Sophiina volba

Nejznámější dílo Williama Styrona. Jedná se o psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líč...celý text

Nejznámější dílo Williama Styrona. Jedná se o psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince.

Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje.
V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby.

Název románu sice naznačuje jednu klíčovou volbu, ale nad závěrečnou tragickou Sophiinou volbou můžeme jasně cítit, že ta je pouhým důsledkem celého řetězu dalších osudových voleb před jaké stavěl člověka nacismus. První volbou je Sophiin pomýlený závěr neangažovat se v okupované Varšavě. I když Sophii její varšavská přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou organizovaného odboje, Sophie odmítá. Druhá volba, která má pro hrdinčino celoživotní trauma klíčový význam, je volba, před niž Sopii postaví sadistický německý lékař při jejím příchodu do koncentračního tábora... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/53_/539/sophiina-volba.jpg 4.41730
Originální název:

Sophie´s Choice (1979)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Knižní klub, X-Egem
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (258)

Přidat komentář
cat5
16. dubna

Za sebe tedy absolutně nevím, kde tato kniha vzala tak vysoké hodnocení. Chystala jsem se na ní už dlouho a to jen proto, že mě na ni navnadili ještě ve škole při literatuře. Bylo nám tehdy totiž řečeno, že kniha Sophiina volba pojednává o SOPHII a o jejím životě v koncentračním táboře, přičemž je dílo završeno tou strašnou srdcervoucí volbou. S tím to jsem se do čtení vrhla a toto jsem očekávala. Nikdy by mě nenapadlo, že Sophie bude jakási vedlejší postava a hlavní lajnu s prominutím vyžere nějaký šíleně nesympatický a nevybouřený Stingo, který prakticky celou knihu neřeší v podstatě nic jiného, něž svůj napružený rozkrok, židovská ňadra a v neposlední řadě se může uzoufat,že mu žádná nechce dát. Když pominu Stinga, tak Nathana jsem vydýchávala stejně těžko a opravdu nechápu, ty nesčetné sexuální scény (místy dosti nechutné), které zde dle mého názoru nemají co dělat a příběhu nijak neprospějou. Jednu hvězdu dávám pouze za vyprávění Sophie, které bylo zajímavé a strašné, ale totálně se udusilo v již výše zmíněných nesmyslech.

Richisa
13. dubna

Neobvyklý pohled na hrůzy války. Přečetla jsem jedním dechem a doporučuji.

Milikxy
04. dubna

Za me jedna z nejlepsich knih co jsem cetla. Film dobry ale kniha obsahuje mnohem vice. Dotyka se vice temat. Velmi dobra knizka.

katushah
03. dubna

Hezká knížka, ale taky z ní nejsem kdovíjak unešená. Děj je příliš dlouhý. Stingovo vyprávění o jeho životě bych zkrátila o 90%. Než se čtenář dostane k tomu podstatnému, tak už je otráven zdlouhavou a nezáživnou omáčkou. Líbila se mi z postav jen Sophie a její vyprávění. Zbytek by tam nemusel být, :)

tygřík2
31. března

Tahle skvěle napsaná kniha je o mnoha věcech. Ale nejvíc mě zasáhlo právě to, co je v jejím názvu. Nedalo mi to dlouhou dobu pokoje. Budila jsem se ze spaní zpocená hrůzou a plížila se pohladit svá spící robátka. Myslím, že tenhle kousek textu ztvrdil můj postoj k diktaturám víc než by to dokázalo tisíc odborných knih, přednášek a filmů.

Jessybelle
16. března

Vlastně ani nevím, co napsat. Kniha je to těžká tématem, přesto se mi četla dobře.
Vykreslené zlo nacistického Německa, beznaděj lidí v období války, ale hlavně silný příběh jedné ženy...

