Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle...

Vychází 14.3.2012. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.51342

Harry Hole (6.)

Frelseren

Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2005 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Space.Junkienka22.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Úžasný díl!!! Jenom by nebylo špatné, kdyby umírali lidé, kteří mi (jako čtenáři) nepřirostli tolik k srdci :).

Nestorkea16.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přidávám kladné hodnocení. Kniha se moc pěkně četla a za mě dostává Harry velké plus za abstinenci! Tak nějak nám kluk dospěl, nebo jak sám říká, zestárl. Doufám, že mu to vydrží.

Bybyla28.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

HH cim dal tim lepsi!

Ester7119.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nesbo opět nezklamal..
Napínavé od začátku až do překvapivého konce.

ivulka1505.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Bravo! Napínavé od začátku až do konce.Skvěle propracovaná psychologie postav. Musím přiznat,že v této knize mi byla sympatická i postava nájemného vraha.Jenom Ti Harryho kolegové.....

Jessybelle04.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Další brilantní počin tohoto autora,miluju jeho detektivky.

gonegirl26.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

S každou další knihou mám Harryho čím dál více ráda. Ano, sice mě někdy štvou, ty jeho výstřelky, kdy je měsíc prakticky vkuse opilý, ale i tak je to prostě charismatickej chlap a má něco do sebe..

Raysee_9712.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přijde mi, že každou knihou ze série Harryho Holea se Nesbo šplhá výš a výš. Spoustu 'pohledů' do jednotlivých postav, se kterými se v celé knize setkáváme, úžasně dotváří celý příběh a nakonec je vidět, jak jsme jako čtenáři byli občas cíleně mateni.

PS: Pokud hodláte číst tuto sérii a dozvěděli jste se, že nezáleží v jakém pořadí budete knihy ze série číst, tak asi opravdu nezáleží, ale doporučuji je hezky popořadě přečíst. Skutečně mě totiž baví sledovat Harryho a vyvíjení se jeho života, ale i to jak se vyvíjí osudy jeho kolegů (kteří se tak často mění). :)

girdi04.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Poutavý příběh, uvěřitelné postavy, které budete s chutí milovat i nenávidět, napětí až do konce. A hlavně Harry zase v plné kondici. Spasitel je pro mě rozhodně jedna z top knih série. Četla jsem občas i se zatajeným dechem, zvědavá, jak se to všechno rozuzlí - prostě detektivka, jak má být!

Azmodan01.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Potácíte se městem, občas je vám až toho vraha líto i když je to šílenec a ve finále je vše trochu jinak

Jiří.H23.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Po ČERVENCE a SNĚHULÁKOVI pro mě další za pět hvězd.....

Jaruš719.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jo Nesbo je značka skvělé hodnoty , prostě se vnořím do děje a sdělovací prostředky jsou mi ukradené, a asi takto mě na pět dní od současnosti spasil Spasitel. Sám titul dává příběhu do podtextu punc originality pro emoční prvopočáteční důvod vzniku vize nápravy nenapravitelného.

Patricie_13.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou a byla prvním dílem od Nesba a jsem nadšená. Příběh je poutavý, zajímavý a jen mě utvrdil v tom, že si přečtu všechny díly :-)

Samira05.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Obdivuhodné, jak je každá kniha série jiná. Na počátku se zdálo nemožné zorientovat se v obrovském množství postav, ale nakonec to šlo překvapivě snadno a vše dávalo dokonalý smysl. Trochu jsem tento díl vnímala jako připravný na díl následující, od kterého hodně očekávám. To však nic nemění na faktu, že Spasitel jako celek stojí za to a vyniká především rozvětveností děje, která s nesmírnou lehkostí zapadne přesně kam má.
Výborné, doporučuji!

JelloBiafra05.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tenhle díl je zasazen do období vánočních svátků, kdy je uprostřed koncertu armády spásy spáchán atentát na jednoho příslušníka. Vrah však okamžitě zjistí, že zabil nesprávnou osobu a chce svůj úkol dokončiť stůj co stůj. Po jeho stopách se vydává Harry Hole společně se svým kolegou Halvorsenem a snaží se ho dolapit. Jenže "Spasitel" je profík, který prošel chorvatskou válkou za nezávislost a dopadnout ho nebude v žádnem případě jednoduché. Ze začátku jsem si při čtení říkal, že tahle kniha bude opravdu jen o onom honu na nájemného zabijáka, jenže nakonec se celý příběh rozleje do mnoha dejových linií. A samozřejmě se vynořují otázky: kdo za tím opravdu stojí? kdo si toho atentátníka najal? a co je vůbec v pozadí celé té šarády? Tradičně depresivní atmosféra, autorovy takzvané "falešné stopy" na zmatení čtenáře a napětí od začátku až do konce. To je Spasitel!!!

Lolila05.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

výborná detektívka od tohto autora...opäť:-)

BarkaS02.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

S každou novou knihou Jo Nesba mám pocit, že tohle už jsem vlastně někdy četla. Kdy? Už vím. Naposledy, když jsem četla knihu Jo Nesba... Ale když je nouze, poznáš přítele..

Disease27.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Výborný kousek, hlavně ta mnohovrstevnatost a různé úhly pohledu (postav). Finále, kdy se Harry rozhodne tak jak se rozhodne, mě překvapilo. Asi fakt stárne :-) Epilog jako třešnička na dortu.

ritta25.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přečetla jsem od Nesbo asi tři knihy a jednička pro mě byl Sněhulák, pak mi přišlo že další jsou už pořád dokola a měla jsem nějak pře Hole ováno.Po delší době jsem se dala do čtení Spasitele a musím říct, že kniha mě pohltila.Nesbo je opravdu mistr vypravěč a vše má promyšlené do posledního detailu, od půlky jsem si každou chvíli říkala,že už vím kdo je pachatel,ale opak byl pravdou, pokaždé jsem se spletla.

