Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle...

Vychází 14.3.2012. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.51606

Harry Hole (6.)

Frelseren (2005)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Alex.rrr

Překvapivě díl od dílu lepší a lepší, jsem ráda, že jsem autorovi dala šanci. Plusy knihy – čtivost, rychlý spád, překvapivé rozuzlení. Mínusy – hodně špatně se mi přecházelo z dějové linie do jiné. Pár řádků mi trvalo než jsem si uvědomila, že autor popisuje zase jinou část, ale to může být jen osobní pocit. Dále že začátek (cca 100 stran) bylo zvláštně nudných.

Niu

Výborný díl, opravdu tak nějak jsem si představovala, že to skončí. Celkem jsem se trefila i do celé zápletky. Doporučuji.

pettrass

Opět příběh, který mě vtáhl. Už ani nevím, jestli má cenu pořád psát ty samé komentáře o tom, jak dobře Nesbo píše a jak moc se mi líbí jeho knihy, příběhy a Harry.

Spasitel byl zase trošku jiný příběh. Líbilo se mi, že jsme tentokrát mohli sledovat příběh i s pohledu nájemného vraha. Upřímně jsem se mu divila, že po všech těch prekérních situacích, se na to prostě nevykašlal a nejel domů.

PS: Na oční bulvu ve vysavači asi dlouho nezapomenu. :-)

Adelajda_4

Bezvadná práce, krásný příběh, u Nesba s v těch komentářích dost opakuju, ale já ho prostě žeru!

terezamarsik

Já vím, že když už hodnotím Jo Nesbovu knihu, tak skoro vždy píšu to samé, ale pravda je pravda. Mě zatím každý díl této série velmi bavil. Každý díl je jiný a já prostě miluji postavu Harryho. V tomto díle jsem Harryho měla ještě radši než jindy a znovu řešil případ, který byl rozhodně originální a skvěle napsaný a vymyšlený. Jo Nesbo má styl, na který jsem u žádného jiného autora tohoto žánru zatím nenarazila, takže jsem znovu spokojená. Protože v této knize nebyla jediná část, jediná věc, která by mě nebavila nebo se mi nelíbila, tak nemám důvod nedat plný počet hvězdiček.
Komukoliv, kdo má rád tento žánr a nečetl ještě Jo Nesba určitě doporučuji, aby si jeho knihy přečetli, a nevím, zda jsem to už někde psala, ale mě osobně mrzí, že jsem pár knih ze série četla dřív a že až pak jsem to začala brát popořadě, protože kdo si zamiluje Harryho jako já, tak určitě chce jeho životní události číst od začátku a ne si kazit zážitek tím, že už něco četl s předstihem.
Jinak co se ještě týče tohoto dílu, tak ho řadím k těm nejlepším ze série za Policii, Phantoma a nejspíše Sněhuláka.

mariposka

Čekala jsem "jen" detektivku, ale kniha mně překvapila zajímavým příběhem o chorvatském nájemném vrahovi. Zatím nejlepší co jsem od Nesba četla.

Vlak7

super, kniha me moc bavila.

badinka4

Při prvním dílu Netopýr, jsem nevěděla jestli budu pokračovat dál, a jsem ráda ,že jsem to nevzdala,každý další díl mě baví víc a víc. Harry Hole mi prostě přirostl k srdci. Spasitel úžasná knížka.

Majdule

Mě Harry Hole v tomhle díle přesvědčil a získal. Už od začáteční scény, kterou autor opět napsal jako filmový scénář, kde scéna střihově střídá scénu, přes čtivý styl, napínavý, dokonce snad lze říci, že burcující příběh, až po hrdinu, který pro mě svými peripetiemi získává neodolatelnou přitažlivost. Asi to bylo tím, že Harry se ukázal i v jiné poloze než v té trochu klišoidní póze ztracence a ztroskotance. Zdá se, že autor má slabost pro komplikované zápletky s jednoduchým řešením, a tady to prostě funguje. Určitě i proto, že tu máme pouze jeden hlavní příběh a ty ostatní jím „jen“ prorůstají. Navíc příběh, postavy ani dialogy nikde nedrhnou, a to ani ve vypjatých okamžicích. A opět filmové zakončení můj požitek umocnilo. Takže ano, bude další díl.

barlow

Podle mě nejlepší holeovka. Absolutně nečekaný příběh, který moc nezapadá do Nesboho skoro předvídatelného stylu...

Mikik

Dokonalé. Nejdřív jsem z této série četla Netopýra a poté Sněhuláka, teď jdu díl po dílu a všechno do sebe nádherně zapadá a všechno je krásně vysvětlené. Nesbo je prostě umělec. Skvělá série.

TheMajkee

Spasitel je pro mě po Července zatím nejlepší Nesbovou knihou. Je důmyslná, neotřelá - díky tomu, že od začátku pozorujeme detektiva i vraha, má napětí a drží si ho až do konce. Nesbo klasicky zavádí čtenáře do slepých uliček, nechává ho váhat, mate ho. A to je naprosto geniální. Protože i ty slepé uličky a falešné stopy, které čtenářům dává, mají logiku a nejsou nahodilé. A je to pravda, Nesbo se skutečně s každou knihou zlepšuje a je důkladnější.

Driftersoul

Dokonalé! Napínavé, se spoustou skandinávských reálií i globálních odkazů, které člověku evokují souvislosti tohoto světa. A také zajímavé psychologické postřehy o lidských charakterech a pohnutkách jejich chování. To všechno "obaleno" prostředím Osla, (které stojí za to alespoň jednou v životě, stejně jako celé nádherné Norsko, na chvilku navštívit.)