StihOMam
14. března

William Styron nás ve svém psychologické románu upozorňuje prostřednictvím nejrůznějších úhlů pohledu na jednu a tutéž klíčovou otázku. Fašismus. Není soustředěn na pouhý fakt fašismu, ale na i život v jeho největším „rozkvětu“ a na jeho následky, na život po něm.
Název knihy upozorňuje na volbu Sophie. Musíme však konstatovat, že jich bylo více, celý řetězec. Zda se angažovat v okupované Varšavě či ne. Zda použít své tělo jako nástroj. Které ze svých dětí vybrat. O tom všem je Styronova náročná kniha.

Evus
05. března

Příběh jsem znala z doslechu a od knihy jsem čekala něco úplně jiného. Spíš popis Sophiina života v Osvětimi, než co se dělo po válce. A že o její volbě bude v knize sotva odstavec... Ale jinak se četla dobře, zajímavý náhled na traumata těch, co přežili a snaží se svou zkušenost předat jiným, vypořádávají se s pocity viny i hnusu a kladou si otázku, proč zrovna oni...

katerina.sto
05. března

Konečně jsem se k tomuto dílu po letech dostala a naprosto si mě získalo. W. Styron je naprostým mistrem slova. Stává se dokonalým vševědoucím vypravěčem, který s hlubokou inteligencí a empatií líčí charaktery všech zásadních postav, včetně nejniternějších koutů jejich duší. Vše je doprovázeno popisem tehdejší společenské atmosféry v Americe, řadou úvah, faktografických informací i lyrických pasáží. Román má naprosto vše, co od kvalitního díla tohoto žánru očekávám. Strhující příběh, momenty překvapení, erotiku, kvanta emocí, ponaučení. Jediné, nad čím stále dumám je, jaký postoj vlastně zaujímám, co by čtenářka, k titulní hrdince. Během čtení jsem k ní chovávala stejně velký odpor, jako obdiv. Ale zanechané rozpaky v duše čtenáře jsou, dle mého skromného mínění, právě jednou ze stop, které by měly být zanechány po dočtení psychologického románu. Nemohu jinak, než doporučit!

intelektuálka
09. února

Vynikající zveřejnění toho, co můžematku dětí nejvíce postihnout. Kdo by chtěl řešit takové dilema? Hluboké pochopení pro ženu, která pak jen přežívá a hledá útěchu v sexualitě. Je jasné, že to nemůže dobře dopadnout. Otázka je, nakolik si Sophie může za svůj osud sama? Podle mě nemůže, jí osud rozdal špatné karty...

anezka.mrz
09. února

Skvěle psaná kniha. Hodně omáčky kolem, ale i ta byla čtivá. Mám ráda knihy, kdy se postupně odhaluje příběh hrdinů, což Sophiina volba dokonale splnila. A bylo zajímavé, že byla kniha psaná z pohledu třetí osoby (Stinga).

ArwenAragorn
02. ledna

Brilantní kniha! Filmové verzi toho hodně chybí.

Aymira
27.12.2016

Asi jsem kulturní barbar, ale dělalo mi velký problém tuto knihu dočíst. Samozřejmě i na mě dolehla závažnost tématu, ale přesto se mi kniha velmi obtížně četla - minimum dialogů, místy dlouhé vyprávění bez nějaké větší vypovídací hodnoty. Na téma nacismus si vybavím kousky, které mnou otřásly mnohem víc.

TomTomis
09.12.2016

Na tuhle knihu rád vzpomínám, i když ne kvůli tématu Četl jsem ji kdysi dávno a mám z ní pořád zvláštní pocit deprese, smutku. Líbilo se mi, že postavy nebyly černobílé. Jedna z těch nej od Styrona.

Trosman
04.12.2016

Kdysi jsem tuto knihu měl v povinné četbě a asi po 200 stranách jsem si řekl, že tohle nedám a jednou ji možná přečtu, ale nějak mě to k tomu zpětně netáhne. Možná jsem udělal chybu, protože je to jediná kniha, kterou jsem začal číst a nedočetl jsem ji až do konce. Jelikož vím, že se hodně lidem líbí, tak ten pocit přečíst ji znovu mám, protože asi pak časem se z toho stane kniha se zajímavým dějem, proto pro mě nemá smysl hodnotit hvězdičkami.

