stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Rodina v podkroví Rodina v podkroví Lisa Jewell

Představte si, že slavíte 25. narozeniny a jako dárek dostanete obrovský dům v módní čtvrti v Londýně. Ze dne na den se z vás stává milionář, spolu s domem ale zároveň dědíte i děsivou rodinnou historii, o které jste doposud neměli ani ponětí. Přesně tohle zažívá Libby, hlavní hrdinka knihy. Jelikož jí jako malé miminko adoptovali, neměla do svých 25. narozenin ani tušení o tom, kdo byli její biologičtí rodiče. S domem, který Libby dědí, je spjata děsivá historie. V domě byla totiž před lety nalezena tři mrtvá těla. Jako příčina smrti byla určena rituální sebevražda - dle dopisu na rozloučenou, který po obětech zbyl, bylo jasné, že tito lidé žili v jistém druhu sekty. V domě bylo krom mrtvých těl nalezeno také malé, spokojené a vysmáté miminko. Libby začíná postupně zjišťovat vazby, které ji pojí s jednotlivými oběťmi, a společně s tím objevuje děsivou historii domu a jeho obyvatel.
A mně se to hodně líbilo. Mělo to spád, napětí, krátké kapitoly; příběh postupně gradoval a prolínání tří dějových linek, které se v závěru propojily, dodalo knize ucelenost.

08.04.2021 4 z 5

Ticho mezi námi Ticho mezi námi Abbie Greaves

Kniha Ticho mezi námi je dalším kouskem z edice Sedmilásky, která, jak už název napovídá, zaštiťuje příběhy o různých formách mezilidské lásky. V příběhu sledujeme vztah dvou lidí - Maggie a Franka. Stáváme se svědkem momentu, kdy Frankovo chování vyvolá v Maggie zoufalství natolik silné, že se pokusí sáhnout si na život. Důvodem je to, že Frank už půl roku v kuse mlčí; odolává veškerým snahám jeho ženy o rozmluvení, naprosto se uzavře do sebe a odmítá s kýmkoli prohodit byť jen pozdrav.
Poté, co Maggie skončí po svém pokusu o sebevraždu v nemocnici, Frank si uvědomí, o co všechno může přijít, a snaží se své ženě, která je v kómatu, vyprávět příběh. Příběh jejich lásky od momentu, kdy se setkali, až po moment, který jej dovedl k půlročnímu mlčení. Pomůže tento poslední pokus o vysvětlení Frankova chování k tomu, aby se Maggie probudila z kómatu?
A teď už k mému názoru. Příběh to byl rozhodně zajímavý a silný, velmi mě zaujal motiv zoufalého muže, který se na poslední chvíli snaží vše zachránit a vyslovit spoustu nevyřčených emocí. Jedná se o velice smutný, možná až deprimující příběh - alespoň na mě tak působil. Autorčin styl psaní je velice lehký a svižný, i přesto ve vás dokáže vyvolat pocit prázdnoty a zmaru. Bohužel ale nemohu hodnotit vyšším počtem hvězdiček než 3/5. Na mě to bylo příliš ponuré, místy zdlouhavé. Nicméně příběh je krásným příkladem toho, kam až se mohou mezilidské vztahy vyvinout bez správné komunikace.

