Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Spasitel

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Jeho let do Záhřebu je však kvůli hustému sněžení zrušen. Následujícího dne při pohledu do ranních novin zjistí, že zastřelil nesprávného muže. Návrat do vlasti se odkládá, zadanou práci je třeba dokončit stůj co stůj. To však nebude tak jednoduché. Problémy se jen vrší, Chorvat nemá peníze, nemá kde spát, docházejí mu náboje ve zbrani, a především policie v čele s Harrym Holem už je mu na stopě. Harry přitom stojí před nelehkým úkolem - ochránit skutečnou oběť a chytit zabijáka co nejdříve. Aby to dokázal, musí se uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle...

Vychází 14.3.2012. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109233/harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4.51232

Harry Hole (6.)

Frelseren

Literatura světová, Detektivky
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2005 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
JelloBiafra05.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tenhle díl je zasazen do období vánočních svátků, kdy je uprostřed koncertu armády spásy spáchán atentát na jednoho příslušníka. Vrah však okamžitě zjistí, že zabil nesprávnou osobu a chce svůj úkol dokončiť stůj co stůj. Po jeho stopách se vydává Harry Hole společně se svým kolegou Halvorsenem a snaží se ho dolapit. Jenže "Spasitel" je profík, který prošel chorvatskou válkou za nezávislost a dopadnout ho nebude v žádnem případě jednoduché. Ze začátku jsem si při čtení říkal, že tahle kniha bude opravdu jen o onom honu na nájemného zabijáka, jenže nakonec se celý příběh rozleje do mnoha dejových linií. A samozřejmě se vynořují otázky: kdo za tím opravdu stojí? kdo si toho atentátníka najal? a co je vůbec v pozadí celé té šarády? Tradičně depresivní atmosféra, autorovy takzvané "falešné stopy" na zmatení čtenáře a napětí od začátku až do konce. To je Spasitel!!!

Lolila05.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

výborná detektívka od tohto autora...opäť:-)

BarkaS02.05.2016Hodnocení knihy 2 z 5

S každou novou knihou Jo Nesba mám pocit, že tohle už jsem vlastně někdy četla. Kdy? Už vím. Naposledy, když jsem četla knihu Jo Nesba... Ale když je nouze, poznáš přítele..

Disease27.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Výborný kousek, hlavně ta mnohovrstevnatost a různé úhly pohledu (postav). Finále, kdy se Harry rozhodne tak jak se rozhodne, mě překvapilo. Asi fakt stárne :-) Epilog jako třešnička na dortu.

ritta25.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přečetla jsem od Nesbo asi tři knihy a jednička pro mě byl Sněhulák, pak mi přišlo že další jsou už pořád dokola a měla jsem nějak pře Hole ováno.Po delší době jsem se dala do čtení Spasitele a musím říct, že kniha mě pohltila.Nesbo je opravdu mistr vypravěč a vše má promyšlené do posledního detailu, od půlky jsem si každou chvíli říkala,že už vím kdo je pachatel,ale opak byl pravdou, pokaždé jsem se spletla.

Odehnalka28.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mě jedna z těch lepších ze série. Nesbo mě zatím nikdy nezklamal, naopak spíš jen překvapoval a tak se stalo i při této knize.
Doufám, že se brzo dostanu k dalšímu případu Harryho Holea.

Vojslava19.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Z cyklu tuhle knihu řadím mezi ty hodně dobré. Ačkoliv se pořád mluví o odpuštění a vykoupení sebe sama z různých traumat, nakonec je to čtení vlastně beznadějné... Ale jako obyčejně zajímavě vystavěný příběh a některé pasáže, které na sebe motivem navazují, zejména v úvodu knihy, jsou skutečně z hlediska stavby textu neobyčejně propracované. Ale jako celek - zajímavé čtení!

jozka_II14.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tohle byla pravdepodobne druha Nesbova knizka, kterou jsem cetl. A jako dobry. Pak jsem je zacal cist poporade a par veci mi z te knihy bylo jasnejsich a ted po dalsim precteni, tentokrat v souvislostech jsem se rozhodl. Pet andulek. Dava to smysl a presto to nedopadne tak, jak se to zpocatku krystalizuje. Sovy proste nejsou tim, cim se zdaji byt. Mnam...

mpb191302.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Hodně, opravdu hodně mi to připomíná Červenku. Opět retrospektiva, tentokrát do války na
Balkáně a opět má HH soka kterému mám chuť držet palce. Pointa není nijak přeplácaná jako u Pentagramu, není to ani žádný nesmysl jako v Nemesis prostě výborné.

maličkán29.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Třetí kniha od autora a pravděpodobně poslední. Nevyhovuje mi styl hop sem, hop tam v samotných kapitolách, do půlky knihy jsem se v postavách ztrácela. Je pravda, že jsem nečetla díly popořádku (další přečtené: Švábi + Syn).Samotný příběh byl zajímavý, nečekané rozuzlení, ale dám přednost jednodušeji píšícím autorům.

