Varjohukka Varjohukka komentáře u knih

Po proudu času Po proudu času Audrey Burges

Nádherně napsaný magický, ale velmi smutný, příběh.
Děj nás zavede na různá místa v různém čase a představí nám osudy několika obyvatel domu, který je záhadně propojený s "domečkem pro panenky".
Je to příběh o prastarém místě, o lásce, ztrátě, osamělosti, ale také o naději.
Doporučuji všem, kteří mají rádi kouzelné příběhy, které nejdou tak úplně vysvětlit logicky.

17.04.2024 5 z 5

Polínkovo muzeum Polínkovo muzeum Åshild Kanstad Johnsen

Tohle byl takový milý, krátký příběh se spoustou obrázků a s ekologickým podtextem.
S dcerkou nás bavilo prohlížet a snažit se identifikovat všechny předměty, které Polínek v lese našel a přinesl si domů do své sbírky. Vlastně tím čistil les. Když už je těch věcí opravdu hodně a začíná mu to přerůstat přes hlavu, je načase zavolat milované babičce, protože ta umí vždy dobře poradit.

14.04.2024 4 z 5

Jestli tohle čteš Jestli tohle čteš Kereen Getten

Už když jsem si knihu v knihovně půjčovala, tak jsem tušila, že budu potřebovat spoustu papírových kapesníků. A nespletla jsem se.
Je to velmi dojemný příběh o holčičce Brie, která ztratila maminku, ale svým způsobem vlastně také tatínka a dědečka. A i když zbytek rodiny dělá maximum, stejně Brie maminka (a tatínek s dědečkem) moc chybí.
Tahle kniha vám pravděpodobně zlomí srdce a to hned několikrát, ale také vám ukáže, že ne vždy je úplně vše ztraceno.
Příběh je doporučován pro děti 12+ a patří do tzv. Middle Grade, ale myslím si, že si z něm mohou hodně vzít i dospělí.

13.04.2024 5 z 5

Pán hory Pán hory Anders de la Motte

Tak tohle byla jízda! Měla jsem trochu strach, abych neměla moc velká očekávání, když to každý tak vychválil, ale bavilo mě to od začátku až do konce. Děj rychle odsýpal, napětí téměř na každé stránce mě nutilo číst dál a dál. Nechybělo několik nečekaných zvratů a konec mě nalákal na další díl. Snad tedy vyjde brzy!
Hlavní hrdinka Leo Askerová mi byla velmi sympatická a fandila jsem jí.
Rozhodně doporučuji všem milovníkům napětí.

12.04.2024 5 z 5

Týdenní náladovník Týdenní náladovník Monika Davidová

Moc fajn záležitost, pořídily jsme si s dcerkou (7) a obě poctivě vyplňujeme a moc nás to baví!

10.04.2024 5 z 5

Dohazovačka spřízněných duší Dohazovačka spřízněných duší Lynda Cohen Loigman

Z této knížky mám hrozně pozitivní a fajn pocit Bylo to takové milé, i když místy i smutné, čtení.
Sledujeme dvě časové linky. V jedné se vracíme do minulosti s hlavní postavou Sarou a v druhé sledujeme její vnučku Abby. Obě mají dar svádět ty správné lidi dohromady. Abby si ovšem nejdřív musí projít jistým vývojem a prozřením.
Obě časové linky mě hodně bavily. Bylo fascinující se dozvědět spoustu zajímavostí o židovské kultuře, poznat jejich tradice a zvyky. Taktéž nahlédnout na způsob života Židů, kteří připluli do Ameriky v minulém století a jejich snahu si tyto (někdy přehnané) tradice udržet.

10.04.2024 5 z 5

Nikdy nepovím Nikdy nepovím Casey Kelleher

Tak tohle byla síla! Po dočtení jsem si říkala, že si budu muset dát od thrillerů zas chvilku pauzu, protože tahle kniha mě docela zasáhla. Je to psychologický thriller s několika nečekanými zvraty a nepředvídatelným koncem. (I když si myslíte, že víte, tak nevíte.)
Hned od začátku chytne a nepustí. Prolíná se tu minulost (dětství hlavní postavy) se současností (kdy je hlavní postava již dospělá a má malého synka), což může čtenáře ze začátku trošku mást. Postupně dostáváme kusé informace, které zprvu nedávají možná úplně smysl, ale později do sebe začne vše postupně zapadat.
Hlavní hrdinky mi bylo dost líto. To, čím vším si prošla, bylo dost šílené. Asi bych také zpochybňovala svoji příčetnost.

