ZÓNA ZÓNA komentáře u knih

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Ještě jsem nikdy nic od Viewegha nečetl. Měl jsem hodně kritických poznámek od své ženy, jak dobrých, tak především špatných. Přesto mi tuto knihu doporučila. Děkuji jí za to. Ne, že bych touto knihou byl okouzlen, ale přesto mě dostala. Je krátká, útlá, ale lidská a smutná. Ale možná, že takový je i život sám. Krátký, smutný a tak trochu upachtěný. Kdo z nás poznal takovou lásku jako Ester ? Knize chybí větší rozmach. Více té šťávy a o něco více popisu. Více se dozvědět o postavách. Dovedu si představit, jaký by to byl román, kdyby místo původních 150 stran měl tak zhruba 350. To by byla nádhera!!!

02.01.2015 4 z 5

Model Model Lars Saabye Christensen

Utopický román z nádherného prostředí umělce. Krásný jazyk, neskonale krásná souvětí, která nikdy nekončí. Skvěle zpracované téma, až pěstěné dialogy, nad kterými se srdce otevírá. Nejde si nezamilovat jednotlivé postavy, od slavného Petera, až po vychytralého očního chirurga Thomase. Každý člověk v románu je krásným, i když ne dokonalým. Čtětě tuto knihu s láskou, protože budete litovat, že končí...

02.01.2015 5 z 5

Tvář Tvář Dean Koontz

Román patří mezi knihy, které se dají přečíst na jedno nadechnutí. Skvělá myšlenka a ještě lépe napsaná. Děj knihy je tak dokonalý, že se to zdá být až neskutečné. Je v něm všechno-láska, smrt, bohatství, touha, tajemství a především naděje. Samozřejmě se jedná o horor, ale pokud by každý horor měl takové parametry, rozhodně by oslovil více čtenářů a možná by se o žánru přestalo hovořit jako o pokleslém.

02.01.2015 5 z 5

Tony & Susan Tony & Susan Austin Wright

Velice silný román. Kniha v knize, hodně psychologické, byť to tak není na první pocit patrné. Sledujete osud Tonyho a jste v napětí, jaké bude jeho rozuzlení . Mezitím nahlédnete do života jedné ženy, která zrovna neoplývá štěstím. Propojenost obou postav a krásně otevřený konec, dělá z této knihy maximální věc. Musím hlavně vyzdvihnout krásně napsané postavy. Geniální záležitost!!!!

04.12.2014 5 z 5

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Působivá hlavní postava, kvůli které bych se nebál označit toto dílo jako detektivní román pro ženy. Nicméně, zápletka je jednoduchá hlavně zpočátku a následné propojení případu s komunistickou minulostí, románu spíše uškodilo. Zaujala mě, ač je to u detektivního románu trochu od věci, osobní charakteristika prokurátora Teodora. Jeho pohled na život, touhy, které nosí v sobě a velice charismatické chování. Věřím tomu, že jednou autor tohoto románu přestane psát detektivky a vydá se na dráhu společenského románu. Tuším, že tam je jeho parketa. Ale možná už nejsem ten příznivec vyšetřování jako kdysi dávno a proto nedokážu patřičně ocenit kvalitu detektivky. Pointa je totiž poměrně zajímavá.

25.11.2014 3 z 5

Škoda že tu nejsi se mnou Škoda že tu nejsi se mnou Graham Swift

Kniha o ničem a o všem. Velice smutný příběh, silný jazyk a příchuť blízké smrti dělá z tohoto románu poměrně silné a zážitkové čtení. Je to změť myšlenek a tužeb jednoho muže, který se nechá vláčet životem. Román je napsaný skvělým stylem, čtenář je stále v napětí, protože se jen velmi pomalu poodkrývají fakta, která do sebe zapadají jako puzzle. Oblíbíte si Johna, budete plakat pro Toma a Veru, budete rozčarovaní z dalších smrtí, ale jedno vás povzbudí. Ale to si uchopte sami, až si knihu přečtete.

20.11.2014 4 z 5

Žena v černém - Anděl smrti Žena v černém - Anděl smrti Martyn Waites

Duchařský horor s velmi dobrou atmosférou, která člověka pohltí. Šíleně vykreslené plísně vás vybaví odporem, nešťastné a mrtvé děti ve vás vzbudí lítost. Bojujete spolu s hlavní hrdinkou a kapitánem Harrym až do úplného konce. Za zmínku stojí i poměrně zdařilý, otevřený závěr. Proč nedám maximum hvězdiček? Sám nevím, ale myslím, že text byl napsaný příliš jednoduše. Tak snad proto.

