stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Další kniha české autorky do sbírky, a rozhodně se řadí mezi ty, které si znovu ráda přečtu.
Scarlett Wilková je česká novinářka, jejíž kariéru provázely mimo jiné rozhovory s Řeky, kteří se dostali do Česka během občanské války v Řecku ve 20. století. Právě toto téma autorku zaujalo natolik, že se jím inspirovala při psaní knihy Až uvidíš moře. A je dobré, že se tak stalo, jelikož téma, které kniha obsahuje, je rozhodně neotřelé a zároveň velice lákavé.
Kniha popisuje životní osudy dvou řeckých děvčat, které se samy ocitají v Česku právě z důvodu výše zmiňovaných událostí. Autorka skvěle vykresluje kontrast mezi Řeky a Čechy na pozadí nelehkých dějin Československa v druhé půlce 20. století. Rozdíly povah, smýšlení a nátur, neustálý strach z režimu a vyzvědačů, řecká kultura, Kefalonie a další řecké ostrovy, hledání sebe sama v cizím státě, mezi cizími lidmi, kteří odsuzují odlišnost. Postupné smíření s minulostí, potlačované emoce, uvědomění až ve chvíli, kdy už je příliš pozdě. Tohle všechno a samozřejmě ještě mnohem více je součástí románu, který rozhodně stojí za přečtení.
Já si svůj čas s knihou moc užila, moje touha znovu navštívit Kefalonii je obrovská a pokud jste i vy milovníci Řecka či propletených rodinných vazeb, kniha Až uvidíš moře je přesně pro vás :)

27.05.2022 4 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Jak se říká, na dobré věci se vyplatí počkat. A já se dočkala! První výtisk Vzdělané jsem nestihla, když jsem si ji pak chtěla pořídit z druhé ruky, prodávala se za 500kč+, no a konečně jsem se před nedávnem dočkala dotisku! Knihu jsem si hned pořídila a rovnou i přečetla. A líbila se!
Asi nemá smysl popisovat, o čem Vzdělaná je. Buď jste ji četli, nebo jste o ní minimálně slyšeli; a pokud ne, určitě si ji přečtěte, jelikož to stojí za to. Jedná se o autobiografii dívky, která vyrůstala v mormonské rodině. Že jsou tyto různé náboženské směry velmi specifické, to je nám asi všem jasné. Ovšem to, co jsem se dočetla ve Vzdělané, mě nejednou přimělo kroutit hlavou a číst s šokem otevřenými ústy (a to jsem se prosím s tímto výrazem přichytila při čtení ve vlaku, mezi lidmi :D).
Klobouk dolů před hlavní hrdinkou a autorkou knihy, která se i přes absenci školní docházky (mormoni totiž neposílají své děti do školy, nevěří jakýmkoli státním institucím včetně lékařů) dokázala sama doučit veškeré základní a středoškolské učivo, nastoupila na vysokou školu a získala doktorský titul. Přála bych si mít alespoň polovinu jejího odhodláni...
Knížku vřele doporučuji všem, za mě se jedná o jednu z nejvíce šokujících knih popisujících reálný příběh, které jsem doposud četla.

27.05.2022 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Julie Caplin je super v tom, že vždycky přesně víte, co dostanete. Hlavní hrdinka odjede do cizí země, tam poznává místní zvyky, jídlo, přírodu a obyvatele a samozřejmě nachází i lásku. Domek v Irsku byl fajn, ale zdál se mi o něco slabší než ostatní díly. Za mě asi stále vede Tokio :)