AnetaKor

Myslím, že tento díl asi nejlepší, který jsem s Harrym četla. Jen... myslíte, že je v pořádku, aby byl Harry zároveň i soudcem?

ViktorieV

Velice zvláštní detektivní zápletka. Velice promyšlený a propletený děj. Nesbo zde skvěle ukazuje, jak rozdílné a přitom stejné jsou životní osudy, a jak strašně moc záleží na lidských rozhodnutích. Jak moc daleko Vás dovede nenávist k sobě samému.

trudoš

Spasitel je skvělý. Hlavně proto, že je drobet jiný než ostatní díly. Sice koncepci „v polovině odhalím, jak to je, pak to převrátím, a na konci přijdu s nějakou novinkou“ autor zachoval, ovšem rozvržení zápletky je nové. Poprvé vidíme Harryho pracovat v kolektivu, poprvé jej zažijeme častěji ve střízlivém stavu, než v opileckém, a taky si s ním poprvé užijeme trochu romantiky. Zbytečné mi přišlo jen opětovné zamotávání se do korupčního skandálu, protože vše podstatné už bylo řečeno, a další rozvádění je jen hromaděním „překvapivých“ odhalení.
Jak už je Nesbøho zvykem, román je příjemně cynický a syrový, přičemž kořením, které vyprávění tentokrát odlehčuje, jsou příhody chorvatského zabijáka v Oslu, který si zde prožívá malé soukromé peklo. Aneb kolik jazyků neznáš, tolikrát s tebou vyběhnou. Vtipné až parodické, přitom stále v normě příběhu. V mém osobním žebříčku nejlepší díl hned po Července, čemuž nahrává i to, že ten prevít spisovatelskej zase zabil jednu z hlavních postav.

Doubravka1975

Super čtení, napínavý a zamotaný děj až do konce. Ve finále si u mě získal plusové body i Malý Spasitel

Melein

Stojí za to přečíst, stejně jako všechny Nesbovi knihy.

swayno

Pěkný :)!! Čtivý, svižný.

jakub0085

Detektivky s Harrym jsou stále lepší a lepší. Snad to bude dále pokračovat alespoň v této kvalitě ☺️

Hany.Honey

Vzrušující čtení, těžko uhádnutelný vrah, smutek ze ztráty kolegy, překvapivé zjištění o šéfovi a už byl zase konec. Ach jo.

jirka7739

Skvělá zápletka, chytlavý děj, rozbor postav a Harry v hlavní roli, to je to co na Nesbøho knihách miluju.

Knihomol22

No, mám rozporuplné pocity z Jo Nesba.
Mám rád svižný děj již od začátku. Prvních 200 stran bez jakéhokoliv napětí. Pak se ale vlak začne rozjizdet a do cilove stanice dorazi tryskovou rychlostí. Tudíž kniha nebyla nakonec pro me takovym propadakem, jak to ze začátku vypadalo. Nicméně asi chvilku zase potrvá, nez od Jo Nesba zase nějakou knihu otevřu.
Ten kdo ma rad zápletky doporucuji.
Ten kdo ma rad napětí naopak nedoporucuji.

petrulka

Líbilo se mi moc. Harry nezlobí, to byl poměrně úlevný odpočinek od jeho eskapád :-D zápletka super, četlo se samo.

izfnp

Výborný diel, ale to už je u Nesba normálka. Pod 3 (aj to len výnimočne) tento autor nejde - a tu je jednoznačne na 5.

Karborund

Napínavé dílko s překvapujícím závěrem.Bohužel mi přišlo, že v této knize vlastně nebyl žádný kladný hrdina.Ba se dá říct, že chorvatský snajpr mi byl nejsympatičtější a fandil jsem mu více než Harrymu, který na mě působil namistrovaně a šikanoidně.Závěrem si mě trochu usmířil.

Aymira

Prvních asi sto stran jsem se nudila, protože nebylo jisté, kdo vypráví, koho se kdo chystá zabít, co se vůbec děje... Pak se příběh začal postupně rozkrývat, ale v podstatě až téměř do konce zůstal přesto zamotaný. Vzpomínám si, že jednu chvíli při čtení jsem sama sobě připomněla, že vše bude samozřejmě souviset s úvodní kapitolou, která popisovala něco, co se stalo v minulosti. Ale stejně se počet mých potenciálních podezřelých nesnižoval. Nakonec musím připustit, že kniha měla po slabším začátku skutečně spád. Jen mě mrzí, že Harryho kolegové tak často umírají a že jeho osobní život protentokrát opět stagnoval.

Ternem

Hned po Policii se Spasitel řadí mezi moji nejoblíbenější od Nesba. Opět tak napínavý děj, že se to čte naprosto báječně a pocity se střídají, jeden za druhým.

Miliarda
24.12.2016

Tak tohle se Nesbovi neskutečně povedlo. Chladná, mrazivá kniha, která však u čtenáře vzbudí řadu emocí. Kniha sice působí nadmíru depresivně, ale je natolik čtivá, že se od ní nedokáže čtenář odtrhnout. A závěr? Ten byl z říše snů, Nesbo se skutečně vytáhl a každá další kniha posouvá laťku o stupínek výše. 90%

Vercutka
15.12.2016

Výborný díl, čtu Harryho postupně (i kdyz úplně první díl byl Sněhulák, tak jsem se k té sérii vůbec dostala), takže mě zajímá jak vývoj jeho osobnosti, ale taky život ostatních postav a jejich pokračování. Proto si budu muset Sněhuláka přečíst ještě jednou.... aby mi náhodou něco neuniklo :) až tak moc mě to chytlo :D

Možná SPOILER!! Jinak četla jsem i Syna a tento díl mi ho trošku připomíná, stejně jako Sonnymu fandila jsem i Spasiteli