Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou. Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti mu...celý text

Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou.
Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista.
Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36497/divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda-36497.jpg 4.63071

Milénium (3.)

Luftslottet som sprängdes (2007)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
Více informací...

Majdule
včera

Tenhle komentář píšu až po druhém přečtení, takže se nejedná o první dojmy. Třetí díl začíná poměrně úzce, soustředí se na pár postav a jejich dějové linky, postupně ovšem děj mohutní a absorbuje další a další postavy. Do hry se zapojuje prvek tajných služeb, jasně se vymezí „bojové“ linie a příběh se opět rozpíná. Víc než detektivka to v téhle fázi je společenský (ve smyslu sociální a politický) román. Příběh graduje k soudnímu procesu a nabírá hodně rychlé tempo. Samotný proces a prostřihy do něj jsou strhující, napětí koluje písmenky a já jako čtenářka cítím zadostiučení. Následuje epilog, který uzavře alespoň některé aspekty příběhu. I když alespoň mě (a věřím, že nejenom mě)napadá, že pro Sally to teprve přijde. Jak by asi hrdinka tohoto typu obstála v životě podle norem? Ještě, že je to jenom papírová postava, muselo by to pro ní být jinak velmi těžké … Napadá mě ovšem i první kritická připomínka. Proč se autor o některých věcech rozepisuje až do absurdních detailů, zatímco jiné velkoryse přehlíží? Jak například Kalle doplnil některé mezery ve svém příběhu? Celkově jsem ovšem nenašla chvilku, kdy bych se nudila, nebo snad přeskakovala stránky … škoda, že tahle jízda končí.

Vlak7

Poslední dil velice dlouhy, hodne postav, ačkoliv stále porad napinave a ctive. Celou trilogii hodnotim jako to nejlepší, co jsem zatím cetla, skoda, ze to konci. Zaroven jsem videla všechny tri filmy, z kterých jsem absolutne zklamana, jak hereckym obsazenim, tak odlišnostmi od knih a i docela podstatnými.

Peťulka8

Skvělý závěr trilogie. Kniha mě velice nadchla a určitě ji doporučuji :-)

moore.allonsy

Chvílemi jsem se ztrácela, protože na scénu nastupovali pořád noví vyšetřovatelé, policisté, konzultanti a kdo ví co ještě, tolik jmen se nedalo zapamatovat. Malé mínus byl taky zápas mezi Lisbeth a jejím bratrem v cihelně - Lisbeth ve skutečnosti neměla šanci, ale namísto toho jí autor obdařil nadpřirozenou silou. Nemožné a nereálné. Co je ovšem až příliš opravdové, je postup státních institucí, jejich podfuky, zahleděnost k sobě samému (...), přitom by tady měly být pro občany. U soudního procesu to ale nabralo obrátky. Nebylo to odbyté a byly předloženy skutečně racionální důvody od Anniky. To byla dokonalost sama.

gonegirl

Chápu proč je tato trilogie tak dobře hodnocená a tak ceněná. Je to skutečný skvost. Tak propracovanou a rozvinutou zápletku s takovým množstvím postav, které mají v příběhu všechny své místo, jsem dlouho hledala. Úžasný čtenářský zážitek.

gecko

Uff, fakt nechápu ta pětihvězdičková hodnocení... Špatné to sice vyloženě nebylo, ale žádná senzace. Pokud bych to bral z pohledu severských detektivek, tak tohle rozhodně patří mezi ty slabší. Třetí díl navíc (možná sorry za malý spoiler) vlastně ani není žádným třetím dílem - je to vlastně pořád druhý díl, prostě jen pokračuje to, co se odehrálo ve dvojce. Nic nového, nic zásadního, prostě jen dokončení druhého dílu. Za mě fakt docela slabé...

Gretka66

Nezklamala.Super kniha.

Lenka8418

Úžasný závěr, bavila mě

Pemca

výborné a to napětí super

Miťuli

Opět super kniha, mohu jen doporučit!

lucie5078

Opět úžasné, skvěle se čte, velmi napínavé. Nemá chybu.

BaruZ

Po přečtení trilogie jsem si jenom smutně posteskla, že další knížku od Larssona už si nepřečtu.. :)

JustWomen

Ani v třetím díle nechybí kvalitní postavy, napětí, skvělý motiv pomsty, úžasně to do sebe zapadá. Jen mě trošku zklamala Lisbeth, její chování po procesu bych ohodnotila jako dětinské, prostě jsem od ní čekala víc.
Jdu si dát obložený chléb...

jana277

Výborný záver trilógie.

Leusee

Mám z knihy takové smíšené pocity. Jedna půlka mě spíše nudila a druhá půlka byla naopak úplně strhující. Spousta nepodstatných jmen v knize byla celkem matoucí a byly chvíle, kdy jsem nevěděla, kdo je kdo. Také bych si přála, aby bylo v knize více Lisbeth.
Scénu u soudu jsem mimochodem naprosto hltala a podle mě to byla nejlepší část celé knihy. Skvělé zakončení.

JankoSvec

Tak tomu sa hovorí finále.
Skvelé asi najlepší diel z celej trilógie.

Majule7

Váhala jsem, jestli mám dát 4 nebo 5 hvězd. Nakonec 4..ale je to takové 4+. První půlka knížky pro mě neměla moc svižný spád, ale musím uznat, že ta druhá to krásně vykompenzovala. Krásně vystavěný děj. A pojďme si říct, kdo by nechtěl být alespoň někdy, jako Lisbeth Salendrová...