30.03.2021 3 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Na knihu Skříň plná Diora jsem se upřímně moc netěšila. Dost mě odrazovala obálka a ani samotný název knížky pro mne nebyl moc lukrativní. Potlačila jsem však své předsudky a dala na kladné recenze, které se začaly objevovat všude okolo. A ještě že se tak stalo! Tohle bylo tak krásné, emotivní, napínavé, děsivé a smutné, že jsem se od knížky skoro nemohla odtrhnout.
V knize sledujeme dvě časové linky - období druhé světové války a současnost. V rámci válečného období se dostáváme mezi britské letectvo, konkrétně sledujeme hlavně osudy ženských pilotek, které byly v té době velmi ojedinělé a podle toho s nimi také bylo zacházeno. V současnosti pak s vnučkou jedné z pilotek pátráme po tom, co se během války doopravdy stalo a spolu s hlavní hrdinkou odhalujeme děsivou minulost jejích předků.
Kniha mi byla velmi sympatická - nejen díky všem superlativům, které jsem zmínila už dříve, ale také díky tomu, že autorka vychází z reálných událostí té doby. Ženská letka u britského letectva opravdu existovala, s pilotkami skutečně bylo zacházeno tak, jak je v knize popsáno, a některé situace v knize jsou dokonce založeny na dohledatelných dobových fotografiích (autorka vše vysvětluje v doslovu). Stejně tak popisy jednotlivých šatů od Diora - ač tedy nejsem žádný módní nadšenec, googlila jsem si všechny oděvy, které byly v knize zmíněny a díky tomu jsem si perfektně doplňovala celý příběh.
Jo, tohle se fakt povedlo, je to příběh velkého přátelství a lásky zasazený do jednoho z nejhorších období našich dějin, vycházející z pravdivých zdrojů a napsaný velmi čtivě.

30.03.2021 5 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

Hlavní hrdinka, náctiletá Lada, se potýká s poruchou příjmu potravy. Začalo to jako nevinné novoroční předsevzetí, které přerostlo do fáze, kdy Lada zhubla na 40kg a jejím celodenním jídlem se stal jeden jogurt. Příběh je zasazen do 70.-80. let, kdy se ke každé takovéto poruše přistupovalo trochu jako k rozmaru dané osoby, nikoli jako k opravdovému psychickému problému.
Kniha je velice zajímavá hned z několika hledisek. Prvním hlediskem je to, jak autorka celou knihu pojala. Nejedná se o výklad či příběh o tom, jak probíhá porucha jako taková. Jedná se o hluboký ponor do psychiky hlavní hrdinky, spolu s ní cítíme nenávist k jídlu a znechucení ze sebe samé. Polemizujeme nad životem a tím, zda to má vůbec všechno smysl - vždyť žít v jiné než čtyřicetikilové váze je přece nechutné. Druhá osoba, ve které je kniha napsaná, dokáže z počátku pro svou neobvyklost trochu činit problémy, brzy však o to víc vtáhne čtenáře do děje, stejně tak jako neuvěřitelně realistické dialogy mezi postavami. Ozvláštnění orlickoústeckou mluvou je už pouze třešničkou na dortu. Když si sečteme vše zmíněné a připočteme to k faktu, že autorce knihy je 21 let, vychází nám z této rovnice jedna vskutku výborná kniha, o které ještě určitě uslyšíme.

30.03.2021 4 z 5

Spolčení ničemů Spolčení ničemů Maxime Chattam (p)

Nová, originální neotřelá detektivka, u které se rozhodně nebudete nudit!
Hlavním tématem knihy je, jak už název napovídá, spolčení vrahů a násilníků, kteří zdánlivě nemají nic společného, jejich styl zabíjení je absolutně odlišný, pojí je však znamení, které zanechávají u všech svých obětí - “*e”. Do pátrání po těchto zločincích se vydává pařížský detektivní tým, jelikož si jako první spojí všechny tyto zločiny pod jedno seskupení lidí. Tým detektivů tvoří sympatická parta lidí, kterou si dozajista brzy oblíbíte. Pátrají po zločincích, kteří vraždí po celém světě, a snaží se přijít na to, jaké pojítko krom zmíněného symbolu existuje mezi těmito na první pohled různorodými ničemy.
U čtení jsem se moc bavila, kniha má spád, zaručeně vás několikrát překvapí, autor si nebere servítky a popisy některých vražd jsou opravdu detailní a poměrně nechutné, zároveň se jedná o zápletku a vyvrcholení, jejichž obdobu jsem doposud v žádné jiné detektivce nenašla (a uznejme, že originálních zápletek v detektivkách je fakt málo). Plusem je pro mě také prostředí, ve kterém se velká část děje odehrává (jakožto naprostý pařížomil hltám vše, kde se objeví Paříž).
Za mě jedno velký dobrý!

