t.adm t.adm komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Must have, must read! Jen upozorňuji, nečíst na místech, kde musí být klid, já jsem se kolikrát smíchem neudržela :D Parádní kniha, 100% doporučuji!

05.02.2018 5 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Šílené. Na to, že se kniha neřadí mezi nejnovější a přečtete ji klidně za jedno odpoledne, to byla opravdu jízda. Žádné seznamování a vysvětlování, popisování na začátku, prostě vás hodí do vody (do Stepfordu) stejně jako hlavní hrdinku a jak se s tím vypořádáte, to už je na vás. Místy strašidelný, šokující, napínavý a hlavně smutný příběh – opravdu tohle muži chtějí? – vás dostane, po dočtení budete cítit mrazení v zádech a s radostí se vrhnete na učení nebo jakékoli práce – protože stát se Stepfordskou paničkou opravdu nechcete. Doporučuji – jednohubka na pár hodin četby, ale zážitek vám zůstane obrovský.

07.02.2018 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Má druhá kniha od pana JN, první byl Sněhulák, takže jsem čekala "klasickou" (i když Nesbo se vymyká) detektivku. Po dočtení knihy mám pocit, že jsem přečetla spíše psychologický román, který neustále nutí přemýšlet a vyhodnocovat situace, pojem dobra a zla je zde velmi relativní, co je dobré a špatné závisí vždy na úhlu pohledu. Příběh vás tradičně vybízí rozluštit zápletku a přijít věcem na kloub. Některé věci jsem odhalila už v polovině knihy, ale ta nevědomost, jestli tipuju správně, byla hrozná - proto jsem i po "odhalení" některých věcí byla nadále překvapená. Knihu stoprocentně doporučuji. Mimochodem Sonnyho chování, co se týče zdvořilosti, mne naprosto uchvátilo.

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Naprosto úžasná kniha! Must have, povinně přečíst! Na některé postavy budete mít vztek ještě dlouho. Na jiné naopak vzpomínat se spokojeným úsměvem. "Ajbí" a její děti mě dostaly...

01.02.2018 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Dobře napsaný příběh zabývající se rasovou diskriminací, hlavně z perspektivy dítěte. „Nezkažené“ názory a všetečné otázky Čipery dodávaly knize punc nevinnosti, nejvíce ovšem bodovala postava Atika – takovéhoto člověka potkat doopravdy, tak se hluboce ukloním (o této postavě jsem ještě dlouho přemýšlela, krása). Ovšem až tak úplně mě kniha nedostala - co se této problematiky týče, daleko více se mi líbil Černobílý svět.

15.06.2018 4 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Od autorky jsem přečetla Už mě vidíš? a byla jsem naprosto nadšená, proto jsem byla natěšená na Má ji rád, nemá ji rád. A bylo proč. Kniha má spád a nedovolí vám se odtrhnout, jako ve většině autorčiných knih (ne-li ve všech) jsou kapitoly krátké, děj hezky plyne a u hlavních hrdinů se pořád nemůžete rozhodnout, zda se jedná o "klaďase nebo záporáky". Některé věci v příběhu jsem si tipla správně ještě před odhalením, ale na moment překvapení to nemělo vliv. Doufám, že se autorčiny knihy budou vydávat v českém jazyce i nadále, protože přijít o tohoto literárního anděla by byla obrovská škoda.

06.02.2018 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Pro každého je normálnost naprosto jiná věc. Pro zajatce to byla váha pod padesát kilo, všudepřítomné blechy, žádný stud, hlad a strach. Ovšem strach, který je zachvátil po zjištění, že mají opustit tyto své "jistoty" byl daleko horší. Ze začátku mne kniha moc nebavila, ale postupně začnete žít v Čangi spolu s hlavními hrdiny a stejně jako oni přestanete chápat okolní (normální) svět. A začnete stejně jako oni vzhlížet ke Králi.

22.06.2016 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Horší než-li Rusák,
je ten ču*ák Husák!

10.12.2018 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Další důkaz autorčina nepopiratelného talentu. S tím co se zde a hlavně na Tronalu odehrává jsem se ještě v žádné jiné knize nesetkala, téma je originální, dobře zpracované a uvěřitelné. Asi to zní divně, ale na... "dražbách a záchraně" jsem v tomto případě neviděla nic špatného. Ovšem co se týče mystiky a rituálů (hlavně zdůvodnění proč se to dělá), za to bych některým postavám nakopala zadek. Kniha se četla dobře, místy jsem se sice lehce ztrácela v nevyřčených myšlenkách, ale dalo se na to přivyknout. Někdy mi lehce vadila postava Tory (umíněnost, neracionálnost), ovšem když přihlédnu na situaci, v níž se nacházela, dostává se jí ode mne pochopení. Nejoblíbenější postavou pro mě byla Dana, její příběh na mě velmi zapůsobil.

01.08.2018 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Tak tohle se mi vůbec nelíbilo, má třetí kniha od JN (1. Sněhulák, 2. Syn - tím jsem byla 100% nadšená) a dočetla jsem jen proto, aby mi neuniklo něco podstatné z Harryho života, protože chci pokračovat v této sérii dále. Některé myšlenkové pochody mi připadaly hodně zmatené, konec useknutý a některé scény zase příliš dlouhé a u čtení jsem se nudila, příběh nebyl ucelený ..a nějak to nemělo hlavu a patu :D. Celkově mě postava vraha překvapila, ale žádný šokující efekt to nemělo, spíš jsem byla zklamaná. Myslím, že kniha je hodně přeceňovaná, překlad je trošku nešťastný. Ještěže jsou další díly hodnoceny lépe, snad mám nejhorší za sebou.

