Čas mezi šitím

Čas mezi šitím

Strhující román o zdánlivě obyčejné ženě, která využije svůj talent a odvahu, aby se proměnila v prestižní krejčovou a později v tajnou agentku pracující pro Spojence za druhé světové války. Mladá švadlenka Sira Quiroga opustí Madrid těsně před začátkem španělské občanské války s mužem, kterého bláznivě miluje, ale sotv... celý text

Mladá švadlenka Sira Quiroga opustí Madrid těsně před začátkem španělské občanské války s mužem, kterého bláznivě miluje, ale sotva zná. Spolu se usadí v marockém Tangeru, exotickém, pulzujícím městě, kde se může člověku přihodit cokoli, dokonce se může stát i obětí zrady a být ponechán svému osudu.

Opuštěná Sira, která se topí až po krk v dluzích, se přestěhuje do Tetuánu, hlavního města Španělského protektorátu v Maroku. Za pomoci lží a přátel s pochybnou pověstí se jí podaří začít nový život a otevřít si módní salon, kde přijímá klientky cizokrajného původu a podivuhodných osudů.

Po vítězství fašistů v občanské válce ve Španělsku a pod hrozbou vypuknutí války v Evropě se život fiktivní protagonistky nečekaně protne s osudy skutečných historických postav, mezi kterými vynikají Juan Luis Beigbeder, záhadný a málo známý ministr zahraničních věcí v první Frankově vládě, jeho milenka, excentrická Angličanka Rosalinda Foxová, a námořní atašé Alan Hillgarth, šéf britských tajných služeb ve Španělsku za druhé světové války. Společně Siru přesvědčí, aby přijala riskantní úkol, při němž se látky, stehy a střihy její krejčovské dílny promění ve viditelnou fasádu něčeho mnohem temnějšího a nebezpečnějšího.

Úchvatnou prózou napsaný Čas mezi šitím se řítí nezadržitelným tempem po mapách a nostalgických vzpomínkách; z legendárních koloniálních enkláv v severní Africe nás přenese do proněmeckého Madridu na začátku druhé světové války a do kosmopolitního Lisabonu plného špionů, oportunistů a válečných uprchlíků. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/20_/202898/cas-mezi-sitim-RrY-202898.jpg 4.2110

El Tiempo Entre Costuras (2009)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Jota

Šárka_D

Čtení mě bavilo, příběh měl sympatické postavy a atraktivní prostředí Maroka, Španělska a Portugalska, hodně mě zaujaly detaily o módě a umění, stejně jako historické reálie. Výrazně ženská záležitost.

javirgo

Knihu bohužel zařazuji mezi nedočtené a proto ani nedávám žádné hodnocení. Možná jsem udělala chybu, ale téměř v polovině jsem to vzdala. Do té doby jsem zaregistrovala pouze jedinou napínavou akci, kde jsem si myslela, že se snad začne něco zajímavého dít, ale nestalo se tak.

MayB2

Čas mezi šitím plyne pomalu, nepřekotně, dobové a geografické reálie dodávají příběhu na důvěryhodnosti.

Janadvorackova
23.10.2016

Další kniha, kterou bych nečetla, kdybych ji neslyšela. Zajímavý příběh částečně podložený skutečnými událostmi. Některými lidmi zde níže zmiňované znechucení nad koncem pramení prostě z toho, že pravděpodobně nepostřehli, že některé postavy byly fiktivní (ty, u nich autorka vymyslela několik konců). A na konci už na tom zkrátka nezáleželo. Příběhu švadleny-špionky to ale pro mě na zajímavosti neubralo. Teď mám chuť zažít nějaké dobrodružství. Místo toho tady dřepím a trpím depresí z toho, že musím do práce :). Ale v mé práci mohu na spolupráci s tajnými službami určitě zapomenout :).

rajen
28.06.2016

Kniha se mi hodně líbila. Na těch spoustu stranách se toho hodně dozvíte. Na pozadí španělské občanské války a pak druhé světové války sledujete vývoj hlavní hrdinky, která vyroste z mladé a naivní švadleny v sebevědomou a odvážnou špionku. Román se dá tímto rozdělit na dvě části, která je každá jiná a každá má něco do sebe. Ta špionážní část bude logicky akčnější a popravdě se mi líbila daleko více než zde tolik opěvovaná kniha Dívka, která spadla z nebe.
K tomu konci, který se tady tak hodně probírá - když jsem dočetla, připadala jsem si, jako by si ze mě autorka vystřelila. Absolutně jsem to nečekala a lehce mě to zklamalo. Ale s odstupem času jsem si říkala vlastně proč ne, autorka to tak chtěla a je to rozhodně originální nápad. Nicméně bych ho už neopakovala.
Vřele doporučuji těm, kdo mají rádi romány, kde děj plyne tak, jak plyne opravdový život.

