Varjohukka Varjohukka komentáře u knih

Kanálníčci: Strašidla z podzemí Kanálníčci: Strašidla z podzemí Michaela Fišarová

Dcera četla knihu ve škole, ale bavila ji natolik, že když ji objevila v knihovně, tak jsme si ji musely půjčit a přečíst společně ještě jednou.
Bylo to velmi milé čtení o napínavém dobrodružství kanálových strašidel. Také ilustrace byly výborné.
A kapitoly krátké tak akorát, že se skvěle hodily na čtení před spaním. Určitě doporučujeme!

01.03.2024 5 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Velmi milé překvapení! Doteď mě knihy serie Grisha i celý svět Grishaverse míjel, ale tenhle komiks mě v knihovně zaujal a čtení mě hodně bavilo. A teď budu muset asi vše dohnat.

01.03.2024 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

AUDIOKNIHA
***
3,5*

Tak jsem se rozhodla po kratičké povídce Potkáme se v Praze dát autorce ještě šanci s delší knihou. Vybrala jsem si prostředí Islandu, protože to mě velmi láká, ráda bych se tam někdy podívala, a také jsem dostala doporučení, že je to jedna z autorčiných nejlepších knih.

Ano, Island byl super. Bavilo mě poznávat zaměstnance hotelu a různé islandské zvyky. Romantická linka mi ale nějak nesedla. A odhalení velkého průšvihu mi přišlo spíš úsměvné. Asi tahle autorka nebude úplně pro mě.

29.02.2024 4 z 5

Dny v knihkupectví Morisaki Dny v knihkupectví Morisaki Satoši Jagisawa

Tak 3,5*

Tahle kniha má nádhernou obálku! Jak jsou někde knihy, tak to na mě platí. Příběh už mě ale bohužel tolik nebavil. Ne že by nebyl zajímavý, spíš ta forma mi nesedla. Nebo to bylo překladem? Netroufám si odhadovat. Kniha je ale krátká (144 stran), takže to zas není takové utrpení.
Nejvíc mě bavila ta část, kde byla Takako v knihkupectví svého strýčka a konečně objevila radost ze čtení knih.

29.02.2024 4 z 5

Otevřený svět: Do Netheru Otevřený svět: Do Netheru Stephanie Ramirez

Vzaly jsme s dcerkou v knihovně spíš ze zvědavosti, protože teď u nás frčí komiksy i Minecraft a velice příjemně nás to překvapilo. Dobře jsme se bavily. Místama velmi vtipné i napínavé. Člověk se teda musí alespoň trošku orientovat v tom, jak to ve světě Minecraftu chodí, jinak asi nebude chápat co a jak.

27.02.2024 4 z 5

Sněhurka a sedm trpaslíků Sněhurka a sedm trpaslíků An Leysen

Dcera miluje pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících, takže už jsme četly spousty různých zpracování. Když jsme zahlédly tuhle verzi v knihovně, tak jsme si ji hned vypůjčily a vrhly se na čtení. Má opravdu přenádherné ilustrace, na které jsme se nemohly vynadívat. Kromě klasického děje pohádky tu máme navíc ještě putování trpaslíků na Sněhurčinu oslavu a několik úkolů (najdi rozdíly, bludiště). To by bylo fajn, ale trošku nám vadili trpaslíci. Nejsou to totiž klasičtí trpaslíci, jak je známe - Šmudla, Prófa, Kejchal, Rejpal, Stydlín, Štístko a Dřímal. Kdepak, musí se jít s dobou, takže tu máme Kuchtíka, Mínu (což je holka), Kvítko (což je přítel Míny a je tmavé barvy pleti), Siláka, Dádu, Pinga (což je Asiat s typickým kloboučkem) a Bohouška (ten bude nejspíš gay nebo tak něco). Dcera z nich byla značně rozčarovaná. Já vlastně taky. Nemám ráda tento dnešní trend měnění klasiky jen proto, aby se někdo neurazil.

27.02.2024 3 z 5

Tajemství Tajemství Timo Parvela

Tahle napínavá scifi série byla skvělá, svěží, plná překvapivých zvratů a s úžasnými ilustracemi. Občas i docela drsná.
Doufám že i u nás vyjde pokračování v nové zemi, protože se mi nechce tento svět ještě opouštět.

25.02.2024 4 z 5

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Andrzej Sapkowski

Oba příběhy jsou známé a oblíbené (dokonce i v seriálu byly), takže nebyl důvod se do jejich komiksové verze nepustit a rozhodně ani v nejmenším nezklamaly. Mám moc ráda komiksy, mám moc ráda i Zaklínače. A výsledek? Jasných 5 hvězdiček.

20.02.2024 5 z 5

Gryf, který neuměl létat Gryf, který neuměl létat Tereza Janišová

AUDIOKNIHA
***

Poslouchání audioknih se mi začalo docela zamlouvat, protože u toho udělám spoustu práce a přitom "čtu".

Další v pořadí mých poslechnutých knih byla tato krátká povídka, která je takovou příjemnou pozvánkou k poslechu či přečtení trilogie české autorky o starobylém městě vystavěném z kamení, cihel a magie nazvaném Erilian.

Tahle jednohubka byla docela příjemným překvapením a možná někdy dám šanci i celé trilogii.