05.07.2018 2 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Chválím téma náboženských sekt, určitě je dobře, že se informace o „všech těchto věcech“ dostanou ke čtenářů :(. Jinak mě velmi mile překvapily Rose a Yrsa, snad se o nich v dalších dílech dozvíme více ;) . Přišlo mi, že v knize nebylo moc překvapujících zvratů, vždy byla v přesile buď jedna nebo druhá strana, a každá byla v některých chvílích všehoschopná – buď nefungovalo nic nebo se dařilo všechno. Některé věci by si zasloužily větší vysvětlení. Závěr knihy jsem čekala maličko jiný, ale i tak byl super. Skvělá kniha, stojí za přečtení, ale já se už do ní znovu nepustím.:)

17.02.2018 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Konečně thriller, u kterého jsem byla překvapována neustále. Lehké mrazení po celou část příběhu, avšak závěrem přímo husí kůže. Koncem si mě kniha získala do puntíku. Doporučuji!

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Tohle mi nesedlo. Zmatené chování skoro každého člena rodiny, manželovi bych naliskala, tchánovi to samé. Konečná věta příběhu mě dostala, ale pouze ve stylu "jako vážně?". Přišlo mi to spíše úsměvné, než šokující, možná maličko trapné. Nebylo to vyloženě špatné, ale asi bych ji nikomu nedoporučila, na světě je spoustu lepších knih.

01.02.2018 3 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Nádherný příběh, ve kterém se snažíte celou dobu zjistit onu noční můru a nejhorší chlapcovo tajemství - a když ho nakonec zjistíte, úplně vás to položí. Krásné, sice smutné, ale opravdu krásné.

11.11.2017 5 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Klasický thriller se sériovým vrahem. Kniha se četla dobře, ale bylo tam všeho příliš. Příliš náhod, toxických mezilidských vztahů, nesmyslných omluv, nelogického chovaní postav. Na odreagování dobré, ale za týden si na knihu nevzpomenu, ničím mě nepřekvapila.

27.05.2022 3 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Zajímavý příběh, obě dějové linky (zdraví Lincolna a pátrání) super, typické „deaverovské“ zvraty ke konci. Kladně hodnotím upozornění na „pesticidy“, lidé by obecně o tomto temátu měli více přemýšlet. Jinak při čtení knihy mi lítal Hmyzoun mezi klaďasy a záporáky jako ping-pongový míček :D, což bylo fajn, člověk byl pořád překvapený a nemohl činit unáhlená rozhodnutí.
Prázdné křeslo byla má třetí kniha od Deavera (čtu popořadě) a zatím se mi líbila nejvíc.

01.05.2018 5 z 5

Analytik Analytik John Katzenbach

Doporučuji. Trochu odlišná detektivka/thriller, do čtení mě sice nic moc nenutilo, ale kniha mě bavila, měla dobré nápady, zajímavé situace. Promyšlenost zamotaného motivu, řešení situací. Ano, některé konverzace byly příliš zdlouhavé a hlavní hrdina by měl někdy nechat ostatní domluvit ( :D), ale když si uvědomíme, že v příběhu většinou mluví lidé zabývající se psychologií, tak jsou všudypřítomné otázky v rozhovorech na místě. Rozuzlení mě napadlo asi o 30 stránek dříve, nicméně se mi velmi líbilo. Konec s květinami a láhví vína mi připadal lehce zbytečný a ochuzený o pana R. Ale doporučuji.

12.04.2018 5 z 5

Černá věž Černá věž P. D. James (p)

Černou věž bych zařadila mezi průměrné detektivky. Příliš mnoho postav, děj zdlouhavý a hlavní rozuzlení na posledních dvaceti stránkách. Kniha by se dala klidně o třetinu zkrátit, informace o pacientech byly až příliš rozsáhlé a některá fakta byla omílána pořád dokola. Zápletka byla zajímavá, škoda že autorka více nevyužila potenciálu knihy a nezačala odhalovat „činnost“ domova o trochu dříve a právě na tomto místě doplnit charakteristiku postav. Bohužel, situaci na konci pouze vysvětlila a rozloučila se. Škoda.

07.02.2018 3 z 5

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

Jak už zde bylo zmíněno, klidně by se mohlo jednat o povídku, popř. kapitolu v celkové autobiografii, ale na knihu to bylo "takové nijaké". Obdiv autorky za vše, čím si prošla a jak se držela. Nicméně jako literární dílo mě kniha příliš nenadchla. Doporučuji k přečtení spíše pro seznámení s pracovními podmínkami jinde.

06.02.2018 3 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Ač může kniha odrazovat svou tloušťkou, rozhodně stojí za přečtení. Příběh z blízké budoucnosti, který ovšem mají na svědomí lidé z nynějšího světa vás vtáhne svou přirozeností, zapojíte se do každodenního fungování kolonie, budete opatrovat stoletou holčičku a bát se "upířího" kousnutí. Obdivuji autora, že i přes takto rozsáhlý román dokázal upoutat mou pozornosti na hodiny a hodiny, nuda nepřipadala v úvahu. Kniha je něco mezi pohádkou pro dospělé a hororem, ukazuje, že nikdy není nic jen černé nebo bílé. Určitě se vrhnu i na další díl, už jen kvůli nádherným obálkám, kterými se tato série pyšní. DOPORUČUJI!