VePe VePe komentáře u knih

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Autora jsem četla poprvé a vím, že si určitě budu chtít přečíst nějakou jeho další knihu. Co mě oslovilo? Hlavně, že to není klasická severská detektivka plná krve a drsných scén (nějak to poslední dobou nemusím); popisy tamní krajiny (člověk by se tam i zajel podívat); způsob vyprávění; ale hlavně to, co se může odehrávat v hlavě člověka s demencí (jak popletenost, zapomnětlivost, zmatek může vypadat z druhé strany). Za sebe dávám plné hodnocení, protože mě kniha opravdu oslovila.

22.03.2016

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Dočetla jsem včera.. I při šířce knihy mi na to stačilo pár dní. Dávám maximum bodů, protože kniha mě chytla. Oproti severským detektivkám neoplývá popisy násilí, je to spíše takové pátrání alá Colombo. A taky se mi líbilo, že v závěru nedošlo ke klasickému/ohranému sblížení hlavních postav, i když se toho možná v dalších pokračováních dočkáme.
Avizované popisy Londýna mi nevadily, lépe se mi všechno představovalo.
Knihu doporučuji i jako dárek, rozhodně nezklame. Těším se na další v pořadí.

19.06.2014 5 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Mám ráda Irvinga, nicméně tak první polovinu knihy jsem si myslela, že se zbláznil (co se týká tématu a chorobného zbožňování přišité ruky). Přišlo mi to vážně ujeté, až jsem uvažovala, že to přestanu číst. V druhé půlce se to tak nějak zlomilo a můj dojem se upravil. Knihu jsem tedy dočetla, závěr nic extra, hodnocení podle toho tedy vypadá.

15.02.2015 2 z 5

Já a pan Darcy Já a pan Darcy Alexandra Potter

Dočetla jsem, ale se sebezapřením. Prostě tuto autorku už číst nebudu, na mě příliš přeslazené, obsahově jednoduché...

02.02.2015 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Asi jsem divná, ale tuto knihu jsem se opravdu snažila dočíst - nepovedlo se. Nezaujal mě styl psaní, na mě příliš pesimistické ironie, která mě tedy rozhodně nerozesmívala (na rozdíl recenzí od jiných čtenářů). Bohužel to není můj šálek kávy.

15.12.2014 2 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Knihu jsem zhltla, protože je velmi dobře napsaná/vyprávěná, má spád a napínavé situace, kdy jsem se modlila, aby to dopadlo dobře. Čtu knihy s židovskou tématikou, toto bylo zvláštní prostředím gulagů, popisem šílených podmínek tak hrozně daleko na severu Ruska.

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Po delší době kniha, od které jsem nemohla odtrhnout oči a četla ve všech volných chvílích. Bravurně napsaný děj, který má spát a kde se prolínají popisy koncentračního tábora s osudy jednotlivých lidí.
Nejsilnější skutečností pro mě je to, že je napsána na základě reálných událostí a osob.

24.04.2014 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Kniha se mi líbila, svým způsobem byla napínavá (i když jsem ke konci nějak nepochopila strůjce poselství, ani jeho důvody, bohužel..) a četla se mi dobře. Hlavní hrdina vždy překvapivě zvolil správnou cestu luštění zpráv, ale to se dalo přejít.
Jen je pro mě otázkou, zda by běžný člověk přistoupil na takové úkoly (př. pistole hned ze začátku). Ale tuhle otázku/úvahu možná měla kniha vyvolat..

06.11.2014 4 z 5

Nikdo není ostrov Nikdo není ostrov Johannes Mario Simmel

Za tuto knihu jsem ráda, protože mi poskytla pohled na problematiku, o které jsem nevěděla tak do hloubky, a pohled do doby osmdesátých let, kdy se handicapovaní lidé/děti braly doslova jako přítěž společnosti a lidé vyslovovali myšlenky eutanázie. Vlastně jsem byla jen překvapená, že to tak bylo, protože jsem tuto dobu nezažila. Dalším překvapením byl popis samotné nemoci.
Dějově je kniha napínavá (jen jednou jsem se v popise ztratila), jen mi přijde trošku méně přehledná tím, že je popisována zpětně a tak nějak přeskakuje i v rámci minulosti. Nicméně dojem mi to nezkazilo, téma je hluboké a má pro mě význam.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Asi se budu vymykat, ale musím napsat, že jsem knihu po přečtení 130 stránek odložila. Ne tím, že by neměla spád ba naopak, ale vadila mi popisná brutalita činů (a věřím, že vražd a popisů pak ještě musí přibývat). Je mi absolutně jasné, že zápletka bude brilantní a promyšlená.. ale asi jsem na to zrovna neměla žaludek :-(