17.03.2021 4 z 5

Pekárna s vůní skořice Pekárna s vůní skořice Ruth Kvarnström-Jones

(SPOILER) Pekárna s vůní skořice je knihou, která poměrně obletěla svět sociálních médií. I já jsem se do ní pustila, bohužel však asi nebudu sdílet ono nadšení jako ostatní.
Hlavní hrdinka se po krachu svého vztahu stěhuje zpět do rodného Halleholmu, švédského přímořského městečka. Jediné, čím se doposud živila, byla pekařina, a není náhodou, že i v Halleholmu na ní čeká pekárna, v minulosti mezi obyvateli městečka velmi oblíbená. Lovisin dědeček byl totiž pekař, který si svůj podnik vybudoval od nuly, a svým pečivem se navždy zapsal do pamětí halleholmských obyvatel. Lovisa se rozhodne pokračovat v rodinné tradici a vybudovat pekárnu novou. Pod nohy jí ale hází klacky její bratranec Reuben, jež je majitelem jiné městské pekárny a Lovisa se tak stává jeho přímou konkurencí. Obě rodiny mezi sebou mají navíc velice špatné vztahy, které se táhnou do minulosti. Poté, co Lovise začne pomáhat Reubenův bratr Axel, je pro Lovisu velice těžké potlačit křivdy, které byly po celá léta udíleny její rodině, a přijmout jeho pomoc a lásku bez předsudků.
Toliko stručně k ději, a teď už k mým pocitům po dočtení knihy. Asi není překvapením, že se jedná o červenou knihovnu, jakože fakt hodně. Ostatně i samotná kniha nese označení “Moderní příběh Romea a Julie”, ovšem s tímto přirovnáním bych asi byla opatrná. Je to slaďárna, od začátku víte, jak to dopadne (ač já jsem pořád tak nějak doufala, že to skončí jinak, protože, přece jen - pozor SPOILER - je to sakra bratranec, sice vzdálený, ale pořád je to rodina). No, když pominu tento vztah mezi rodinnými členy, je poměrně fajn číst o vzestupech a pádech pekárny, příběh je také uveden dějovou linkou z minulosti, konkrétně mládí Lovisiných prarodičů, kde se dozvíme vše o nepřátelství obou rodin.
Knize jsem dala 3 hvězdy. Je to přesně takový ten průměr, který nenadchne nezarmoutí, oddechovka, která se čte rychle a nemusíte nad ní nikterak přemýšlet, předvídatelná romanťárna zasazená do severského města. Znovu si knihu zřejmě nepřečtu, věřím ale, že pro někoho, kdo chce u knihy vypnout, je toto dobrá volba.

17.03.2021 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

V knize se vyvíjí vztah Alice a Richarda od prvního rande až po společné manželství a rodinný život. Alice s Richardem nejsou úplně typickým zamilovaným párem, od začátku tak nějak cítíte, že to úplně neštymuje. A čím déle jsou spolu, čím více se mezi nimi rozvíjí onen manželský stereotyp, tím hlubší se mezi nimi tvoří propast. Zda půjde dlouholetý vztah zachránit či zda se každý vydá jiným směrem, to už si přečtěte sami :)
Od knihy rozhodně nečekejte napětí, složité dějové linky či akce. Příběh představuje sondu do vztahu dvou lidí, jimž se jejich láska rozpadá mezi prsty z důvodu každodenních nedorozumění. Myslím si, že každý z nás zde musí najít jisté asociace se svým životem - ať už z dětství, nebo z prožitých vztahů (a pokud ne, jste asi šťastnými jedinci).
Moc se mi líbila ta zdánlivá jednoduchost a nenáročnost, která po dočtení knihy vyplyne v hloubku celého příběhu.

