stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Muž, který si hrál s panenkami Muž, který si hrál s panenkami Magnus Jonsson

Ve zkratce k ději: vrah zabíjí mladé dívky a po smrti je aranžuje jako porcelánové panenky. Do vyšetřování vražd je povolána mladá IT expertka, která má ale sama divokou minulost v antifašistické straně. A co by to bylo za detektivku, kdyby nedořešené záležitosti z minulosti nezasáhly do vyšetřování současných vražd :)
A víte co, mě se to líbilo. Jasně, nejsem znalec severských detektivek, nemám jich načtených stovky. Občas si přečtu nějakého Nesba nebo Keplera, případně něco, co se mi dostane pod ruku. A tahle knížka měla vše, co bych od severské detektivky tak nějak čekala. Napětí, vraždy, vyšetřování, vyšinutý vrah, nějaké ty vztahy, popisy Stockholmu... Bavilo mě to a jelikož se jedná o první díl série, vůbec bych se nebála sáhnout po dalším. Pro někoho, kdo louská jednu detektivku za druhou, to asi nebude žádné velké vzrůšo, ale pro rekreačního čtenáře detektivek, jako jsem já, je to příjemná změna.

17.06.2020 4 z 5

Pusinka Pusinka Sophie Hannah

Pusinka je pro mě dalším z thrillerů ve škatulce "přečtu a po týdnu nevím, o čem to bylo". Minimálně ve mně určitě nezanechá žádné stopy.
Nápad poměrně zajímavý - novopečená matka jednoho dne po příchodu domů zjistí, že její malé miminko vlastně není jejím malým miminkem, v postýlce leží úplně jiné dítě. Ač manžel i okolí protestují, ostatně pohlaví miminka, stáří, váha, velikost, všechno sedí, matka je přesvědčena o tom, že dítě není její. Dotud je to dobrý.
Když to ale spojíme s poměrně pomalým rozjezdem, nudnýma pasážema a ve finále dosti nelogickým a zbytečným rozuzlením, předpokládám, že to není kniha, ke které by se kdokoliv vracel (zejména v záplavě dobrých thrillerů, kterými je zavalen knižní trh).

28.05.2020 3 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Málokdy mám po přečtení knihy pocit, že vlastně nevím, co bych o ní napsala. A přesně tento pocit zažívám teď, po dočtení Foukneš do pěny.
Řadím se mezi jednoznačné příznivce této emocionální smršti, ale cítím, že zrovna nejsem v tom pravém období a v tom pravém nalazení, aby ve mne kniha zanechala kýžený efekt. Ne nadarmo jsem si hned po dočtení knihy řekla, že si ji budu muset přečíst ještě jednou.
Chyba možná byla v tom, že jsem k ní, i přes četná upozornění, přistupovala jako k odpočinkové četbě, a jelikož mám Třeštíkovou načtenou celou, tak nějak jsem neměla potřebu se na knihu emocionálně připravit. Což byl možná ten problém.
Už po pár stránkách mi kniha dala jasně najevo, že tohle odpočinek fakt nebude, že tady se budeme nořit do světa pocitů, představ, minulosti a nostalgie.
Za mě je to obrovská pecka, je skvělé sledovat, jak autorka dokáže po knihách, jako jsou Bábovky nebo Osm, napsat něco takového.
Nádherná práce se stylistikou, nádherná práce s metaforami, několikrát jsem se přistihla, jak si znovu pročítám odstavec, jelikož mě naprosto zaujala větná výstavba nebo zvukomalebnost slov, několikrát jsem se taky přistihla, jak si sama v sobě rekapituluji a přehodnocuji některé pocity a myšlenky.
A přesně tyhle hloubavé a rozhárané pocity od knihy chci!
Sofistikovanější názor asi budu schopna dodat až po druhém přečtení knihy, co však můžu říct už teď je to, že kniha opravdu stojí za to!

25.05.2020 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Manželovo tajemství je knihou s typickým Lianiným rukopisem. Ženské hrdinky jsou stavěny do patových situací, jakými jsou např. nevěra, zásadní lež, zrada blízké kamarádky. Jakožto čtenář sledujeme jejich schopnost se s nelehkými událostmi vypořádat a ponechat si alespoň zbytky důstojnosti.
Knihy Liane Moriarty jsou na jednu stranu snadno čitelné a srozumitelné, na druhou stranu ukazují situace, které jsou všude kolem nás a které se třeba i nám samotným dějí. Hlavní hrdinky jsou inspirativní, často se jedná o úspěšné sebevědomé ženy, jejichž život je zdánlivě dokonalý. Tuto dokonalost naruší tvrdá rána, s níž se musí vypořádat.
A nejinak tomu bylo i v Manželově tajemství. Mám však jednu výtku. Před asi měsícem jsem shlédla obě série Sedmilhářek, což je seriál natočený podle Lianiny stejnojmenné knihy. A Manželovo tajemství bylo Sedmilhářkám tak strašně podobné... Osudy postav se mi prolínaly - matky, jejich děti, základní škola, trable v manželství, historická tajemství... Vzhledem k tomu, že Manželovo tajemství vyšlo dříve, Sedmilhářky jsou lepší a propracovanější verzí obdobného tématu. Avšak když to nedejbože někdo vezme v opačném pořadí (stejně jako já), Manželovo tajemství působí jako chudý příbuzný Sedmilhářek :)
Z toho tedy plyne ponaučení - pokud jste ještě ani jednu knihu nečetli, začněte Manželem :D

25.05.2020 4 z 5

Ve tvých očích Ve tvých očích Nicholas Sparks

Příjemná oddechovka na uspěchané období :)
Celý příběh se točí okolo vztahu mladé advokátky Marii a zápasníka MMA Colina :) Uznávám, tento krátký popis nezní nikterak lákavě, ale realita je příjemnější. Colin a Maria jsou dva lidé, kteří pochází z jiných sociálních poměrů. Maria je původem mexičanka, která pochází z katolicky založené rodiny. Její klidná povaha koresponduje s prací advokátky. Ráda tráví svůj volný čas o samotě, v souladu s přírodou. Colin je naopak muž, který má za sebou poměrně divokou minulost, těžko dokáže ovládat svůj vztek a pro ránu nejde daleko.
I přes tyto povahové odlišnosti si k sobě Colin a Maria najdou cestu; problém však přichází ve chvíli, kdy Maria čelí stalkingu a výhružkám, které souvisí s jedním z případů, které v minulosti řešila. Pro Colinovu bouřlivou povahu tak nastává velmi obtížné období a romantický příběh se hodně rychle mění v napínavý thriller.
Nejedná se o žádnou vysokou literaturu s koncem, který by vám sebral dech a nutil vás přemýšlet nad vyzněním celé knihy. Nad příběhem nemusíte sáhodlouze přemýšlet, zároveň to ale není vyloženě brak, který by se nedal číst.

21.05.2020 3 z 5