Sněhulák

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si vš... celý text

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole.
Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130267/harry-hole-snehulak-nLr-130267.png 4.63263
Série:

Harry Hole (7.)

Originální název:

Snømannen (2007)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (629)

Přidat komentář
Pavlínka01
předevčírem

Tato kniha byla první co jsem od Nesba četla a rozhodně není poslední!!! Skvělá detektivka plná zajímavých zvratů a napětí. Jediné, co mi na ní vadilo, byla ta spousta jmen. Často se mi stávalo, že jsem si některé dva spletla a pak to nedávalo smysl. To je však něco, co se nemusí každému stát, je to spíš moje chyba. Vřele doporučuji přečíst a já si jdu rychle někam pořídit další díly :-D .

Jamilily
25. června

Knihu jsem si koupila na základě skvělých hodnocení všude okolo, a chyba to nebyla. Příběh byl skvělý a napínavý, účelové matení čtenáře mi rozhodně nevadilo. Harry - sympatický a úžasný i přes své démony, takže Rachel jsem ze začátku vážně nesnášela :D Sice možná až moc velký krvák, dalo by se říci, že to byla má první detektivka, ale na to si u Nesba musíte zvyknout (a s dalšími díly je to vážně povinnost).

Dolik13
21. června

První kniha od Nesba a velké zklamání. Nechápejte mě, jako věčného kritika, nicméně jsem měl obrovské očekávání, a to se nedostavilo. Za prvé mi hlavní postava přišla strašně nesympatická. Uzavřený alkoholik bez vtipu, s jednoslovnými odpověďmi, nezajímavý charakter. Za druhé, ztrácel jsem s v ději, jak přeskakovali dějové linky sem tam, a poté se vraceli zpět, tak jsem jednoduše už nevěděl, kdo je kdo. Příběh sám o sobě má několik zvratů, které nebyly špatné, líbí se mi i bohatý jazyk a severské prostředí, ale do čtení jsem se vyloženě nutil a mého oblíbeného Roberta Huntera od Chrise Cartera to rozhodně nepřekoná. Nicméně do budoucna zkusím od Nesba ještě jednu knihu a dám mu šanci.

Limonadovyjoe
12. června

Moje první kniha s Harrym H. A taky jedna z mála detektivek které jsem za život přečetla. Inu bavilo mě to, pěkně vykreslená atmosféra vraždy a hledání vraha napínavé. A závěr se opeavdu vyvedl, autor si s vámi pěkně hraje, když vám v hlavě pořád šrotí kdo je teda asi vrah, a když už jste si téměř jisti, tak je všechno jinak

Emmadriel
08. června

Jediné detektivky, které jsem schopna přečíst jsou od Jo Nesba a takhle mezi nimi vévodí. Nejlepší detektivka, co jsem kdy četla a né jednu noc jsem šla spát se strachem.

Alex.rrr
07. června

Absolutně nejlepší kniha (prozatím) od začátku série. Skvělý příběh a napětí. Tento díl se mi moc líbil. Při hledání sériového vraha není ani tak moc popsána brutalita, což oceňuji. Několikrát jsem nemohla přestat číst, jak jsem byla zvědavá na další děj. Kniha dává několik možností, kdo by mohl být pachatel a o to větší a lepší je závěr. Moc doporučuji.

kalimero007
07. června

Má první kniha přečtená od tohoto autora. Na můj vkus dost napětí.

magnolia
01. června

Dávno přečtená, první ochutnávka JN, která stačila (i když byla docela působivá, v té zimě 2012/13).

Jana77
31. května

Moje první Nesbovka a i když mi nevyvolala fóbii ze sněhuláků, já jsem si rozhodně čtení užila. Takže prohlašuji-jsem ztracena a HH jsem si zamilovala.

pedroK
31. května

První kniha Jo Nesboa, co jsem přečetla, a naprosto mě pohltila. |Další díly jsem zhltala!! Kdo má rád napětí, kdy do poslední chvílu netuší, jak to vlastně dopadne, kdo má rád hlavního hrdinu člověka, ne 007, tak to je kniha pro něj! Detektiva Harryho si zamilujete!! Je to napnutý jak malý gaťky, ikdyž pro slabší povahy to asi není. Severská krimi je syrovější.

Zuzanka46
29. května

Moje první kniha s detektivem Holem a za mě velké zklamání... Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst, ztrácela jsem se v norských jménech a místech. Jediné, co mě z knihy bavilo, byly kapitoly, které vedly k dopadení sněhuláka, to co bylo potom, jsem v podstatě už ani nečetla, nebavilo mě to. Škoda, těšila jsem se, že se nebudu moct od knížky odtrhnout... Za mě ne, jediné co jsem si touto knížkou potvrdila je to, že severské krimi mě fakt nebere :-)

MartinkaSl
26. května

Sedmý díl série Harryho Holea, moje první knížka od Nesba! Slyšela jsem od kamarádky, že Nesbø píše výborně, ale ne, že je génius!
Knížku jsem sice četla děsně dlouho, protože jsem neměla moc času, ale naprosto mě nadchla! Úžasně promyšlený mrazivý příběh, skvěle propracované charaktery a velkolepý konec!