04.03.2021 5 z 5

Ukradený příběh Ukradený příběh Elizabeth Coleman

Pokud máte rádi Bridget Jones a jí podobné romantické komedie, pak vás bude tato knížka pravděpodobně bavit.
Vypráví o Vanesse, rozvedené matce dvou děti, která pracuje jako zubní asistentka. Jejím velkým snem je napsat román, což se jí po několikaletém úsilí podaří, záhy však přijde odmítavá odpověď z nakladatelství. Vanessa si z toho nedělá těžkou hlavu, přece jen, jedná se o prvotinu, která ve většině případů nikdy neláme rekordy v počtu prodaných výtisků, a hlavně má stále naději, že román může zkusit poslat i do jiného nakladatelství, kde jí třeba neodmítnou. O to větší šok však zažívá, když její oblíbená autorka románů vydává o pár týdnů později novou knihu, která je, světe div se, téměř totožná s Vanessiným příběhem. Vanesse je v tu chvíli jasné, že její dílo nebylo odmítnuto z důvodu neatraktivnosti, ba naopak, atraktivní bylo příliš, ale pro jinou, již známou autorku.
Vanessa se začne soudit, jejím právním zástupcem je rozvedený tatínek, kterému se Vanessa moc líbí (of course - přece jen je to romantický příběh :D), na pomoc jim přichází ještě slavný obhájce Marcus, bývalý manžel oné autorky, která “ukradla” příběh, jelikož svého muže krátce před touto kauzou opustila kvůli jinému vztahu, a Marcus tak využívá příležitosti pro pomstu. No a do Marcuse se zase bláznivě zamiluje Vanessa. Vzniká tak milostný trojúhelník, uprostřed nějž stojí chaotická Vanessa, která se snaží všem dokázat, že si celou kauzu nevymyslela a román je opravdu jejím dílem.
Zápletka je taková nijaká, já vím, také jsem od knihy neměla žádná větší očekávání, mile mě ale překvapila. Je to nenáročná vtipná oddechovka, která aspiruje na filmové zpracování :)

04.03.2021 4 z 5

Lalečka Lalečka Amira Keidar

Kniha s názvem Lalečka pojednává o židovské dívce Ráchel (přezdívané Lalečka), která od narození zakoušela těžký osud polských židovských obyvatel v období 2. světové války. Ráchelina matka, ve snaze zachránit svou malou dcerku, ji jako malé miminko propašovala z ghetta ke své nejlepší kamarádce. Postarala se tak Lalečce o budoucnost, kterou by dívka bez odvahy své matky zřejmě vůbec neměla.
I přesto se ale Ráchel potýkala s nelehkými situacemi židovského děvčátka - její “teta” ji vydávala za křesťanskou dívku, opatřila jí nové doklady a snažila se dívku během trvající války střežit a chránit. Po válce měla být Ráchel poslána do Izraele za strýcem, jediným žijícím příbuzným. Zde teprve Ráchel začíná pořádně vnímat, co se kolem ní a s ní vlastně děje, všemu ale chybí pochopení souvislostí, kterého ještě malá dívka není schopna. Sledujeme její smutek a strádání během neustálých přesunů mezi sirotčinci a během čekání na cestu do Izraele, její touhu najít místo, kde se bude konečně cítit chtěná a milovaná.
Knihu hodnotím 3 hvězdičkami. Oceňuji, že se jedná o skutečný příběh, ne jen o další román napsaný někým, kdo se chce svézt na “popularitě” tématu. Bohužel, i tak je na mě knih s tematikou války nějak moc. Kniha přináší pohled na osudy malé židovské holčičky, součástí je samozřejmě popis života v ghettu, hrůzy prováděné na židovském obyvatelstvu... Ale pořád je to něco, co jsme zřejmě už všichni četli v dalších minimálně deseti titulech.
Nicméně pokud jste milovníkem tohoto tématu, nebo vás ku příkladu minuly knihy s touto tematikou, Lalečku doporučuji, minimálně pro dokreslení celé situace zase z trochu jiného pohledu. Mně však bohužel nepřinesla nic moc nového