27.05.2022 3 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Staré odrůdy jsou takovým tím typem knížky, jež není příliš bohatá co do děje a zápletek, o to bohatší je ale atmosférou a pocity, které vyvolá ve čtenářích.
V knize sledujeme střet dvou žen, mladé dívky Sally a farmářky Liss. Každá z nich je jiná, uznávají jiné hodnoty a mají odlišné cíle; o to zajímavější je sledovat jejich soužití a postupné uvědomění si, že pokud se člověk oprostí od hektického městského života, dělají mu radost úplně základní jednoduché věci. Věci, které tu vždy byly a budou, jen je potřeba najít si k nim přes veškeré vymoženosti moderního života cestu.
Sally i Liss utíkají před lidmi, každá však z jiného důvodu. Aniž by si řekly, co se jim stalo, nachází útěchu jedna ve druhé a v práci, kterou je potřeba na farmě vykonávat. Během života na statku si obě neplánovaně přehodnotí svůj dosavadní život a díky sepětí s přírodou najdou skutečné hodnoty, které jejich životům dávají smysl.
Příběh obsahuje krásnou atmosféru venkova, podzimu, přírody a zvířat; myslím si, že nejeden čtenář zatoužil při čtení strávit nějaký čas na statku pěstováním hrušek a chovem zvířat. Nádherná, něžná knížka a ještě nádhernější pocit, který jsem při jejím čtení a po dočtení měla.
Doporučuji všem, kteří hledají hezké, něžné, pomalu plynoucí čtení, které vás zasáhne v těch pravých místech.

27.05.2022 5 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Josie se tentokrát snaží odhalit, k čemu došlo před domem její kolegyně Gretchen. Byl zde totiž nalezen mrtvý mladík, jenž zemřel na střelnou ránu pocházející z Gretcheniny zbraně. Pátrání je o to náročnější, protože je Gretchen nezvěstná.
Josie nemůže uvěřit tomu, že by její kolegyně a kamarádka byla schopna způsobit něco takového, proto se snaží všemi možnými způsoby dokázat její nevinu. Situace se o něco ztíží ve chvíli, kdy se Gretchen z ničeho nic objeví na stanici a prohlašuje samu sebe jako zodpovědnou za mladíkovu smrt.
Bylo to opět super - krátké kapitoly, velmi dynamický děj, napětí, žádné zbytečné pasáže, až má člověk místy pocit, že má Josie šestý smysl pro odhalování zločinů. Čtvrtý díl série se mi líbil, bohužel za mě nepřekonal Matčin hrob. Nicméně pokud nad sérií váháte, určitě se do ní pusťte, nebudete zklamaní :)

27.05.2022 3 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Dům na Riviéře doporučuji všem milovníkům Skříně plné Diora!
Autorce se opět povedlo vykreslit nezapomenutelný příběh zasazený částečně do období druhé světové války. Schémata obou knih jsou dosti podobná - prolínání dvou časových linek, silné ženské hrdinky, milostný příběh odehrávající se v kulisách války, pátrání po tom, co se stalo v minulosti, vintage značkové módní kousky… Tenhle příběh si určitě zamilujete.
Mě na něm bavilo hlavně to, že jsem dostala do rukou knížku velmi podobnou Skříni plné Diora, ale zároveň odlišnou a neméně strhující.
Zda by mě bavila ještě i další knížka s podobným námětem, to netuším, ale jelikož jsem od autorky četla pouze tyto dvě knihy, navíc s poměrně velkým časovým rozestupem, moc jsem si to užila.
Knihu hodnotím 4,5/5 - půl hvězdy strhávám za to, že autorka nepřišla s ničím vyloženě novým, avšak na druhou stranu - držela se toho, co jí jde, a přinesla opět skvělý příběh!