Ay.Le
19.11.2016

Sophiina volba je po stylistické stránce opravdu skvost a patří právem mezi velmi dobře známé knihy, snad hlavně díky svému ústřednímu tématu, které alespoň zevrubně zná každý, kdo vychodil střední školu.
Děj se chytře prolíná a v pořád užších a užších spirálách se vrací k době, kdy Sophie byla v Osvětimi, nicméně ona zásadní volba je odkryta už něco málo za půlkou knihy, ačkoli detaily se čtenář dozví až skoro na konci. Z mého subjektivního pohledu je to dost škoda, protože efekt, který to mohlo vyvolat, se nedostavil. Když k tomu přičtu ještě zcela nepřekvapivý konec a postavy, které v průběhu příběhu odkrývají i své značně nesympatické stránky, kvůli kterým je těžké se s nimi ztotožnit, dávám 4*

FemmeFragile
11.11.2016

Kdysi, když jsem viděla poprvé filmovou adaptaci této knihy, podařilo se mi zjistit, že existuje i knižní verze, o které jsem do té doby nevěděla, a od toho momentu jsem dlouhá léta váhala, zda si knihu skutečně chci přečíst. Film mi přišel tak dokonalý, že jsem se bála zklamání z knihy, přestože obvykle mám raději knižní předlohy než filmy. Letos jsem se konečně rozhodla, že si kniha přeci jen zaslouží být přečtena, a pustila jsem se do ní.

Nechci říct, že bych byla vyloženě zklamaná. To vůbec ne... Avšak existují určité věci, které knize nemohu zapomenout a odpustit, a kvůli kterým již napořád budu mít raději filmové zpracování a filmovou Sophii, bravurně a nepřekonatelně ztvárněnou Meryl Streep.

Každá částečka vašeho těla umírá proti té nespravedlnosti, příkořím, které se v Sophiině životě staly, větším dílem náhodou. Avšak v knize je Sophie líčena jako člověk, jako člověk z masa a kostí, se všemi osudovými, životními chybami, které ji dovedly dovedly až tam, kde skončila svůj život. Proti ní je filmová Sophie pouze loutkou, s níž si krutě pohrál osud, a můžeme se snadněji ztotožnit s jejími (byť špatnými) volbami, kdežto při čtení si někdy (i když provinile), musíme nesměle připustit, že za život, který žije, může Sophie sama. Jde mnohem snadnější soucítit se zářivou Sophií, nositelkou jakéhosi vnitřního světla a nesmírného charisma, Sophií romantickou a přesto cudnou, která svůj osud přijímá, jak jí přijde do cesty, než se Sophií, která má za sebou situace, v nichž ji jako čtenáři zkrátka vidět nechceme, ať už jde o její volby, o její chování a interakce s ostatními, o její "promiskuitu" a tělesnost...

Takový je ostatně i knižní Stingo. Zatímco film nám nabízí pohled na vystrašeného mladíčka, ve kterém postupně roste platonická láska nesmírných rozměrů, takových, že by se kvůli lásce k Sophii nechal smést z povrchu světa všemi těmi hrůzami, které prožila, a které mu v pohnutých okamžicích vypráví, v knižní verzi nalezneme pouze Stinga, zoufale toužícího po tělesném kontaktu, Stinga žárlivého a do jisté míry až sobeckého.

Jediný, kdo zůstává v nezměněné podobě, je Nathan, ve vší své šílenosti a horečnaté nemocnosti, která ho nutí jednat se Sophií stejně v knize jako ve filmu.

Přestože mám ráda realismus a věci popisované tak, jak v životě jsou, byla jsem nakonec hrozně rozčarovaná z toho, že Sophiina volba se červené knihovně neblíží ani náhodou, nedotýká se jí ani tak málo, jako film. Když se dočítáte o válečných hrůzách, doufáte, že svět, který existuje nyní, bude jakýmsi způsobem "měkčí", že jeho hrany budou ohlazené, aby se o ně nikdo nemohl zranit, ale nakonec zjistíte, že ač se tak současnost netváří, je možná horší, než prožitá minulost... A to jako čtenář, který soucítí s hlavní hrdinkou, zkrátka slyšet a číst nechcete.

