shootingstar shootingstar komentáře u knih

Vox Vox Christina Dalcher

(SPOILER) Nápad dobrý, Netflix z toho může uvařit klidně i několik sezón, ale jako román... no, dobře. V několika situacích jsem si těžce uvěřitelné jednání postav musela vysvětlovat mantrou "tak jako sou to prostě Amíci, se s tim smiř" (v diktatuře, kde je předmanželský sex zločinem, sedmnáctiletý mladík nejprve přijde o panictví se svou největší životní láskou a vzápětí ji udá? manželka sdělí manželovi že páté dítě, které čeká, není jeho, a on se jí na oplátku rozhodne pomoci v jejím odboji? všechny ženy nosí elektrické náramky, které je mají umlčet, ale zjevně kdekdo - kromě naší hrdinky - ví jak je obejít?). Hlavně jsem ale zcela nepochopila, co se vlastně stalo na konci, jen že se dobrá věc asi podařila, a odnesla jsem si z toho pouze potvrzení domněnky, že ti Američani se bez bouchačky ani neuprdnou.

26.11.2020 3 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Na stránce 18 jsem si řekla "Jé, já už vim jak to skončí! Zase!" Tak nestrefila jsem se, aspoň že tak. Nečekaný plot twist tam nebyl, což je v dnešní době příjemné osvěžení. Coben se navíc skvěle čte. Takže proč ne.

16.11.2020 3 z 5

Mona Lisa virus Mona Lisa virus Tibor Rode

Špatně napsané, ještě hůř přeložené, a co s tím proboha mají společného včely? Co je ale na thrilleru asi nejvíc na pováženou, nepochopila jsem, kdo je vlastně hodný, kdo zlý a kdo ošklivý.
Kniha: "Měl na sobě bílé boty a kalhoty se záhybem v pase a bílé polo triko, na jehož hrudi bylo vyobrazeno logo kliniky."
Já: "Cože?"
Kniha: "Doktor Jones se zašklebil: ´Žádné umírání v lidských dějinách nebylo tak četné jako umírání kvůli kráse.´"
Já: "Fakt, jo? To teda čumim!"
Asi tak.

12.11.2020 1 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Už skoro čtyřicet let hledám někoho, kdo píše jako Dickens, ale na rozdíl od něj ještě žije a já se tak můžu těšit na další romány.
No. Tak konečně.
Setterfieldová to umí, včetně závěrečného odhalení ve stylu "každý je každého nevlastní bratr/otec/syn".
Jazyk je krásný, s postavami je zacházeno se soucitem, a nebylo ublíženo ani jednomu zvířeti.
Doporučuji!

09.11.2020 5 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

No, tak tomu říkám cliffhanger.
A teď jako co?
Prosímvás, pokud autory někdo znáte, vyřiďte můj nejhlubší dík za perfektně odvedenou práci. Existují lidi s originálními nápady, a existují lidi, kteří umí dobře psát, ale jen vzácně se tyto schopnosti sejdou tak jako zde.
Mohu nějak pomoci při psaní dalšího dílu? Chodit panu Hlávkovi třeba žehlit, nebo umývat toaletu? Cokoliv, jen abychom co nejdřív měli zase co číst.

30.10.2020 5 z 5

Bez milosti Bez milosti Lisa Jackson

Na červenou knihovnu dobrý:) i když mě osobně chlapi, co po vylezení ze sprchy ručníkem vytřou podlahu a pak ho nonšalantně odkopnou do rohu (ukázka z knihy) nerajcujou, ale tak ok, holt Američani.
Nečekaný vrah tam je, jestli vám jde o tohle.

24.10.2020 1 z 5

Bohemia Bohemia Jan Svěrák

Kdyby to byl kámošův deník, kterej mi dal přečíst, asi bych řekla: "Píšeš docela čtivě, nechceš něco napsat? Ale ne něco, co by se točilo jenom kolem tvýho schlíplýho pinďoura, to už píše Viewegh." Ale tak jo, dobře, nemůže bejt každej Dickens, chápu. Jediný, co mě opravdu zamrzelo, byla ta hrubka v mě/mně. Teda Honzíku!

04.10.2020 2 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tato hard sci-fi na mě byla až trochu příliš hard. Jako román nic moc. Další díly už číst nebudu.