03.05.2022 4 z 5

Poslední slib Poslední slib Kathryn Hughes

Poslední slib je další knihou autorky Kathryn Hughes, která je u nás známá tituly Dopis, Klíč a Tajemství. Všechny příběhy jsou vystavěny obdobně, kniha obsahuje dvě časové linky, hrdina ze současnosti obvykle obdrží/najde/získá indicii, která mu napoví, že minulost probíhala jinak, než si doposud myslel. Do toho se prolíná děj minulý, jenž popisuje, jak vše ve skutečnosti probíhalo. Příběhy obvykle končí happy endem, autorka nenechává příliš mnoho prostoru pro představivost, na druhou stranu ale čtenář dostává ucelený příběh, obvykle s lehkým přesahem, který je dynamický, romantický a zasazený vždy do odlišného prostředí.
Poslední slib vypráví o hlavní hrdince Taře, která jako mladá přišla o matku. Ta odjela se svým přítelem na dovolenou, z níž se už nikdy nevrátila. Nikdo netuší, co se doopravdy stalo, když však po letech Tara obdrží medailon, který matce darovala k 30. narozeninám, rozbíhá se sled událostí vedoucích k šokujícímu odhalení.
Knížka se mi líbila, ihned po dočtení jsem ji ohodnotila 4 hvězdičkami, avšak při psaní dnešní recenze si říkám, zda mi tato knížka vůbec přinesla něco nového... Autorka píše bezpochyby skvěle a drží se schématu, které funguje, avšak při čtení se asi neubráníte jistému stereotypu, kterým jsou její knihy opředeny. Mně osobně se nejvíce líbil Klíč, hlavně kvůli prostředí psychiatrické léčebny, ve kterém se děj odehrával. Poslední slib nebyl špatný, ale nic, z čeho bych byla významně nadšená. Proto jsem nakonec hodnocení snížila na 3,5/5.

03.05.2022 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Je dobré sdílet životy dětí na sociálních sítích bez toho, aniž by si samy mohly říct, zda to opravdu chtějí? Jaké následky může mít to, když se malé dítě stane on-line celebritou? Je v pořádku využívat dítě jako prostředek pro výdělek peněz?Nejen nad těmito otázkami budete přemýšlet při čtení knihy Děti nade vše.
Kniha sleduje život jedné rodiny, která si žije v luxusu a blahobytu. A to vše díky tomu, že její děti jsou hvězdami YouTube kanálu, který spravuje jejich matka. Děti jsou pod celodenním dohledem kamer a foťáků, jejich matka sdílí každý okamžik života se svými fanoušky a dokonce i nechává sledující rozhodovat o různých věcech týkajících se života dětí. Jednoho dne toto pozlátko skončí; malá dcerka je unesena a nikdo neví, co se s ní stalo. Rozbíhá se vyšetřování únosu a pátrání po malé celebritě. Policie prověřuje velké množství lidí, kteří mohli mít motiv k unesení dívky, během vyšetřování analyzuje veškerá videa a obsah zveřejňovaný matkou dětí a my jako čtenáři se nestačíme divit, co všechno byla matka dětí schopna sdílet s fanoušky.
Kniha je skvělá. Ač obsahuje trhillerovou zápletku, linka únosu a vyšetřování zde není úplně hlavní. V popředí stojí zejména on-line svět sociálních médií a myšlenka toho, kam daleko jsme schopni zajít, abychom byli úspěšní.
Myslím si, že úplně každý z nás si vzpomene na minimálně jednoho influencera, který hojně sdílí fotky a videa svých dětí a nezdráhá se použít je k propagaci různých výrobků a značek. Otázka zní: je tohle v pořádku?
Pokud vás toto velmi aktuální téma a dopady sociálních sítí zajímají, rozhodně po knížce sáhněte. Za mě velké doporučení!