07.07.2014

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Velmi zvláštně napsaná, co se týká formátu. Obsahově velmi zajímavá kniha, kde jsem měla možnost podívat se na židovskou problematiku z pohledu obyčejných Němců. Napínavé bylo ukrývaní židovského muže a k zamyšlení jeho přístup, jak ve sklepě přežít tmu, samotu a zimu.
Velmi silný byl závěr knihy, který bohužel dopadl, jak dopadl, ale s happyendem by to nebylo ono.

24.04.2014 3 z 5

Příliš mnoho štěstí Příliš mnoho štěstí Alice Munro

Kniha mě bohužel nenadchla, mnohé z povídek jsem "nepochopila". Možná zkusím jiný typ knihy od této oceněné autorky, ale zatím dávám přednost jiným..

24.04.2014 2 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Relativně vtipná kniha, která se dá číst kdekoliv. Kapitoly jsou jednotlivé měsíce v roce a od toho se odvíjí historky, které se autorům stanou. Kniha mi přiblížila tamní život, krajinu, obyvatele, přístup k životu.. a nalákala mě (zas), abych se tam jednou vydala.

14.11.2013 3 z 5

To nejlepší z nás To nejlepší z nás Nicholas Sparks

Přistupovala jsem k této knize s vidinou příjemné beletrie, ale dočkala jsem se k dílu, které jsem málem nezvládla ani přečíst. Velmi mě zklamalo, protože bylo přeromantizované, předvídatelné a veskze nudné. Závěr, o kterém jiní píšou, že slza ukápne, byl pro mě vlastně trapný (jak z amerických filmů), protože jsem ho čekala už padesát stránek předem :-) Pro mě prostě omyl, myslím, že od tohoto autora již knihy číst nebudu.

14.11.2013 1 z 5

Adrian Mole – léta v divočině Adrian Mole – léta v divočině Sue Townsend

Pobavila jsem se, místy mi to přišlo na "jedno brdo", ale nakonec jsem knihu neodložila.

23.08.2016 2 z 5

První půlku považuji za nezáživnou (atomové pumy, politikaření..), v druhé části se to už rozjelo. Nicméně nahlas jsem se nezasmála, spíše to tak nějak plynulo.. podruhé už bych knihu nečetla.

02.02.2015 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

U této oddychové knihy bez většího děje (prostě jen plyne čas dle zápisků v deníku) jsem se zasmála, a to i nahlas. Líbí se mi autorův smysl pro humor (není přeironizovaný), vypíchnutí specifických událostí na zámku a taky zvláštnosti jednotlivých postav. Moc fajn kniha, kterou jde číst i po kouscích.
Škoda jen, že to nemá hlubší děj, ale to by asi uškodilo lehkosti této knihy.

23.10.2014 4 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Skvělá kniha, napínavý příběh, který jsem hltala. Mám ráda módu, takže jsem se snažila si uváděné modely/módu představovat (škoda, že nebylo pár obrázku, kreseb, které by to oživily), hlavní představitelka mi byla sympatická a její vyprávění mě opravdu zaujalo. Na můj vkus tam bylo trochu moc historických popisů, ale to připisuji své neznalosti nebo spíše nižšímu zájmu o historii (což bych měla tedy změnit).
Těším se na další knihu této autorky, zatím je v angličtině, co jsem si našla..

17.10.2014 5 z 5

Tanec s nepřítelem - Válečné tajemství mojí rodiny Tanec s nepřítelem - Válečné tajemství mojí rodiny Paul Glaser

Moc mě nezaujala, příliš popisná, přečetla jsem 1/2.

17.10.2014 2 z 5

Všechno přiznávám, všechno... Všechno přiznávám, všechno... Johannes Mario Simmel

Byl to zajímavý vhled do myšlení nevyléčitelně nemocného člověka, který ztrácí nad sebou kontrolu. Ale to bylo asi tak vše. Knihu jsem sice přečetla rychle, byla jsem zvědavá, ale moc mě nenadchla - což mě ovšem neodradí od tohoto autora. Prostě šáhnu po další..

22.07.2014 3 z 5