Aniga23.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

HH6 - naprostá bomba! Opět za pět *.
Aby čtenář pochopil vysoké hodnocení knihy - musí si ji přečíst :)
Pro mne to byl zážitek od začátku až do konce.
Postupně s vývojem událostí jsem se také správně trefila- kdo je vrah, takže mne jen Harry utvrdil v mé myšlence. Velký palec dávám za konec (Milosti), Harry se rozhodl tak, jak jsem si přála.
Co mne ale naprosto dostalo byla část V - Epilog- to jsem prostě nečekala !!! Závěr opravdu stál za to.
Doporučuji číst sérii postupně, má to smysl.

kalache20.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

..."Mám problém s náboženstvím,které tvrdí,že věřit v cosi vyššího má být vstupenkou do nebe.Tedy to,že ideálem má být vaše schopnost manipulovat s vlastním rozumem,aby přijal něco,co vaše myšlení neakceptuje.Je to stejný model intelektuálního podřízení,jaký využívaly všechny diktatury ve všech dobách,idea vyššího principu,u něhož nelze požadovat doložení existence důkazy."
...jestlipak ústy Harryho mluví sám autor?Doufám,že ano....

Jack9315.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Fantasticky, ba přímo geniálně vystavěný příběh! Z prvních šesti Harryho příběhů řadím nejvýš Červenku, Pentagram a Spasitele (která z nich je úplně nejlepší vám ale neřeknu, protože se nedá rozhodnout). Jednou věcí jsem si ale jistý na 100 % - že čtenář má z knižní série daleko větší prožitek a zážitek, pokud ji čte hezky popořadě. Nesbo Spasitelem jen potvrdil, že má vše perfektně promyšleno.

Po přečtení mám mírnou skepsi, protože mi zbývají už jen čtyři Harryho případy, bohužel se nezadržitelně blížím ke konci; rád bych čekal, ale copak vám dá Harry šanci?

Celá kniha od začátku do konce byla nesmírně nabitá, ale opravdu mě rozsekal až závěr. Knihou se postupně prolíná červená nit v podobě morálky, aby z ní Harry ve finále vyšil pravděpobně největší dilema ve svém životě. Taková situace je pro každého z nás nepředstavitelná, ale jsem toho názoru, že Harry udělal správné rozhodnutí. Nastává otázka, kdo je nakonec tím opravdovým Spasitelem...

Zrovna tak i nad posledními třemi čtyřmi stranami zůstane čtenář jen nevěřícně zírat.

Nezbývá mi než smeknout před uměním Joa Nesbøho a ze srdce mu poděkovat za uchvátné zážitky pramenící ze čtení jeho knih.

tinka197410.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zase úžasné čtení, jsem ráda, že jsem Harryho objevila. Tentokrát byli některé pasáže i k zamyšlení

Liberush30.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Super kniha, jako každá od něj :)

Veggi26.12.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Harry, Harry ... ještě, že tě máme : ) Opět další skvělý případ, jen si neumím představit, že takový policista, alkoholik a "drsoň" bude říkat takové rozumy o lásce a vztazích, jako říkal Martině. Prostě tohle mi k němu nesedí : )

miman13.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

JO, super... Opět zde najdeme, na co jsme zvyklí.... Vraždy, korupce, chlast, úchyláci a skvělé zvraty. Tentokráte se mi to nezdálo zase tak překombinované...
Pro mě další jedna z nejlepších knih od Jo.

gomaki01.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Asi můj neoblíbenější HH...i když faktem je, že HH 6.; 7.; a 8. jsou v mém žebříčku naprosto hvězdná trojka!

Co asi tak říct ke Spasitelovi - první kniha, kde fandím víc vrahovi než HH. Bohužel. Spasitel je naprosto unikátní výlet do mysli a srdce bývalého chorvatského vojáka, který si nepřeje nic jiného než svobodně žít - bez násilí, vražd - přestože jiný život nezná.

Příběh o tom, že i to nejkrásnější jablko může být červivé a o konečném pochopení najdete v této "holeovce".

