ZÓNA ZÓNA komentáře u knih

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Lidská malost-ta prostupuje celý tento román. Všechny výborné postavy, které spisovatel stvořil, jsou navzdory svým ambicím a kvalitám a nedostatkům tak nicotné oproti předivu času, který každou z nich ochromí a nechá zmizet.
Sledujeme rok za rokem osud jedné rodiny a jejich jednotlivých členů. Je tu toho tolik co ohromí. Jsou zde krásné dialogy a geniálně stvořené charaktery postav. Je tu smutno. Ano, v tomto románě je moc smutno. Nejsmutnější část přichází s koncem knihy, i když onen smutek se táhne celým románem jako nit.
Každý si určitě oblíbí některou z postav. Já osobně si zamiloval Constantina a Mary. Bude se mi po nich dlouho, předlouho stýskat...

10.09.2015 5 z 5

Kudlanka bezbožná Kudlanka bezbožná Simona Monyová (p)

Možná by se hodilo namítnout: proč muž čte literaturu pro ženy?
Odpovím snadno: protože jim chce porozumět.
A protože paní Monyová byla výborná spisovatelka, tak muž, který tápe v ženských srdcích a touhách, pochopí.
Jako já jsem se smutným srdcem pochopil, že tato kniha byla určitým voláním o pomoc, jistým přáním, stát se takovou ženou, jakou byla v románu paní Roberta. Tou se paní Monyová nikdy nestala, protože její osud známe. Je velice politováníhodné, když zemře tak krásná žena, navíc rukou muže.
Kudlanka bezbožná není návodem na to, jak opustit muže, který ženě nenaplňuje srdce, ale je sondou do duše člověka, který hledá lásku a touží nalézt důvody odchodu a zdůvodnit si priority svého života.
Možná je banální popisovat rozchod dvou lidí, ale právě na něm si může každý z nás uvědomit, zda dává svému protějšku po x letech vztahu stále lásku, porozumění a naplnění .
Zkusím být také takovým mužem. Děkuji, paní Monyová. Je velice nešťastné, že již nejste mezi námi...

02.09.2015 5 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Co k této knize napsat?
Velmi poutavě napsané, místy však složité a nepřehledné. Hlavní hrdinka navíc místy působí jako Superman v sukních, což považuji za vadu na kráse. Některé úvahy a pasáže jsou určitě geniální, postava mechanika naprosto famózní. Obdiv zasluhuje znalost teorie o ledu, znalosti Grónska, ale i Dánska, bezesporu je autor velice vzdělaný muž. I když jsem se těšil na rozuzlení příběhu, tak největší dojem na mě udělala první část knihy. Pokus o thriller v závěru se mísil s obšírným vysvětlováním podstaty problému a mírně vyšuměl do ztracena.
Ale rozhodně se jedná o knihu pozoruhodnou a pokud máte trpělivost prokousat se některými složitými pasážemi, kterých zase není tolik, bude vás jistě dobře bavit.

31.08.2015 4 z 5

Kotrmelce Kotrmelce Jana Maternová

Příběh je vystavěný dobře, ale napsaný je dětinsky a některé pasáže působí mírně naivisticky.
Autorka kopíruje svoji první knihu,ale zbarvila ji do veselejších tónů. Tedy alespoň zpočátku.
Ve třetí třetině se odkloní od rodinných trampot, které zřejmě zaujmou jen málokoho a děj nabere spád až přímo detektivní, byť vyšetřovatele byste hledali marně.
Úzkostně trýznivý závěr knihy překvapí. Nečetl jsem nikdy nic podobného a proto uděluji vyšší hodnocení, než by si kniha zřejmě zasloužila...