25.04.2022 5 z 5

Slunečné dny a mořský vánek Slunečné dny a mořský vánek Carole Matthews

Tahle knížka byla velkou dávkou pohody a dobré nálady! Pokud máte rádi knihy Julie Caplin, zaručuji vám, že i Slunečné dny a mořský vánek se vám budou líbit!
Hlavní hrdinka Jodie potřebuje pauzu. Manžel ji pravděpodobně podvádí, v práci je toho hodně a ničemu napomáhají ani úzkostné stavy a touha s nikým nemluvit. Proto se Jodie na nějakou dobu rozhodne přemístit na hausbót patřící jejímu bratrovi, kde si chce v klidu a tichu dát svůj život zpátky dohromady a rozhodnout se, jakým se dále vydá směrem. Jenže očekávané klid a ticho nenastanou. Místo toho jí v hausbótu dělá společnost hlučná hospodyně Marilyn a Jodiiny myšlenky namísto jejího života utíkají k sousedovi z vedlejší lodi.
Slunečné dny jsou hezkou oddechovou romantikou, která na vás dýchne příjemnou atmosféru ostrova Wight. Vše je navíc obohaceno o silnou ženskou hrdinku, která po pádu na dno postupně znovu hledá sama sebe a přehodnocuje dosavadní priority.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Asi se úplně nezařadím mezi čtenáře, kteří jsou z téhle knihy unešení. Uznávám, že nápad velmi dobrý, ale potenciál, který příběh má, rozhodně nebyl naplněn.
Krátce k ději: Nora je se svým životem nespokojená a cítí, že už nechce pokračovat dál. Utlumila vazby s lidmi, na kterých ji záleželo, cítí se nedůležitá a nepotřebná a nevidí žádný směr, kterým by se mohla vydat. Během pokusu o sebevraždu však skončí v obrovské knihovně, kde každá z knížek představuje určitou podobu jejího života, který by se odehrál, kdyby se během svých minulých rozhodnutí vydala jiným směrem. Nora tak postupně navštěvuje své alternativní životy, zbavuje se výčitek, které si během života s vědomím chybných rozhodování vytvořila, a snaží se najít život, který by jí dával smysl a chtěla se v něm usadit.
Kniha je místy vtipná, místy smutná, velice předvídatelná a také příliš jednoduchá. Jak jsem psala v úvodu, nápad dle mého názoru musí zaujmout téměř každého, avšak zpracování dosti klouže po povrchu. Čekala jsem hluboké myšlenky, které mě zasáhnou; čekala jsem, že ve mě kniha i po dočtení bude rezonovat; že mě třeba přiměje na život nahlížet jinak. Nic z toho se však nedostavilo.
Pravděpodobně jsem byla ovlivněna recenzemi, které o knize mluvily jako o titulu, který umí změnit život, nebo o seberozvojové knížce převlečené do příběhového kabátku. Za mě se nic takového nekonalo, avšak uznávám, že pro méně sečtělé čtenáře může být tento titul bleskem z čistého nebe. Pro mě bohužel lehce nadprůměrná knížka, a to hlavně díky skvělému nápadu.

25.04.2022 3 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

(SPOILER) Uranova je příběhem, který vám dá od všeho něco - střípky české historie, hororovou linku protkanou magickým realismem až paranormálními prvky, romantický vztah postav… Já si knihu ohromně užila! Navíc jsem ji poslouchala v audioverzi, kterou načetl Petr Čtvrtníček, jenž to celé dovedl k dokonalosti :)
Hlavní hrdina, anglický učitel v důchodu Henry, se vydává do jáchymovských lázní, aby se vypořádal s jistou minulou záležitostí, která mu změnila život. V mládí totiž přišel o snoubenku. Mladá dívka Angela se před svatbou vydala do Československa navštívit svou rodinu, bohužel se ale pod ní právě v Jáchymově, během čekání na autobus, propadla země. Angelino tělo nikdy nebylo nalezeno a dívka byla prohlášena za mrtvou. Její snoubenec Henry se proto po dlouhých letech vydává do Jáchymova ve snaze najít více informací o smrti své snoubenky; důvod je jednoduchý - Henry od té doby totiž trpí psychickými problémy, k jejichž vyřešení může dojít pravděpodobně pouze na “místě činu”. V Jáchymově sice přijde svým strastem na kloub, krom toho zde však nalezne něco, o čemž se mu ani v tom nejdivočejším snu nemohlo zdát…
Napínavý příběh zasazený do Jáchymova je protkaný tajemstvím, napětím, podzemními chodbami a uranem. Sotva vstřebáte jednu neuvěřitelnou skutečnost, ihned se potýkáte s další. Autorka si se čtenáři pohrává, navozuje tím ale touhu číst dál a přijít všemu na kloub. Místy nevíte, co je realita a co sen, předpokládám ale, že po dočtení budete mít sto chutí jet navštívit Jáchymov.
Jedná se o autorčinu prvotinu a já smekám! Moc mě to bavilo.

