Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle...

Vychází 14.3.2012. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.51459

Harry Hole (6.)

Frelseren (2005)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín
Více informací...

jirka7739
včera

Skvělá zápletka, chytlavý děj, rozbor postav a Harry v hlavní roli, to je to co na Nesbøho knihách miluju.

Knihomol22
předevčírem

No, mám rozporuplné pocity z Jo Nesba.
Mám rád svižný děj již od začátku. Prvních 200 stran bez jakéhokoliv napětí. Pak se ale vlak začne rozjizdet a do cilove stanice dorazi tryskovou rychlostí. Tudíž kniha nebyla nakonec pro me takovym propadakem, jak to ze začátku vypadalo. Nicméně asi chvilku zase potrvá, nez od Jo Nesba zase nějakou knihu otevřu.
Ten kdo ma rad zápletky doporucuji.
Ten kdo ma rad napětí naopak nedoporucuji.

petrulka

Líbilo se mi moc. Harry nezlobí, to byl poměrně úlevný odpočinek od jeho eskapád :-D zápletka super, četlo se samo.

izfnp

Výborný diel, ale to už je u Nesba normálka. Pod 3 (aj to len výnimočne) tento autor nejde - a tu je jednoznačne na 5.

Karborund

Napínavé dílko s překvapujícím závěrem.Bohužel mi přišlo, že v této knize vlastně nebyl žádný kladný hrdina.Ba se dá říct, že chorvatský snajpr mi byl nejsympatičtější a fandil jsem mu více než Harrymu, který na mě působil namistrovaně a šikanoidně.Závěrem si mě trochu usmířil.

Aymira

Prvních asi sto stran jsem se nudila, protože nebylo jisté, kdo vypráví, koho se kdo chystá zabít, co se vůbec děje... Pak se příběh začal postupně rozkrývat, ale v podstatě až téměř do konce zůstal přesto zamotaný. Vzpomínám si, že jednu chvíli při čtení jsem sama sobě připomněla, že vše bude samozřejmě souviset s úvodní kapitolou, která popisovala něco, co se stalo v minulosti. Ale stejně se počet mých potenciálních podezřelých nesnižoval. Nakonec musím připustit, že kniha měla po slabším začátku skutečně spád. Jen mě mrzí, že Harryho kolegové tak často umírají a že jeho osobní život protentokrát opět stagnoval.

Ternem

Hned po Policii se Spasitel řadí mezi moji nejoblíbenější od Nesba. Opět tak napínavý děj, že se to čte naprosto báječně a pocity se střídají, jeden za druhým.

Miliarda
24.12.2016

Tak tohle se Nesbovi neskutečně povedlo. Chladná, mrazivá kniha, která však u čtenáře vzbudí řadu emocí. Kniha sice působí nadmíru depresivně, ale je natolik čtivá, že se od ní nedokáže čtenář odtrhnout. A závěr? Ten byl z říše snů, Nesbo se skutečně vytáhl a každá další kniha posouvá laťku o stupínek výše. 90%

Vercutka
15.12.2016

Výborný díl, čtu Harryho postupně (i kdyz úplně první díl byl Sněhulák, tak jsem se k té sérii vůbec dostala), takže mě zajímá jak vývoj jeho osobnosti, ale taky život ostatních postav a jejich pokračování. Proto si budu muset Sněhuláka přečíst ještě jednou.... aby mi náhodou něco neuniklo :) až tak moc mě to chytlo :D

Možná SPOILER!! Jinak četla jsem i Syna a tento díl mi ho trošku připomíná, stejně jako Sonnymu fandila jsem i Spasiteli

helusa2
07.12.2016

Tak mě Nesbø opět dostal... Ten chlap je prostě GENIÁLNÍ!!! Napínavé od první věty do té poslední...
Samotnou mě velmi pobavilo, že jsem si po většinu knihy říkala, že už jsem přišla na kloub autorovým myšlenkovým postupům a vím, jak to bylo... a samozřejmě jsem věděla houby!!! :-D Dopadlo to úplně jinak, než jsem předpokládala, a sama sobě jsem se musela smát :-D Jsem pokorně zvědavá, čím mě překvapí příště ;-)
Ale stejně - neodpustím si - mě Nesbø neskutečně naštval a dohnal až k slzám lítosti i zlosti - úmrtnost jeho blízkých mě fakt naštvala... :-( Manžel to okomentoval slovy: Život prostě není fér...

jitka3162
01.12.2016

Další super kniha od Nesba. Děj velmi promyšlený, zamotaný. Ale překvapivé rozuzlení :).

petrpospa
22.11.2016

Čtu komentáře a u každého Nesbøva příběhu s opilcem Harrym někdo napíše, že ten a ten je nejlepší. Tak který tedy? Já mám jasno - ony jsou dobrý všechny. Je dobré začít Netopýrem a postupovat k novějším dílům. Vazby tam samozřejmě jsou. Ale pokud nejste puntičkáři nebo čtete to, co je v knihovně právě k dispozici a tedy na přeskáčku, odpustíte občasnou Harryho vazbu z minulosti a užijete si každý jeho příběh jako solitér. Jde to! (Ale taky mě štve, že jsem přeskakoval:-) ....)
Opět dobře vymyšlený příběh, ne tak náročný na pozornost jako třeba v Července nebo Levhartovi, ale opět s nečekaným rozluštěním. K tomu brilantní jazyk mistra vypravěče, díky němuž se mi v podvědomí promítal neskutečný film, který ale nikdy nikdo nenatočí, protože by se to muselo promítat několik hodin či večerů. Ale jak známe filmaře, oni by to osekali na 90 až 140 minut. A to by byla v případě Nesbøa velká škoda. Knihu doporučuji!!!