09.04.2024 4 z 5

Sydney Sydney Tereza Horváthová

Tak tohle byl hodně silný příběh, místy smutný, ale přece jen s nadějí a optimismem na konci.
Je to příběh o tom, že některé děti to doma nemají jednoduché, o drsné realitě, ale i o síle bratrské lásky, o odhodlání a odvaze. Čte se jedním dechem a dlouho doznívá v mysli.

08.04.2024 5 z 5

Divoké básničky Divoké básničky Alena Müllerová

Tak u nás tedy všude opěvované Divoké básničky moc neuspěly. Dceři (7) se nelíbily skoro vůbec (až asi na 2 výjimky) a ani mě zrovna dvakrát neoslnily, i když jsem někdy ocenila hru se slovy.
Některé básničky byly velmi krátké (na 3 řádky), některé naopak byly delší (na 2 stránky). Některé byly milé, ale některé takové hodně zvláštní a některé docela drsné (třeba ta o rozšlápnutém morčeti).

03.04.2024 3 z 5

Argylle Argylle Elly Conway

Tak tohle byla jízda! Špionská akčňárna ve stylu Mission: Impossible, která mě bavila od začátku až do konce. Každá stránka nabízela náruč plnou napětí, nešlo přestat číst.
Hlavní postava - Aubrey Argylle je moc fajn týpek.
Existuje i stejnojmenný film (hraje v něm Henry Cavill), ale není to zfilmovaná kniha. Film je trošku bláznivý a taky špionský a je vlastně o autorce, která právě tyhle knihy o agentu Argyllovi píše.
Doporučuji si přečíst knihu a pak mrknout na film jako takový dodatek pro pobavení.

30.03.2024 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Zatím hodnotím 3,5***
Budu si to muset přečíst za čas znova a uvidím. Nechám to usadit.

Kolem této knihy byl svého času velký rozruch. Možná i proto bylo mé očekávání příliš velké.

Svoji cestu k poezii si stále ještě hledám a tuhle sbírku si asi budu muset přečíst víckrát, protože ač to mělo místy velmi silné momenty, tak celkově mě to zas až tak neoslnilo.

Označila jsem si některé stránky, které mě zaujaly nejvíce a budu se k nim vracet.
Za zmínku stojí i autorčiny zvláštní černobílé ilustrace.

22.03.2024 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

AUDIOKNIHA
***
Tak tohle poslouchání jsem si hodně užila. Bylo to vtipné, bylo to dojemné, bylo to napínavé. Místy jsem se smála jako blázen, místy jsem brečela jako želva. Moc příjemně namluvené.

21.03.2024 5 z 5

Ve třech se to lépe táhne Ve třech se to lépe táhne Smriti Prasadam-Halls

I tento díl byl milý a vtipný s úžasnými ilustracemi a fajn rýmy!

20.03.2024 5 z 5

Kometa Kometa Tove Jansson

S dcerkou jsme četly a i poslouchaly několikrát v audioverzi namluvené Vladimírem Javorským. Mumínci jsou prostě srdcovka. Moc doporučujeme!

16.03.2024 5 z 5

Čarodějův klobouk Čarodějův klobouk Tove Jansson

S dcerkou jsme četly a nyní i posloucháme v audioverzi namluvené Vladimírem Javorským a líbí se nám to moc.
Mumínci jsou prostě srdcovka.

16.03.2024 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Po posledním komiksu se Zaklínačem jsem dostala chuť si opět přečíst celou ságu. Tohle byla naprostá jednohubka! :)

11.03.2024 5 z 5

Strašidelný dům Strašidelný dům Zuzana Pospíšilová

Tak tento lehce strašidelný příběh nás hodně bavil, i když i dcera brzy odhalila "tajemství" a divila se, proč to ty děti nepoznaly. Ale o čem by to pak bylo, že?
Doporučujeme pro mladší děti a nebo jako čtení pro prvňáčky.

07.03.2024 4 z 5

A pak se to stalo! A pak se to stalo! Ester Stará

Takové rádoby výchovné příběhy o tom, co by se dětem mohlo stát, kdyby dělaly nebo naopak nedělaly některé věci (např. žalování, nečesání vlasů, nezavazování tkaniček atd.).
Některé příběhy byly zajímavé, některé se nám nelíbily vůbec. Knihu nejspíš pošleme dál.

02.03.2024 3 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Milé fantasy pohlazení po duši, při jehož čtení budete mít neustále chuť na kávu.

02.03.2024 5 z 5

Vlčí les Vlčí les Nora Brechová

Tohle byla taková krása! Nejen příběh o nezvyklém přátelství holčičky a tvora z norského lesa, ale i nádherné ilustrace! A co teprve ty vtipné detaily v obrázcích!

02.03.2024 5 z 5