Richisa Richisa komentáře u knih

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Tak na tohle už jsem asi moc velká... Ostatně knihy jsem koupila synovi a tomu se líbí moc...
Po přečtení mám podobné pocity a otázky jako haki34... První díl byl lepší, do 3. už se asi nepustím...

17.08.2022 3 z 5

Strážce ztracených měst Strážce ztracených měst Shannon Messenger

Knihu jsem koupila synkovi k Vánocům a ze zvědavosti začala číst dříve než on. Máme přečtené oba. Syn je nadšený a i já jsem spokojená a nejspíš se pustím do dalších dílů.

Líbí se mi vystavení světa, dej odpovídá věkové kategorii, pro kterou je psán. Na můj vkus by to mohlo být méně romantické, ale já nejsem cílová skupina.

Jakákoli kniha, která přitáhne děti ke čtení je super ;)

27.01.2022 4 z 5

Vím, jak chutná vzduch Vím, jak chutná vzduch Maria Hirse

Kniha není žádný literární skvost. Jedná se spíše o jakousi zpověď nebo deník.

Zde hodnotím hlavně informační hodnotu pro mladé, díky níž se snad může někdo včas vzpamatovat, nebo odrazit ode dna. Nejspíše budu doporučovat svým žákům.

Nejvíce mě zaujalo to, že si Maria nakonec dokázala pomoci sama. Jen by si ještě zasloužila rozepsat i cesta zpět, která jistě také nebyla jednoduchá.

30.06.2020 4 z 5

Fantóm Opery Fantóm Opery Gaston Leroux

Super příběh, který jsem znala pouze z filmového muzikálu, kde mi uniklo spousta souvislostí. Na druhou stranu úžasná hudba zase dodá atmosféru.

Kniha ve druhé půli nešla odložit. Děj se hezky odvíjel. První půlka byla zdlouhavá, ale jako úvod do děje asi nutná. V celé knize jsem se prala se stylem a jazykem, což je nejspíš dáno stářím knihy... Asi bych straší věci měla číst častěji :)

21.03.2020 4 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Mám malinko rozporuplné pocity z knihy. Rozhodně se to hezky četlo, děj rychle plynul, kniha mě přitahovala ke čtení, bylo tam pěkně shrnuté myšlení té doby.

Byla jsem zvědavá, proč se to děje, a musela jsem na knihu často myslet stylem, co kdyby se to samé dělo mně...

Ovšem kromě toho, že PROČ jsem se nedověděla (to by mohl být záměr a nástin k zamyšlení tam i byl) Tak mě naprosto neuspokojil závěr... Nakonec mi to celé vyznělo jako nekonečný trest, že za jakýchkoli okolností stejně není jiná možnost, než se narodit znovu a žít...

05.02.2020 4 z 5

...a postarej se o Elišku ...a postarej se o Elišku Lucie Müllerová

Jedna z knih, u kterých není možné řešit formu, pouze obsah. Po stránce literární se opravdu nejedná o žádný skvost, ale jako matce malých dětí mi při čtení opravdu nebylo vůbec dobře...

Příběh je jednoduchý, ale dobře mířený.

A ještě jedna věc mi velmi vadila. Suprčupr matka samoživitelka a otec naprosto neschopný postarat se o dítě - V dnešní době hojně prezentovaný, ale dle mého názoru pro společnost velmi nevhodný vzor...

30.06.2019 4 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Kniha je velmi zajímavou studií dětské a vlastně i dospělé duše... Myslím, že počínání všech (včetně novinářů, doktorů, babičky...) bylo velmi reálné.

Co mi vadilo byl jazyk, kterým byl příběh psán. Možná také reálný, (i když dokud se kniha odehrávala v pokoji, tak si ani to nemyslím) ale pro mě velmi matoucí. Později jsem si ale zvykla a kniha se četla dobře.

Každopádně knihu velmi doporučuji.

10.05.2019 4 z 5

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

Kniha se moc pěkně četla a byla to docela jízda... Frank měl neuvěřitelné kouzlo a nedivím se, že mu jeho činy dlouho procházely.

Je až neuvěřitelné, jak málo se tehdy dbalo na bezpečnost, ať už ve finanční sféře nano třeba v letectví.

Super kniha.

08.03.2019 5 z 5

Kouzelný náramek Kouzelný náramek Viola Shipman

Náhodou jsem na knihu narazila v knihovně a zalíbila se mi její obálka.

Ze začátku jsem jí moc šancí nedávala. Po 30 stránkách jsem ji odložila, že asi není pro mě, ale jsem ráda, že jsem jí dala ještě šanci.