Prateri
16.05.2016

Když jsem tuto knihu dostala do ruky, v duchu jsem jí vyslovila krajní nedůvěru. Po přečtení se zase v duchu omlouvám. Čas mezi šitím nebyl pro mě ztracený čas. Příběh mladé Španělky v době
občanské války a války v Evropě mne zaujal a dá se říct, že i poučil, aniž jsem to čekala. Jen zakončení knihy - opravdu nemusím mít na výběr z několika možností.

koblizek8
03.05.2016

Pekna kniha, libila se mi ta podrobnost a komplexnost liceni prostredi a tak.

Bublinka.
24.03.2016

Ležela mi doma pěkně dlouho, než jsem se k ní dostala. A byla to paráda, bylo to zajímavé čtení. Rozhodně zajímavé prostředí a všechny okolnosti.

SPOILER:
Kupodivu ve chvíli, kdy se začalo v podstatě něco dít, tedy přišla ta špionážní část, přestalo mě to tolik bavit, ale když se děj přesunul do Portugalska, opět mě to dostalo. A pak už se žádné drama nekonalo, čekala jsem trochu více akce.
Ale konec jsem snad neměla číst. Vážně mě nezajímalo, co bylo s těmi skutečnými/historickými osobami, ale s těmi vymyšlenými, kvůli kterým jsem tu knihu zhltla. To, co bylo na konci pro mě byl podraz. Porušení "úmluvy mezi čtenářem a autorem," která by prostě měla být zavedena. Nemůže mi přeci na skoro 700 stranách popsat každý pohyb nějakých osob a pak mi nabídnout, ať si další pokračování vyberu. Hlavně nemám ráda otevřené konce a když mi ten otevřený konec dá takhle okatě, to už je na mě prostě moc.

Ale i tak jsem dala plný počet.

sosna
04.03.2016

Námět a hlavně prostředí, kde se kniha odehrávala byli zajímavé, netuctové. Kniha se dobře četla, ikdyž některé pasáže byly skutečně trochu rozvláčné. Přesto mě motiv zaujal natolik, že jsem zalovila v kyberprostoru a těším se, že se podívám i na španělký seriál na motivy této knihy.

LilianaFalcon
05.02.2016

Je mi to vážně líto, ale kniha mě nenadchla. Kdyby to natočili jako film, tak se na to ráda podívám, ale takhle mi to přišlo strašně zdlouhavé a o ničem. okolo 200 strany se konečně začalo dít to, nač jsem čekala. Bohužel okolo 300 strany jsem zjistila, že ani ten zdánlivý zvrat nezapříčinil nic, co by děj rozpohybovalo. Námět byl opravdu zajímavý, ale čekala jsem trochu něco jiného. Vlastně úplně něco jiného.
Možná, že kdybych si napřed přečetla komentáře o tom, že se jedná o elegantní román, tak by mé hodnocení vypadalo jinak. Nebo bych knihu vůbec nevzala do ruky. Kdo ví...

Maat
27.01.2016

Po dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetla. Příběh mě nebavil, pořád jsem čekala, že přijde konečně něco, co mě zaujme. Nestalo se tak.
Možná jsem jen četla tuto knihu v nesprávnou dobu, nicméně vracet se k ní už nebudu.

