Lunapark

Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/176588/lunapark-176588.jpg 4843

Joyland (2013)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

bajinecka

Moje druhe seznameni s Kingem-a cekala jsem konecne deklarovany horor (Pan Mercedes nebyl...) :-( Doufam,ze priste si nejaky typicky Kingovsky horor opravdu pujcim,protoze jinak nepochopim,co vsichni na Kingovi maji:-) Toto byla kratka kniha,ktera me vsak presto celkem nudila. Polovina knihy byla o nicem (pokud vas teda nezajima celkem nudny popis zivota lidi z lunaparku),zakomponovany duch nebyl strasidelny (a vlastne ani moc platny pro dej),tzv.detektivni patrani moc urychlene,cervena knihovna podle me nevhodna. S primhourenyma ocima davam 3* a jeste jednou Kinga zkusim:-)

Air15

Skvěla podaná kingovská jednohubka - svižné, napínavé, dojemné a trochu strašidelné. Navíc zajímavé prostředí lunaparku ze 70. let. Jenom ta propagace vydavatele, že se jedná o detektivní příběh je trochu přehnaná. Alespoň já jsem to tak nevnímal.

Simona02

Moja prvá Kingovka.

regenka

Hodnotím převážně kladně a to především díky několika věcem. Za prvé, je kniha docela krátká, takže se dá přečíst celkem rychle a s nadšením. Líbí se mi i romantický prvek i prostředí lunaparku. U první poloviny jsem se poměrně bála (dvakrát se mi o pouti zdálo), druhá polovina už byla víc detektivní.... k dokonalosti to má daleko, ale příjemné počtení.

trudoš

Na Stephena Kinga nečekaně řemeslné dílko, sympatické především nepříliš velkým rozsahem. Ten slibuje napínavou počtenou, bohužel opak má k pravdě až nebezpečně blízko. Autorova tendence psát bez konceptu má za následek, že poměrně dlouho trvá, než děj nabude konkrétního tvaru a poté, co si projedeme nadšením ze života světských, konečně se dostáváme k nějaké zápletce (tedy za dobrou půlkou knihy). Jenže nebyl by to mistr mistrem, kdyby všechny tyhle řeči kolem nebyly výborně napsané. Atmosféra počátku sedmdesátých let je báječná, a přestože ústřední motivy nijak zásadně nevyděsí, ta nostalgie pouťové zábavy jednoduše zahřeje u srdce. Vlastně by se dalo říct, že detektivní linie je vedlejší a působí jen jako přidaná hodnota, nemluvě o duchařských sekvencích, vystřižených jak z Krajních mezí. V tomhle ohledu King bohužel moc nepřekvapí „nečekanými“ zvraty, protože až moc dopředu naznačí, jak se věci mají. Přes všechny nedostatky se ale Lunapark skvěle čte, a to je to, co se počítá.

Beebee

Vynikající dílko, na rozdíl od jiných kingovek hraje nadpřirozeno vedlejší roli, ale rozuzlení je poměrně překvapivé a popis vnitřního života hlavního hrdiny jako vždy imponující. Prostředí Lunaparku je neotřelé a nové pro pozadí tragédie. Jediné, co je na této útlé detektivce na rozdíl od některých jiných kingovek jiné, je malé prokreslení postav, popis jejich vnitřního život je jednodušší, přímější, jsou poměrně jednoduše rozděleny na kladné a pak nesympatické. To vše na vrub rychlejšího spádu děje a zjednodušení vyprávění. Kvůli tomu jsem se do většiny postav (krom hlavního hrdiny) měla problém dostatečně vcítit. Kniha však rychle odsýpala.

Maus

Jedním slovem Wow! Moc povedený příběh a kniha se četla úplně sama. Zatím vždy, když jsem šáhla po tenčí Kingovce, tak to bylo krásné odpočinkové čtení. Příběh se mu vážně povedl, ale abych řekla pravdu, doufala jsem, že se toho bude dít v domě hrůzy víc. Ale jinak jsem úplně spokojená, ještě teď vstřebávám celou knihu. Mám z ní úžasné pocity.

