Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou. Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - prot... celý text

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou.
Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou.
Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista.
Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36497/divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda-36497.jpg 4.63345
Série:

Milénium (3.)

Originální název:

Luftslottet som sprängdes (2007)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (345)

Přidat komentář
dzafik
23. června

Pravda, ze nektere pasaze byly zdlouhave a docela zbytecne, ale ve finale je to odpusteno :-) snad jen zabek, oblozenych chlebu a kafe bylo dost..

gigi77
16. června

Opět velice dobře napsané a strhující, i když jinak než první dva díly. S koncem trilogie se nerada loučím s hrdiny ... tak nějak Vám "přirostou"

Simii45
13. června

Z prvního dílu jsem byla úplně odvarena a možná proto - ze jsem asi od dvojky očekávala hodně mě druhý díl tolik nebavil a četla jsem ho nejdéle . Ovšem třetí díl to zakončil úplně náramně . Škoda,že už se nikdy nedočkáme další autorovy tvorby, ty postavy mi budou chybět .

petra.kind
10. června

Jsem ráda, že jsem se ke knihám dostala až byly všechny vydané, protože čekání na třetí díl by bylo strašné. Příběh je vykonstruovaný tak, že mi nad fantazií a smyslem pro detail autora padala sanice. Jen jsem trochu měla problém orientovat se v jednotlivých postavách (a že jich tam je fakt požehnaně), protože mi ta švédská jména přijdou všechna na jedno brdo :D Třetí díl (a hlavně jeho závěr) je pro mě prostě taková třešínka na dortu, který se začal péct už na začátku toho druhého.

Nita17
07. června

Ani tento díl mě nezklamal. Prostě Lisbeth je nezapomenutelná. Jako vždycky poutavé a napínavé od začátku do konce. Jen škoda, že pokračování z pera Stiga Larssona už se nedočkáme :(

Lenies93
01. června

Skvělá četba.

kní
31. května

Tento třetí, závěrečný díl jsem četla podruhé (a půl) loni v lednu. Než jsem ho dorazila, přišlo mi do toho divadlo (Ježíšek mi nadělil vstupenky do divadla ABC na adaptaci knihy Lea Rostena Pan Kaplan má třídu rád). Byla jsem zase v takovém čtenářském rauši, že jsem knihu prostě nemohla dát z ruky - i nacpala jsem ji do slavnostní kabelky - vešla se tam jen tak tak... - a četla cestou do Prahy, v metru i na balkoně v druhé řadě než začalo představení a o přestávce! Když se ale zhaslo, zaklapla jsem knihu a zcela se věnovala kupodivu více dojemnému a smutnému nežli komickému ději, ačkoli většinu času jsem prochechtala... Larsson zamýšlel napsat dalších 7 knih... K naší smůle ho vychovávala jeho babička a dědeček a od raného dětství ho nalévali zrnkovou kávou, která se u nich pila v množství větším nežli malém. Ona se hodně pije i v Miléniu - jestli jsem si dobře všimla, čaj se tam vaří jen jednou - o jeho vypití se ale již čtenář nedoví. Mírný úsměv u mě vzbuzují někteří zdejší kolegové uživatelé - komentátoři, kteří bohorovně tuto knihu odbývají coby průměrný thriller. Zjevně nepochopili, o čem to vlastně celé je. Ještě jednu zajímavou věc mám s touto literární velehorou spojenu - v Lidových novinách proběhla soutěž o celou trilogii - kvízová otázka zněla, jak se Blomkvist jmenoval křestním jménem, jestli Mikael, Michael nebo ještě nějak jinak... Poslala jsem SMS-ku a za týden přišla krabice s knihama. Já už je samozřejmě měla, tak jsem jen chvilku váhala, komu je věnovat - nakonec si je odnesla kamarádka Lucie - a její rodina pak několik týdnů pocítila tvrdě velmi omezenou péči a starostlivost, o teplé kuchyni nemohla být ani řeč... - potom ovšem nastala lítá rvačka, kdo další to bude číst...
(...... Tento nový a zároveň poslední román má téměř 700 stránek. Neznám mnoho lidí, kteří by do každé z nich uměli vložit tolik napětí a poutavosti, jako to dokázal Larsson. To je velké umění a jeden z důvodů ohromného úspěchu jeho knih. (Magnus Persson, Svenska Dagbladet)........ Salanderová je úžasné stvoření. Feministický anděl pomsty... Nevím o žádném jiném spisovateli, kterému by se podařilo s takovým úspěchem převést politiku z mravokárných manifestů do dynamické beletrie. Larsson a jeho myšlenky o spravedlnosti budou čtenáře provázet celým třísvazkovým románem až k poslední stránce, na které budou litovat, že příběh končí. A ještě větší škoda je, že tento mistrovský vypravěč předčasně zemřel ve chvíli, kdy se mu otevřela cesta ke slávě. (The Observer))

