Revival

Temný a uhrančivý román vypráví o knězi, který před lety přijel do novoanglického městečka. Získal si zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem mladého chlapce. Při nehodě však přišel o rodinu. V plamenném kázání proklel boha a z městečka odešel. Po několika desetiletích se chlapec, nyní narkoman, s knězem náhodou setká.... celý text

Temný a uhrančivý román vypráví o knězi, který před lety přijel do
novoanglického městečka. Získal si zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem mladého chlapce. Při nehodě však přišel o rodinu. V plamenném kázání proklel boha a z městečka odešel. Po několika desetiletích se chlapec, nyní narkoman, s knězem náhodou setká. Životní příběh obou mužů, jejich setkání a střety jsou stejně šokující a nevyhnutelné jako ohromující vyvrcholení knihy. Román je dokonale namíchanou nostalgií 60. let a starého dobrého amerického hororu. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/23_/236593/revival-6YH-236593.jpg 3.8393
Horory, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

jan0504

Také kde nič-tu nič, ale nakoniec to bolo riadne psycho :-)

Petruse21

Na mě moc náboženské, Strašlivé kázaní mi nepřišlo vůbec strašlivé, mám stejný názor jako reverend Jacobs. Konec mě trošku zklamal.

niki-chan

Trochu rozčarování. Oproti jiným výborným dílům, těm prvním klasickým, mi tenhle příběh přišel dosti táhlý a zápletka až na konci správnému napětí moc nepřidala. Námět s elektřinou byl zajímavý, těšila jsem se co, za hrůzu z toho vzejde, ale vzešlo spíše zklamání...

Skupa

Přečteno jedním dechem u Kinga mi nevadí ani nová tvorba :-)

Peťulka8

Moje první knížka od Kinga, četla se mi špatně. Děj byl nezajímavý a slabý.

doktorking
25.11.2016

Tak psát že pan King píše dobře to je asi zbytečné ovšem jde o to co píše....a to co píše v poslední době tak to je prostě nic než obyčejný pruměr...tyhlety díla jako serie pan mercedes nebo právo nálezce a revival to jestli někdo s panem Kingem touhle tvorbou začínáte tak to vás upřímně lituji...kde je to kouzlo starších Kingovek kdy po přečtení jste plný dojmu a hlavou se vám valí hejna myšlenek....nééé tady to bylo opravdu utrpení a honem to dočíst a člověk byl rád že to zvládnul asi už novodobou tvorbu vysadím a uplně vynechám....pan King pro mě zustane navždy ten nejlepší a král ale jeho novodobá tvorba je pro mě prostě odstrašující čistý pruměr kde kdyby dílo neneslo na obálce název Stephen King ani bych se neobtěžoval se čtením a to je smutné....

Půca4
09.11.2016

Zatím první knížka od Kinga. Četla jsem jí dlouho, nemohla jsem se pořádně začíst, ale přece jen mi přišla vážně hodně napínavá a originální! Doufám, že ostatní knížky budou o něco lepší, nerada bych tohohle autora zavrhla :)

1972Sixo
01.11.2016

Aj keď dobre napísaný (lebo je), ale veľmi slabý a nezaujímavý príbeh. Aj keď sa tam dal vystopovať kúsok autorovej biografie, toto by som ako Kinga neodporúčal. Koncom to trošku prekvapivo napravil, ale tých prvých 300 strán...

DominaCZ
26.10.2016

Tak tady se vůbec nedalo zahákovat... vážně mě nezajímali vojáčci jako dárky k narozkám, nebo to, jak se s reverendem vodil za ruce a nikomu to nebylo divný.
Tady se pro mě nenašlo prostě NIC. Já v těchto nových knihách Kinga ( nebo spíš na toho, za koho Kinga vydávají), nepoznám.

NADEI
25.10.2016

Po přečtení pár stránek,jsem měla obavy,že knihu ani nedočtu,ale nestalo se tak , kniha mě nutila přemýšlet , nedalo se nedočíst , s očekáváním konce i když ten mě trošku zklamal,ale dávám pět hvězdiček

JosefKomensky
17.10.2016

On proklel boha - nebo Boha ???

petrulka
07.10.2016

Nuda, nuda, nuda. Autora mám přečteného víceméně kompletně, ovšem tohle dílo řadím mezi nejhorší. Až na ten konec, tam jsem Stephena poznala. Umí to jinak a tisíckrát líp.