Přes to všechno jsem musela Sophiině volbě dát 5 hvězd, vlastně i přes to, že takové dílo by mělo stát mimo veškerá hodnocení, protože posuzovat tak závažné a tragické dílo je téměř svatokrádeží a žádné pozemské hodnocení vám nepřipadá dostatečné... Každopádně bych knihu doporučila naprosto každému, ba dokonce bych ji možná dala každému přečíst povinně, neboť právě ona od vás, víc než jiné knihy, bude očekávat velkou čtenářskou spolupráci, ať už ve znalostech či emocích. Alespoň jednou za život by tuto knihu měl držet v ruce každý člověk, který má v sobě alespoň kousek citu...

boxas
02.11.2016

Strhující, jedinečná, nezapomenutelná... Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla.

Gaddi
14.10.2016

Styron si zaslouží obdiv především proto, jak román formálně uspořádal. Sofiina volba má poměrně jednoduchý příběh, a přestože kniha obsahuje přes sedm set stránek, daří se jí čtenáře pomocí specifického vyprávění a stylu neustále napínat až do poslední chvíle.

dagsvob
28.09.2016

Skvělá, i když jednu hvězdu ubírám za některé rozvleklé pasáže, které mě moc nezaujaly. Ale některé úseky jsem zase četla jedním dechem.

Jane007
13.09.2016

Jedna z nejtěžších knih, které jsem četla. Asi pro to, kolika vážných témat se autor dotýká. Chvílemi jsem až trnula hrůzou, co je člověk člověku schopen udělat. Nevím, koho bych litovala víc, jestli věčně rozrušeného Stinga, nešťastnou Sophii, nebo charismatického nemocného Nathana.

lenka70
05.09.2016

Velmi silný příběh,budu ho mít v hlavě ještě hodně dlouho......

Gwendelína
01.09.2016

Krásný, místy až neuvěřitelný příběh. Když jsem knihu četla poprvé, byla jsem nadšená. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Líbilo se mi prolínání dějových linií v době, kdy byla Sofie vystavena válečným epizodám, i když už se dostala do Ameriky. Když jsem ji četla podruhé asi s desetiletým odstupem, nacházela jsem v ní opět něco nového. Poprvé jsem vnímala příběh Sofie a Nathana, podruhé spíše příběh Stinga. Pokoušela jsem se podívat i na film, ale ten mě nezaujal a nedokoukala jsem ho. Nechala jsem si kouzlo knihy. Vřele doporučuji!

eestera
22.08.2016

I já se přidávám k těm,co knihu chválí-je pro mě vyjímečná a ikdyž jsem jí poprvé četla jako bezdětná,podruhé už když jsem měla děti,hůře se mi četla a určité pasáže se neobešly bez slz.Pro mě Kniha......

janik27
18.08.2016

Jedna z nejlepších

mimidra
17.08.2016

Kniha pro mě byla dost těžká na čtení...

Dakarianna
08.08.2016

5 hvězd. Nelze hodnit jinak, tato knížka je skvost.

kristyna5690
26.07.2016

Jediné co mi brání dát pět hvězdiček jsou ty šíleně zdlouhavé pasáže, kdy Stingo nad něčím přemýšlí, klidně i na deset stránek. Jinak bych opakovala co tu je...

Gandalff007
20.07.2016

Silný příběh, který poměrně pregnantně popisuje hrůzy, které si dovede představit jen málokterá žena.

lucille48
18.07.2016

Dílo velmi oceňuji. Příběh Sophie mě velmi zasáhl, jedná se o velmi silnou ženu, která by si zasloužila mnohem lepší osud. Kniha mě neustále překvapovala, mnohokrát jsem nevěděla, jak bude děj pokračovat. Dílo ve mně po dlouhou dobu zanechalo výraznou stopu.
K maturitní zkoušce doporučuji jen pro dobré čtenáře, kteří zvládnou přes 700 stran a kteří mají aspoň mírné povědomosti o 2. světové válce - historický kontext po Vás tady budou chtít určitě.