04.03.2021 3 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Hvězdy na cestě je kniha z prostředí mediálně známých osobností - hlavními hrdiny jsou postarší český herec a jeho dcera, která se živí jako spisovatelka, moderátorka a influencerka. Je jasné, že autorka se v tomto prostředí velmi dobře orientuje a na vykreslení chování postav je to dobře znát. Otec s dcerou mají komplikovaný vztah - Igor od rodiny odešel, když byla jeho dcera malá, bývalá manželka v sobě nedokázala pocit křivdy potlačit a dceru celé její dětství a mládí “očkovala” proti prostopášnému tatínkovi. Po letech se dcera s otcem setkávají na Krétě, kde je potřeba vyřešit pozůstalost po Igorově zemřelé mamince. Oba si na Krétu vezou své komplexy, nikdy nevyřčené emoce a křivdy. Podaří se jim napravit jejich toxický vztah, nebo už navždy zůstanou ovlivněni událostmi minulými?
Přiznám se, že jsem od knihy neměla moc velká očekávání. O to větším překvapením pro mě samozřejmě byla. Krásná, citlivá, zároveň ale všední, člověk si při čtení nemůže neuvědomit pomíjivost lidských životů oproti nepomíjivosti lidských emocí. Dějová linka z pohledu pejska mě naprosto dostala a v závěru rozplakala. Ač byly v knize některé momenty předvídatelné, na celku to vůbec nic neubralo. Krásné, lehké, čtivé, ale zároveň hluboké, zasáhlo přesně na těch místech, na kterých mělo.

19.02.2021 5 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Volání hvězd je nádherným příběhem z Irska první poloviny 20. století. Země se pomalu vzpamatovává z první světové války, záhy ji ale zasahuje pandemie španělské chřipky. Hlavní hrdinkou příběhu je zdravotní sestra a porodní asistentka Julie, která má v těchto nelehkých časech na starosti oddělení těhotných žen trpících chřipkou. Ty samozřejmě musí být izolovány od ostatních rodiček, Julie tak v poměrně polních podmínkách přivádí na svět děti nemocných matek. Z důvodu řádící pandemie se nemocnice potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, Julie se tak stává hlavní osobou zodpovědnou za toto izolované porodní oddělení a je odkázána pouze na své znalosti zdravotní sestry a ženskou intuici.
Kniha je o porodech. A to fakt hodně. Detailní popisy porodních procedur, a to v době, kdy nebyly k dispozici ultrazvuky ani žádné další zdravotnické pomůcky, bez kterých si dnešní život ani nedovedeme představit. Navíc v polních podmínkách, na provizorním oddělení, na skládacích lůžkách, bez potřebného lékařského dohledu. Nástřihy, kleště, řezání, umírání miminek i matek - ano, o tom všem čtete v jednotlivých kapitolách. Těmito krvavými popisy se však jemně vine milostná linka, které si zpočátku možná ani nevšimnete. Součástí příběhu je také vykreslení tehdejších společenských poměrů, odsuzování svobodných matek, lehce je naznačena politická situace soudobého Irska.
Jako celek to funguje skvěle, při čtení se určitě neubráníte srovnání tehdejší pandemické vlny a naší současné situace, které si jsou až děsivě podobné (a podotýkám, že autorka na knize pracovala několik let, její vydání v tomto období proto není nikterak marketingově plánováno).

15.02.2021 5 z 5

Jedno obyčejný léto Jedno obyčejný léto Mariko Tamaki

V komiksu sledujeme příběh dvou náctiletých dívek, které tráví prázdniny se svými rodiči na chatě mimo město. Spolu zažívají první milostné vzplanutí (avšak nic peprného, holkám je cca 12-13, je to tedy spíše taková ta první platonická zamilovanost), krom těch šťastných okamžiků jsou ovšem i svědky ne tak šťastných problémů v rodině. Vše je zde vždy velice zlehka naznačeno, doplněno poměrně přesně vystihující kresbou, ze které sálají emoce. Ostatně musím uznat, že bylo celkem zvláštní číst/prohlížet knihu, ve které jsou emoce mnohem hlouběji a přesněji vyobrazeny pomocí kresby, nikoli popisem v textu.
Kniha to je velmi lehká, pěkná, jemná, přenese vás do dětství, zároveň ale vystihuje i komplikovanost dospělosti. Přechod mezi dětským, bezproblémovým světem a náročným světem dospělých je perfektně vyobrazen na hlavní hrdince, která mezi těmito dvěma světy osciluje. Ráda si s kamarádkou kope díru v písku na pláži, zároveň se ale snaží upoutat pozornost jednoho chlapce a aby toho nebylo málo, snaží se pochopit i napjatý vztah mezi jejími rodiči.
Obsah knihy nádherně koresponduje s jejím názvem, jedná se opravdu o sondu do jednoho obyčejného léta, jeho událostí, radostí i strastí.
Komiks je pohlazením na duši, vzpomínkou na bezstarostnost dětství, doplněn o nádherné ilustrace podtrhující příběh.