Martial
21.12.2016

Mooc hezká kniha, až se nechce věřit... Krásně jsem opouštěl všední strasti

Lidic
21.11.2016

Jedním dechem

Odehnalka
20.11.2016

Nemám slov, prostě bomba!

gersie
17.11.2016

Takový šikovný spisovatel , tak jsem si jeho dílo pochvaloval. ALE....jedno velké ale.
Absolutně jsem nepochopil konec druhého a začátek třetího dílu ???
Buď to psal někdo jiný , kdo nepochopil celou trilogii, nebo byl autor totálně namol,nebo
mu asi někdo držel pistoli u hlavy a diktoval. Jinak si nelze vysvětlit jak se mohlo stát , že v celkem realisticky a docela uvěřitelně napsaném příběhu se najednou zjeví neprůstřelná terminátorka co by klidně sítem přenosila lávu z jedné sopky do druhé a ani by si neušpinila sváteční oděv.
Takováto nehoráznost degradovala dobře napsanou knihu na trapný škvár......škoda.

Živa23
16.11.2016

Kniha se mi líbila, i když někdy jsem se ztrácela. Musím uznat, že je to velmi promyšlené a dokonale propracované dílo.

Briv
14.11.2016

Tak tuhle trilogii už mám za sebou a bylo to velice příjemné "setkání". Všechny díly se mi četly velmi dobře, oproti předešlým dvěma, byl na moje gusto ten třetí trochu rozvláčnější, ale nevadí. U knih se nezapře severský původ, jsou syrové, studené, strhující a velice zajímavě napsané. Líbí se mi, že se v knize vyskytuje několik různých dějových linií.
Co se týká postav tak jsem si některé hodně oblíbila - počínaje Lisbeth, která byla neskutečně svá, k srdci mi přirostl Michael i jeho sestra, na Erice bylo fajn, že nebyla "dokonalá" a i mezi policisty bych někoho našla.
Škoda je, že Larsson už nás ničím dalším nemůže oslnit.... Moc díky za tohle.

sagasir
02.11.2016

Závěr jednoho fenoménu

Do třetice všeho dobrého knižního. Samozřejmě ani v třetím díle této trilogie nechybí kvalitní postavy, vystupňované napětí, děj, který vás nenudí a precizně zpracované detaily. Samotný motiv pomsty je dalším prvkem z řady plusů Milénia. Samotná pomsta je zde chladná jako samotný sever Evropy a provedená do nejmenších detailů a čtenář se nemůže odpoutat od čtení protože prostě potřebuje vědět, jak to bude dál a kdo je další na řadě.

Co říci na závěr. Snad jen to, že vám doporučuji si tuto knihu přečíst i z důvodu samotného života autora. Jelikož mnoho podrobností v knize je sepsaných na základě života autora. Na úplný závěr si dovolím upozornit na jeden detail, protože zrovna mistrně sepsané detaily jsou jednou částí, díky kterým je trilogie Milénium tak výjimečná.

V prvním díle této trilogie dostane starý průmyslník Vanger jako každý rok v obálce květinu. Pro někoho nevýrazný detail (květiny, které Vangerovi posílala samotná zmizelá Harriet Vangerová), pro mě však podstatný detail. A takovýchto detailů je Milénium plné. I proto si dovolím jedno malé přirovnání. Pro mě je Milénium jako květina od Harriet, možná je na první pohled nevýrazná, obyčejná a ne každý ji pochopí, ale při začtení si najednou řeknete, že to je mistrovsky napsané dílo a každá nová strana z tohoto úchvatného příběhu je jako rodící se květ.

xhonzik
22.10.2016

Po vlaznem startu a lehce tahnutem deji se objevil akcni konec.

Adiee19
30.09.2016

Lepsia ako druha no stale u mna vitazi prvy diel :)

Sighisoara
29.09.2016

Nejlépe vykreslená a zpracovaná hlavní postava jakou znám! To i poručík Colombo chudák co do zajímavosti krapet zaostává : ). Soudní proces s Lisbeth a třetí díl je pro mě nejzajímavější! Výborný literární počin!

Pavlina.13
25.09.2016

Druhý díl této série byl rozhodně poutavější a oslovil mě o něco více. Třetí kniha je sice také velmi čtivá, ale už se zde vyskytuje příliš velké množství postav, které nejsou až tak podstatné a je těžké je napříč dějem rozlišovat. Občas se mi pletlo, kdo je kdo a to není dobré. xD
Na můj vkus je zde také až příliš krkolomných názvů různých ulic a míst. Po chvíli jsem se je už ani nesnažila přečíst, ale měla jsem tendenci je přeskakovat jako naprosté zbytečnosti.
Ale i tak celou sérii "Milénium" řadím, k velmi dobrým a kvalitním knihám a myslím si, že je velká škoda, že pan Stieg Larsson už neměl bohužel šanci v tak dobře rozepsané sérii pokračovat.

Jelen51
21.09.2016

naprosto skvělý - první díl a druhý díl přečten jedním dechem, třetí za mě trochu táhlejší, ale i tak řadím do nejlepších knih letoška.

oleg
02.09.2016

Užasná série,dlouho jsem nečetla tak zajímavé čtení,mám to stále v hlavě a opravdu to stojí za to.Byla jsem zvědavá na poslední díl,chvíli mi trvalo než jsem se začetla ale pak jsem se opět nemohla odtrhnout,škoda že je konec.....