Niu
25. května

Sněhuláka jsem si přečetla znovu po třech letech, abych si připomněla, jestli si tento díl pamatuji dobře. A ano - dokonale mrazivé dílo, výstižný název.

whiolet
24. května

Číst Sněhuláka po Netopýrovi byl prostě nářez!
Harry Hole v celé své síle řeší případ tak mrazivý,že Vám po celou dobu nedovolí se odtrhnout od knihy.
Jo N. mě naučil jednu věc a to, že nikdy není vrah ten o kterém si to myslím a právě to se mi na něm neuvěřitelně líbí (i štve zároveň).
Sněhulák rozhodně stojí za přečtení!

anatonka
23. května

Úžasné. Po tom co mě Lovci hlav naprosto zklamali, mě Sněhulák naprosto unesl. Samozřejmě epická konečná vražda a právě za tu má Nesbo můj obdiv. Jen si nejsem jistá kterou mám číst jako další...

EmmaKrizova
22. května

Super sněhulák, postavený mladejma od hovniválů, jednou takhle po škole.

JosefTomas
18. května

Po nepříliš působivém rozjezdu Netopýra a naprosto špatně zvládnutém dojezdu Švábů, jsem se rozhodl, že přeskočím další díly a že se rovnou podívám na autorovu nejznámější dílo a tím je bezesporu Sněhulák. Sice jsem jí začal číst někdy před rokem, ale něco mi do toho vlezlo a zůstala jen ležet pod prachem na poličce. Když jsem ale uviděl trailer na nový film, který má pojednávat o událostech této knihy, ihned jsem si na ni vzpomněl a začal číst. Pravidlo 50 stran denně jsem porušil druhý den a do 4 dnů jsem jí měl přečtenou. Opravdu skvělá kniha a pochopil jsem, proč ty lidi to Nesba žerou, teď už jo. Rozhodně výborný díl a Harry nezklamal a hlavně jeho hlášky ne. Rozhodně jdu hned na Levharta a možná, že znovu přelousknu Švábi, třeba se na ní teď budu dívat jinak.

P1tr
17. května

Zřejmě nejznámější Nesbovo dílo obsahuje všechny jeho trademarkové atributy, nicméně neužívá je tak bravurně a přirozeně, jak dokázal v jiných svých kusech. Premisa je výtečná a její řešení Vás udržuje poctivě v napětí, ovšem s pokusy o šokující zvraty to autor často přehání a vyšetřování tak často působí poměrně lacině ve snaze čtenáře zmást a šokovat za každou cenu a co nejčastěji. Samotná Nesbova forma občas také selhává, neboť jeho útržkovitý a přeskakovačný styl vyprávění se v mnoha místech vymyká kontrole natolik, že zanechává čtenáře v příliš velké nejistotě a zmatku, což plynulosti čtení nepřidává. I přes tyto výtky a trošku slabší zakončení příběhu se jedná stále o vtahující čtení, které chytne a nepustí, ovšem zároveň zamrzí zbytečné chyby, bez kterých by se jednalo o opravdu vyjímečné dílo, na které bylo zaděláno.

Ellissabeth
15. května

Detektivka skvělá, zapeklitá. Jen se četlo pomaleji než jsem čekala. Zajímavé a jiné než klasické detektivky. Mohu doporučit.

Premek81
08. května

Čtivá a napínavá detektivka. Atmosféra zimních nocí z toho přímo dýchá, na město padá čerstvý sníh a ve tmě číhá vrah. Kde řádí, tam se objeví sněhulák. Knížku jsem četl v angličtině a nejspíš i pro to jsem se chvíli nemohl začíst a připadalo mi že děj ubíhá pomalu. No pak nabral spád a poslední třetinu jsem četl se zatajeným dechem. Doporučuji.

Adelajda_4
06. května

Podle mě nejlepší kniha celé série, to bylo neskutečné čtení, neuvěřitelně mrazivé, jako u každé "Holeovky" jsem se od čtení nedokázala odtrhnout!

