Žízeň

11. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii. Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost rodině, nebo vyšetřování.

Jo Nesbø pokračuje ve stejné linii, kterou zahájil Sněhulákem a dále ji rozpracoval v Levhartovi a následujících dílech. Žízeň opět přináší svižný a dramatický děj plný překvapivých zvratů, Harryho sarkastických poznámek a svérázného chování. Harry je prostě zpět v plné síle a se vší parádou. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/312891/zizen-A5a-312891.jpg 4.6340

Harry Hole (11.)

Tørst (2017)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Kniha Zlín

margaretz
včera

Já skoro nemám slov. Od první věty po poslední dokonalá kniha. Nikdy jsem se nenudila, pořád jsem byla v napětí a hrozně jsem si to užila. Doufám, že tohle nebylo poslední pokračování. A jestli díky tomu, že byla pauza mezi knihami tak dlouhá, byla tahle knížka dokonalá, tak si zase ráda počkám. Protože tahle knížka mě opět dostala. :)

Ereniss
včera

Klasická situace: Nesbo mě navedl na vraha, aby mi to na konci samozřejmě vyvrátil. Hraje si s námi jak kočka s myší. Ale je to perfektní :)

kuruteku
včera

A je to tady - všechno. Obrácení "záporáka", Harryho boj s jeho běsy - alkoholem a honem za zločincem, temný zločin s ještě temnějším pozadím. Harry uvěřitelně stárne, i když pořád - prožít jeden jeho den honby a do konce života mám co rozcházet i na co vzpomínat.

pavlinanej
předevčírem

Za mě úplně nejlepší díl ze všech Nesbovek.

Mali88
předevčírem

Nesbo je miláček, Harry Hole ještě větší miláček.
Hned na první straně jsem si myslela, že vím, kdo je vrah. Úplně to sedělo. Časem k tomu došel i Harry. Jenže pak jsem si říkala, že je to blbost. To není možné, abych věděla vraha hned od začátku. Samozřejmě jsem se spletla a přesně o to Nesbovi vždycky jde. Čtenář má být napnutý až do konce. Mít své představy o vrahovi, ale stejně je pak vyveden z omylu :)
A jelikož je konec hodně otevřený, tak se těším na další díl.
PS: já teda závidím Ráchel, že má doma takového chlapa :)

Mia77

Stále čekám, kdy mne HH omrzí a po přečtení Žízně musím konstatovat, že to bylo opět záživné počtení a Nesbo nezklamal. Krásné prolnutí osobního života do vyšetřování, emoce, alkohol, napětí a nečekané rozuzlení a to by nebyl Nesbo, aby si nepřipravil ornou půdu pro další díl. Líbilo a doporučuji ;-)

Bybyla

Proste HH :-) Konec mi prisel malinko pritazeny za vlasy... ale autorovi odpoustim a tesim se na dalsi dily! :-D

haski

Jó, Nesbo je umělec a umí udržet čtenáře v napětí. Moc dobře napsané, čtivé a Harry Hole se konečně vrátil a zůstal věrný svému stylu. Konec je trochu přitažený za vlasy, ale to už k tomu patří. Doporučuji.

Bustedka

Klasický Nesbo. Každý odstavec vás navádí na jinou stopu, nic není řečeno "na plnou hubu" a vše si musíte domýšlet. Posedních 30 stránek mě snad ani u jedné Harryovky nebavil, když už člověk ví...ale jakožto milovník detektivek smekám. Jen si tak říkám, jak krutou musí mít Nesbo fantazii

kacapie

Po delší pauze zase Harry Hole a opět nezklamal. Moc pěkná kniha a už se těším co bude dál.

tomas8334

Jo, pro Harryho mám slabost. Občas jsem tápal v postavách kdo je kdo, protože od posledního dílu už přece jen uplynulo hodně vody. Přečteno za dva večery, u mě dobrý!

allebra

Konečně jsem se dočkala, Harry Hole je zpět! Naskočil do rozjetého rychlíku a pokračoval v jízdě, na jakou jsem zvyklá. Kdo si oblíbil svérázného detektiva, nebude zklamán. Za mě naprostá spokojenost a zasloužené nejvyšší hodocení. Teď mi nezbývá, než si zase počkat na další pokračování série.

Jitulle

Skvělá, čte se jedním dechem, napínavá, opět nezklamala.:)

jendoslav

Nesbo se vším všudy: překombinovaná zápletka i pokulhávající, málo uvěřitelné rozuzlení a motiv pachatele, sadistický vrah s nadlidskými schopnostmi, občas trochu průhledné falešné návnady, Hole bojující s chutí na chlast, který svými nekonvenčními postupy napáchá spoustu "vedlejších" škod... Přestože v sérii jsou bezesporu lepší díly, i tady ovšem Nesbo šikovně buduje napětí, takže má knížka strhující spád a těžko se odkládá. V rámci žánru pořád vysoký nadstandard.

septime

Už je to moc pritažené za vlasy. Nesbo vytáhl všechny své trumfy v předchozích dílech a bohužel se jen opakuje.

estrellka

Výborné :-) Pro mě krásné 3. místo z celé série, takže řadím hoodně vysoko hned za Sněhuláka a Levharta. Knížka se čte jedním dechem, zápletka zajímavá, napětí nechybí... co víc k tomu říct? :-) Snad jedině že mám ŽÍZEŇ, žízeň po dalšímu dílu :-)

happy-smile

Důvod k Harryho návratu byl vymyšlen dobře a nenásilně (teda nenásilně pro čtenáře). Zápletka byla zajímavá a pravdu o vrahovi se dozvídáme naněkolikrát. Sice je to trochu překombinované, ale na druhou stranou jsem se opravdu nenudila, takže jsem to Nesbovi odpustila. Dalším dílům bych se rozhodně nebránila.