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Hadí oči jsou pokračováním série s vyšetřovatelkou Ninou Guerrerovou. První díl série s názvem Šifra jsem četla loni; příběh byl fajn, silná ženská hrdinka, fajn kolegové v týmu, záhadný sériový vrah, který nechává na místě činu hádanky s indiciemi k další vraždě. Bylo to fajn, ale zároveň nic, z čeho bych byla paf. Když jsem dostala možnost přečíst si reading copy druhého dílu v sérii, byla jsem zvědavá, kam se příběh posune. Jak asi všichni víme, pokračování sérií nebo druhé díly všeobecně jsou celkem risk - buď mohou být skvělé, nebo naopak propadák. A jsem ráda, že Hadí oči se řadí do té první kategorie :)
Knížka mě moc bavila! Proč? Tak v první řadě hlavně proto, že sama autorka pracovala u FBI a moc dobře ví, o čem píše. Dále pak proto, že hlavní hrdinka je sympatická, v druhém díle poodkryjeme zase o kousek víc z její minulosti. Kniha má spád, kapitoly jsou krátké a úderné a asi můžu prozradit, že jsem už teď zvědavá na další díl a to, kam se posune jeden jistý vztah, který v Hadích očích začíná pomalu probublávat na povrch :)
Jednu výtku bych ale měla - zápletka mi přišla celkem těžko uvěřitelná. Každopádně za mě rozhodně nadprůměrná detektivka. Myslím, že si druhý díl můžete přečíst i bez znalosti prvního, autorka v úvodu dost věcí vysvětluje, nicméně do příběhu se určitě více ponoříte, pokud budete číst knihy postupně.

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Větrná hůrka je příběhem o lásce. Není to láska hrdinská, krásná, hřejivá ani romantická, ba naopak. Je to láska podlá, žárlivá, zlomyslná a sobecká. Její povahu dokonale dokresluje místo, do kterého je příběh zasazen - nehostinné kopce plné zuřivého, studeného větru, v jejichž surovosti je však ukryta krása a jedinečnost.
Psychologie postav je velice rozvinutá, je těžké najít osobu, se kterou byste ve všech směrech souzněli a rozuměli jejím rozhodnutím. Jazyk knihy je krásný a barvitý, forma převyprávění příběhu služebnou Nelly neotřelá, popisy přírody nebo emocí lehce zdlouhavé, zato důkladné a přesné.
Pokud bych měla jednoduše odpovědět na otázku, zda se mi kniha líbila, moje odpověď by byla kladná. Ač si ani krátce po přečtení nepamatuju přesně kdo s kým a proč, kdo na co umřel a s kým se vlastně měl a neměl rád :D, zůstává ve mně silný pocit, který mě provázel v průběhu celého čtení. Pocit tajemna, zakázané lásky, studené větrné přírody, silných rodinných vazeb a emocí, citů převládajících nad rozumem.

07.04.2022 3 z 5

Kmotry Kmotry Camille Aubray

Kmotry měly velice slibný začátek, avšak ne tak slibné pokračování. U prvních pár kapitol jsem si říkala, jaká to bude paráda, bohužel pak se všechno tak nějak zpomalilo a příběh mě začal nudit.
Kmotry popisují život čtyř žen, které jsou součástí italské mafiánské rodiny žijící v Americe. Jedná se o román sledující osudy rodiny a vnitřních vztahů po dobu několika desetiletí, značná část příběhu se však odehrává v druhé polovině 20. století. Kniha se dle mého názoru snaží předat zprávu, že ač mohou být italští mafiáni na první pohled děsiví a všemocní, skutečné základy toho všeho tvoří jejich ženy. Ty dokáží ze dne na den převzít rodinný byznys, vložit do něj trochu ženské vypočítavosti a intrik a v úplně jiné formě, s menším množstvím násilí a větší empatií, řídit firmy, které až doposud vedli jejich manželé.
Nápad je to fajn, z toho důvodu mě vlastně i zaujala anotace knížky. Čtyři hrdinky, se kterými se osud nemazlil, se sejdou v jedné rodině a musí převzít osud do svých rukou, aby zachovaly bezpečí svých nejbližších. Ok.
Zhruba v polovině knihy jsem se ale začala trápit (a vězte, že je to celkem bichle). Kapitoly mi připadaly zdlouhavé, nudné, na konci knihy jsem měla pocit, že se vše dalo vměstnat do o polovinu kratšího příběhu.
Jak říkám, nápad dobrý, zpracování už však pokulhávalo.