Teruuu
03. května

Kniha skvělá, jen moc nerozumím uvažování nakladatelství při vydávání kníh. Nejdřív vydat knihu č. 7 s Harry Holem a pak až knihu č.1. Díky tomu, že jsem přečetla Sněhuláka jako prvního, jsem věděla, kdo byl vrahem v Netopýrovi cca na 50 straně.

jana3099
01. května

Supr jízda. Slyšela jsem o tvorbě Jo Nesba hodně, takže jsem si řekla, že si taky musím něco přečíst a vybrala jsem si namátkou - Sněhuláka a Levharta. No velká spokojenost, výborně čtivá, napínavá no a absolutně pořád netušíte kdo je vrah......a rozuzlení překvapivé, určitě si přečtu i další jeho knihy ;-)

Bokattyna
28. dubna

Mrzí mě, že jsem sérii s Harry Holem nezačala od začátku, každopádně Sněhulák byla má první kniha od Nesba, která mě přesvědčila o tom, že tento autor bude můj favorit. Pro mě je to naprostá jednička. Celý příběh byl napjatý, a až do poslední chvíle jsem s husí kůží přemýšlela nad tím, kdo by mohl být vrah skrývající se za maskou Sněhuláka. Výsledek byl překvapující a celý tento děj mě popostrčil k tomu, abych Nesba četla, a abych začala od úplného začátku. Vřele doporučuji, a pokud se vám nechce číst Holeovka od samého začátku, podle mě to nevadí, Sněhulák je prostě Sněhulák!

Miliarda
26. dubna

Jedna z nejlepších knih z celé série. Šokující odhalení vraha bylo jen třešničkou na dortu v dokonalé dějové exhibici mistra Nesba. A to jsem tehdy netušil, že se Nesbo dokáže ještě zlepšit, za což jsem jedině rád.

Aleh
26. dubna

Tuto detektivku jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Zajímalo mě, jakou roli v příběhu má sněhulák, který pro mě až dosud byl výtvorem nevinné dětské hry a patřil k vděčné zábavě malých dětí i jejich rodičů, když napadl první sníh. A najednou ....
Detektivka je od začátku napínavá a tajuplná a čte se velice dobře. Do děje vstupuje vyšetřovatel Harry Hole a jeho tým, ve kterém je i nová kolegyně Katrine Brattová. Co všechno mají zmizelé ženy společného? A jak a koho se tento složitý případ dotýká? Vraha jsem jako obvykle neodhalila , takže pro mě napínavé a překvapivé až do konce. Doporučuji pro milovníky kriminálních případů.

trudoš
25. dubna

Již posedmé báječné čtení. Sice to trochu kazí autorovo prvoplánové snažení se o překvapivé rozuzlení, ale pořád jde o nadstandardní detektivku, alespoň co se mých norem týče. Ale upřímně, všechny tyhle očividné boudy na čtenáře mi už poslední tři knihy lezou krkem, především proto, že nejsou vůbec třeba. Lépe řečeno, není to ten důvod, proč mám tuhle sérii rád. Jsem-li v polovině příběhu upozorněn, že události jsou tak a tak, nepotřebuji vysokou Holmesovskou k tomu, aby mi došlo, že to všechno určitě bude úplně jinak. V důsledku se tím jen natahuje počet stran, který by ale klidně nějakou tu stovečku postrádat mohl.
Oceňuji však, že i přes zdánlivou podobnost má román jinou formu než ty předchozí. Především se tentokrát pouštíme do pátrání po skutečném sériovém vrahovi, jehož řádění není jen epizodní záležitostí. Navíc Harryho znormalizované chování a tvůrčí vedení týmu dává kriminální stránce šmrnc. A musím říct, že tahle tvář Joa Nesbøho mi sedí v rámci celého cyklu asi nejvíc.

Mali88
23. dubna

Tento díl je rozhodně jeden z nejlepších, co Nesbo napsal. Aspoň pro mě. Opět skvělá zápletka, ze které mrazí. A mě zase občas bylo špatně při popisu vražd, což se mi u Nesba stává docela často.
Děj se opět odehrává v Oslo, což mám nejraději, protože Oslo a celkově Norsko mi k Harrymu prostě sedí. Harryho bystrá mysl, občasné alkoholové opojení, které se snaží krotit a Harryho nová kolegyně Kathrine jsou záruka kvality. Ve chvíli, kdy Harry opět začal pít, jsem ho proklínala a nadávala, proč to dělá. Na druhou stranu bych přišla o jeho sarkasmus, u kterého se ráda směju, kdyby se nenapil :)

mautina7
20. dubna

Do tohoto dílu jsem se dlouho nemohla začíst, ale závěr nezklamal, zhltla jsem ho jedním dechem jako u dílů předchozích.

Schonecke69
16. dubna

***** *****


Kniha v žebříčku

64. nejlépe hodnocená kniha

Štítky

thrillery severská krimi sněhuláci norské detektivky

Autor a jeho další knihy

Jo Nesbø

Jo Nesbø
norská, 1960

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených5305x
v Právě čtených96x
v Knihotéce1014x
v Doporučených406x
v Chystám se číst991x
v Chci si koupit213x