03.10.2020 3 z 5

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Nelíbila se mi chvílemi až přehnaná krutost.
Líbilo se mi, jak je kniha napsaná, a to jak forma (kterou se čtenář postupně dobírá pravdy), tak samotný jazyk. Je vidět, že jak autor, tak všichni ostatní, včetně české překladatelky a korekce, si s tím dali práci - což v dnešní době nebývá pravidlem. Nedoporučuji slabším povahám a nezkušeným čtenářům: věřte mi, ten jazyk by vás za chvíli začal otravovat. Toto NENÍ Kepler ani Nesbø.

25.09.2020 4 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Prosím, já chci SERIÁL. Korwariana by mohl hrát třeba Cumberbatch. A Reeda třeba Gosling.
Okay, v každém případě, takto se má psát, i v Česku existuje kvalita. Díky.

13.08.2020 5 z 5

Kroky v temnotě Kroky v temnotě Michelle Paver

Nechápu zdejší nízká hodnocení. Bylo to strašidelné, ale zároveň hluboce lidsky pochopitelné, a ta polární noc, ta má prostě zvláštní moc, každého přepadne smutek...atd :)

12.06.2020 5 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Napínavé a smutné. Myslím, že o tohle se snažil Karika ve Tmě, ale toto je dobře napsané.

09.06.2020 4 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Na Boltonovou spíše slabší, pointu jsem uhodla už v polovině. Ovšem palec nahoru za politickou nekorektnost: ROMOVÉ coby hlavní záporáci, to se dnes nevidí:)

08.06.2020 3 z 5

Pán much Pán much William Golding

Na jednu stranu si řikám, že "zas až tak hroznej člověk přece neni", ale pak si zas vzpomenu na Zimbardův vězeňský experiment, a ...

20.05.2020 4 z 5

Ashley Bellová Ashley Bellová Dean Koontz

Skutečně nechápu zdejší relativně vlažné hodnocení. Román je originální, poutavý, nese vysoce důležitou myšlenku a některé věty si přímo říkají o podtrhávání.
Čím ovšem NENÍ, to je "thriller". Čtenářky všech těch knih typu "Dívka, která" budou zklamány.

06.03.2020 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Téma a myšlenka vynikající, ale zpracování bohužel pokulhává. Je to jaksi...povrchní. Takhle-kdyby to napsal teenager jako prvotinu, určitě bych ho podporovala, ať píše dál. Ale od dospělé autorky je to málo.

11.01.2020 2 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Nejedná se o thriller nebo krimi ve stylu, který dnes frčí, čili "rozřezat motorovou pilou, sešít a poslat policajtovi poštou, zatímco další oběť držíte ve sklepě".
Vražda tam je, ale kvůli té to May nepsal. Stejně jako u ostatních příběhů z Lewisu a rovněž u Útěku, velkou část kouzla této knihy zajišťuje jakási nostalgie, kterou mileniálové asi neocení. Komu se stýská po dospívání v osmdesátkách, ten ale bude spokojen.
Škoda toho konce, to bylo pod úroveň.

04.01.2020 4 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Prosím seriál. A prosím pohledného herce pro roli Tristana.

11.12.2019 5 z 5

Rezervoár č. 13 Rezervoár č. 13 Jon McGregor

Je to pravý opak knih z takové té edice "světový bestseller". Doporučila bych to zkušeným čtenářům a lidem, kteří si mohou na přečtení vyhradit celý jeden den a dát to najednou. Pokud si mezi dvěma kapitolami dáte pauzu, nebudete si později pamatovat, kdo je Richard, s kým se rozvedl Martin, kolik synů má Jackson ani že Su je Číňanka.

22.11.2019 2 z 5

Poslední dny Jacka Sparkse Poslední dny Jacka Sparkse Jason Arnopp

Vynikající práce. Málokdy viděná kombinace skutečně vtipného humoru a skutečně mrazivé hrůzy vás spolehlivě pobaví. Prolínáním s realitou připomíná Noční film M. Pesslové, potěší i skutečně fungující webová stránka fiktivního hrdiny. A navíc: tak jako mnoho současných britských autorů i Arnopp se zde vlastně jen vypisuje z vlastní (domnělé?) sobeckosti a zbabělosti. Kéž by čeští autoři měli alespoň zlomek této sebereflexe.

10.11.2019 5 z 5