tatjana1737
10.10.2015

Na knížku jsem v knihovně čekala půl roku a než jsem dočetla to, co jsem měla rozečteno, když se konečně uvolnila, už mi přišla upomínka. Řekla bych, že hodně zapracovala reklama - já sama jsem četla na doporučení několika časopisů a pochvalných recenzí. Ne, že bych čtením byla zklamaná, ale čekala jsem něco jiného.
Žánr špionážního románu jsem, pokud vím, ještě nečetla. Ženských románů jsem oproti tomu přečetla hodně. Ženský špionážní román jsem četla poprvé. Jak všichni vychvalovali, že hlavní hrdinka se z obyčejné švadleny stane agentkou, tak jsem byla natěšená na spoustu akce a napětí. Nechci nic prozrazovat, ale agentkou se stane až v polovině hodně tlusté knihy, kdy jsem se celou dobu čtení ptala, kdy už přijde ta špionáž. Neříkám, že by ta první polovina nebyla špatná nebo nudná, jen byla hrozně popisná a zdlouhavá. Myslela jsem, kolik času neuběhlo od odchodu Siry z Madridu, říkala jsem si, že už musíme být v polovině války a proto mi pořád nesedělo, že tam není nic o obsazení Polska apod. Teprve v tu chvíli mi došlo, že ten hrozný počet stránek popisuje asi jen 8měsíční časové období. Druhá polovina knihy už je poněkud akčnější, i když stále dost popisná. Kapitola, kdy se Sira setká s vedoucím tajné služby, končí tím, že ji zve na oběd. V duchu jsem si říkala: "Ať je další kapitola shrnutím toho, o čem se bavili, třeba s odstupem jednoho roku, kdy už bude špionkou a bude vzpomínat stylem 'při obědě mi ukázal složky lidí na které se mám zaměřit'. Ať další kapitola nezačíná tím obědem!" Otočila jsem stránku a začala číst, co měli k jídlu, na čem jim to bylo servírováno, kdo jim to donesl a jak vypadal... Nevím, zda to bylo tím, že jsem neměla šanci číst na jeden zátah a pořád jsem četbu musela přerušovat, ale mnohé pasáže mi vůbec "neutíkaly" a trochu mne nudily.
POZOR SPOILER: Také jsem byla zklamána závěrem knihy, čekala jsem popis průběhu války z pohledu civilistky-agentky, nečekala jsem, že kniha skončí první větší misí. Epilog sice shrnuje osudy postav, které se v knize objevily, ale spíše postav historických než hlavních hrdinů. Jejich osudy jsou shrnuty do kratičkého odstavce, kdy je navíc čtenářovi nabídnuto, aby si vybral, jak chce, aby žili.
Na knížce oceňuji zajímavý námět (ale čekala jsem od něj trochu víc) a zejména to, že jsem se opět seznámila s reáliemi státu, o němž toho moc nevím a jen mlhavě tuším, že tam byla nějaká občanská válka a fašistická diktatura. Plus - pro někoho nezajímavé - popisy šatů, materiálů a střihů módních kreací klientek salonů Chez Sirah a Chez Arish. Díky googlu vím, jak vypadají šaty Delphos a chci je taky :-).

Melanka
29.09.2015

Knize by prospělo proškrtání, a tím větší spád. Chvílemi jsem se prokousávala jen z povinnosti. Není špatná, ale nestrhla mě.

Jaruce
26.09.2015

Tento příběh mě až tak nezaujal, dal se číst někdy to plynulo úplně rychleji jindy se to docela vleklo, pro mě zdlouhavě popisované některé nepodstatné věci . Přesto knihu neodsuzuji určitě si najde své příznivce.

Skip
13.09.2015

Na tuhle knihu jsem se dost těšil, protože mám rád hispánské spisovatele. Bohužel jde o docela průměrnou knihu. Spisovatelka sice umí psát čtivě, ale obsahu chybí něco, co by čtenáře opravdu chytlo. Navíc až žalostně selhává v momentech, kdy chce stupňovat napětí nebo když popisuje akční scény.

MarketV
09.09.2015

Knihy ze španělského prostředí už patří k mojí tradiční prázdninové četbě. Strhující příběh, tajemné postavy, ale i vývoj jednání hlavní hrdinky hodnotím kladně.
Možná to je tak trochu pohádkový příběh, kterak se z tiché chudé švadlenky stává pod rouškou majitelky luxusního módního salonu emancipovaná a úspěšná špionka. Atmosféra dýchá rozpálenými marockými uličkami v kontrastu s válkou zničeným Madridem, kde hranice mezi bohatstvím a chudobou byly nejlépe viděny právě na oblečení. Nebo ne? I to občas klame.
Mimochodem povedená obálka.

Makropulos
31.07.2015

Skvělé. Opět jiný pohled na 2.světovou válku, čtivě napsáno. Člověk se i hodně dozví.

Doporučuji.

janulka1310
22.07.2015

Perfektní román, do kterého patří vše, co tam má být, láska, napětí, móda, vůně cizích krajů...byť má kniha skoro 700 stran, přečetla jsem je všechny s chutí..co se týče závěru, mě nezklamal, líbil se mi:)

Tiffany
21.07.2015

Nejprve jsem se na knížku hodně těšila, pak byla trochu zklamaná..., ale nakonec se čte opravdu pěkně. Měla jsem problém s ženskou autorkou..., po všech těch Mawerech , Hosseinim a Keplerovi.., Formánkovi ... Chlapi prostě píší jinak. Je to tedy spíš čtení pro ženy .., ale červená knihovna to není. Autorka dějiny nijak nudně neopisuje. Spíš barvitě vykresluje dobu a okolnosti..., ženským okem. Jak jinak. Přesto bych pár stránek vypustila... Proškrtala, okrájela . Ale jinak.., proč ne. U mě dobrý :) .

gossipavlina
10.06.2015

Elegantní a harmonický, trochu špionážní příběh spíše pro ženy. Prázdninový, odpočinkový, vhodný vzít si s sebou na dovolenou. Od knížky se v průběhu čtení odchází lehce, ale zároveň se těšíte, až budete moct číst dál.
Doporučuji.