31.03.2022 2 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

(SPOILER) Piranesi žije v obrovském domě plném velkých místností, soch v nadživotních velikostech a drobných zvířat. Denně si do deníku zaznamenává události a nové informace, zároveň mapuje nekonečné množství chodeb a sálů, jimiž dům oplývá. Dům je velice zvláštní - žijí v něm pouze dva lidé, Piranesi a Ten Druhý. Pravidelně se potkávají na schůzkách, při kterých Piranesi předává Tomu Druhému veškeré nové informace, které zjistil během objevování domu. Jednoho dne začne Piranesi objevovat podivné vzkazy, které značí, že v domě žil, nebo možná ještě stále žije někdo další, což naruší veškeré představy, které Piranesi doposud měl. Postupně začne odhalovat realitu, která mu během let byla skryta, a my se spolu s ním dozvídáme, že nic není takové, jako se na první pohled zdálo.
Víc toho prozradit nemůžu, protože na knize je kouzelné právě postupné odhalování reality. Z původní sladké nevědomosti spolu s hlavním hrdinou objevujeme skutečnou realitu, která byla zahalena tajemstvím a magickými účinky domu.
Piranesi byl skvělý Příběh jsem poslouchala v audioverzi načtené Jaroslavem Pleslem a ohromně jsem si to užila. Nádherné popisy magického a reálným světem nezkaženého domu, postupné procitání ze sna a odhalování skutečnosti a schopnost hlavního hrdiny udržet si stále to magično i přes všechna příkoří osudu… Ach Už jen psaní tohohle příspěvku mě rozněžilo a mám chuť si Piranesiho znovu poslechnout :D
Pokud jste knihu nečetli, vřele doporučuji! Rozhodně se řadí mezi nejlepší příběhy, které jsem kdy četla!

21.03.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Jedenáctiletá Františka, její pochybnosti o sobě samé, touha začlenit se a být “cool”, dramatický kroužek, čtyřicetiletý vedoucí kroužku Mirek a jeho představa vlastní neohroženosti a všemocnosti. Přesvědčování malých holek, že skutečné umění je o tom umět se napojit na režiséra, vytvořit si s ním hluboký vztah a vstřebávat společně každou emoci, kterou divadlo produkuje.
Bylo to skvělé, děsivé, k zamyšlení, velmi podobný princip jako u knihy Svolení - pedofilie a netečnost společnosti, která svým nečinným přihlížením schvaluje vše, co se děje “pod svícnem”.

21.03.2022 5 z 5

Obyčejné lhářky Obyčejné lhářky Louise Guy

Obyčejné lhářky jsou fajn oddechovým příběhem, který vám nenabídne pouze příjemné počtení, ale taky témata k zamyšlení a silné ženské hrdinky.
Emma a Lucie snad nemohou mít odlišnější osud; Emma má bohatého manžela, žije v pozlátku, nemusí chodit do práce a jedinou její starostí je manžela vhodně reprezentovat na společenských akcích. Z nudy a jistého sebenaplnění si najde novou zábavu - drobné krádeže v obchodech. Lucie je samoživitelkou, vychovává malého syna a spolu se snaží vyrovnat se smrtí manžela a otce v jedné osobě. Lucie žije ve velkém stresu, synovi chybí mužský element a vše dává za vinu právě jí; občas tak sklouzne do vyhrocené situace, ve které není schopna racionálně reagovat. Jednoho dne se kvůli tomu dopustí rychlé jízdy v autě, za kterou ji chytne policie.
Obě tyto ženy musí za své přestupky podstoupit veřejně prospěšné práce, kde se setkávají s vtipnou seniorkou Florie, která jim díky svým zkušenostem a nadhledu postupně pomůže zvládnout nelehké situace.
Kniha se mi moc líbila, příjemné čtení, které obsahuje důležitá témata a trochu té romantiky.