neryan
24. května

Před přečtením třetího dílu Milénia jsem si dávala nějakou dobu pauzu, protože jsem nechtěla být přehlcena celou touhle dějovou linkou. A musím říct, že to za mě byl určitě správný krok.
Udělalo mi například neskutečnou radost, že dějová linie je od začátku jasná: Dořešit případ Salanderové. Žádné protáhování, žádné zdlouhavé popisy, kterých já v případě Milenia rozhodně nejsem příznivcem. Také dialogy a oživení internetovou konverzací mi přišlo vhod.
Vadilo mi však občasné prokládání textu anglickou vsuvkou, kdy jedna z postav prostě nadhodí něco anglicky. Ne, že bych tomu nerozuměla :D , jen mi to přišlo velmi rušivé a zbytečné. To je každopádně věc překladu a ne problém autora.
Dále jsem očekávala větší akčnost a dějové zvraty, na které jsem u Larssona zvyklá. Bohužel mu asi došly nápady. Vlastně zcela souhlasím s tvrzením, že 3. díl je prakticky jen dokončení 2. dílu. Nic nového, překvapivého. Jsem však ráda, že jsem se pročetla trilogií do konce a vím, jak to s Lisbeth dopadlo. Cose týče Mikaela, vůbec se mi nelíbily jeho nové pletky, ale nějak se ujišťuju, že to určitě nebylo tak vážné. :D Jak se věc vyvíjela bych určitě zjistila v 4. knize, napsané Lagercrantzem, ale zatím úplně nevím, zda se do ní pouštět. Uvidíme v budoucnu.

swamp
17. května

Nejdříve jsem viděl všechny filmy i seriálový sestřih, až následně jsem dostal dárkové balení celé série k Vánocům. :) Třetí díl je tím posledním (i když původně jich bylo plánováno víc), co si ze série Milénium můžeme přečíst od Stiega Larssona. Smyčka kolem Lisbeth se stahuje, ale protivníci jsou velice silní... zvítězí s pomocí Mikaela ona, nebo bude dominovat Zala?

Adelajda_4
05. května

Super, skvělé zakončení trilogie. I když na konci bylo pár pasáží přitažených za vlasy, mně se to moc líbilo, už jsem tak nějak věděla, co od postav čekat a nezklamaly mě, jediná věc která mě mrzí je, že už nám Stieg Larsson žádnou detektivku nenapíše, bohužel.

FillaSFC
29. dubna

Už první dva díly triologie byly super, ale tenhle je jedním slovem nářez! Byl jsem trochu skeptik, když jsem viděl počet stran, protože u předchozích dílů byly pasáže, které příběh natahovaly a bez kterých by se knihy obešly, ale tady je to jízda od první až po poslední stránku. Je to samozřejmě dáno i tím, že postavy už člověk zná a má k nim vypracovaný nějaký vztah a rázem dochází konečně k rozuzlení případů a zadostiučinění zúčastněných. Zejména kapitoly zabývající se soudním procesem byly fakt lahůdka. Není o čem, pět hvězd.

kokina74
21. dubna

Naprosto skvělé vyvrcholení trilogie.

Hosina
17. dubna

Jinou knihu od tohoto autora jsem zatím nečetla, ale kam se hrabe Jo Nesbu. Po dlouhé době jsem se od nějaké knihy nemohla odtrhnout.

3nitka
09. dubna

Tretí diel bol na môj vkus dosť rozvláčny s priveľa politickými odbočkami. Posledných dvesto strán už malo švih. Napriek tomu celá trilógia výborná.

durinka
04. dubna

Kniha se mi líbila, ze všech třech dílů mi však přišla nejslabší.

Crimble
02. dubna

Málem jsem tu knihu odložil. Kdyby měla tak 350 stran, dám možná i plný počet. Ale neskutečně rozvleklý začátek je opravdu velké minus. Na posledních asi 250 stranách dostalo vše spád a ke konci už jsem se nemohl odtrhnout. Celkově celá série ve mne zanechala rozporuplné pocity. Autor byl zřejmě trochu grafoman - pokud by knihy byly útlejší a vyprávění svižnější, pak bych chápal všechen ten rozruch okolo nich. Takto hodnotím jen jako lehce nadprůměrné kriminálky.

Janca13
23. března

Opět promyšleno do všech detailů. Dobře se to čte, pořád se tam něco děje a je těžké ji odložit.

sramkovamichala
23. března

Kniha navazuje na druhý díl, který je dobré mít přečtený pro znalost všech souvislostí a detailů. Příběh je výborně ukončen, veškeré zápletky jsou vyřešeny skvěle! Kniha je možná trochu zbytečně dlouhá a roztažená, ale velmi rychle a jednoduše se čte!