Šánka
03.06.2015

Nevím, kdy se mně naposledy stalo, že jsem nedočetla knihu.Tady končím, přečteno 300 stran, to je podle mě dostatečný počet na začtení se a vtažení do děje. Zdlouhavé, nudné, nebavilo mě to. Anotace úplně matoucí, s módou a šitím to má společný snad jen název! Tak jsem si pro klid přečetla epilog, což nikdy předem nedělám a nelituji, že knihu ráda vrátím do knihovny. Ale věřím, že si své čtenáře najde, má to skoro 700 stran!!!!! A to jsem se bála, aby kniha nebyla na způsob španělské telenovely, kdyby aspoň!

Alizon
18.05.2015

Mam rada modu, romany z doby druhe svetove valky, exotiku a Spanelsko - takze knizka pro me jako delana. Libila se mi doba pobytu v Maroku, trosku me zklamalo kdyz se dej premistil do Madridu a nektere postavy proste zmizely, ale brzy toto zklamani prehlusil napinavy dej.
Celkove se mi knizka moc libila, at uz sceny ze salonu, tak napeti okolo.
Jen konec byl opravdu trosku uspechany - skoda.

Elisa.Day
31.03.2015

I přesto, že má necelých 700 stránek, je to jedna z těch celkem nenápadných knížek, která by si klidně zasloužila více pozornosti. Děj je skvěle propracovaný, nechybí mu napětí, pořádné zvraty a sem tam nějaká ta náhoda. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí a ráda si někdy zase přečtu něco podobného. Jen toho uspěchaného konce je prostě fakt škoda...

weberda
19.02.2015

Krásný román, který stojí za přečtení. Skoro 700.stran, ale čte se samo. Doporučuji

jana14
16.01.2015

Kniha se mi líbila, ale skvělý je i stejnojmenný seriál španělské televize ¨- "Tiempo entre costuras".
Nádherná výprava /to vynikne nejvíce v dílech z Tetuánu/, okouzlující představitelka Siry i další výborní šp. a portugalští herci. Kéž by seriál koupila a kvalitně nadabovala naše televize´. Ty, co nadchla kniha by seriál nezklamal. Mrzí mě, že je v naší televizi stále méně dobrých pořadů z Evropy. Mládež už sleduje skoro pouze věci z USA.

kusma
12.01.2015

Pěkný příběh s příjemnou hlavní hrdinkou a zajímavým prostředím. Nejvíc se mi líbila poslední část, kdy tam bylo nejvíc špionáže. K přečtení bych jí určitě doporučila. Jen škoda toho rychlého závěru. Na to, kolik stránek člověk o těch lidech přečetl, by si podle mě zasloužil dozvědět se trošku víc.

Košišta
02.01.2015

Strhující knížka, napínavá, druhá světová válka z jiného ( španělského úhlu ) jenom za mě malinké mínus za konec, abych nevyzradila pointu, konec mě zklamal, nějak jsem chtěla vědět víc...

sport.puma
27.11.2014

Nádehrná kniha,..strující,..doporučuji všem po dlouhé době jsem byla opravdu příjemně "zasažena" :-)

Helena431
08.11.2014

Pro mě moc špionážní a zdlouhavé

Tyeen
22.10.2014

Sice nemám v lásce slovo "strhující", ale u této knihy ho s radostí použiji. Jde o opravdu strhující příběh, sice mi chvíli trvalo se do knihy začíst, protože autorka celkem obšírně popisuje krajinu, modely šatů i politickou situaci, ale příběh mě naprosto pohltil a získal si mě. Hlavní hrdinka projevuje svou odvahu, strach, skrývá pocity, učí se hrát dvojí roli a svými chybami se zdokonaluje ve všech ohledech. Trochu mě zklamal závěr, mám ráda jasně uzavřené konce, nikoliv takové, kde si čtenář může zvolit, jak to dopadne, ale na druhou stranu aspoň není zklamaný, pokud závěr není dle jeho představ. Doporučuji všem, kdo mají rádi napínavé i romantické čtení se ženou v hlavní roli a kdo se chtějí dozvědět něco z historie druhé světové války.

María Dueñas

María Dueñas