14.03.2022 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Kniha Nejlepší pro všechny patří rozhodně mezi nejlepší audioknihy, které jsem měla možnost slyšet. Petra Soukupová je skvělá autorka, mezilidské vztahy umí popsat naprosto dokonale, avšak zároveň s určitým nehodnotícím odstupem, čtenář má tak prostor na situaci nahlédnout se subjektivní emocí.
Od autorky už mám přečtenou knihu Věci, na které nastal čas - ta se mi líbila moc, ale Nejlepší pro všechny ji ještě předčila (možná díky audio verzi, která byla dokonalá)!
Hlavní hrdinka, mladá maminka a herečka Hana, problémový syn Viktor, uspěchaná Praha versus střet s vesnickým prostředím, maminkou Hany Evou, tradičními hodnotami a kritickou společností. Děj popisovat nebudu, myslím, že čím méně toho čtenář ví, tím lépe. Ostatně děj jako takový není až tak obsáhlý, kniha je skvělá právě popisem vztahů, emocí a psychologií postav.
Kniha se rozhodně řadí mezi ty nejlepší, které jsem četla/poslouchala.

14.03.2022 5 z 5

Vlny Vlny Virginia Woolf

Vlny jsem četla v rámci výzvy u #klasikomilove. A docela jsem se na to těšila, na Virginii jsem slyšela mnoho kladných ohlasů, navíc patří ke klasice, kterou si vždy ráda obohatím svůj čtenářský repertoár. Kniha pro mě byla ohromným trápeníčkem, umět knihy odkládat, tak bych ji pravděpodobně ani nedočetla.
Vlny jsou označovány jako experimentální tvorba, což mohu jednoznačně potvrdit... Bylo to tak experimentální, až jsem vlastně nevěděla, o co v knize jde. Pokusím se to však shrnout. V knize promlouvá šest různých postav, přátel z dětství, jejichž životy se postupně různě prolínají. Každá z kapitol začíná popisem moře a vln, které zároveň zpodobňují část života, ve které se hlavní hrdinové nacházejí. Veškeré jejich rozmluvy jsou zprostředkovány formou vnitřního monologu, který však působí jako rozmluva skutečná. Ano, už se do toho začínám motat.
Lyričnost ve Vlnách je tak silná a všudypřítomná, že jsem při čtení často myslela na svá studia bohemistiky a na to, jak bychom se na knize v hodinách analýz a interpretací děl mohli “krásně” vyřádit :)
Za mě má tedy mé první setkání s Virginií bohužel palec dolů...

14.03.2022 1 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Tohle je knížka, o které se tady poměrně málo mluví, ale přitom je tak skvělá!
Třetí polovička je příběhem, jehož hlavní naplní je vztah jednoho muže a dvou žen. Mladá Skye se zamiluje do pohledného, staršího Burka. Ten jako jeden z mála miluje Skye takovou, jaká je, se všemi jejími plusy a mínusy (mezi něž patří Skyina obsedantně kompulzivní porucha). Skye věří, že ji potkalo štěstí, ve které už si zakázala doufat. Vše se ale náhle změní po svatbě, od které byla Skye většinou lidí odrazována. Na povrch vyjdou nepříjemné skutečnosti, které Skye zasáhnou v těch nejcitlivějších místech: Burke už jednu ženu má, má s ní tři děti a lásku ke Skye předstíral jen kvůli získání jejího majetku. Byla Burkova láska a pochopení k její nemoci jen nástrojem k penězům? Opravdu Skye nedokáže rozlišit, co je pravda a co lež? Byla do celého plánu zahrnuta i Burkova žena Heather?
Skvělý příběh, hltala jsem jednu stranu za druhou! Kniha měla spád, nechyběla romantika, napětí, dějové zvraty, propojení minulosti a současnosti… Skvělý!

01.03.2022 5 z 5