Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle...

Vychází 14.3.2012. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.51406

Harry Hole (6.)

Frelseren

Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2005 ...více

helusa2
07. prosince

Tak mě Nesbø opět dostal... Ten chlap je prostě GENIÁLNÍ!!! Napínavé od první věty do té poslední...
Samotnou mě velmi pobavilo, že jsem si po většinu knihy říkala, že už jsem přišla na kloub autorovým myšlenkovým postupům a vím, jak to bylo... a samozřejmě jsem věděla houby!!! :-D Dopadlo to úplně jinak, než jsem předpokládala, a sama sobě jsem se musela smát :-D Jsem pokorně zvědavá, čím mě překvapí příště ;-)
Ale stejně - neodpustím si - mě Nesbø neskutečně naštval a dohnal až k slzám lítosti i zlosti - úmrtnost jeho blízkých mě fakt naštvala... :-( Manžel to okomentoval slovy: Život prostě není fér...

jitka3162
01. prosince

Další super kniha od Nesba. Děj velmi promyšlený, zamotaný. Ale překvapivé rozuzlení :).

petrpospa
22. listopadu

Čtu komentáře a u každého Nesbøva příběhu s opilcem Harrym někdo napíše, že ten a ten je nejlepší. Tak který tedy? Já mám jasno - ony jsou dobrý všechny. Je dobré začít Netopýrem a postupovat k novějším dílům. Vazby tam samozřejmě jsou. Ale pokud nejste puntičkáři nebo čtete to, co je v knihovně právě k dispozici a tedy na přeskáčku, odpustíte občasnou Harryho vazbu z minulosti a užijete si každý jeho příběh jako solitér. Jde to! (Ale taky mě štve, že jsem přeskakoval:-) ....)
Opět dobře vymyšlený příběh, ne tak náročný na pozornost jako třeba v Července nebo Levhartovi, ale opět s nečekaným rozluštěním. K tomu brilantní jazyk mistra vypravěče, díky němuž se mi v podvědomí promítal neskutečný film, který ale nikdy nikdo nenatočí, protože by se to muselo promítat několik hodin či večerů. Ale jak známe filmaře, oni by to osekali na 90 až 140 minut. A to by byla v případě Nesbøa velká škoda. Knihu doporučuji!!!

Mengej
18. listopadu

Můj asi nejoblíbenější (určitě jeden ze tří nejoblíbenějších) díl ze série Harry Hole. Je vidět, že už se autor zdokonaluje a kniha je (alespoň podle mě) poutavější než třeba počáteční Švábi, zároveň se ale ještě nepouští do odvážných akčních scén, které Harry jako zázrakem všechny přežije (což mi vadí u posledních dvou dílů, trošku mi to přijde jako Kobra 11 :-)).
Zápletka se mi moc líbí, opravdu jsem nečekala, že pachatelem je ten, kdo jím nakonec byl. Ač bych to nikdy nečekala, nájemný vrah byl nakonec tou postavou, které jsem nejvíc fandila!

v.july
09. listopadu

Autor v téměř každém odstavci přeskakuje z jedné postavy k druhé, což je na jednu stranu napínavé, ale na stranu druhou se v tom ze začátku člověk špatně orientuje než si na to zvykne. Celkově je ale kniha velmi poutavá, zajímavá, líbí se mi styl psaní, bez zbytečných zkrašlování. Je to první kniha od Nesba kterou čtu a určitě nebude poslední.

limruska
04. listopadu

Nesbo se zdokonaluje a tento díl je toho důkazem.

haluz
02. listopadu

Tak tady na ten díl mám takovou úsměvnou vzpomínku. Jsem už skoro u konce, Harry zrovna vysvětluje kdo je vrah a jak na to příšel, otočím stránku a najednou už stojí proti Spasiteli a míří na něj zbraní... cožééé??? No jo - v mém vydání knihy chybí 8 stránek!!!! celých OSM stránek!!!!! a zrovna na konci!!!!

Šura

Jednoznačně nejlepší díl.

bookemma

Za mě tedy zatím nejlepší Harry Hole. Měl totiž něco navíc, možná lidskost, možná váhavost možná empatii, zkrátka něco, co dělalo tenhle příběh skutečným emočním a psychickým bojem. Dokonalé

johnny12

Hned po Července a Sněhulákovi jedna z mých nejoblíbenějších. Kniha byla napínavá od začátku až do konce, který velmi překvapil.

Janishka

Velmi nečekané zakončení :)

Schamila

Pro mne těžké čtení, často jsem se ztrácela v ději, ale - ostatním se to může líbit. Hodně jsem o tomto spisovateli slyšela, ale asi jsem na jednodušší příběhy. Všem ostatním přeji hezké příběhy, já se asi k tomuto spisovateli vracet nebudu. Každý má rád jinou kávu.

dikobraz

Fantazia! Zatial jednoznacne najlepsi v serii. Nesbo sa s tym veru nekasle. Nechava kamosov Harryho umierat ako muchy. Doteraz to boli zeny, tentokrat zmena. Jedina istota je Harry, kedze seria ma viac casti. Ten to urcite neschyta. Kam az Nesbo zajde? Beata, Rachel alebo snad Oleg? Nooo, deju sa tu veci. Dej bol super, bez slabej chvilky, cely cas to bolo napinave a na konci sa prejavil Harry ako kader, nechal typka.... Aaaale, aby som neprezradzal. Je to tutovka, odporucam. A Harry, radsej si nehladaj kamosov. Lebo ti to potom nezvladnu.

