Tabby Tabby komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Úžasná nadčasová kniha, příběh až děsivě reálný a uvěřitelný. Velmi čtivá a napínavá.
V knize nám autor předvedl, co by stačilo aby jsme přestali být ,,pánem tvorstva".
Jednoho dne se probudit a většina planety přijde o zrak, a další myslící tvor (v této knize rostliny), nám ukáže svou sílu a moc.
Je zde taktéž vyobrazeno, jak se různé skupiny dokáží semknout a využít slabosti i násilí k přežití.
Kniha dá hodně podnětů k zamyšlení. :)

31.12.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Nejdříve jsem viděla film a až po dlouhé době jsem si konečně přečetla knihu. A obojí je nepřekonatelné a patří, jak film tak kniha, k mým oblíbeným.
Skvěle vymyšlené pozadí tak rozvětvené rodiny, příběhy každého člena velkého klanu Vangerů. Dokonale vykreslení charaktery od osob, kterých jsem si oblíbila, až po ty které jsem neměla ráda. Každý měl svoje tajemství a minulost.
Vše na pozadí velké záhady zmizení vnučky, toho jak proč a kdo ji ublížil. To vše vyšetřuje novinář Blomkvist se svojí pomocnicí Lisbeth, oba jsem si hned svojí různorodostí oblíbila.
Prostředí celého ostrova, kde se to odehrává, doplňuje celý příběh svojí tajemností.
Celá kniha naprosto strhující svým dějem, celým tím pátráním, odkrýváním tajemství, nalézáním indicií. A konec vůbec nezklamal, toho velké odhalení jsem se dočkala.
Zkrátka vynikající. :)

02.01.2019 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Tak před panem Olsenem smekám. Tohle byla skvělá a precizně vymyšlená detektivka.
Zajímavý hlavní vyšetřovatel Carl se svým asistentem Asadem, a nové oddělení Q, kde řeší nevyřešené staré případy.
Napínavé a postaru vedené vyšetřování a sbírání informací, starými dobrými výslechy bez moderní techniky. Humorné, sarkastické dialogy, u kterých jsem se výborně bavila.
U mě autor určitě na plné čáře uspěl a těším se na další díl. :)

08.03.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Dodnes si pamatuji, když se knihy objevily u knihkupců. Sestra donesla první díl a já jsem si ho od ní půjčila a propadla jsem kouzlu malého kluka, který byl přijat na školu v Bradavicích a objevoval svět kouzel a čar. Skvěle a zajímavě vymyšlený příběh a originální svět plný tvorů, nebezpečí, přátelství a kouzel.
I já se zařadila mezi fanoušky a potajmu jsem čekala jestli i mě sova nedonese poštu. Knihy jsem četla už několikrát a na filmy se koukám pravidelně. :)

20.02.2021 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Další rok strávený na Škole čar a kouzel v Bradavicích a další dobrodružství Harryho a jeho přátel.
Pro mě to je dokonalý svět plný fantazie, tvorů a hlavně o přátelství. A samozřejmě je tam i to napětí a nebezpečí.
Tuhle sérii můžu číst stále dokola a filmy také sleduji často.
Co víc napsat, prostě úžasné. :)

23.02.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Pro mě jedna s nejemotivnějších knížek, kterou jsem po dlouhé době četla.
Je psaná s pohledu německé rodina a jejich přátel a co si v té době prožili, jak to dobré tak i to smutné. Příběh vypráví smrtka, která nám říká i dopředu jak to dopadne a tím to je asi i horší, když čtěte o někom, a víte že zemře, jen čekáte kdy a co stihne ještě prožít. Zároveň ukazuje smrtku i v jiném světle než jen něco co nemá žádné city , protože to co dělá je vlastně pro ni práce.
,,Lidi mě děsí"

Moc se mi líbily příběhy Maxe co napsal pro Liesel a jejich kreslené zpracování a jak byly do příběhu zakomponovány.

Moc krásná kniha :)

06.09.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Knížka se mi líbila a jsem ráda že jsem se k ní nakonec i dostala. Možná mě nadchla i z toho důvodů že není samá kytička a pusinka, ale je to celkem depresivní počtení kde není snad ani jediná kladná vlastnost.
Je to převážně knížka o nenávisti, sobeckosti, chladnokrevnosti, rozmazlenosti a špatné výchově.
Děj se odehrává na Větrné hůrce a na Drozdově a není zahlcená zbytečně moc místy ani postavami což umožnilo autorce vykreslit postavy i děj, které byly důležité.
Nakonec jsem většinu postav i litovala dokonce i samotného Heathcliffa.
Filmové zpracování jsem sice zatím neviděla, ale určitě si ho zkouknu
K závěru asi jen dodám, že by byla škoda si knihu nepřečíst. :)