Krokíš
07.09.2016

"Všechny ty zasraný fláky začínají v E." ;)

amaenium
03.09.2016

Hned ze začátku jsem vpadla do děje a musí říci, že kniha byla velmi čtivá. Samotný příběh byl skvělý, bavil mě nejen příběh Jamieho a jeho rodiny, ale také Charlieho Jacobse. Trošku mě mrzí, že některé pasáže byly ochuzeny jen na dvě, maximálně tři stránky, ale vyvrcholení knihy mi přišlo úžasné a moje představivost pracovala na plné obrátky. Nevadila mi náboženská tématika a řekla bych, že tomu dodala mystično. Myslím, že to patří mezi knihy, na které budu ještě dlouho vzpomínat.

trudoš
19.08.2016

Tak tohle bylo skutečně velké překvapení. Po zklamání knihami Pod kupolí, Dallas 63 a Pan Mercedes, jsem od Revivalu moc nečekal, o to spíš, že mě nezaujal anotací. A přitom mě nakonec bavil jako už dlouho nic od Stephena Kinga.
Základní motiv je jednoduchý. Autor vzdává hold slavné hororové klasice Mary W. Shelleyové, a musím říct, že to dělá kouzelně rafinovaným způsobem. Nekopíruje, neparafrázuje, ale jde si s naprostou suverenitou po vlastní ose. Líčí hrdinovy životní peripetie, od útlého mládí až po rychlé stáří, přičemž v nich hodně zúročuje vlastní zkušenosti s rockovou muzikou. Román se tak větší měrou skládá z coververze amerického snu, ale nepokojné mrazení v zádech, pocit, že něco není tak úplně košer a bude z toho pořádně velký problém, tu vystrkuje růžky už od prvních stran. A funguje to skvěle. Střídmé finále pak odpovídá celkové atmosféře a pasuje k celku přesně tak akorát, opomenu-li tedy ultradepresivní tečku, vystřiženou z těch nejděsivějších snů H. P. Lovecrafta.

Hoodec
02.08.2016

90% Knihy sledujete spíš osud Jamieho Mortona a jeho rodiny, kterou si zamilujete a všechny strasti, první lásky, radosti prostě prožíváte s nimi. Ovšem konec knihy je taková směs nádechu Edgara Allana Poea s mystickou tématikou Dana Browna. Takže konec mi přišel dost přetažen za vlasy (je dost možné, že jsem ho nepochopil).

P.S. Přesto jsem vyděšen, protože kdo čte mezi řádky, ten se na internetu dopídí a tak mě na internetu vyděsili opravdové zmínky o pastoru Dannym.

Jane007
03.07.2016

Jedna z nejlepších knížek od Kinga, co jsem četla. Skvěle se četla, nebyla děsivá a donutila mě vzpomenout si na hodiny náboženství:-D Reverenda Jacobse jsem střídavě zbožňovala a střídavě proklínala. Rozhodně jsem ji nečetla naposledy.

marek6463
02.07.2016

Tak knihu jsem dočetl, což jsem byl na ni zvědavý, avšak i když od Kinga čtu rád tak přesto je pro mě kniha spíše průměrná. Navíc je v příběhu moc aspektů ohledně náboženství, což mě kniha mírně zklamala. Přesto jsem ji dočetl, ale čas od času jsem to dočíst ani nechtěl. Musím konstatovat, že několik dobrých pasáží se v příběhu najde a proto jsem to měl nakonec potřebu dočíst. Ale pasáž s kapelou a některé pasáže s náboženstvím se mohly dle mého úhlu pohledu vynechat.

jezek693
30.05.2016

Skvělá knížka. Je to teprve druhá kniha kterou jsem četla od Stephena Kinga a velmi se mi libila

allyce
30.05.2016

Jsou knihy, u kterých za dva dny nevím o čem byly. Pak jsou knihy, které z hlavy nemohu dostat a ráda bych, aby patřily do těch prvních.... Ne, že by byly špatné, právě naopak, jsou skvělé a Revival je jedna z nich!! Že to nedává smysl? To řekněte mé hlavě...
I kdybych na nebe nevěřila, po přečtení této knihy, raději věřím a věřit budu.

momo01
27.05.2016

"Náboženství je teologický ekvivalent pojišťovacího podvodu, kde rok za rokem platíte pojistné, a potom, když potřebujete čerpat výhody, za které jste platili s nábožnou přesností - odpusťte mi tu hříčku - , zjistíte, že společnost, která si vaše peníze brala, vlastně neexistuje." ... tak pravil reverend.