20.08.2015 4 z 5

Revival Revival Stephen King

Nelze jinak než pět hvězdiček. Sám žasnu nad tím, jak někdo může zůstat příčetný po napsaní takové knihy, jakou nám předložil King.
Stránky se obracejí téměř samy a představy postav jsou jasné a dokonalé. Alespoň u mne to tak bylo.
King dává důrazně najevo, že horor nemusí být jen potoky krve a různé druhy obscéností. Naopak dusivý pocit zmaru, který v této knize opět vytvořil je nenapodobitelný.
Jen podotknu, že knihu jsem dočítal mezi druhou a třetí hodinou v noci, sám. V člověku zanechá tíhu a nejasné obrysy, které by raději
nepoznal.
Žít znamená cítit a smrt znamená CO ??

07.08.2015 5 z 5

Jeden život, jedna šance? Jeden život, jedna šance? Jana Maternová

Knihu jsem četl dvakrát, poprvé v její syrové podobě, podruhé již jako román v knižním vydání.
Jelikož jsem velice dobře obeznámen s okolnostmi, za kterých tato kniha byla napsána, nebudu se k příběhu vyjadřovat...
Technicky je kniha terapií jedné nešťastné bytosti. Spousta slov je špatně postavených, ale ve výsledku tato prvotina působí uceleně a v závěru budete jistě překvapeni...
Přestal jsem být pokrytcem a hodnotím podle svého nejlepšího svědomí...

27.07.2015 3 z 5

Barakuda Barakuda Christos Tsiolkas

Odpuštění. Všech a všem. To vás napadne, když přečtete tuto knihu. Geniálně vylíčená zpověď mladého plavce, kterému ublížil svět, který ublížil sám sobě, který si hlavně pokazil život. Příběh se dere ztěžka přes jistá úskalí, dostáváte se mu na kloub a pak ho zase ztrácíte, jste v napětí, jakápak kapitola to zase přijde. Budete se chtít naučit plavat jako on a dokázat splynout s vodou. Kdo sleduje sport, ví co pro Australany plavání znamená. Ale to není podstatné. Podstatný je styl psaní, mnohdy vulgární až sprostý, ale o to víc věrohodný. Všichni v románu jsou skvělí. Od Dannyho, přes trenéra, až po Dennise. A že je to jen malý výčet všech postav. Najděte si čas a určitě si přečtěte tuto bombasticky napsanou knihu.

15.07.2015 5 z 5

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Jak jde hodnotit něco dokonalého? Slovy velice obtížně. Každý kdo tohle přečte, musí smutnit, musí přemýšlet nad životem, nad pomíjivostí lidského osudu. Ale zároveň se i radovat z toho, že může být na této planetě, že někam patří, že má rodinu. Je to doopravdy skvost literatury. Proniknete do osudu jedné veliké francouzské rodiny a stanete se jedním z nich. A nebudete chtít, aby kdokoliv zemřel. Jenže to nejde. To právě nejde...

06.07.2015 5 z 5

Paměti imaginárního kamaráda Paměti imaginárního kamaráda Matthew Dicks

Něžné, lidské, smutné. Nádherný příběh. Za oblastí fantazie, za lidským vědomím, za realitou skutečnosti. Budete plakat, budete držet palce, budete nenávidět. Román člověka uhrane a nakonec mu dá naději. Pro každého, bez výjimky. Překrásné čtení. Jen jedno malé doporučení. Možná vám bude trvat delší dobu, než si na Buda zvyknete. Neodkládejte knihu předčasně. Je totiž fantastická!!

06.07.2015 5 z 5

Červený vrch Červený vrch Jamie McGuire

Thriller. Bezesporu velice zajímavý, i když tématem omšelý. Autorka umí psát a proto není k zahození. Skvělé postavy, se kterými se snadno ztotožníte a fandíte jim. Jste smutní, pokud někdo zemře a že to není situace ojedinělá. Musíte se s tím naučit žít. Přesto je v románu jeden faktor, který nelze přehlédnout a dost příběhu ubližuje. Nechci být za šovinistu, ale hlavní hrdinka je příliš akční a přespříliš neohrožená. V zabíjení se nakonec vyžívá a nakonec kvůli ní zemře i sympatický mariňák, který by za normálních okolností nezemřel. Román měl možná skončit smrtí hlavní představitelky, nabyl by na věrohodnosti. Takhle to působí jako kýč. Ale dobře napsaný. Jako filmový scénář by rozhodně nepropadl. Lidé by šíleli nadšením. Knihomol jen zdvořile zatleská.