15.02.2021 3 z 5

Román z pokoje 128 Román z pokoje 128 Cathy Bonidan

Knihy z edice Sedmilásky od Metafory jsou obvykle plné romantiky a emocí. Jedná se povětšinou o jednodušší příběh a nenáročné čtení. Sama jsem přečetla již několik knih z této edice, většina se mi líbila, některé i ráda doporučuji (mohu zmínit na příklad Lásku ve světě lichých ponožek). Ovšem Román z pokoje 128, to bylo bohužel zklamáníčko.
Co na knize cením je zajímavá struktura, jelikož příběh je složen pouze z dopisní korespondence. Zároveň se mi líbí námět - žena nalezne v hotelovém pokoji opuštěný rukopis, který je natolik skvělý, že se vydá pátrat po jeho autorovi. V rukopisu je naštěstí uvedena adresa, od které se naše hlavní hrdinka může odpíchnout a spustit tak proces pátrání po tvůrci (nebo spíše tvůrcích) tohoto díla. No, zde asi končí pozitiva, která jsem v knize shledala. Bohužel, pro mě byl celý tento příběh nezáživný, ba až nudný, forma dopisování mi rovněž nevyhovovala (hlavní protagonisté byli staršího věku, dle toho byly i dopisy komponovány - spousta zdvořilostních frází, skryté emoce, málo “akce”).
Bohužel, tahle kniha pro mě byla zklamáním.

10.02.2021 2 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

“Můj” třetí Bryndza. Po Temných hlubinách a Kanibalovi z Nine Elms se mi Mlha líbila asi nejvíc.
Jedná se o druhý díl detektivní série s hlavní hrdinkou Kate Marshall. Ta po své neúspěšné dráze detektivky nyní přednáší na univerzitě a snaží se žít co možná poklidným životem. Její touha po řešení zločinů však neustále prosakuje na povrch a tak se stejně jako v prvním díle stává soukromou vyšetřovatelkou jistého zločinu. V nádrži Shadow sands je totiž nalezeno tělo mladého chlapce, jehož utopení je, s ohledem na to, že byl závodním plavcem, dosti podezřelé. Policie však případ smete ze stolu s tím, že se jednalo o utonutí. Kate se celá situace nepozdává a proto využije svých kontaktů, aby si promluvila o nedbale provedené pitvě se svým bývalým kolegou. Na základě nových zjištění se případ znovu otevře, za vraždu je však odsouzen zjevně nevinný člověk. Kate přebírá otěže do svých rukou; když pak navíc zjišťuje, že se nejedná o první utonutí v nádrži a krom toho navíc odhaluje dlouholeté přátelství mezi majiteli nádrže a místní policií, zařekne se, že celé věci přijde na kloub.
Čtení to bylo napínavé, o tom žádná, ale já vám nějak nemůžu poslední dobou přijít na chuť detektivkám. Připadá mi, že je vše psáno na jedno brdo, ostatně co taky neustále vymýšlet nového - stane se zločin, hlavní hrdina krok po kroku pátrá, často se sám dostane do ohrožení a zázračně pak případ vyřeší (teď nemluvím konkrétně o Mlze, nýbrž všeobecně o detektivkách). Nějak mě tento žánr už delší dobu nebyl schopen ničím překvapit, je to takové to “nenadchne, nezarmoutí”, i proto dávám průměrné hodnocení.

10.02.2021 3 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Kniha Dark web: Sex, drogy a bitcoiny popisuje historii dark webu, jeho nejslavnější osobnosti (i když některé z nich stále zůstávají v anonymitě) a zároveň vyvrací mýty, které o dark webu panují.
Pakliže vás toto téma zajímá (na příklad se divíte stejně jako já, že něco takového vůbec může existovat), jednoznačně vám doporučuji přečíst si výklad a názory erudovaného Dominika Stroukala, který má k tématu rozhodně co říct a navíc vše popisuje velmi čtivou formou. Mně se to moc líbilo!

