shootingstar shootingstar komentáře u knih

Hardcore historie Hardcore historie Dan Carlin

PARÁDA! Škoda, že to nebylo delší.

18.12.2021 5 z 5

Sběratel dětí Sběratel dětí Sabine Thiesler

Mimořádně odporný pachatel.
A je to psané trochu jinak, než jak jste ze všech těch knih typu "Dívka, která..." zvyklí.

13.12.2021 4 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Nebylo to vyloženě špatné, to ne.
Mně osobně vadila ta romantická linka.
Chování postav bylo chvílemi vyloženě nesrozumitelné, a to i s přihlédnutím k tomu, že trochu divní asi být mají.
Ve snaze o co nejvtipnější humornou zkratku autorka občas zapomíná popisovat, co se vlastně děje, takže spousta scén se možná odehrála v její hlavě, ale už se nějak nepropsaly na papír. A to i v dost velkém měřítku: Například asi v polovině knihy a po ději, který byste odhadli na pár měsíců, jste jen tak mimochodem informováni, že tyto stránky popisovaly údobí pěti let.
Z tématu se dalo vytěžit mnohem více, osobně se domnívám, že autorka do toho raději nechtěla příliš zabrušovat, jelikož není odbornicí ani na historii, ani na kvantovou fyziku. Což jí nevyčítám. Ale pokud máte ve svém životě čas pouze na jednu takovouto knihu, přečtěte si raději Agenturu DODO.

08.12.2021 4 z 5

Zapomeň na mě Zapomeň na mě Andrew Ewart

Hrozná blbost. Ale Nolan by z toho možná dokázal udělat blockbuster.

01.12.2021 1 z 5

Na počátku byl sex Na počátku byl sex Cacilda Jethá

Bomba bombička! Spousta zábavy, spousta informací, zase budu v hospodě za hvězdu a k našemu stolu se budou stahovat všichni ostatní.
Takto se to dělá, děkuji.

28.11.2021 5 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

(SPOILER) Nevím, no. Když Palahniuk v Klubu rváčů přišel s konceptem nespolehlivého vypravěče, byla to bomba. O 25 let později už to ale nikoho nepřekvapí. Hlavně aby byl ještě jeden plot twist, a ještě další plot twist, a... No nevím, no. A ještě mně osobně nesedl přízvuk, který překlad nadělil postavě Santa Clause. Evokuje ve mně staršího dědu, ne striptéra z velkoměsta. Zvolila bych spíše městský sockovský slang, pro inspiraci překladatelům doporučuji krátkou procházku před libovolným hlavním nádražím v naší zemi.

28.11.2021 3 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Nehodnotím literární úroveň, jen příběh. A ten je tedy silnou kávou i pro nás socky ze severočeského ghetta.
Tařin tatínek je evidentní psychotik (dnes se tomu módně říká "bipolární"), minimálně jeden ze sourozenců pravděpodobně psychopat, ale takový už je život. Co mě zarazilo víc, je všeobecná hloubka lidské (americké?) idiocie, která se celou knihou prolíná. Závěrem jen: nevěděla jsem, že stačí 17 let nechodit do školy a věřit na mnohoženství, abych dostala plné stipendium na Cambridgi. A my blbci se tady pachtíme s maturitama.

19.11.2021 3 z 5

Skrz prázdnotu Skrz prázdnotu S. K. Vaughn

Začnu kritikou: Ta vztahová rovina mě nezajímala, ale to je můj problém.
Dialogy šustily papírem. V reálném životě nikdo nepřijde tak rychle s tak brilantní odpovědí.
A teď to pozitivní:
Bylo to čtivé a jako film to bude bezva.

14.11.2021 4 z 5

Pacient Pacient Jasper DeWitt

Trochu jako Dracula, vypravěč je celý Harker, a má to i svého Van Helsinga. Přečetla jsem to za jeden deštivý listopadový podvečer, což bylo příhodné.
Bát se budete, pokud věříte na existenci Ďábla. My, co věříme pouze na existenci Hloupých lidí, to můžeme číst jako pohádku.

07.11.2021 3 z 5

Muž, který už nezavolal Muž, který už nezavolal Rosie Walsh

Moc pěkné, takové hřejivé.
Doporučuji.