06.07.2015 3 z 5

Na shledanou tam nahoře Na shledanou tam nahoře Pierre Lemaitre

Hluboce lidský příběh z poválečných let Francie. Po přečtení emočně laděného románu pochopíte marnost jakékoliv války, která pouze a jen zraňuje, bere a ničí. Příběh dvou vojáků připoutaných k sobě společným válečným osudem, nenávistí k jednomu bezohlednému důstojníkovi, odhodlaných k jakémukoliv podvodu, jen aby dokázali zapomenout na válečná příkoří, která je uvrhla do zničující chudoby. Velice poutavě napsané, se skvělými postavami, smyslnými ženami a geniálním závěrem. Mistrovské dílo.

20.06.2015 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tragikomický příběh, který prochází určitými etapami kvality. Začátek knihy je vynikající, vyprávění má náboj a energii a až magicky ovládá čtenáře. Tempo však nevydrží a příběh sklouzává do průměru. Zajímavější je nakonec závěr, nicméně již nenaváže na bombastičnost úvodu knihy.
Co příběh nabízí? Oveho, netradiční hlavní postavu, mrzouta, který žije podle starých zákonů a novotami opovrhuje. Je vykreslen do krajnosti, až si řeknete, že takový člověk nemůže existovat. Jeho životní příběh zaujme jak již jsem psal, někdy více, někdy méně.
A co překvapí? Vysoká úroveň švédských občanů. Kolik jen Ove koupil za svůj život aut?? Na dvě desítky!! Je to vůbec možné?? Je paradoxní, že chvílemi vás tahle skutečnost zaměstnává více, než příběh samotný. A proto zřejmě jen tři hvězdičky.

20.05.2015 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Nesporně zajímavé, zpracováním rozporuplné. Samozřejmě, je to Nabokov, a tak se slova kritiky těžko chápou. Mistrovský začátek knihy střídá slabá střední část, ve které se prakticky (až na pár vyjímek) nic neděje. Závěr je naopak působivý, ale možná příliš drsný a nerealistický. Možná má kniha vysvětlit konání takových lidí, jakým byl Humbert. Ale mně přijde až nechutné, jak právě on smýšlí o bytosti malé Dolores. Nepochopitelné, místy až odporné. Láska. Jeho láska je zvrácená a mrzká.
V podstatě se jedná o skvost literatury. Podle jiných a podle těch, kteří literatuře rozumí. Ale myslím, že pro čtenáře, který si chce knihu vychutnat a prožít příběh spolu s hrdiny, je tato kniha těžko uchopitelná a stravitelná. Kamenujte mne, ale já si za tímto tvrzením musím stát.

28.04.2015 3 z 5

Za temnotou Za temnotou Hilary Mantel

Nejde ani o to, zda té knize věříte, či nikoli. Pokud to první-můžete se z ní vynořit jako pološílený jedinec. Mrtví mají přeci příšerný osud a pokud to čeká právě vás, není to příjemná budoucnost. Pokud to druhé, tak si řeknete-nic moc. A ono to tak skutečně je. Moc nerozumím nějakým nominacím na knihy roku a různé ceny, které autorkou tímto románem získala. Netvrdím, že v knize nenajdete zajímavé části, nebo dobré dialogy, ale to je na můj vkus příliš málo. Hodnotu by tato kniha měla jedině tehdy, pokud by skutečně popisovala život po smrti. A pokud to tak skutečně je, tak jak se říká: NO, POTEŠ PÁNBŮ...

11.04.2015 3 z 5

Trafikant Trafikant Robert Seethaler

Proč musela být válka? Krásný příběh mladého chlapce, který se stal hrdinou. Skvěle vykreslené osudy několika lidí, kteří vám zůstanou v srdcích. Opravdu musela být válka? Vždyť díky této útlé knize můžeme snadno pochopit, kolik malých i velkých hrůz způsobila obyčejným lidem, matkám, synům i jiným. Je to smělé dílo s charismatickým závěrem a já ho mohu jen doporučit. Velice smutné...

