Netopýr

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zav... celý text

V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145158/harry-hole-netopyr-Wov-145158.jpg 3.72728

Harry Hole (1.)

Flaggermusmannen (1997)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Clara del Valle
dnes

Nudnější detektivku jsem dlouho nečetla.

Richelle
včera

Nějak mne příběh neoslovil. Dělalo mi problém se soustředit a nemyslet na jiné knihy. Od tohoto autora jsem četla první knihu, ale bohužel to není kniha pro mě.

Chemiczka

Záměrně se vyhýbám knihám, kterou jsem zrovna v "kurzu", nechci se nechat strhnout davovou hysterií, a něco číst jen proto, že to zrovna čtou všichni okolo.
Již nějakou dobu mám "Netopýra" na poličce v knihovně, a až teď jsem se odhodlala do něj pustit. A bylo to moc fajn, knihu jsem hltala a přečetla za pár dní. Jsem ráda, že serii o HH začínám pěkně postupně tak jak byla vydávaná. Nejsem pak dopředu zklamaná, že jsem četla již lepší díly z Nesbova pera.
HH je skvělý cynicky alkoholik - pravý opak postav typu "Mirek Dušín" a to se mi na něm líbí. Je to prostě člověk se svými chybami a nedokonalostmi. A ačkoliv by bylo skvělé kdyby všichni detektivové byly jako Sherlock Holmes nebo Hercule Poirot, ale byla by to děsná nuda.
Rozhodně doporučuji jako lehkou oddychovou detektivku na léto - to "australské vedro" se Vám přímo zaryje pod kůži. Body navíc za skvělé austrálské mýty a přízračný závěr.

Mišmiš

Za mě knížka, která se dobře čte. Postava detektiva mi přijde zatím "ve vývinu" :-) Občas jako by mi chyběli informace o jeho předchozím životě. Uvidíme v dalších dílech.
Jinak detektivka má spád, žádné zbytečné opisování. Mě se to líbilo :-)

jarrmilla

Nesbo poprvé. Tak jsem se dostala na stranu 90 a knihu odložila, mě to prostě nebavilo, vůbec.

maryska09

Po přečtení celé série jsem se po čase vrátila zas na začátek, takže můžu hodnotit. První kniha Harryho Holea se poměrně vymyká ostatním, hlavně umístěním do horké Austrálie. Navíc je znát, že vlastní postava detektiva se teprve vyvíjí a některé jeho vlastnosti, které se plně projeví v dalších pokračováních jsou teprve v zárodku. I tak se jedná o skvělou detektivku, s velmi dobře propracovanou zápletkou a já ji jen doporučuji

roso.mak

Do poloviny obyčejná detektivka, ale pak se to rozjede;-)

Netopyr07

Týjo, nejprve jsem se nedokázala začíst, pak jsem trochu úpěla nad chováním hlavního hrdiny, ale začalo se to tak krásně číst a příběh uprašoval, že jsem pak nedokázala knihu skoro odložit. Líbily se mi i "vstupy" s austrálskými legendami. Knihu doporučuji, i když slabší povahy by mohly trpět :-)

MartinaP1984

Můj první Nesbo a tedy nic moc. Konec knihy ale naznačil potenciál, takže to určitě zkusím s dalšími knihami. Ale překlad byl naprostá katastrofa. Anglicky umím tak nějak průměrně, všemu jsem rozuměla, ale přesto mě ty nepřeložené věty a výrazy neskutečně rušily. Věta "byl to takový lonely wolf" mě opravdu nadzvedla a až do konce knížky jsem přemýšlela, jestli si ten překladatel fakt dělá srandu, nebo to myslí vážně.