02.11.2014 4 z 5

Zlatý vlk Zlatý vlk Bartłomiej Rychter

Zajímavý příběh, tajemná doba a vcelku dobré postavy, které si oblíbíte. Jen rozuzlení dobře poskládaného příběhu mi přišlo příliš jednoduché a jako bych ho již někde četl. Pomsta je již notně otřepaný důvod k vraždám. Navíc zde přichází vysvětlení ve chvíli, kdy už autor nemá kam zajít. A závěrečná scéna je mírně řečeno naivní, zřejmě by, nebýt záměru spisovatele nechat hlavního hrdinu žít, nikdo řádění bestie nepřežil. Myslel jsem, že závěr knihy bude velkolepější. Proto docela nízké hodnocení.

29.10.2014 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Neobyčejně jemné, až něžné vyprávění. Osud málem zahubené kočky v duchovním rozměru. Myslím, že celou knihou se vine vstřícnost a láska, která by neměla chybět nikomu z nás. Ale co mě nadchlo je závěr románu. Nenucené seznámení, které jakoby mimochodem dává příběhu autentičnost, realitu a naději, že každý z nás může najít toho pravého člověka v životě. Prostředí popisované v knize se jeví až přespříliš růžové, možná až idealistické. Ale zřejmě tam nahoře v Himalájích se opravdu vede tak poklidný život, o jakém se nám obyčejným lidem z šílené Evropy může jen zdát.

22.10.2014 4 z 5

Zabij dítě, které se vrací Zabij dítě, které se vrací Francis Paul Wilson

Nedá se napsat, že je to lepší než Pevnost. Je to jiné. Reálnější době ve které žijeme, srozumitelnější, méně mystické. Autor si nechává stále otevřená vrátka pro další pokračování. Nicméně se to dobře čte, je to více akční a s více postavami si Wilson pohrál skvěle. Jen mě mrzí, že průvodní hrdina příběhu se zde objevuje víceméně v roli poradce a nezasahuje příliš do děje. Výborné čtení.

14.10.2014 4 z 5

Hra o manželství Hra o manželství Jeffrey Eugenides

Tři hvězdičky dávám za závěr knihy. Nějak se nemohu zbavit dojmu, že tento autor mi ne zcela vyhovuje. Náměty jeho knih jsou dobré, ale zpracování mi přijde přetechnizované, je tam spousta stránek, skoro bych řekl, zbytečných a závěry nejednoznačné. Konkrétně tato kniha by se spíše mohla jmenovat V ZAJETÍ LITERATURY, protože je tam nekonečná doba věnována autorům, které já osobně neznám. Myslím, že to nijak nedokresluje auru románu, spíše nám chtěl autor ukázat jak je sečtělý. Největší bolestí autora je absence emocí. Je tam pokus je vytvořit, ale já je tam necítím. A to by u takovéhle literatury být cítit mělo.

10.10.2014 3 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Strhující román, neuvěřitelné tempo příběhu, skvělá hlavní postava a naprosto dokonale skloubené horor - sci-fi. Nevím, ale svojí povahou mi román připomíná Simakovo Město a to je již co říct. Samozřejmě, jde o odlišné pojetí, ale ve výsledku se jedná o lidstvo jako takové. Autor mě nadchnul a zřejmě se nenajde nikdo, kdo by očekával takový závěr. Určitě si toto musí přečíst každý sci-fista a neztratí se u toho ani milovník dobrodružných románů, protože únik Ethana z městečka je popisován vskutku mistrně. Kdyby bylo více hvězdiček, tak jich román dostane přesně tolik.

07.09.2014 5 z 5

Ta druhá zapisovatelka Ta druhá zapisovatelka Suzanne Rindell

Poutavé a napínavé. Detailně vylíčené poblouznění charismatickou dívkou, která totálně zničí jednu nevinnou ženu. Krásné postavy, postupující děj a promyšlená zaplatka dělají z knihy velice čtivou záležitost. Jen si postesknu nad hloupostí hlavní hrdinky, která se zcela vědomě žene vstříc své zkáze. Postupem času by snad každý rozumný člověk opustil přátelský vztah s člověkem, který je zlý a krutý. Ale kdo z nás zažil poblouznění? Snad potom je takovéhle chování na místě.