Reat
23.05.2016

"Modré hodnocení??.... nechápu...fakt nechápu"", říkal jsem si v prvních chvílích při čtení tohoto kusu od Mistra. Jenže....i když se kniha velmi dobře čte, na Kinga řekl bych až nezvykle, pořád máte pocit, že to NĚCO, na co vždy v jeho knihách čekáte, pořád a pořád nepřichází. Kniha je opravdu spíše roztaženější povídka, s poměrně nezáživným závěrem, i když klasicky děsivým a jakoby poučným. King rozhodně nepodlezl laťku sám sobě nastavenou, na to je to opravdu Pan Spisovatel, aby byla nějaká jeho kniha zklamáním, ale tady, i když je to pořád ode mě za pět, přiznávám, že v kontextu jeho tvorby za poněkud slabších pět hvězdiček.....

michalmatousek
22.05.2016

Elektrizující. Nostalgické. Mysteriózní. A kdo četl "Lunapark", pochopí, proč tuhle knihu zmiňuji.

Rade
22.05.2016

Tak tohle bylo něco dost neobyčejného. Zprvu nostalgické vzpomínky na dětství, dospívání, mládí, první lásku, tak skoro ve stylu Posledního kabrioletu. Setkávání s „pátou postavou“ je postupně, jak život vypravěče postupuje, temnější, zlověstnější, od přátelského vztahu nevinného chlapce s mladým fandou na elektřinu, přes znepokojivá další setkání až po závěrečnou část, která činí příběh najednou něčím úplně jiným, než se zpočátku tváří. Tak trochu mi připomnělo i Nežádoucí efekt Christophera Priesta. Postupné, nenápadné budování atmosféry, která pomalu přechází v bouři obrazně i ve skutečnosti. A asi se teď budu víc bát bouřek... (90%)

šipek
04.05.2016

Nic moc jsem od této knihy neočekával a to se splnilo.

Fantasysvet
27.04.2016

Jedno zastarané, zato nepísané pravidlo hovorí, že každý hororový fanúšik by sa mal aspoň raz za život stretnúť s tvorbou Stephena Kinga. Ja osobne skôr patrím k milovníkom mysterióznych thrillerov a k vyvolaniu zdesenia žiadne potoky krvi nepotrebujem. S Kingovou tvorbou som sa stretával výhradne prostredníctvom filmových adaptácií jeho kníh. Dodnes mám v poličke tri Kingove knihy, na ktoré ešte stále sadá prach. Tá štvrtá od vydavateľstva IKAR ma ale presvedčila, že to čo je staré a dobré, treba predsa len oprášiť. Donedávna som žil v presvedčení, že autorov titulov REVIVAL ma navštívil iba náhodou. Dnes už ale viem, že to bol osud. Práve vďaka Revivalu sa plánujem k starším Kingovkám vrátiť. Už teraz mi je jasné, že pôjde o oveľa uveriteľnejšie spracovania, než aké ponúkajú filmy. Áno, na nič nové pod slnkom som neprišiel - väčšinou to tak býva vždy. Najlepšie si je to však pekne overiť.
Na Revival nemožno nalepiť jednoznačnú nálepku a označiť ho ako horor, pretože ide skôr o štruktúru žánrov, ktoré k sebe pasujú ako kocky z lega. Niektoré pasáže idú ťažšie, iné ľahšie, no vo výsledku ponúka Kingova stavebnica príjemne mrazivý zážitok.
Revival na mňa pôsobí ako mysteriózny thriller, ktorý sa spočiatku (a pomerne dlho) tvári ako životopisná dráma vyhasínajúcej rockovej hviezdy. To, aká kniha sa k čitateľovi dostala, odhalia až posledné kapitoly. Práve tie sú nasiaknuté onou tajomnou a dych vyrážajúcou atmosférou.

