Vrbická1999 Vrbická1999 komentáře u knih

Severka Severka Nina Špitálníková

Tolik strachu, věznění, mučení, udavačství, zničených životů a vymytých mozků. Vítejte v KLDR. Až si budete stěžovat (na cokoli!) přečtěte si Severku. Smekám před Ninou Špitálníkovou.

09.10.2023 5 z 5

Mojenka Mojenka Olga Stehlíková

Příjemné vyprávění dívenky, která nade vše miluje přírodu a svoji maminku. Jenže jim do života vstoupí zákeřná nemoc. Pohodové čtení, které pohladí po duši, ale taky je malinko bolavé.

04.10.2023 4 z 5

Moudrost mnicha Moudrost mnicha Björn Lindeblad

Vyprávění, které obsahuje spoustu užitečných moudrostí pro běžný život. V závěru knihy se mi velice líbily úvahy nad smrtí.

26.09.2023 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Knižní skvost, kterým jsem se prokousávala skoro tři týdny (na mé poměry je to dlouho). Bezmála 700 stran opravdu těžkého tématu. Já si však užívala každou větu, každé slovo. Tato knížka dostala četné místo v mé knihovně a myslím si, že si jí za deset let přečtu s chutí znovu. Kateřina Tučková je opravdu PANÍ spisovatelka.

21.09.2023 5 z 5

Velmi anglická vražda Velmi anglická vražda Verity Bright

Příjemná milá detektivka. Oddechovka trochu (!) ve style Agathy Christie. Ale obávám se, že za měsíc nebudu vědět, o čem příběh byl.

06.09.2023 3 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Dojmy z této knížky jsou opravdu silné, ukryté hodně hluboko a jen tak je nevymažu. Tulák po hvězdách je mistrně vykreslený příběh vězně, který tráví dlouhé roky ve vězení v černé kopce bez světla a ještě je mučen svěrací kazajkou. To v něm probudí schopnost svou mysl přenášet od týraného těla pryč a prožívat spousty různých životů. Některé popisy příběhů mi přišli zdlouhavé, jiné mě naopak opravdu zaujali. Třeba příběh o ztroskotání na půstem ostrově. Některé mě i přinesly nové poznatky o historii. Z knihy mám opravdu plnou hlavu dojmů, určitě si ji někdy přečtu znovu.

23.08.2023 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

K chlapci se dostane dopis, který mu jeho tatínek napsal před jedenácti lety než zemřel. Vypráví mu příběh o dívce s pomeranči. Spousta krásných myšlenek. O smrti, o lásce, o tom, co tu po sobě zanecháme...

21.08.2023 5 z 5

Spousta krásných vět, které jsem si musela zapsat. Dojemné zamyšlení nad ztrátou paměti ve stáří.

21.08.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Další kniha přesně toho žánru, který miluju. Neodkryté tajemství z minulosti, druhá světová válka, osudy obyčejných lidí...
Jakuba Katalba zkrátka umí psát. Strohý styl psaní, krátké kapitoly, místy trocha poetičnosti. Za mě opravdu povedená kniha.

17.08.2023 5 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Jednou za čas si potřebuji přečíst nějakou romantickou oddechovku z hezkého prostředí. Líbilo se mi moc téma ztráty lásky, odchodu milované osoby a smrti. Hezky byla také do příběhu promítnuta láska ke knihám. Ale během čtení jsem měla pocit, že je kniha možná moc ,,roztažená'', střed mi připadal pro příběh nepodstatný. Začátek a konec mě moc bavil.

10.08.2023 3 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Stehy je velice zvláštní novela o nevěře. Ve vyprávění se střídá milenka a manželka, takže vy se na příběh díváte ze dvou stran. Každou ženu chápete, obě je litujete. Pro mě byla knížka velice zajímavá, jenom autorka občas začala vyprávět něco, co podle mě do příběhu nepatřilo.

08.08.2023 4 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Varhaník z mrtvé vesnice je adept na mou nejlepší knihu tohoto roku. Tolik mistrně zpracovaných témat v jednom příběhu - doba tvrdého komunismu, vězení, politické soudní procesy, věznění církevních hodnostářů, láska k hudbě, autismus, těžký život po propuštění z vězení zpátky do světa...
Každou větu jsem si užívala. Nádhera.

08.08.2023 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

(SPOILER) Velice povedená kniha. Autorka použila velice květnatý styl psaní, plný kudrlinek, díky kterým, mělo vyprávění hloubku. Emilka si toho během života musela tolik prožít. Osud ji bohužel bral její milované. Nebylo ji dopřáno s nimi strávit delší čas. Konec se mi moc líbil a dojal mě. To, jak byla Emilka smířená, že se její život chýlí ke konci... Těšila se, že se konečně se všemi setká v nebi.

25.07.2023 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ach, toto je skvost. Tak úžasně vykreslené postavy, trefný humor, příjemné prostředí. Oveho jsem si zamilovala. Jeho bručounství, které během příběhu odkrývá velké srdce. Dojímalo mě, jak moc byli Ove a jeho žena Sonja svázáni. Měli mezi sebou velmi silné pouto, do kterého bohužel zasáhla smrt. Dojímalo mě, jak Ove své ženě u jejího hrobu vše vyprávěl a povídal si s ní.

Styl jakým je kniha napsaná je tak poutavý a originální, že určitě brzy znovu sáhnu po další knížce Fredrika Backamana.

18.07.2023 5 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Bohužel vůbec nevím, co si o knize myslet. Všichni ji vychvalovali a já se těšila, ale přišlo zklamání. Některé pasáže se mi v knize líbili, ale jako celek pro mě opravdu nepochopitelné.

13.07.2023 2 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Tato kniha mě dostala do kolen. Dojemné, krásné, smutné. Kniha má v sobě spoustu bolesti, zármutku, utrpení, ale také radosti do života a ženské síly.
Po přečtení ve mě zůstal pocit, že ženy dokážou vše.

12.07.2023 5 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Frida je obrovsky inspirativní, silná žena. Její příběh mě baví a jinak to nebylo ani v případě této knihy. Moc povedený zbeletrizovaný životopis.

12.07.2023 4 z 5

Oddanost Oddanost Patti Smith

Pohled do duše Patti Smith skrz její myšlenky přenesené na papír mě nikdy neomrzí. Je neuvěřitelně inspirující člověk. Tato kniha je srdcovka!!

26.06.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Pokud někdo hledá knihu, od které se nedá odtrhnout, může sáhnout po Hlasu kukačky. Nesmírně poutavý příběh, který vás donutí se zamyslet, zda-li je podstatné, kdo je biologickým rodičem a kdo dítě vychovává. Co dělá matku matkou ? Co tvoří pouto k dítěti? Vše je zasazené do období protektorátu a 2. světové války.
Nádherná kniha se silným příběhem. S klidným srdcem velice doporučuji.

Obchodník s hudbou Obchodník s hudbou Rachel Joyce

Nesmírně laskavá a něžná kniha. Cítím z ní lásku k hudbě, vinylovým deskám a kouzlu starých časů, kdy hudba měla svoji cenu. Čtením jsem se přenesla do 80. let do zapadlé uličky, kde má Frank svůj malý obchůdek s hudbou. Kniha má v sobě tolik nádherné poetiky, že jsem nechtěla, aby skončila. Troufám si říct, že to je jedna z nejlepších knih mého života. Ještě celé dny po dočtení ve mně silně doznívá.