19.02.2024

Říkačky o botách a oblečení Říkačky o botách a oblečení Renata Škaloudová

Měly jsme s dcerou půjčené z knihovny, přečetly jsme během chvilky a zase hned vrátíme.
Dceru bavilo doplňovat poslední slovo v říkankách, ale některé říkanky byly takové zvláštní. Ilustrace byly celkem vtipné. Jsou ale určitě lepší knihy k rozmluvení.

11.02.2024 3 z 5

Marjánčino dobrodružství Marjánčino dobrodružství Sibylle von Olfers

Tahle kniha, která poprvé vyšla již v roce 1905, na mě dýchla kouzlem zapomenutých vzpomínek mého dětství. Hned jakmile jsem ji spatřila v knihkupectví, věděla jsem, že už jsem tyhle magické ilustrace někdy v minulosti viděla. Možná je to jen díky nostalgii, ale úžasné mi přijdou i nyní. A unesená byla i dcera. Z ilustrací i z příběhu skrytého v rýmech.

10.02.2024 4 z 5

Božské hamižnice Božské hamižnice Petr Kopl

Tak tento díl byl zase pecka!
Morgavsa s Morgankou zažívají zase spoustu vtipných i nebezpečných dobrodružství při cestě za záchranou kočky Mikeš, která byla unesena v jednom předchozím díle.
V příběhu se díky porušení reality dokonce objeví i dětmi oblíbený Čtyřlístek.
Nad Božskými hamižnicemi jsme se s dcerou zase velmi dobře pobavily, bylo zde opět pár všelijakých tzv. "easter eggs" i pro dospělé.
Těšíme se na další díl.

10.02.2024 5 z 5

D aneb Příběh dvou světů D aneb Příběh dvou světů Michel Faber

Tak tohle byla lahůdka! Už na první pohled nádherná obálka a i příběh byl velice povedený. Mělo to celé nádech těch milých fantasy příběhů pro děti jako je Nekonečný příběh, Alenka v říši divů, Coralina nebo Letopisy Narnie. (Autor pak i na konci uvádí, které příběhy ho doopravdy inspirovaly.)
Musím pochválit i práci překladatele, protože asi nebylo lehké se poprat s některými situacemi s chybějícími pismenkami.
Mrzelo mě pouze to, že nebyl příběh delší a více rozvedený, ale i tak mě okouzlil nad očekávání.

10.02.2024 5 z 5

Knížka o kočkách Knížka o kočkách Václav Bárta

Zatím jsme teprve v půlce, tak konečné hodnocení nedávám, ale teda za mě hrozné zklamání. Prý čtení pro prvňáčky, ale teda použití některých složitých slov a divná skladba vět občas mate i mě, natož prvňačku. V příbězích se nějak ztrácím, jak kdyby najednou část něčeho chyběla. Dočteme do konce a asi pošleme dál.

DOČTENO a dojem zůstal stejný.

07.02.2024 2 z 5

Čarojas Čarojas Tim Tilley

Místy drsný, ale kouzelný dobrodružný příběh s ekologickým podtextem a krásnými ilustracemi samotného autora. Začátek mi dost připomínal Olivera Twista a později mi na mysl vytanul jeden díl s Krtečkem (Krtek ve městě).

02.02.2024 4 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Tento milý a vtipný komiks mi padl do oka v knihovně. Z instagramu jsem jej ani autorku neznala, takže pro mě byla celá kniha novinkou. Dozvěděla jsem se z ní plno zajímavostí o životě v Jižní Korei, o kterých jsem neměla ani ponětí.

Haló, tady mikrobi! Haló, tady mikrobi! Philip Bunting

Pokaždé, když je dcera nemocná, tak ji velmi zajímá, jak asi vypadá bakterie nebo vir, který ji napadl a způsobil tu danou nemoc.
Tahle kniha je takové milé a vtipné seznámení se s různými mikroskopickými potvůrkami.

01.02.2024 4 z 5

Kryšpín Kůstek a prokletí knihovního psa Kryšpín Kůstek a prokletí knihovního psa Marko Hautala

Lehce strašidelný hororový příběh pro děti od mého oblíbeného finského spisovatele. Četly jsme s dcerou a moc se nám příběh líbil. I ilustrace byly super. Byla to taková jednohubka.

Moje! Moje! Klara Persson

Tahle kniha mě zaujala vtipným obrázkem na obale a ilustrace uvnitř nejsou o nic méně vtipné. Stejně jako i celý příběh.
Holčička Berta čeká návštěvu. Její kamarád Tobík si k ní má přijít hrát. No jo, ale co když si bude chtít půjčit její nejoblíbenější hračku - plyšovou veverku? Maminka navrhne, že by mohly veverku schovat do skříně, a může si s ní zase hrát až Tobík odejde. Holčička postupně do skříně schovává všechny hračky, pokračuje nábytkem a dalším vybavením bytu. Schová také vanu, ledničku a dokonce i maminku. Nakonec i Tobíka.
No jo, ale s čím a s kým si teď bude hrát?
Vtipná kniha o tom, že je přece jen někdy lepší se s ostatními dělit.

Už nechodím na nočník Už nechodím na nočník Guido Van Genechten

Vtipná kniha, která by měla pomoci dětem chodit na záchod. U nás tyto knihy moc nefungovaly, ale dceru vždy bavilo (a dodnes baví) je číst stále dokola. Tuhle jsme si půjčily z knihovny a zasmály se u ní.