23.07.2018 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Letos jsem si řekla že by to chtělo v tuhle dobu nějakou tématickou knížku. Tak jsem si vybrala tuhle klasiku, neznám ani film a už dlouho jsem si ji chtěla přečíst.
Velmi útlá kniha, ale obsahově nádherný příběh o skutečné podstatě Vánoc. O lásce, dobru, naději, rodině a to že se každý může změnit, stačí jen chtít.
Film jsem si už také pořídila a knihu jsem v rukou naposledy určitě nedržela. :)

26.12.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Českým autorům se vyhýbám velkým obloukem. A najednou jsem držela v ruce tuhle knihu, no přemýšlela jsem a nakonec jsem si ji pořídila. No a chybu jsem rozhodně neudělala.
Tohle je dokonalé, úžasné, skvělé, neotřelé a uvěřitelné. Hned od první stránky jsem se chytla a nemohla jsem přestat číst. Na začátku nahlídnete jenom pod povrch a tu pravdu co, jak a proč se stalo objevujeme postupně s dějem a spolu s hlavní hrdinkou. Svět, který je vážně skvěle vykreslen (až uvěřitelné, co by se mohlo stát).
Hlavní postavu Ilan jsem si zamilovala, a trpěla jsem s ní, ohledně jejího osudu a života. Je jí 13 let a tolik si už protrpěla, já jsem si hrozně přála, aby ji vše vyšlo a bylo už jen dobře. Nakonec si ji díky talentu, práce se sklenitem, vybere pětadvacítka bojovníků aby putovala s nimi. A při cestě prochází dalšími překážkami, boj nejen s nestvůrami, ale i s předsudky lidí.
Za mě ji určitě doporučuji a nemůžu se dočkat pokračování. :)

13.08.2019 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kniha o tom co by se mohlo stát, kdyby svět ovládla technologie, o strachu z kultury a o ovládnutí lidských životů a emocí.
Hlavní hrdina knihy Montag, člověk, který o svém životě začal přemýšlet a vzepřel se systému. A proto je na něj uspořádána štvanice a honička.
Strach z knih, jejich ničení a pálení. Úplně jsem si představovala, jak by jsem byla jedna z těch co je schovává. :)

22.11.2020 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Autor skvěle pokračuje dalším případem v oddělení Q. Opět se setkáváme už se známým komisařem a jeho pomocníkem, nově k nim přibyla pomocnice Rose, která svými způsoby západne to týmu.
Nově se jim na stole záhadně objeví případ, za který je už někdo odsouzený. Při pátrání, jak se k nim tento případ dostal zjistí, že případ však neni úplně vyřešený a jsou tam další podezřelí. Jenže jsou i docela vlivní a dokáží našemu týmu házet klacky pod nohy a vyšetřování stěžovat.
V tomto díle už pomalu od začátku víte, kdo jsou ty zlí a je zábavné sledovat jejich dopadení a odkrývat další zločiny.
A to vše odlehčeno zábavnými dialogy. Skvělé a čtivé pokračování. :)

22.03.2020 5 z 5

Tohle bylo skvěle a mistrně zakončený poslední díl celé série. Až mi je líto že to skončilo, tahle celá série je neuvěřitelně skvělá.
Čtivé, napínavé, zajímavé, v určitém smyslu i poučné. Skvěle popsáno, od krajiny že si to dokážete představit až po život lidí. Larsson dokázal, že vše do sebe hezký zapadlo,každý detail jsem mu uvěřila.
Postavy Lisbeth a Mikaela jsem si oblíbila už od prvního dílu a tady k nim přibylo i pár vedlejších postav (Bublansky, Armanskeho, Mikaelova sestra....).
Celé vyšetřování a pátrání po tom co se skutečně stalo a soudní proces jsem si užila, jak tam vše vyšlo najevo, dokonalé.
Tahle série se Larssonovi povedla, určitě se na ní nadřel, je to vidět. A já ji určitě nepřečetla naposledy. :)

01.05.2019 5 z 5

Další školní rok Harryho a jeho přátel a, opět i po těch několika přečtení, dokonalý zážitek.
Tenhle díl je, jak filmově tak knižně, můj nejoblíbenější. Objevují se tam hned dvě nejoblíbenější postavy z celé série a to profesor Lupin, který nastupuje na školu jako nový profesor. A samozřejmě další nová postava Sirius. A navíc celý děj, vybočuje svým tématem a příběhem z celé série, možná i pro to se mi líbí tento díl nejvíc.
Tenhle svět budu už navždy mít ráda. :)