Kaaramelka

Kniha Lunapark je příjemná oddechová "Kingovka", která mne nezklamala, a já se jen utvrzuji v tom, že si od tohoto autora chci přečíst další a další knihy.

Svatoslav

Stephen King a magický realismus? Že to nejde dohromady? Lunapark čtenáře okouzlí vykreslením doby, svého "fikčního" světa. Lunapark vás dojme svou upřímností a vzpomínkou na časy, kdy pokynutí hlavou na pozdrav bylo povinností. Lunapark vás mírně vyděsí svou "ghost story" linkou a v neposlední řadě chytne a nepustí svým detektivním pátráním. Lahůdka na jedno posezení, která zpříjemní každý sychravý den.

PetikH2O

Na můj vkus tam bylo krapet víc tý romantiky, Křapíku..

Toffee
30.12.2016

King nikdy nezklame. Jeho schopnost vyprávět příběhy je neskutečná. Ať je kniha o čemkoli, po první větě jsem tam. Ani tentokrát nezklamal.

Samysek
10.12.2016

Další velmi podařený příběh od úžasného spisovatele.

Shakina
02.12.2016

Tak tohle mě velmi zklamalo :( K dítěti jsem si nenašla vztah, mystické prvky docela ochuzené. První polovinu jen popis práce na lunaparku. Skončilo to dřív, než jsem se mohla začíst.

Petrue
04.11.2016

Přestože se kniha četla dobře, hlavní hrdina byl roztomilý a prostředí lunaparku jsem si užívala, ve finále jsem si připadala ošizená. Třeba část s duchem mohla být propracovanější a minimálně v jednom případě si mohl autor více pohrát s emocemi. Nevadí, další knihou si to 100% vyžehlí.

sima176
26.10.2016

Třetí čtená kniha od kinga, druhá dočtená. Kniha mě bavila, celke rychle vtáhla do děje (ne jako Pytel kostí), líbila se mi detektivní zápletka, ale asi bych uvítala víc toho duchovna a mrazení v zádech. Zkusím další Kingovu knihu :)

Mayaku
05.10.2016

Příjemná, rychle ubíhající, jednohubka. Není to sice úplně klasický King, ale čte se to výborně, ostatně jako prakticky vše od tohoto mistra :) Subjektivně ve mně příběh vyvolával podobné nostalgické pocity jako Kingova povídka Tělo ze sbírky Čtyři roční doby :)

Yoshimitsu
01.10.2016

První kniha, kterou jsem od mistra přečetl.
Zaujala mě titulní obálka vnadné ženy, která mi připomíná Laru Croft ta by, ale místo foťáku držela dva desert eagly a měla by přísný výraz!

Teď už vím, že to není hororový King, kterého jsem poznal u Řbitova zvířátek. Za mě to byla příjemná letní brigáda v oblasti lunaparku se vším, co k němu patří a ničím mě neodradila pokračovat v dalších dílech, mého oblíbeného autora. :-)

sachista
26.09.2016

Lunapark si mě nejvíce získal svojí atmosférou, na mě padla až jakási melancholická a nostalgická tíseň a nebylo mi úplně dobře u srdce. King to napsal výborně, žánrově bych Lunapark zařadil jako detektivní příběh s hororovým nádechem, ten nádech je ale pořádně intenzívní. Hlavní postava Devina mi byla velmi sympatická a fandil jsem mu v jeho hlavním úsilí.

Susan94
21.09.2016

Pokládám si otázku, napsal tohle opravdu stejný spisovatel, který napsal třeba Carrie? Tato kniha nelze hodnotit jako horor. Je to spíš červená knihovna - zamilovaný příběh - sympatická Annie a její syn. Jejich osud je smutný a hororová zápletka s vrahem jsou jen jako lehké odbočení. Pro mě zklamání .

Manyna
18.09.2016

Pár knih už jsem od Mistra přečetla, ale kdyby se mě někdo poprosil, ať mu nějakou doporučím, tak tahle by to rozhodně nebyla. Mám ráda Kinga jako autora povídek, stejně jako miluju jeho klasické hororové knihy. Tahle kniha nebyla ani jedno, možná to bych takový chabý pokus o jakousi detektivku?, hororem bych ji totiž ani omylem nenazvala. Kladně hodnotím dějovou linku s malým Mikem a jeho maminkou, ta byla dojemná. Asi jsem čekala úplně jiný příběh...