Kniha mě velmi oslovila svým poselstvím. Uvědomila jsem si, jak důležité je udržovat pěkné vztahy se svou rodinou a podporovat se navzájem...
Příběh je sice asi lehce sladký, ale i tak má rozhodně co říci a pohladí na duši.

01.03.2019 3 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Příjemné čtení o tom, že nikdo není dokonalý. Některé příběhy jsou čistě herecké, v obdobách jiných jsem se viděla. Pobavila jsem se.

18.09.2018 4 z 5

Na vlastní kůži Na vlastní kůži Javier Moro

Nádherná kniha, velmi čtivý dokument doby a snahy o vymýcení neštovic, na které umíraly miliony lidí.

Kniha je o to cennější, že stojí na velmi pevných historických základech. Autor nastudoval velké množství pramenů. Nechybí ani osudy účastníků výpravy po jejím skončení. Škoda, že se nedochovaly zprávy o většině dětí, které se cesty účastnily.

Doktoři vsadili vlastní zdraví, aby dovezli vakcínu do celého, tehdy už rozpadajícího se, imperia. Zajímavé bylo i zachycení charakterů jednotlivých účastníků výpravy. Už jen nápad, že vakcínu budou posílat "v dětech" je velmi odvážný. Kdyby pan doktor Balmis byl schopen empatie, pravděpodobně by ho takový risk ani nenapadl... Naprosto nepochopitelná je snaha některých mocných Nového světa klást byrokratické překážky misi a parazitovat na "slávě" expedice.

Knihu mohu jen doporučit.

19.04.2018 5 z 5

Za trochu lásky Za trochu lásky František Kožík

Krásné.

Je pravda, že básníky nijak nemusím, ale tento životopis popisuje hlavně dobu, ve které pan Vrchlický žil. Jsou zde náznaky celého generačního střetu umělců konce 19. století. Do jejich děl neodmyslitelně zasahovala i politická situace té doby.

To vše v medailoncích Vrchlického múz, ke kterým měl velmi neobvyklé vztahy.

Navíc je vše čtivě zpracováno panem Kožíkem, jehož knihy mám ráda. A doplněno a podtrženo básněmi, které Vrchlický psal svým milým.

21.03.2018 5 z 5

Trůn, na kterém se stojí Trůn, na kterém se stojí Ilona Borská

Paní Borská nezklamala. Kniha je výjimečným dokladem o výjimečném sportovci a velmi zajímavé ženě, která se zasloužila rozvoj o české gymnastiky a její udržení na světové úrovni v 50. letech. Škoda, že jméno Evy Bosakové je dnes víceméně zapomenuto.

Doporučuji lidem se zájmem o historii sportu.

15.01.2018 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Velmi zajímavý dokument že strašné doby.

Na začátku jsem měla problém s rozdělením knihy do příběhů jednotlivých žen. Než jsem přečetla 1. oddíl pro všechny 3, zamotaly se mi jména jejich blízkých a nemohla jsem se v knize vyznat. Pak se ale jejich příběh spojuje a na konci už tento problém není.

Nejvíce šokující pro mě byly reakce lidí z bydlišť těch žen po válce.

Knihu rozhodně doporučuji

08.10.2017 4 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Básně obvykle nečtu. K Baudelairovi jsem se dostala přes povinnou četbu a nelitovala jsem. Moc se mi tehdy libilo

11.06.2017 3 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Moc krásná kniha četla jsem ji už dávno, ale líbila se mi stejně jako seriál

11.06.2017 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Moje první setkání s příběhy ze 2. sv
Války. Sleduje život slečny určené k převýchově v německé rodině. Příběh mě velmi zasáhl.

11.06.2017 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

U knih tohoto ražení se mi příčí psát, že jsou pěkné. Příběh je velmi čtivě napsaný a pro mě není zcela důležité, kolik z něj je skutečnost. Každopádně jsem po celou dobu držela palce Ditě a ostatním lidem v Osvětimi, kteří vsázeli své životy, aby mohli aspoň na chvíli zapomenout. Všichni ti lidé byli ohromně stateční. A dnešní lidé by si měli co nejvíce připomínat, co museli jiní prožít kvůli hlouposti a zlobě druhých.

24.04.2017 5 z 5

Jeden z nejlepších dílů jako film mám asi nejraději, kniha je pro mne asi lepší 4
Nejkrásnější je asi Klofan, ve filmu se mi nelíbí ztvárnění vlkodlaka. Naopak vrba mlátička je hezčí než ve dvojce. Kniha každopádně boží.

16.04.2017 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Neobvyklý pohled na hrůzy války. Přečetla jsem jedním dechem a doporučuji.

13.04.2017 4 z 5