08.03.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Celý Zaklínač dočten, a jsem ráda že jsem se do toho celého pustila a vydržela všech 7 knih.
U prvního dílu jsem byla trochu rozpačitá, a říkala si co na něm všichni tak vidí, vždyť to jsou upravené pohádky. Naštěstí jsem tomu dala šanci a u třetího dílu jsem si uvědomila, jak mě to celé dostalo, pohltil a jak mě to neskutečně baví.
Celý svět, intriky, politika, magie, nadpřirozené postavy, hlavní postavy, ale i ty vedlejší a i boj bylo dokonale a do detailu promyšlené. Méně zajímavé pasáže, i když důležité, byli vyvážené těmi akčnějšími.
Je tam velká rozmanitost postav a charakterů, ale zároveň to je tak skvěle napsané, že jsem s tím neměla problém a nestrácela jsem se v nich. Zároveň se vyvíjely přirozeně podle toho co zažily a podle situace.
Na konci závěrečného dílu mi dokonce bylo až líto, že jsem to celé přečetla a je čas se rozloučit. :)

21.02.2020 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Prostě typický Brown, skvělý, strhující, zajímavý, nápaditý. Mě to neskutečně bavilo.
V tomhle díle se více dotýká moderní technologie, a její vývoj. Ale zároveň je tam i trochu historie, honičky a hádanky. Zajímavé jak z obyčejné knihy, obrazu nebo něčeho jiného dokáže Brown vše propojit a vymyslet takovouhle zápletku plnou intrik a spiknutí a podat to uvěřitelnou formou.
A opět jsem další informace hledala na internetu, což hrozně oceňuji, když vás někdo umí tak nadchnout, že si musím obraz, knihu nebo nějakou informaci dohledat na internetu. :)

02.02.2020 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Skvělé pokračování prvního dílu, jsem nadšená, výborná kniha.
Tenhle díl se víc věnuje Lisbeth, jak přítomností, co se dál dělo po tom co se vyřešila záhada rodiny Vangerů. Tak se kniha zabívá i minulostí a postupně nám přibližuje co se vše stalo Lisbeth a jak jí to ovlivnilo až do dospělosti.
Tentokrát je Lisbeth obviněna, že zabila novináře, jeho přítelkyni a i svého poručíka a je po ní vyhlášeno rozsáhlé pátrání. Policie ji hned považuje za jediného vyníka, snad jediný kdo se jí snaží pomoct je jen Mikael Blomkvist a rozjede vlastní vyšetřování. Lisbeth se však tak snadno nedá a rozjíždí také svoji pomstu.
Je to plné akce, napětí, skvěle vše promyšlené až do nejmenších detailů, kdy i každý zločinec má svojí vymyšlenou minulost, která je popsána tak realisticky.
Už se těším na pokračování jelikož to mělo otevřený konec, a mě to hrozně zajímá, jak to celé skončí a dopadne s Lisbeth.
Pán Larson psát rozhodně uměl, takhle zaujmout by měl umět každý výborný spisovatel. :)

09.02.2019 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Krásný, smutný, skvěle napsaný příběh Gumpa a jeho cestě.
Doplněna krásnými ilustracemi a na konci i fotkami a příběhy lidí a psů, které jsou zmíněny v knize.
I mně slzičky ukáply. :)

17.08.2020 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Další zajímavý případ oddělení Q, které sahá až do politiky a fanatismu a moci některých lidí.
Mé oblíbené postavy se vyvíjejí a ukazují další své stránky, hlavně Asad.
Střídání kapitol minulosti a ,,přítomnosti " mě baví a vše se odkrývá v pravý čas a to udržuje moji pozornost.
Trošku mi už vadí stereotypní konec, kdy je někdo z jednotky v ohrožení života, ale to neovlivní můj zážitek z knihy, protože konečné rozuzlení je nepředvídatelné a překvapivé. :)

06.06.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Docela lituji že jsem se k této knize nedostala už dříve ale lepší teď než nikdy. Film jsen viděla už několikrát a zařazuji ho ke svým oblíbeným a teď k tomu mužu zařadit i knížku.
Tak úžasně popsány vztahy v 18 století a smýšlení lidí navíc skvělé dialogy. Všechny postavy tam byli dokonale vykresleny, jsou tam popsany různé povahy od rezervanosti pana Darcyho až po extravagantní chování matky Bennetových.
Paní Austinová je pro mě jedna z nejlepších a nejtalentovanějších spisovatelek u která se vždy bude její tvorba číst a okouzlovat další a další generace i po tak dlouhé době.
Prostě nemám slov jak mě knížka okouzlila. :)

25.06.2018 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Film si až tak moc nepamatuji, tudíž jsem si mohla knihu vychutnat.
Bylo to napínavé, tajemné a plné akce a tím se skvěle a rychle četla.
Dvě dějové linky, které se v závěru knihy brilantně spojili dohromady. Charismatický hlavní vyšetřovatelé.
A už si jen na porovnání znovu pustit film. :)

28.03.2020 4 z 5