Mengej
18.11.2016

Můj asi nejoblíbenější (určitě jeden ze tří nejoblíbenějších) díl ze série Harry Hole. Je vidět, že už se autor zdokonaluje a kniha je (alespoň podle mě) poutavější než třeba počáteční Švábi, zároveň se ale ještě nepouští do odvážných akčních scén, které Harry jako zázrakem všechny přežije (což mi vadí u posledních dvou dílů, trošku mi to přijde jako Kobra 11 :-)).
Zápletka se mi moc líbí, opravdu jsem nečekala, že pachatelem je ten, kdo jím nakonec byl. Ač bych to nikdy nečekala, nájemný vrah byl nakonec tou postavou, které jsem nejvíc fandila!

v.july
09.11.2016

Autor v téměř každém odstavci přeskakuje z jedné postavy k druhé, což je na jednu stranu napínavé, ale na stranu druhou se v tom ze začátku člověk špatně orientuje než si na to zvykne. Celkově je ale kniha velmi poutavá, zajímavá, líbí se mi styl psaní, bez zbytečných zkrašlování. Je to první kniha od Nesba kterou čtu a určitě nebude poslední.

limruska
04.11.2016

Nesbo se zdokonaluje a tento díl je toho důkazem.

haluz
02.11.2016

Tak tady na ten díl mám takovou úsměvnou vzpomínku. Jsem už skoro u konce, Harry zrovna vysvětluje kdo je vrah a jak na to příšel, otočím stránku a najednou už stojí proti Spasiteli a míří na něj zbraní... cožééé??? No jo - v mém vydání knihy chybí 8 stránek!!!! celých OSM stránek!!!!! a zrovna na konci!!!!

Šura
30.10.2016

Jednoznačně nejlepší díl.

bookemma
30.10.2016

Za mě tedy zatím nejlepší Harry Hole. Měl totiž něco navíc, možná lidskost, možná váhavost možná empatii, zkrátka něco, co dělalo tenhle příběh skutečným emočním a psychickým bojem. Dokonalé

johnny12
27.10.2016

Hned po Července a Sněhulákovi jedna z mých nejoblíbenějších. Kniha byla napínavá od začátku až do konce, který velmi překvapil.

Janishka
24.10.2016

Velmi nečekané zakončení :)

Schamila
16.10.2016

Pro mne těžké čtení, často jsem se ztrácela v ději, ale - ostatním se to může líbit. Hodně jsem o tomto spisovateli slyšela, ale asi jsem na jednodušší příběhy. Všem ostatním přeji hezké příběhy, já se asi k tomuto spisovateli vracet nebudu. Každý má rád jinou kávu.

dikobraz
15.10.2016

Fantazia! Zatial jednoznacne najlepsi v serii. Nesbo sa s tym veru nekasle. Nechava kamosov Harryho umierat ako muchy. Doteraz to boli zeny, tentokrat zmena. Jedina istota je Harry, kedze seria ma viac casti. Ten to urcite neschyta. Kam az Nesbo zajde? Beata, Rachel alebo snad Oleg? Nooo, deju sa tu veci. Dej bol super, bez slabej chvilky, cely cas to bolo napinave a na konci sa prejavil Harry ako kader, nechal typka.... Aaaale, aby som neprezradzal. Je to tutovka, odporucam. A Harry, radsej si nehladaj kamosov. Lebo ti to potom nezvladnu.

Space.Junkienka
22.09.2016

Úžasný díl!!! Jenom by nebylo špatné, kdyby umírali lidé, kteří mi (jako čtenáři) nepřirostli tolik k srdci :).

Nestorkea
16.09.2016

Přidávám kladné hodnocení. Kniha se moc pěkně četla a za mě dostává Harry velké plus za abstinenci! Tak nějak nám kluk dospěl, nebo jak sám říká, zestárl. Doufám, že mu to vydrží.

Bybyla
28.08.2016

HH cim dal tim lepsi!

Ester71
19.08.2016

Nesbo opět nezklamal..
Napínavé od začátku až do překvapivého konce.

ivulka15
05.08.2016

Bravo! Napínavé od začátku až do konce.Skvěle propracovaná psychologie postav. Musím přiznat,že v této knize mi byla sympatická i postava nájemného vraha.Jenom Ti Harryho kolegové.....

Jessybelle
04.08.2016

Další brilantní počin tohoto autora,miluju jeho detektivky.

gonegirl
26.07.2016

S každou další knihou mám Harryho čím dál více ráda. Ano, sice mě někdy štvou, ty jeho výstřelky, kdy je měsíc prakticky vkuse opilý, ale i tak je to prostě charismatickej chlap a má něco do sebe..

Raysee_97
12.07.2016

Přijde mi, že každou knihou ze série Harryho Holea se Nesbo šplhá výš a výš. Spoustu 'pohledů' do jednotlivých postav, se kterými se v celé knize setkáváme, úžasně dotváří celý příběh a nakonec je vidět, jak jsme jako čtenáři byli občas cíleně mateni.

PS: Pokud hodláte číst tuto sérii a dozvěděli jste se, že nezáleží v jakém pořadí budete knihy ze série číst, tak asi opravdu nezáleží, ale doporučuji je hezky popořadě přečíst. Skutečně mě totiž baví sledovat Harryho a vyvíjení se jeho života, ale i to jak se vyvíjí osudy jeho kolegů (kteří se tak často mění). :)

Jo Nesbø

Jo Nesbø

norská, 1960

všechny knihy autora

Chorvatsko norská literatura norské detektivky severská krimi zima