Označiť titul za čiastočne životopisný a dramatický si dovoľujem hlavne pre schopnosť autora rozobrať (fanúšikom určite známe) časové obdobia ťahajúce sa až niekoľko desiatok rokov do minulosti (1962-2014) hlavného hrdinu, a to bez vyvolania akýchkoľvek pochybností o reáliách. King narába z reáliami naozaj pracne, čím dodáva celému príbehu na jeho uveriteľnosti. Ak aj vynecháme vzostupy a pády hlavných postáv, smerujúce až za hranicu života, a zameriame sa na hlavné mystériá, ešte stále budeme mať pred sebou natoľko uveriteľný príbeh, že by sa pokojne mohol stať hocikomu z nás. Netuším nakoľko sa nechal Stephen King ovplyvniť vlastnými zážitkami, no udalosti opísané v knihe pôsobia navonok skutočne, a práve v tom tkvie podstata hororu. Ku podivu ešte aj tie strašidelné výjavy vypožičané od Lovecrafta (to je ten druhý kráľ hororu) vyznejú dôveryhodne, nakoľko nám svoje zážitky rozpráva James Morton, ktorý to po niekdajších skúsenostiach s drogami zrejme nemá v hlave až tak úplne v poriadku.

Pre niekoho vymyslený, pre iného až príliš skutočný – taký je Revival.
Máte pred sebou knihu, ktorá zanechá stopy. Aké, to už závisí na čitateľovej fantázii a autorovej mystifikácii. K tomu, aby si vás omotal okolo prsta, tentoraz nepotrebuje mimozemského klauna ani zombie zvieratká. Úplne si vystačí so šialeným reverendom, mužom posadnutým elektrizujúcou „božskou“ energiou.

Charlie Jacobs poznačený tragédiou sa s tajuplnou energiou zbližuje a aj keď sa spočiatku zdá, že jej účinky využíva na uzdravovanie, v skutočnosti má svoje vlastné plány. Pokiaľ ste zbehlým a pozorným čitateľom, tak mi určite dáte za pravdu, že dobrá kniha potrebuje nielen dobrý príbeh, ale aj neumelé, živé postavy. A takými Charlie a James skutočne sú. Ich osudy vám určite nebudú ukradnuté, pretože postavy sa budú behom príbehu vyvíjať a nejeden raz za ne uroníte neviditeľnú slzu.

Na prvý pohľad to tak možno nevyzerá, no Revival Stephena Kinga nie je len o Charliem a Jamesovi. V prvom rade kniha rozoberá život ako taký, pričom ironickým spôsobom poukazuje na tragické následky plynutia času.

Aký dopad majú na seba neplánované udalosti a neuvážené rozhodnutia? Tak presne na tieto otázky budete chcieť nájsť hľadať odpoveď. A verte, že autor vás prinúti prehodnotiť vlastné rozhodnutia a písmenko po písmenku pred vami vyskladá mozaiku konca, ktorá nenechá nikoho bez poškvrny.

Ani o napätie, strach či krviprelievanie nebude núdza. Keďže všetko má svoj čas a výsledný efekt je obzvlášť dôležitý, to čo za normálnych okolností robí horor hororom, príde až v poslednej chvíli. Všetko napísané predtým je len veľmi dobre zvolená ingrediencia, vďaka ktorej zhltnete každé jedno slovo až do písmenka (aj s návnadou).
Revival je dôkazom Kingových nestarnúcich staviteľských schopností. Kráľ hororu predsa musí vedieť, ako vystavať príbeh. Využíva k tomu pritom osvedčené (fanúšikom známe) metódy, ktoré asi nikdy nesklamú.

Príbeh držia pokope skutočne silné, miestami až atypické piliere. Najsamprv ich nájdete v podobe nádejnej idylickej rodinky Mortonovcov, no a keď už budete konečne prežívať rodinnú idylku, príde nečakaný zvrat, ktorý nastolí knihe druhú tvár a sami nebudete vedieť, až kam je ochotný autor zájsť.