02.02.2021 4 z 5

Dva v srdci Dva v srdci Josie Silver

Josie Silver je autorkou takových těch slaďoučkých romantických příběhů, u kterých tušíte, že se v reálném životě téměř nemohou stát, i přesto je ale čtete, jelikož vám dodávají jakousi naději či víru v život a mezilidské vztahy. Od Josie jsem četla už knihu Den, kdy jsem zahlídla lásku a dnes jsem dočetla druhou knihu autorky, která se mi dostala do rukou. A samozřejmě se neubráním srovnání. Kniha Dva v srdci mi bohužel přišla o něco slabší.
Hlavní hrdinka Lydie se vypořádává se smrtí své životní lásky, snoubence Freddieho. Po více než desetiletém vztahu si Lydia bez předchozího varování musí náhle zvyknout na život bez svého partnera, parťáka, kamaráda a bývalého spolužáka. Velice oceňuji, jakým způsobem autorka popsala truchlení hlavní hrdinky - myslím si, že každý čtenář více či méně pocítí úzkost a smutek, které na něj kniha a hlavní hrdinka přenáší. Co už mi ale přišlo poněkud nereálné a přitažené za vlasy byl způsob, jakým se Lydia se smrtí vypořádává. Celá tato snová rovina mi trochu kazila dojem z celé knihy. Mistrně zvládnuté emoce zabité naprosto nereálnými úniky ze současného světa, bohužel. Více k tomu neřeknu, ostatně i anotace poměrně mlží, nerada bych tedy prozradila nějaký spoiler.
Dovedu si představit, že by celý příběh probíhal bez oněch úniků do jiného světa, více by se zaměřil na vyrovnávání se se ztrátou a snahou začlenit se opět do normálního života. Škoda...

02.02.2021 3 z 5

Poslední vlak do Londýna Poslední vlak do Londýna Meg Waite Clayton

Knih o 2. světové válce vychází mnoho. Ač jsem v dobách svých studií tuto literaturu hltala, přece jen tehdy bylo takových knížek jako šafránu (a když už se nějaká objevila, byl to povětšinou skvost - jakožto Chlapec v pruhovaném pyžamu, Zlodějka knih, Ostrov v ptačí ulici nebo ku příkladu komiks Maus). Dnes je válečná tematika dosti oblíbená, což samozřejmě generuje množství příběhů právě z tohoto období (a já už je přestala monitorovat).
Před nedávnem se mi ale do rukou dostala kniha Poslední vlak do Londýna. Pokud jste čtenáři těch současných populárních válečných titulů, zřejmě se vám tento příběh líbit nebude. Pokud si však chcete přečíst něco z válečného období a zároveň dostat “něco navíc”, tahle kniha vám to dodá.
Nečekejte popisy koncentráků, holení hlav, plynových sprch, románků mezi židovkou a nacistickým vojákem... Hlavní hrdinkou je Tante Truus, žena, která se před vypuknutím druhé světové války zasloužila o záchranu několika tisíců židovských dětí jejich převozem do bezpečných zemí. Příběh je naplněn emocemi - strachem, láskou, odvahou a odhodlaností, které se na vás střídavě budou přelévat. Truus byla reálnou postavou, o které zřejmě málokdo z nás ví. A ač sama nikdy děti mít nemohla (a možná i díky tomu), zasvětila svůj život záchraně dětí cizích, jejichž osud by, bez jejího zásahu, zdaleka nebyl tak růžový (a možná by ani žádný nebyl). Je velmi dojemné číst o tom, jak se matky dobrovolně vzdávaly svých malých dětí a posílaly je do zahraničí s vědomím, že už je nikdy neuvidí, jen proto, aby je zachránily před nacisty.
Krásný příběh, o to krásnější, že je založen na reálných událostech a reálných postavách.