16.03.2015 4 z 5

Konflikt Konflikt Jan Zenkl

Očekával jsem více, ale vlastně od tohoto druhu literatury možná nejde čekat příliš. Nejsem militarista, ale vize třetí světové války mě zaujala. V podstatě je to teoreticky a zřejmě i politicky a geograficky mistrně zvládnuté, postavy vcelku realistické, partyzánská činnost mezinárodního paktu zachránců světového míru s mírnými berličkami splnila svůj cíl. Jen mi tam chybí ta jiskra slova, vše je takové strohé, suché a věcné. Myslím, že nadšenci war sci-fi by mohli mít z této knihy radost. Já jen konstatuji, že jsem přečetl, ale frenetický potlesk ode mne nečekejte.

11.03.2015 3 z 5

Hledání přítomného okamžiku Hledání přítomného okamžiku Ruth Ozeki

Tak o téhle knize budu přemýšlet hodně dlouho. Je hodně emocionální, hodně čtivá, napínavá a dojemná. Spisovatelka propůjčila své jméno jedné z hlavních postav románu a můžeme se jen domýšlet, zda-li by něco takového chtěla prožít. Záhadný závěr propůjčuje knize kvalitu a některé myšlenky jsou až fascinující. Je to lidský příběh o dívce a ženě, kterou spojilo pouto života a písmena na papíře. Neméně kvalitně je tu popsán život japonských kamikadze, které zastupuje Haruki 1. Ale je toho víc a člověk by tuto knihu neměl přehlédnout. Je nádherná.

09.03.2015 5 z 5

Oči soumraku Oči soumraku Dean Koontz

Ve své podstatě dobře napsané. Ne zcela originální námět, možná přespříliš stran. Koontz dovede přesvědčivě vykreslit postavy, jejich charaktery a čtenář je dobře vtažen do děje. To je obrovské plus. Ale závěr románu se mi zdál příliš upachtěný a předvídatelný. Samozřejmě vás skřeti nepříjemně překvapí a každý se na chvilku zamyslí nad tím, zda-li to opravdu ve skutečnosti tak není. Určitě vás i napadne: Byli Hitler a Stalin a další krutovládci skřety?

24.02.2015 3 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Dávám pět hvězdiček za krásný příběh. A nejen za něj. Odmyslím -li skvělou atmosféru, kterou King dokáže vytvořit v každém ze svých románů, odmyslím-li nádherné tajemno ve kterém je mistr nad mistry, zbývá mi nádherná lidskost příběhu, krásná postava hlavního hrdiny a jeho přátel, neskutečná hloubka smutku, kterou považuji za takřka geniální a za pointu, kterou jsem doopravdy nečekal. A něco pro muže. King stvořil nádhernou blondýnku, která určitě nenechá žádného muže klidným. Není to horor, ze kterého by jeden nemohl usnout, ale je to vyprávění, které je reálné a z kterého člověk může mít skutečný strach. Bravo!!

10.02.2015 5 z 5

Miliardáři z Facebooku Miliardáři z Facebooku Ben Mezrich

Poměrně zajímavé čtení. Historie čehosi, co dělá z lidí otroky internetu. Obálka slibovala knihu plnou sexu (snad ani co by se za nehet vešlo), genialitu (jistě, hackeři jsou určitě svým způsobem geniální), peníze (hodně se v příběhu nedostávaly) a zradu (ano, tam bylo trefeno do černého). Ale z pohledu čtenáře tyto čtyři atributy nejsou podstatné. Je to docela nudný příběh, z docela dobře popsanými hlavními představiteli. Oblíbil jsem si Marca i Eduarda, ale asi nejvíc dvojčata veslaře. Nakonec vše dobře dopadlo, ale kladu si otázku: Proč lidé vlastně vyhledávají Facebook???

01.02.2015 3 z 5