Space.Junkienka

Úžasný díl!!! Jenom by nebylo špatné, kdyby umírali lidé, kteří mi (jako čtenáři) nepřirostli tolik k srdci :).

Nestorkea

Přidávám kladné hodnocení. Kniha se moc pěkně četla a za mě dostává Harry velké plus za abstinenci! Tak nějak nám kluk dospěl, nebo jak sám říká, zestárl. Doufám, že mu to vydrží.

Bybyla

HH cim dal tim lepsi!

Ester71

Nesbo opět nezklamal..
Napínavé od začátku až do překvapivého konce.

ivulka15

Bravo! Napínavé od začátku až do konce.Skvěle propracovaná psychologie postav. Musím přiznat,že v této knize mi byla sympatická i postava nájemného vraha.Jenom Ti Harryho kolegové.....

Jessybelle

Další brilantní počin tohoto autora,miluju jeho detektivky.

gonegirl

S každou další knihou mám Harryho čím dál více ráda. Ano, sice mě někdy štvou, ty jeho výstřelky, kdy je měsíc prakticky vkuse opilý, ale i tak je to prostě charismatickej chlap a má něco do sebe..

Raysee_97

Přijde mi, že každou knihou ze série Harryho Holea se Nesbo šplhá výš a výš. Spoustu 'pohledů' do jednotlivých postav, se kterými se v celé knize setkáváme, úžasně dotváří celý příběh a nakonec je vidět, jak jsme jako čtenáři byli občas cíleně mateni.

PS: Pokud hodláte číst tuto sérii a dozvěděli jste se, že nezáleží v jakém pořadí budete knihy ze série číst, tak asi opravdu nezáleží, ale doporučuji je hezky popořadě přečíst. Skutečně mě totiž baví sledovat Harryho a vyvíjení se jeho života, ale i to jak se vyvíjí osudy jeho kolegů (kteří se tak často mění). :)

girdi

Poutavý příběh, uvěřitelné postavy, které budete s chutí milovat i nenávidět, napětí až do konce. A hlavně Harry zase v plné kondici. Spasitel je pro mě rozhodně jedna z top knih série. Četla jsem občas i se zatajeným dechem, zvědavá, jak se to všechno rozuzlí - prostě detektivka, jak má být!

Azmodan

Potácíte se městem, občas je vám až toho vraha líto i když je to šílenec a ve finále je vše trochu jinak

Jiří.H

Po ČERVENCE a SNĚHULÁKOVI pro mě další za pět hvězd.....

Jaruš7

Jo Nesbo je značka skvělé hodnoty , prostě se vnořím do děje a sdělovací prostředky jsou mi ukradené, a asi takto mě na pět dní od současnosti spasil Spasitel. Sám titul dává příběhu do podtextu punc originality pro emoční prvopočáteční důvod vzniku vize nápravy nenapravitelného.

Patricie_

Ke knize jsem se dostala náhodou a byla prvním dílem od Nesba a jsem nadšená. Příběh je poutavý, zajímavý a jen mě utvrdil v tom, že si přečtu všechny díly :-)

Samira

Obdivuhodné, jak je každá kniha série jiná. Na počátku se zdálo nemožné zorientovat se v obrovském množství postav, ale nakonec to šlo překvapivě snadno a vše dávalo dokonalý smysl. Trochu jsem tento díl vnímala jako připravný na díl následující, od kterého hodně očekávám. To však nic nemění na faktu, že Spasitel jako celek stojí za to a vyniká především rozvětveností děje, která s nesmírnou lehkostí zapadne přesně kam má.
Výborné, doporučuji!

JelloBiafra

Tenhle díl je zasazen do období vánočních svátků, kdy je uprostřed koncertu armády spásy spáchán atentát na jednoho příslušníka. Vrah však okamžitě zjistí, že zabil nesprávnou osobu a chce svůj úkol dokončiť stůj co stůj. Po jeho stopách se vydává Harry Hole společně se svým kolegou Halvorsenem a snaží se ho dolapit. Jenže "Spasitel" je profík, který prošel chorvatskou válkou za nezávislost a dopadnout ho nebude v žádnem případě jednoduché. Ze začátku jsem si při čtení říkal, že tahle kniha bude opravdu jen o onom honu na nájemného zabijáka, jenže nakonec se celý příběh rozleje do mnoha dejových linií. A samozřejmě se vynořují otázky: kdo za tím opravdu stojí? kdo si toho atentátníka najal? a co je vůbec v pozadí celé té šarády? Tradičně depresivní atmosféra, autorovy takzvané "falešné stopy" na zmatení čtenáře a napětí od začátku až do konce. To je Spasitel!!!

Lolila

výborná detektívka od tohto autora...opäť:-)

BarkaS

S každou novou knihou Jo Nesba mám pocit, že tohle už jsem vlastně někdy četla. Kdy? Už vím. Naposledy, když jsem četla knihu Jo Nesba... Ale když je nouze, poznáš přítele..

Jo Nesbø

Jo Nesbø

norská, 1960

všechny knihy autora

Chorvatsko norská literatura norské detektivky severská krimi zima