02.02.2021 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Hlavní hrdinkou je třicetiletá Elle Fieldingová, která se živí jako spisovatelka. Je mladá, úspěšná, její první román se ihned stal světovým bestsellerem. Elle žije v nádherném velkém domě na útesu, který jí nejedna čtenářka závidí. Zdánlivě jedinou vadou na kráse v Ellině životě jsou podivné události, které se v domě, ve kterém žije sama, dějí. Elle během jedné své služební cesty pronajala dům přes AirBnb a od té doby v něm nalézá podivné vzkazy, které jí jasně dávají najevo, že do jejího domu někdo chodí. Retrospektivně sledujeme také jistou událost z Ellina dospívání, která velmi poznamenala její následující život. Je všechno, co se okolo Elle děje, realita, nebo se pouze unavená spisovatelka nechává příliš unést svou fantazií při psaní thrilleru?
Zajímavá zápletka, velmi mrazivá atmosféra, která vás nutně vtáhne a pohltí, a rozuzlení, které zřejmě nebudete očekávat. Za mě jednoznačně stojí za přečtení!

06.01.2021 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Dnes při procházce jsem doposlouchala audioknihu Oběť bez tváře od Stefana Ahnhema. Musím přiznat, že jsem doposud s audioknihami jen lehce koketovala. Při poslechu knih mám vždy problém se soustředěním - občas se nachytám, jak mi myšlenky ubíhají úplně jiným směrem a vůbec netuším, co se v knize zrovna děje. Možná i z toho důvodu byla zrovna Oběť bez tváře se svou délkou a velkým množstvím postav celkem velkým soustem. Knihu jsem poslouchala (nebo spíš neposlouchala a vracela se k ní - nesuďte mne prosím) devět měsíců :D Ano, jsem ostuda, ale řekla jsem si, že do nového roku s ní už nevstoupím a dnes jsem ji tedy s velkou pompou dokončila.
Jedná se o klasickou severskou detektivku (předpokládám, že Ahnhemovy knihy většina z vás zná), hlavní hrdina Fabian Risk je novým členem helsingborské policie a ihned je přidělen k případu sériového vraha, který postupně zabíjí spolužáky ze základní školy. Není náhodou, že jedním z těchto spolužáků je i Fabian, který se snad dokáže vrahovi dostat na stopu dříve než ostatní.
Já vám nevím, ale mně ty severské detektivky připadají všechny na jedno brdo. Ani v tomto případě jsem neobjevila nic, co by mě vyloženě nadchlo. Ač byl motiv vraha, který zabíjí své bývalé spolužáky, poměrně neotřelý, a rovněž i vražedné metody byly místy celkem mrazivé (připomínaly mi vraždy v hororu Saw), nemohu hodnotit vyšším počtem hvězdiček.

06.01.2021 3 z 5

Cizinka v Paříži Cizinka v Paříži Joanna Rees

Až po začtení se do příběhu jsem si uvědomila, že mi k pochopení všeho jaksi chybí první díl knihy, Dívka na útěku. Nevadí, Paříž byla silnější a proto jsem tuto pětisetstránkovou bichličku přečetla i bez znalosti prvního dílu.
Pakliže jste také milovníky Paříže, jistě budete potěšeni. V nejromantičtějším městě na světě se ocitáme ve 20. letech spolu s hlavní hrdinkou Vitou, která působí jako švadlena ve známém večerním klubu Les Folies. Vita má za sebou špatné zážitky se svým bratrem, pokud jste však nečetli první díl, nezjistíte úplně přesně, o co šlo, pouze víte, že se před ním ukrývá. V knize sledujeme rozvoj Vitiny kariéry a osobního života a také to, jak jí pomalu ale jistě začíná dohánět minulost. Více prozrazovat nebudu, abych nezmínila nějaký spoiler.
A teď můj názor. I přes absenci předchozího dílu se mi Cizinka v Paříži líbila. Když pominu atmosféru Paříže, zaujalo mě také prostředí módního průmyslu a snahu Vity prosadit se v oblasti dámského spodního prádla, které v té době bylo v počátcích. Děj byl napínavý, postupná gradace nutí čtenáře číst dál a dál a v závěru knihy jsem se až divila, do jakých patálií se Vita ještě může dostat. Příběh mě dokonce zaujal natolik, že mám v plánu pořídit si první díl a doplnit si chybějící místa. A už teď se těším na pokračování, které jistě bude následovat :)

06.01.2021 4 z 5