06.11.2021 4 z 5

Sekta Sekta Mariette Lindstein

Takhle jsem psala, když mi bylo asi čtrnáct. Motivace ani jednání postav nedávají valného smyslu a literárně je to rovněž jakési ploché. Ale jako klidně si to, děti, přečtěte, pořád lepší trávit čas s knihou než třeba brát drogy ;)

03.11.2021 2 z 5

Bezvýchodná situace Bezvýchodná situace Julie Mayhew

Příběh trochu přitažený za chlupy v podpaží, ale četlo se to docela dobře. Mimochodem dokonalý román na totéž téma, který vám spolehlivě zlomí srdce, je Místo pro tajnosti od Tany French.

28.10.2021 4 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Tak samozřejmě, Dickens to není, ale zde nehvězdičkuji literární hodnotu.
Řeknu to asi takto: učím na základce ve vyloučené lokalitě a takto v první linii jsem už všechno viděla dvakrát.
Ovšem popis toho, jak se Piškot s Meluzínem oba zamilovali do stejného dvanáctiletého chlapce a tahali se o něj tak dlouho, až z něj nic nezbylo, inu, to byla silná káva i na náš drsný sever.
Svět, ve kterém dospělý chlap pošle dítěti žárlivě hysterickou esemesku znění "Meluzínovo semeno ti asi chutná víc...", je svět, v němž žijeme, přátelé.

21.10.2021 5 z 5

Všichni lžou Všichni lžou Seth Stephens-Davidowitz

Vynikající kniha: poučná, zábavná a prudce citovatelná, zejména během dlouhých večerů v oblíbené hospodě. Doporučuji.

20.10.2021 5 z 5

# Smrt všem prasatům # Smrt všem prasatům Tony Parsons

Bylo to předvídatelné a chvílemi plné klišé, ale na kluka, co skončil školu v 16, celkem dobré. Klidně si od autora ještě něco přečtu.

12.10.2021 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Absolutní dokonalost (začátek vás zmate, ale nenechte se odradit)! Doslova jsem to vdechla, a pak litovala, že jsem nečetla pomaleji a nestihla si tak vychutnávat krásu obrazů a slov. Podotýkám, že mě obvykle na lyriku rozhodně neužije. Ovšem ta něha, nevinnost a dobrota, která dýchá z každé stránky, vás prostě nemůže neoslovit.

25.09.2021 5 z 5

Probudit lvy Probudit lvy Ajelet Gundar-Gošen

Dobře vystavěný příběh, vše do sebe zapadá, pěkný jazyk. Na každé stránce najdete něco o lidské přirozenosti, co je "tak přesné". Tím mi kniha trochu připomínala Kunderu. Koho tento přemýšlivý styl baví, pochutná si.
Osobně jsem se trochu nudila, ale předesílám, že to je pouze můj problém:)
A opět řada chyb a překlepů, někdo by měl v těch nakladatelstvích už vymést pavučiny!!!

17.09.2021 5 z 5

1794 1794 Niklas Natt och Dag

Pěkný jazyk, tím myslím i překlad, některá z použitých slov jsem nečetla ani neslyšela celé roky. Bohužel s korekturami si někdo moc práce nedal, a tak se zde najdou překlepy a další chyby.
K samotnému příběhu... buď na to máte, nebo ne. Pokud vám drsnost vadí, tak se do toho nenuťte.

14.09.2021 4 z 5

Nejvyšší čas vypadnout Nejvyšší čas vypadnout Claire Askew

Český název jsem nějak nepochopila. Naopak vděčná jsem za Edinburgh, nejkrásnější místo na planetě, a za další knihu o ženách a pro ženy, která obstojí i coby kniha prostě o lidech pro lidi.

08.09.2021 3 z 5

Temná zahrada Temná zahrada Tana French

(SPOILER) Obávala jsem se zklamání, ale dostala jsem naopak vrchovatou porci toho, co od autorky očekávám: zlomené srdce a náměty na přemýšlení v dopravních zácpách a čekárnách u lékařů. SPOILER: Rafferty byl nejspíš (detaily nevíme) úžasná lidská bytost a přišel o život díky idiotskému řetězu idiotských maličkostí, které uvedli do pohybu idioti. A takto to na tom našem světě, milé děti, chodí. Děkuji, Tano!

05.09.2021 5 z 5