PS: konečně jsem uhodla vraha.

fmash27.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Standard, tady bych si však dopřál zase jedné stížnosti: ačkoli to samozřejmě slouží autorovu záměru mást čtenáře v dobrém smyslu tak dlouho, jak to jen jde, on však občas překračuje slušnou míru a neustále něco zatajuje. Jedna věc je, když si nechává svá tajemství postava, která prozradí jiné postavě pouhou část svých záměrů a vědomostí - nám se toho však dostává především od autora, což by přinejmenším nemělo být tak očekávatelné a považuji to za prohřešek na pravidlech dobré detektivky. Nesbø zkrátka vynechává v popisech situací podstatné detaily tak moc a především tak často, až je to příliš; navíc pak na této uměle vytvořené čtenářově nevědomosti staví celé zápletky. Mně se to nelíbí a otravuje mě to. Takže vlastně standard.

davas24.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Další pro mne vynikající zápletka s Harrym. Příběh ,který je opět propletený a musí se co nejrychleji dočíst ,aby člověk věděl ,jak to dopadne....Nesbo má knihy ,které se těžko odkládají a opět v mém stručném komentáři nemůžu dát nic jiného než za 5 hvězd.Jeho styl psaní a příběhy s Harrym jsou pro mne prostě top v tomhle žánru

maara22.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Doporučuji, Nesbo je prostě Nesbo a HH je suprově ztvárněná osobitá postava. Knihy čtu postupně od prvního dílu. Tato kniha se mě líbila nejvíce ze všech ze série o HH.

Katuska8814.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Já budu chválit, protože já jsem Holemu propadla.
Sice to trvalo dlouho, ale přece jen.
Navíc, v tomto díle mne již konečně přestalo otravovat jeho specifické chování.
Perfektní příběh. Nemůžu jinak, než za pět.
Ale musím říct, že zde je to poprvé, kde jsem tušila viníka.

MissiPippi11.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Nesbo nezklame, ale po přečtení několika jeho knih ani nepřekvapí/ nestrhne Vás příběhem.

U tohoto případu jsem se nejvíce pobavila nad diskuzí o rohu a koutě. To je asi tak vše.:)

Takže jak píši, příjemné průměrné počteníčko.

Phyl04.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tichý, vražedný, smyšlený a o to víc nebezpečnější peze dvatišonce, pokouše abstinující životní trosku, která zapadá do klubu seržanta pípra a jeho klubu osamělých srdcí, a navíc honí chorvatského terminátora třitišonce, kterému byl v jeho životě velkým guru Dj Bobo. Do toho se zapojí armáda. Armáda spásy. Armáda spásy a fetky. Ano fetky. A všichni to jsou chudáci a nikdo vlastně neví kdo je ten hodný a kdo zlý. A co říct v tomto sporém a krátkém komentáři závěrem? Snad jen to, že jsem si musel opravdu pustit seržanta pípra a zjistit, že kvalitativně je to skoro totožné. V malém shrnutí tedy musím podotknout, že to bylo stejně skvělé jako strčit si hadici vysavače na pohlavní úd a dráždit si přitom prostatu pomocí hodinek, neuvěřitelné hodnoty.

kikies29.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Vždycky je proti komu bojovat... a vždycky je dost kladných hrdinů, kteří mohou zemřít rukou nějakého grázla.... další smutný díl, ve kterém to skoro vypadalo, že Harry vyhrál nad alkoholem.... plus obohaceno "exotickým" prvkem, tentokrát kombinace Chorvatska a Armády spásy - tleskám.

Haci21.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Špatně se mi od knihy odcházelo, napínavé od začátku do konce. Vtáhlo mě to do děje, hltala jsem nervózně každou další stránku. Skvělé!

Malarkey15.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Další originální případ Harryho Holea. Skoro mám pocit, že ani jiné neřeší. Zajímavé spojení s Chorvatskem a pozorování toho, jak si vyšetřovatelé z různých zemí navzájem vypomáhají. Dokonce jsem měl pocit, že tady Harry zase tak moc nepije. Asi se krotil…

Iva B.13.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Opět výborné, zhltla jsem to jako malinu :-D!

Charlesska31.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Další skvělý příběh, který jsem zhltla jedním dechem. S výjimkou Netopýra mě Nesbo nikdy nezklamal.

tisha840919.08.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Jedna hvězda za obálku která mi zprvu evokovala námět jako Sněhulák. No ono šlo ale o něco úplně jiného- vzhledem k tomu že jsem se nedostala k předchozím dílům, tak nemám utvořený celek. Námět je takový nijaký.
Špatně zabil... a dál? Dál opět nudná detektivka.
Ne, lámat Nesba ( Nesboa?) přes koleno a nutit se do toho prostě nemůžu.

Autor a jeho další knihy:

J. Nesbø

Jo Nesbø