Allia

Tak pro mne první Nesbovka :-) Beru v potaz, že se jedná o první případ s Harry Holem, takže i proto to na mne působilo spíše jako seznamování se s hlavní postavou, aspoň co se týče první poloviny knihy, pak už to nabralo na spádu a bylo těžké odložit knihu :-) Za mne tedy co se týče seznámení s vyšetřovatelem a jeho prvním případem dobrý a uvidíme co bude v dalších dílech, na které se těším :-)

marta0912

Kniha mě bavila hlavně ze začátku, hlavně díky australským legendám, které zachovávaly tu správnou atmosféru. Rozhodně to mělo zajímavou zápletku. Bála jsem se, že to bude jen další chladná severská detektivka, která má pouze účel šokovat, ale vůbec ne, takže spokojenost.

katu9365

Kniha mě začala bavit až od půlky, ale stejně jsem se musela do čtení nutit. Natož jak tohot spisovatele všichni vychvalují, tak na mě moc dojem neudělal. Zkusím mu dát ještě do třetice šanci..

KaiShun

Kniha dosti nezazivna, zadne roszahle vysetrovani, polovina monologu naprosto zbytecna, nedotazene postavy a zamerne mrhani casu popisu ruznych scenerii ktere ve finale nejsou dulezite 2* a uvidime co prinese dalsi dil

myshak

Upřímně nechápu, jakto že jsou všichni z jeho knih tak unešení. Čtu tuhle knihu a vyloženě se musím nutit a nudí mě to. Jsem na 150 stránce a furt se nic neděje. Jenom couraj po městě a kecaj o blbostech. Fakt mě to nebaví! Navíc knížku jsem koupila mamce, která neumí ani slovo anglicky. Takže knihu taky nedočetla, když tam zůstali anglické "fráze". Měli dát aspoň dolů na stránku hvězdičky s překladem... prostě hrůza!

Jarka 55

Nejhorší kniha tohoto autora. Většinou to bývá naopak ,ale tady je to jiné ,autor se vypsal až postupem času.

Oli1104

Po Snehulakovi nastalo obrovske zklamani. Kniha me naprosto nedostala, nedokazala jsem se do ni ponorit. Byla zdlouhava a pro me, z velke casti nudna.
Jsem ale presto zvedava na dalsi Nesbovi knihy.

Nunynka

Tak moc jsem se na toho pana spisovatele,o kterém každý mluví a má ho každý rád, těšila a takové zklamání. Možná právě kvůli tomu velkému očekávání jsem hodně zklamaná. V první půlce jsem to chtěla vzdát. Ale přetrpela jsem to. Pak, když začal být hlavní hrdina stále opilý,tak jsem si řekla to už snad nemůže být horší. V ději jsem se ztrácela. Až rozuzlení to trošku napravilo. Jen díky podobným komentářům tady a ujištěním, že další díly jsou super tohoto autora úplně neodepíšu.

JitkaHambi

Od Nesba jsem četla knihu Syn a moc se mi líbila, proto jsem se těšila na Netopýra a velké, opravdu VELKÉ zklamání.Kniha mě nechytla, hlavní hrdinovè mi byli od začátku nesympatičtí, od jednè čtvrtiny jsem knihu přeskakovala a jen tak tak jsem ji dočetla.

whiolet

První případ Harryho Holea pro mě byl horší než výšlap na Mount Everest.
Díky tomu, že čtu tuhle sérii na přeskáčku, jsem nečekala, že první kniha může být tak neuvěřitelně nudná.
Vadilo mi na ní tolik věcí (anglické věty, zpomalený Harry, nesmyslné chování Andrewa vůči vrahovi....), že si myslím, že tři hvězdičky jsou ještě dobrý průměr.

Briv

Několik knih jsem od Nesba četla, ale žádná nebyla ze série s Harrym. Všechny ostatní mě moc upoutaly, tak jsem byla zvědavá, jak dopadne Netopýr.
Upřimně přiznávám, že jsem ze začátku knihy byla zklamaná, zdála se mi nezáživná a příliš zdlouhavá. Ovšem po čase jsem se přistihla, že od knihy už najednou nejde odejít. Takže první setkání s Harrym dopadlo na výbornou. Děj mě jako obvykle dostal, tolik nejasností (i tam, kde už to bylo nad hvězdy jasné) mě bavilo. Skvělé je, že hlavní postava není žádný dokonalý polda. Určitě si přečtu i další díly.