Odehnalka28.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě jedna z těch lepších ze série. Nesbo mě zatím nikdy nezklamal, naopak spíš jen překvapoval a tak se stalo i při této knize.
Doufám, že se brzo dostanu k dalšímu případu Harryho Holea.

Vojslava19.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Z cyklu tuhle knihu řadím mezi ty hodně dobré. Ačkoliv se pořád mluví o odpuštění a vykoupení sebe sama z různých traumat, nakonec je to čtení vlastně beznadějné... Ale jako obyčejně zajímavě vystavěný příběh a některé pasáže, které na sebe motivem navazují, zejména v úvodu knihy, jsou skutečně z hlediska stavby textu neobyčejně propracované. Ale jako celek - zajímavé čtení!

jozka_II14.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tohle byla pravdepodobne druha Nesbova knizka, kterou jsem cetl. A jako dobry. Pak jsem je zacal cist poporade a par veci mi z te knihy bylo jasnejsich a ted po dalsim precteni, tentokrat v souvislostech jsem se rozhodl. Pet andulek. Dava to smysl a presto to nedopadne tak, jak se to zpocatku krystalizuje. Sovy proste nejsou tim, cim se zdaji byt. Mnam...

mpb191302.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Hodně, opravdu hodně mi to připomíná Červenku. Opět retrospektiva, tentokrát do války na
Balkáně a opět má HH soka kterému mám chuť držet palce. Pointa není nijak přeplácaná jako u Pentagramu, není to ani žádný nesmysl jako v Nemesis prostě výborné.

maličkán29.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Třetí kniha od autora a pravděpodobně poslední. Nevyhovuje mi styl hop sem, hop tam v samotných kapitolách, do půlky knihy jsem se v postavách ztrácela. Je pravda, že jsem nečetla díly popořádku (další přečtené: Švábi + Syn).Samotný příběh byl zajímavý, nečekané rozuzlení, ale dám přednost jednodušeji píšícím autorům.

Aniga23.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

HH6 - naprostá bomba! Opět za pět *.
Aby čtenář pochopil vysoké hodnocení knihy - musí si ji přečíst :)
Pro mne to byl zážitek od začátku až do konce.
Postupně s vývojem událostí jsem se také správně trefila- kdo je vrah, takže mne jen Harry utvrdil v mé myšlence. Velký palec dávám za konec (Milosti), Harry se rozhodl tak, jak jsem si přála.
Co mne ale naprosto dostalo byla část V - Epilog- to jsem prostě nečekala !!! Závěr opravdu stál za to.
Doporučuji číst sérii postupně, má to smysl.

kalache20.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

..."Mám problém s náboženstvím,které tvrdí,že věřit v cosi vyššího má být vstupenkou do nebe.Tedy to,že ideálem má být vaše schopnost manipulovat s vlastním rozumem,aby přijal něco,co vaše myšlení neakceptuje.Je to stejný model intelektuálního podřízení,jaký využívaly všechny diktatury ve všech dobách,idea vyššího principu,u něhož nelze požadovat doložení existence důkazy."
...jestlipak ústy Harryho mluví sám autor?Doufám,že ano....

Jack9315.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Fantasticky, ba přímo geniálně vystavěný příběh! Z prvních šesti Harryho příběhů řadím nejvýš Červenku, Pentagram a Spasitele (která z nich je úplně nejlepší vám ale neřeknu, protože se nedá rozhodnout). Jednou věcí jsem si ale jistý na 100 % - že čtenář má z knižní série daleko větší prožitek a zážitek, pokud ji čte hezky popořadě. Nesbo Spasitelem jen potvrdil, že má vše perfektně promyšleno.

Po přečtení mám mírnou skepsi, protože mi zbývají už jen čtyři Harryho případy, bohužel se nezadržitelně blížím ke konci; rád bych čekal, ale copak vám dá Harry šanci?

Celá kniha od začátku do konce byla nesmírně nabitá, ale opravdu mě rozsekal až závěr. Knihou se postupně prolíná červená nit v podobě morálky, aby z ní Harry ve finále vyšil pravděpobně největší dilema ve svém životě. Taková situace je pro každého z nás nepředstavitelná, ale jsem toho názoru, že Harry udělal správné rozhodnutí. Nastává otázka, kdo je nakonec tím opravdovým Spasitelem...

Zrovna tak i nad posledními třemi čtyřmi stranami zůstane čtenář jen nevěřícně zírat.

Nezbývá mi než smeknout před uměním Joa Nesbøho a ze srdce mu poděkovat za uchvátné zážitky pramenící ze čtení jeho knih.

tinka197410.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zase úžasné čtení, jsem ráda, že jsem Harryho objevila. Tentokrát byli některé pasáže i k zamyšlení

Liberush30.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Super kniha, jako každá od něj :)

Veggi26.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Harry, Harry ... ještě, že tě máme : ) Opět další skvělý případ, jen si neumím představit, že takový policista, alkoholik a "drsoň" bude říkat takové rozumy o lásce a vztazích, jako říkal Martině. Prostě tohle mi k němu nesedí : )

J. Nesbø

Jo Nesbø

norská, 1960

všechny knihy autora

Chorvatsko norská literatura norské detektivky severská krimi zima

Podpořte svým hlasem Databázi knih v anketě Křišťálová lupa - více zde.