Pokiaľ máte radšej hudbu ako knihy a Revival sa k vám nejakou náhodou dostane, nezúfajte, nezostanete sklamaní. Už názov – REVIVAL - napovedá, že dôležitú úlohu nezohrá len putovná atrakcia (s rovnomenným názvom), ale bude to s veľkej časti aj o hudbe. Keď hovorím o hudbe, nemyslím gospel, ale gitary a revival bandy. Takže tu máme náboženstvo, drogy, liečivú elektrizujúcu silu, šialeného pastora, nahrávacie štúdiá, rodinné útrapy, bremená osud, života a hrôzostrašné vízie smrti. Málokto by predpokladal, že takáto rôznorodá zmeska by mohla fungovať, no kráľ Stephen vie, ako rozohrať partičku a zároveň aj to, kedy vytiahnuť eso z rukávu.
Názov síce vzbudzuje isté pochybnosti, no ako som poznal sám na sebe, tie sa behom prvých stránok rozplynú a celá atmosféra knihy sa vám vryje pod kožu. Po dočítaní napokon zistíte, že názov knihy - REVIVAL - je cielený, dvojzmyselný, presne taký ako celý života hudobníka Jamesa Mortona

CarolC
25.04.2016

Tak nějak jsem si na začátku knihy myslela, že tohle mě fakt nemůže chytnout. Příběh plný elektřiny - PFF. Uprostřed mě ale kniha neskutečně chytla a já nebyla schopná ji odložit. Konec mě ale zklamal. Čekala jsem něco něco něco... víc.

Sušenka_s_nožem
21.04.2016

Čtivé, poutavé. Je to má druhá Kingova kniha a kdybych měl jedním slovem vystihnout, co se mi na jeho psaní líbí, byla by to upřímnost. Na nic si jednoduše nehraje.

Sorrow
13.04.2016

Tak za prvé - v mnoha bodech souhlasím s komentářem od Ben Nevis.
Mám ráda Kingův styl, jeho popis, jeho postavy, jeho hlášky, jeho...ALE - tahle knížka se mi zdála býti takovým nedotaženým průletem života jednoho kluka, kterej mi byl strašně sympatickej na začátku, strašně nesympatickej uprostřed a na konci jsem mu zuby nehty chtěla věřit, ale nešlo mi to...Super je, že i na těch několika stranách dokáže King ve čtenáři vyvolat celou škálu emocí (nebo aspoň u mě). Plus mu dávám taky za to, že se s tím závěrem popasoval, spousta autorů na jeho místě by totiž buď zvolila slavné (a trapné) deus ex machina, anebo by ten konec nechali prostě otevřený...
Jedná se o dosti kontroverzní knihu, dle mého názoru, která se lidi může získat, ale taky nemusí...Já tak nějak zůstávám ve středu; líbil se mi King, ale nebyl zřejmě ve své nejlepší formě, bylo to prostě takové nedotažené, nerezonuje to ve mně...nevím, jak líp to vyjádřit.

Ben Nevis
13.04.2016

Moje hodnocení 3/5 je na Kinga hodně slabé, ale naprosto zaslouženě to mistr ode mne tentokrát schytá.
1. Zápletka románu vystačí na delší povídku nebo tenčí novelu. Stejný pocit jsem měla, když Kingovu povídku (o manželce sériového vraha) rozvedli do celovečerního filmu. Je to prostě zředěná polévka či dvakrát vylouhovaný čaj.
2. Chybí tam Kingova člověčina, jako by to ani nepsal on. Psychologie je dost odbytá, což může být způsobeno častými skoky v čase. A hlavní hrdina (už dost nesympatický svým drogovým návykem) není dost zajímavý na to, aby jeho životopis vyplňoval celý román. Možná v něm King vidí sám sebe, amatérský rocker s drogovou minulostí.
3. Už od začátku jsme nalákáni na děsuplný příběh, ale ten se odehrává až na posledních dvaceti stránkách. Sem tam během čtení dostaneme další drobty z očekávaného dortu, ale dost se s nimi skrblí.
4. Je to knížka o smrti. Sledujeme 50 let hlavního hrdinu a během té doby zemře spousta lidí.
5. Revival mě akorát nalákal na opětovné přečtení Z Buicku 8 (knížka, která mi přišla tenkrát slabá). Námět je podobný (Kingovy oblíbené jiné světy), ale nadšení a očekávání prýští skoro z každé stránky.

Nicméně pořád je tu Kingova představivost a odpovědi na otázky, které si klade kde kdo. Kingovi táhne na sedmdesátku, a tak se začíná zajímat o věci kolem smrtí. Jeho verze bude pro spoustu lidi "Strašlivé kázání", ale je to jenom stará dobrá fantazie nevyčerpatelné studnice autorova mozku. Vyplatí se počkat na závěr.