Lucie51
09.09.2016

Stephen King, mistr svého žánru, a pro mě Pan spisovatel, stvořil úchvatný příběh z prostředí lunaparku, se vším, co k němu patří. V knize projevil obdivuhodnou znalost lunaparkového prostředí, včetně "kolotočářského" slangu. Hlavní hrdina - Davin Jones - vás postupně provede všemi atrakcemi, od věštírny, střelnice, psích maskotů, stánky s občerstvením, ruského kola, až po strašidelný dům. Naleznete zde jemnou duchařinu, nic, z čeho byste nemohli měsíc spát, což velmi oceňuji, jinak duchařské příběhy téměř vůbec nevyhledávám :) Za mě tedy velmi příjemné čtení, ale ta pověstná třešinka na dortu tomu z mého pohledu chyběla, možná bych zvolila jiný konec :) za mě 4/5 ★★★★✰

Aďulin
05.08.2016

Kniha se výborně čte, jedná se o krásný epický příběh mladého muže. Prostředí lunaparku je poutavé, výborně vykreslené, celý příběh si člověk dokáže naprosto perfektně představit a vcítit se do hlavní postavy. Všechno by to bylo moc hezké, kdyby autorem nebyl Stephen King. Je to tedy teprve třetí knížka od něj a nemůžu přímo říct, že nejslabší, jen to tak nějak nebyl on. Zápletka mi přišla skoro naivní, o nějakém napětí či strachu se nedá mluvit vůbec, závěr mě vyloženě zamrzl. Avšak kdybych toto vůbec neočekávala, tak bych samozřejmě nebyla v tomto směru vůbec zklamaná a hodnotila bych knížku perfektně. Sama o sobě se mi totiž moc líbila.

Jeanie
11.07.2016

Moje první a zatím jediná (ale rozhodně ne poslední) knížka od mistra Kinga. Čekala jsem větší odvaz a že se budu bát, ale nic takového se neudálo. Spíš jsem se nudila :-(

amaenium
08.07.2016

Když jsem knihu dostala do ruky, bylo mi řečeno, že se jedná o slabší Kingovo dílo.

Po přečtení jsem spokojená, obávala jsme se jazyka, ale knihy byla velmi čtivá, napínavá a se zajímavou zápletkou. Některé pasáže s duchy mi přišli takové naivní, ale jiné mi dokázali zvednout srdeční tep.

Jsem ráda, že mi doporučili ze začátku něco "slabšího" a o to víc se těším na jiná, propracovanější? Kingova díla.

Barette
23.06.2016

King sice nepíše tak, aby donutil čtenáře přemýšlet. Z toho důvodu si jej vždy vybírám jako oddechovku. A nezklamal.

26e
23.05.2016

Za emócie... samotná zápletka slabšia, celé je to "tínedžerské", ale tak prežíva to chlapec v adekvátnych rokoch, takže to k tomu patrí, aj keď je to prerozprávané spätne s nadhľadom zrelého muža ... všetko, čo ma mohlo rušiť a by bolo za 3 je však vyvážené krásnou nostalgiou, atmosférou prostredia a znova pre mňa touching ľudským príbehom

lazarus
15.05.2016

Hezký příběh o lásce a jedné letní brigádě, jenž se protáhla na skoro rok a originálně vyvrcholila. King opět a zase dokazuje mistrovství v psychologické pitvě postav.

Jia
26.04.2016

Milý nostalgický příběh z příjemného prostředí zábavního parku s detektivní zápletkou, čtivý a napínavý. Jen za ten smutný dojemný konec, který tam být nemusel, dávám o hvězdičku míň.

Lenna75
21.04.2016

Vítejte v Lunaparku - to, co zde uvidíte a uslyšíte, může být pouze výplodem Vaší fantazie. Zažijete zábavu a adrenalin se Vám bude hrnout krevním oběhem - proto neváhejte přistoupit blíže.

Zuziiik
08.04.2016

Trochu slabší King, než jsme zvyklí, ale i tak jsem se bavila.......bylo to napínavé a čtivé.......

Stephen King

Stephen King