Adelinmaleca

Jelikož je to má prvotina a chtěla jsem začít od začátku, tak mě kniha nadchla a chci v sérii jednoznačně pokračovat. V knížce mě vcelku bavily ty odbočky k Australské historii, bylo to takové odlehčující a pro mě zajímavé. Jinak kniha měla spád, dobře se mi četla, škoda na konci Birgitty.

Adelajda_4

Moje první "Holeovka" ze začátku jsem se nemohla začíst, říkala jsem si, že nechápu, proč autora všichni tak adorují, ale pak? Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, četla se velmi dobře a Nesbo mě zde připravil na své "rány z čistého nebe", kdy podle mě naprosto bezdůvodně nechá zemřít některou z postav, bez jakékoli předchozí přípravy a vy jenom sedíte s knihou a nevěřícně na to civíte.

Petucelli

Možná z důvodů mého velkého očekávání, byla pro mě minimálně první polovina knížky zklamáním. Tohle je, že je ten PAN spisovatel Nesbo?!
Druhou polovinu(možná spíš poslední čtvrtinu) jsem však přečetla naráz, rozuzlení pro mě bylo překvapením a řekla bych, že jsem nakonec přišla na chuť stylu psaní. Za mě tedy 3 hvězdy.

Joges

Velmi dobré počtení. Oceňuji autorův smysl pro humor, bohatou fantazii, bravurní řemeslo spisovatele a skladbu detektivního příběhu, ... i když některé vsuvky občas zaváněly nudou, to musím dodat (prostě znatelná prvotina). Podle reakcí uživatelů i hodnocení však soudím, že lepší knihy Jo Nesba mě teprve čekají, takže vyšší hodnocení si ještě šetřím.

Láďa92

Bohužel mě kniha příliš nenadchla, některé pasáže mi přišli zbytečné a nudné, příběh mě nedokázal vtáhnout a knihu jsem dočetl spíše ze setrvačnosti. Doufám, že další díly budou lepší.

Skupa

Dlouho jsem se odhodlával k četbě až se tak stalo.Kepler to sice není,ale vůbec to nevadí čtivé velmi pro mě :-)

Miliarda

První kniha ze série o Harrym Holeovi mě chytla od samého počátku a už mě nepustila. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem knihu četl až po přečtení Sněhuláka a tudíž jsem měl porovnání s již takto mistrovským dílem a tudíž nemůžu hodnotit plným počtem hvězd jak bych za normálních okolností hodnotil, ale 4 hvězdy si kniha rozhodně zaslouží :)

Kamcatak

Je to moje první kniha od Nesba, tak nemohu srovnávat s těmi jeho pozdějšími, lepšími kousky. Ale když srovnám se vším, co jsem doposud četla, absolutně mi chybí větší pocit napětí, originalita případu, vzrušující vyšetřování atd... myslím že nic z toho Netopýr nemá. Naopak co má, je zajímavá lokace - Austrálie. Autor do knihy zahrnul australské příběhy a legendy a já díky tomu poznala nová místa a to bylo super.

Upřednostňuji číst série od prvního dílu popořadě a tak jsem začala Netopýrem. Na to, kolik chvály jsem na Nesba slyšela jsem se divila, že to kdovíjaká bomba není, ale to přece nevadí, ne každého autora prvotina musí být bomba. Myslím ale, že další ten slabší kousek Švábi asi přeskočím a vrhnu se rovnoou na ty severské bomby.

Maruninek

Mou první přečtenou knihou od Nesba je "Syn". Poutavě napsaná od samého začátku až do konce. Vřele doporučuji.

ufounek17

Moje první kniha od tohoto autora a musím říct, že me mile překvapila,napínavé, vtipné a ten konec překvapující. Moc se mi líbila a určitě půjdu po další...doporučuji