Iwets
08. března

Ani třetí díl nezklamal. Začátek knihy měl pomalejší rozjezd, ale pak kniha nabrala takový spád, že jsem musela číst skoro i za chůze. Nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami.

oladnb
08. března

Pro mě byl poslední díl poněkud slabší než předchozí. Velká část knihy, zejména prostředek, je zaměřen na polickou sféru, podrobný popis jednotlivých postav, ve výsledku to ovšem nemá na konec příběhu moc velký význam. Autorovi se samozřejmě daří držet čtenáře v napětí a těšení se na samotný soudní proces, který by ale mohl být popisován déle, než na pár desítek posledních stránkách. V podstatě se na něj čeká od samého začátku knihy a nakonec to nebylo tak úderné, jak bych očekávala. Stejně tak se na konci už skoro nezmiňuje, jaký dopad mělo vydání odhalujícího čísla Milenia.
Jinak ale pěkně uzavřený příběh a rozhodně stojí za přečtení.

katerina9848
06. března

Musím říci, že po předchozích dvou dílech mi chvilku trvalo, než jsem se do knihy začetla, o to více jsem pak hltala druhou část knihy, která mě dostala.

barca9312
27. února

třetí díl - děj pěkný, jen zbytečně moc politických částí, které by ani nemusely být

Majdule
26. února

Tenhle komentář píšu až po druhém přečtení, takže se nejedná o první dojmy. Třetí díl začíná poměrně úzce, soustředí se na pár postav a jejich dějové linky, postupně ovšem děj mohutní a absorbuje další a další postavy. Do hry se zapojuje prvek tajných služeb, jasně se vymezí „bojové“ linie a příběh se opět rozpíná. Víc než detektivka to v téhle fázi je společenský (ve smyslu sociální a politický) román. Příběh graduje k soudnímu procesu a nabírá hodně rychlé tempo. Samotný proces a prostřihy do něj jsou strhující, napětí koluje písmenky a já jako čtenářka cítím zadostiučení. Následuje epilog, který uzavře alespoň některé aspekty příběhu. I když alespoň mě (a věřím, že nejenom mě)napadá, že pro Sally to teprve přijde. Jak by asi hrdinka tohoto typu obstála v životě podle norem? Ještě, že je to jenom papírová postava, muselo by to pro ní být jinak velmi těžké … Napadá mě ovšem i první kritická připomínka. Proč se autor o některých věcech rozepisuje až do absurdních detailů, zatímco jiné velkoryse přehlíží? Jak například Kalle doplnil některé mezery ve svém příběhu? Celkově jsem ovšem nenašla chvilku, kdy bych se nudila, nebo snad přeskakovala stránky … škoda, že tahle jízda končí.

Vlak7
20. února

Poslední dil velice dlouhy, hodne postav, ačkoliv stále porad napinave a ctive. Celou trilogii hodnotim jako to nejlepší, co jsem zatím cetla, skoda, ze to konci. Zaroven jsem videla všechny tri filmy, z kterých jsem absolutne zklamana, jak hereckym obsazenim, tak odlišnostmi od knih a i docela podstatnými.

Peťulka8
18. února

Skvělý závěr trilogie. Kniha mě velice nadchla a určitě ji doporučuji :-)

moore.allonsy
18. února

Chvílemi jsem se ztrácela, protože na scénu nastupovali pořád noví vyšetřovatelé, policisté, konzultanti a kdo ví co ještě, tolik jmen se nedalo zapamatovat. Malé mínus byl taky zápas mezi Lisbeth a jejím bratrem v cihelně - Lisbeth ve skutečnosti neměla šanci, ale namísto toho jí autor obdařil nadpřirozenou silou. Nemožné a nereálné. Co je ovšem až příliš opravdové, je postup státních institucí, jejich podfuky, zahleděnost k sobě samému (...), přitom by tady měly být pro občany. U soudního procesu to ale nabralo obrátky. Nebylo to odbyté a byly předloženy skutečně racionální důvody od Anniky. To byla dokonalost sama.

gonegirl
12. února

Chápu proč je tato trilogie tak dobře hodnocená a tak ceněná. Je to skutečný skvost. Tak propracovanou a rozvinutou zápletku s takovým množstvím postav, které mají v příběhu všechny své místo, jsem dlouho hledala. Úžasný čtenářský zážitek.

gecko
10. února

Uff, fakt nechápu ta pětihvězdičková hodnocení... Špatné to sice vyloženě nebylo, ale žádná senzace. Pokud bych to bral z pohledu severských detektivek, tak tohle rozhodně patří mezi ty slabší. Třetí díl navíc (možná sorry za malý spoiler) vlastně ani není žádným třetím dílem - je to vlastně pořád druhý díl, prostě jen pokračuje to, co se odehrálo ve dvojce. Nic nového, nic zásadního, prostě jen dokončení druhého dílu. Za mě fakt docela slabé...

Gretka66
01. února

Nezklamala.Super kniha.

Lenka8418
27. ledna

Úžasný závěr, bavila mě