02.09.2014 4 z 5

Pavučina Pavučina John Wyndham (p)

Myslím, že se zde nejedná o horor, ale o přírodovědné sci-fi. Pavouci popisovaní v příběhu nahánějí sice hrůzu, jejich počínání a styl zabíjení také, ovšem kniha samotná je spíše pohádkou. Zajímalo mě, jak kniha dopadne, ale to je asi tak všechno. Hrdinové nebyli příliš zřetelní, až na geniální doktorku přírodních věd Kamilu. Příběhu nelze upřít snahu zaujmout, ale přespřílišné vysvětlování minulosti, románu spíše ublížilo. Okleštil bych rozvláčné popisy a důvody proč a jak, a napsal bych být pane Wyndhamem vynikající povídku. Možná by kandidovala na Huga, či Nebulu. Kdo ví?

25.08.2014 2 z 5

Sebevraždy panen Sebevraždy panen Jeffrey Eugenides

Můj dojem z knihy je velice rozpačitý. Od tohoto autora jsem četl již Hermafrodita a z něho jsem měl úplně jiné pocity, i když čtivost románu rovněž nebyla kdovíjaká. Sebevraždy panen jsou dílem zajímavým, ale rozuzlení se táhne nekonečně dlouho. Minimum přímé řeči četbu okrajuje od šťavnatosti a vlastně se na mnoha listech řeší pořád to samé dokola. Ani postavy vystupující v knize mě nezaujaly. Tuto knihu nemohu doporučit.

20.08.2014 2 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Už sám námět knihy slibuje skvělou četbu. Mám nejraději tzv. reálné horory, kdy je čtenáři známá doba a i téma té doby. Zde se jedná o druhou světovou válku, do které je zasazena problematika zla. Sama o sobě je druhá světová zlem toho největšího kalibru. Nicméně obsah knihy čtenáře vyvede z omylu. Šiky Wehrmachtu a oddíly SS jsou pohlazením, oproti démonu, který se ukrývá kdesi hluboko v rumunských horách. I když napětí maličko postrádá více děsu, reálie smrti je vykreslena dokonale. V románu plném mužů je nakonec rozhodujícím faktorem žena a proto v něm nechybí ani láska, která knihu obohacuje a dodává ji na pravdivosti. Co my víme, co je skutečnost a co bylo a nebylo, kdesi hluboko v rumunských horách... ???

18.08.2014 4 z 5

Štvanice Štvanice Zdeněk Řehák

Kniha, která není ničím nová, která nenadchne. Toužíte pouze po rozuzlení, po té důležité kapitole, kde neohrožený detektiv ohromí všechny svojí logikou.
Vykreslený svět budoucnosti je sice zajímavý, ale na to, že v něm lidé odlétají na novou Zemi, tak stále používají flešky, automaty na Colu a podobně. Ale budiž, i to je možné.
Nečekejte od knihy nic než napětí v první polovině knihy, které postupem času uvadá. Klidně by mohla mít tak o padesát stránek méně. Určitě by to bylo ku prospěchu věci.

12.08.2014 2 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Moje první přečtená kniha od Coelha. Má osobitý styl vyprávění-je neobyčejně poutavé a moudré. Přesto mi v té knize chybí větší jiskra, i když určité fáze příběhu jsou vynikající. Jen podotknu, že závěr jsem v průběhu četby předpokládal, nicméně nakonec byl podán velice elegantně. Doktora Igora, i přesto, že je psychiatrem, si musí čtenář oblíbit. Kniha je to útlá, ale určitě potěší každého, kdo má rád špetku tajemství a miluje příběhy o lidech, kteří hledají v životě své správné místo.

07.08.2014 4 z 5

Kam létají vrány Kam létají vrány Ann-Marie MacDonald

Nádherná kniha, o níž lze napsat jen superlativy. Skvělé vykreslení postav, se kterými celý příběh dýcháme, nenávidíme i milujeme. Velice čtivý román, ve kterém se dá najít spousta krásných zamyšlení, úvah, básní. Závěr je velice smutný, ať už úmrtím oblíbené hlavní postavy, či vysvětlením příběhu vraždy, z které jde až mráz po zádech. Měl jsem moc rád rodinu McCarthyových, jako by byla moje vlastní. Ale co je na celé knize nejkrásnější? Jemnost, se kterou spisovatelka vede celou linii příběhu. Jsem skutečně nadšený ze závěrečného shledání Madeleine, Colleen a Rickyho. A to je jen nepatrné zrnko z toho, co na vás čeká v celé knize. Určitě si ji přečtěte.

03.08.2014 5 z 5