlavně chci napsat: mě jeho knížky morálně ovlivnily, opravdu. Jako byl don Quijote poblázněný rytířskými romány, já chtěla taky - pod vlivem mayovek - bojovat proti zlu a za větší spravedlnost.

Berken
17.01.2017

Nejdříve jsem zbožňoval filmy a pak jsem se dopracoval ke knihám které jsou ještě lepší.
Jenom nechápu jak to ten člověk mohl všechno stihnout napsat. To nespal a nejedl? Vždyť toho je strašně moc. Každopádně ho už strašně dlouho obdivuju

Sisssi
08.10.2016

Na mayovkách jsem se ve druhé třídě naučila číst. Srdeční záležitost.

qwill
18.01.2016

„Milý čtenáři, jestlipak víš, co znamená slovo greenhorn? – Je to nanejvýš mrzuté a neuctivé označení pro člověka, kterého se týká.
Anglické green je zelený, a horn tykadlo. Greenhorn je tedy člověk, který je ještě zelený, tedy nový a neznámý v zemi, a proto musí svá tykadla vystrkovat opatrně, nechce-li se vydat v nebezpečí, aby se mu vysmáli . . .
Greenhorn je právě greenhorn – a takový greenhorn jsem byl tehdy i já . . .
Nedomnívejte se však, že jsem byl přesvědčen, nebo jsem měl pouze jen tušení, že toto urážlivé označení se na mne hodí! Ó ne, neboť největší zvláštností greenhorna je právě to, že za greenhorny považuje všechny ostatní lidi, sebe však nikdy.“

*

Poznáváte úvod nejznámější májovky? Jste šťastní lidé. A pochopili jste, že je určen právě vám a bezezbytku s ním souhlasíte? Jste nekonečně šťastnější. Toto poznání totiž je a ještě dlouho zůstane většině nepřístupným. Dokonce ani nevědí, o čem se tu mluví, natož aby se snažili čtené prožít. A že výraz „země“ může mít i hlubší význam.

haremheb
10.01.2016

Příběhy Karla Maye můžou leckomu připadat naivní a vykreslení dobra a zla v jeho podání může působit místy "černobíle" ale pro mne jsou romány Karla Maye srdcovou záležitostí a čtu je už více jak 30 let....zápletky jsou sice mnohdy předvídatelné, ale v tom je možná kouzlo jeho příběhů. O to více mrzí, že s jeho jménem jsou častěji spojovány filmové verze, které v absolutní většině nemají s knižní předlohou pranic společného

Rade
14.10.2015

Mayovky jsem v dětství hltala, nej nej je ovšem série o Vinnetouovi... Hodně se mi též líbil Syn lovce medvědů.
V té době pro mě neodmyslitelně spojeno s filmy s P. Bricem a L. Barkerem a s "fotománií", kdy skoro každý v mém věku sbíral fotky z těch filmů. Měla jsem na to speciální sešit, kam jsem je vlepovala a každý přírůstek, to bylo něco! Dodnes mě mrzí, že se mi ten černý, postupem času hodně naditý sešit někam ztratil....

Peter.Melon
23.03.2015

Vynikající spisovatel...Nezapomenutelný Vinnetou!

eva-lupen
18.02.2015

Jeden z nejoblíbenějších autorů mého dětství. Hodně mne ovlivnil.

mája1970
21.10.2014

Byl vynikající.Jeho knihy a podle nich filmy jsou oblíbené stále i u mých dětí.

adorjas
23.09.2014

Napriek tomu, že ma filmové adaptácie jeho kníh nikdy nebavili, knihy sú úžasné (hlavne pre mladšie ročníky). Takže, určite odporúčam prečítať aspoň jednu "mayovku" :)

miška1803
23.09.2014

ano byl to úžasný spisovatel jeho knihy miluji. I když v Americe nikdy nebyl má dobrou fantasii

Nibiru
05.08.2014

Mayovky mě provázely celým dětstvím a byly pro mě ztělesněním odvahy, dobrodužství, exotiky, smyslu pro čest a spravedlnost, díky postavám Vinnetoua, náčelníka Apačů a jeho bílého "bratra" Old Shatterhanda, Drtící pěsti.
Děkuji, pane Mayi, že jsi mi v době mého dětství ukázal očima těchto charismatických hrdinů, jak by se mělo správně žít!

kesim
23.06.2014

Přečetl jsem všechno od K. M.. Jako menší dítě jsem jel jednu mayovku za druhou :)

Lisbon
25.11.2013

Vinnetou se mu doopravdy povedl. Kloubouk dolů...Vytvořit krásnou postavu, která obletí celý svět... To už je něco :-)

Perla
10.10.2013

Do kníh Karla Maya som sa dala len nedávno. Často a rada čítam a keď som už nemala čo čítať pustila som sa do kníh od Karla Maya a prečítala som už skoro všetky čo sú v mestskej knižnici.

laker4life
09.09.2013

"Kovbojové ze západu ty se teda maj, aspoň tak to psával chlápek ménem Karel May. Prej ve státech nikdy nebyl to musel bejt ale háj, když ty jeho knížky ještě vydávaj." :-)

Grossberg1
07.05.2013

Karel May své romány psal v době,kdy na indiány bylo pohlíženo jako na zvěř.Na indiánský skalp byla vypsána odměna 50 dolarů - bez ohledu na to jestli jde o skalp ženy nebo dítěte.Výměnou za půdu jim byly dávány bezcenné pokrývky nakažené tyfem atd. atd.Karel May byl první,kdo na původní americké obyvatele pohlížel jako na lidské bytosti.Tím ovlivnil světové mínění.Na nátlak světové veřejnosti(nikoliv americké) se přece jenom zvolna začaly měnit jejich životní podmínky.V tomto směru je tento spisovatel nedoceněný.Jeho knihy byly především o přátelství a touze po sblížení.Proto vůbec nechápu příspěvek milého čejky pode mnou.

tyzik.cejka
07.05.2013

jeho knihy jsou pro mě nenávistí

Kakho-Oto
10.02.2013

Klasik dobrodružné literatury, nikoliv autor braku. Vyložený šunt od tohoto autora jsem nečetl. Jestli někomu vadí, že si May příběhy vymýšlel, považuji to za nepochopitelné. Stejně postupují jiní autoři beletrie. O tom tento typ literatury přece je.

evelinaevelina
30.01.2013

Začala jsem s "mayovkami" samozřejmě Vinnetouem, ale časem bych řekla, že mými oblíbenými sériemi jsou Třemi díly světa a Tajemství starého rodu. Je úžasné, co May dokázal, když za svůj život prakticky nevytáhl paty ze své země.

Katrys
13.08.2012

Strašně moc mám ráda knihy o Vinnetouovi. Jeho knihy jsou úžasné!

Martin1974
20.07.2012

Na knihách tohto autora by mal vyrastať každý chlapec...

miczoken
21.04.2012

První knihu Karla Maye jsem četla v 9 letech a byla to "Na Rio de la Plata". Pak to bylo "V Kordillerách" a teprve potom jsem se dočetla o nějakém Old Shatterhandovi a Vinnetouovi (třetí díl jsem si obrečela). Od té doby jsem knihy tohoto německého spisovatele přečetla mnohokrát a stále se k nim ráda vracím. V podstatě mne hodně ovlivnil i do skutečného života, protože můj největší hrdina Old Shatterhand byl čestný a vždy dodržel své slovo. :-)