Hanilelai

Kniha je opět skvěle napsána, byť není určitě nejlepší knihou ze série o HH. Vraha lze najít relativně rychle, ale autor se snaží mlzit do poslední chvilky...otevreny konec lze jen uvitat!

PetraBery

Já se rozhodně řadím k těm, které jsou z dalšího pokračování o Harrym nadšené. Další hodně povedený díl, kdy jsem četla každou volnou chvilku a byla zvědavá, jak si s případem Harry a ostatní poradí. A jako téměř pokaždé to byla skvělá jízda a doufám, že tímto dílem autor tuto sérii nekončí, protože konec naznačuje možnost pokračování. A já se těším už teď... :-).

april4

Na mém žebříčku Holeovek zaujímá čestné třetí místo ( hned za Sněhulákem a Levhartem). Je pravdou, že knížka nemá takové grády a "husokůžové" momenty, jako dvě výše uvedené, ale i tak jsem hltala text jedním dechem. Nesbo mě prostě baví.
**SPIOLER** A tentokrát jsem (zcela výjimečně) nic nesežrala. Ona kdyby byla místa v autě prohozena, byl by internet plný zcela jiných diskuzí :-)) V pokračování doufám, zůstal nám venku Stein "snoubenec" Jen bych tipla, že nebude hlavní dějovou linií, protože o něm u spoustu věcí víme :-)

St.Evelin

Harry je návykovka! Miluju ho! Jeho asociální chování, jeho zarputilost, jeho myšlení. Když v posledním díle před Žízní skoro umřel, tak jsem to Nesbovi sežrala i s navijákem, fakt! A teď skoro zase!
Miluju Harryho, miluju Nesba, ale ač mi to budou mít někteří za zlé, tak nejlepší příběh s HH to není. Ale! Na 5* to "stačí" i tak!!!

PS.: Podle toho konce... bude další díl.... ;-)?

Astonius

Čím více jsem se blížila závěru, tím víc jsem si říkala, že Harry Hole by ve skutečnosti byl pro obyčejné policisty maximálně přítěží a ne někým, ke komu je možno vzhlížet... POZOR, komentář dál může obsahovat nastínění děje.... Fakta jsou taková, že ho do případu vtlačila šéfka, která ho tajně miluje, pro potřebnou týmovou práci absolutně není, to, co zjistil, přišlo spíš tak jakoby náhodou nebo šlo o domněnky, nikoli důkazy, v době, kdy se celá policie honila za vrahem, on nebyl k sehnání, protože se opil a vygradování těchto eskapád byl závěr... "Opičí past" vařená absolutně z vody by se setkala tak akorát s výsměchem - a nemusím být policajt, abych si domyslela, jak vše skončí, když se konfrontace provádí v situaci, kdy před pachatelem leží na stolku zbraň... Harry je samotář, střelec, který si dělá, co chce, ale když se mu to zvrtne, lítá vrtulník, dělají se zátarasy a všichni jsou na drátkách, aby ho zachránili... :-) V krimi příběhu jsem viděla velké mezery, které mi vadily. Jinak styl autora je velmi čtivý a zajímavý, nástup Harryho na scénu je proveden velmi hezky, příběh se najednou rozjede a oživí. Způsob vyprávění, kdy čtenář hned neví, ke které osobě si čte děj, se mi zezačátku líbil, bylo to něco nového, ale pak už mě to spíš rušilo - po pochopení, koho se přečtené týkalo, jsem si ten kus mohla přečíst znovu, abych si detaily srovnala do souvislostí... Knížka pro mne byla lepší průměr, nijak mne k sobě nepoutala, nepoženu se honem do dočtení celé série... :-)

jirka7739

No, dost dlouhou dobu jsem čekal na nějaký zvrat, který by tomu dal pořádný drive, ale když to přišlo, tak mě kniha nadchla.... zase. Prostě Nesbø je ve formě!

zmatla

Jedna z mých prvních Nesbovek a asi jedna z nejlepších

swayno

Za mě dobrý :) zrovna u žízně se mi "padoucha" povedlo odhalit nečekaně brzo, ale četlo se to rychle, bylo to napínavé, zajímavé.

petrarka72

Parádní jízda. Násilí, sex, humor a napětí, nejednoznačnost a jistota, to vše ve vyváženém poměru, abych použila otřepanou, ale přesnou frázi o něčem, co se mi rozhodně nechce pitvat. Jen tohle: miluju Nesboův smysl pro paradox (třeba to, že způsob myšlení vrahů a vyšetřovatelů, případně obětí může být týž - a v některých lahůdkových případech je nerozeznáte) - a to, jak si ze mě neustále dělá blázny přes zdánlivě "jasná" fakta, "jasná" řešení, "jasné" charaktery... které ale situace mění k nepoznání. Tenhle pán je velmi artistní literát...

withoutchild

Zase jsem mu to sežral s navijákem.

radovan6978

I slabší Hole je pořád Hole. Netvrdím, že Žízeň je z celé série nejslabší, ale top to není.

Lindulinek

Harry Hole mě nikdy nebude nudit :) Opět skvělá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem.

Žemlák

Tak super, že čtenář na konci lituje, že neměla dvojnásobek stránek.. :-)