Sophiina volba

Sophiina volba https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539/bmid_sophiina-volba-19n-539.jpg 4 3175 497

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román (1979) začíná okamžikem, kdy se mladý jižanský spisovatel Stingo přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu. Brzy začne být proti své vůli vtahován do citového dramatu mezi jeho sousedy: přecitlivělý Žid Nathan se propadá do zničující duševní choroby a krásnou Polku Sophii poznamenalo prožité v utrpení v Osvětimi. Stingo sleduje, jak jejich osudy směřují k tragickému závěru, a poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši. Pomocí psychologické drobnokresby a epické malby charakterů i prostředí obnažuje autor otázky viny, kolektivní odpovědnosti a povahy zla, ať už jde o nacismus či o americké stigma otrokářské minulosti. Sophiina volba zůstává románem trvalé literární hodnoty.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Knižní klub

Sophie's Choice , 1979

Emik87
Emik87
24.02.2024 4 z 5

Čtení bylo opravdu náročné a trvalo dlouho se dočíst až nakonec. Jedna z knih světové klasické literatury. Do takové situace by se opravdu nikdo nechtěl dostat.

Tvurce001
Tvurce001
08.02.2024 5 z 5

Nechtěl bych se nikdy dostat před takovéhle dilema. Jak už zde zaznělo několikrát, jde o poměrně náročné a pomalejší čtení, ale jde o tak silné téma, že na něj musel autor čtenáře prostě jaksepatří připravit. A domnívám se, že se mu to vcelku povedlo.

Pengi
Pengi
02.02.2024 5 z 5

Vyposlechnuto jako autiokniha. Další dilek do mě díry všeobecného rozhledu v literatuře. Tato kniha ze sbírky “povinné četby se me dotkla a lituji, ze jsem po ni nesahla již dříve. Člověk zná význam “sofiina volba, ale jak to spisovatel krásné rozehral a nechal vygradovat. Klobouk dolu

Nelasp
Nelasp
04.09.2023 4 z 5

Klasika, velmi cenná kniha, která ukazuje to, co si člověk dnes nechce a ani nedokáže představit....a upřímně, díky Bohu za to, že jsme se s těmito hrůzami na vlastní kůži nesetkali.

EEEAAA
EEEAAA
30.07.2023 5 z 5

Další kniha, která mi změnila život. Moc krásný příběh a úžasný autorský styl.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
23.07.2023 3 z 5

Neskutečně hutná kniha, která však obsahuje zajímavý příběh. Četla jsem podruhé k maturitě a všímala si i jiných. věcí než při prvním čtení

mgeisselreiter
mgeisselreiter
22.07.2023 4 z 5

Hned ze začátku knihy bylo cítit, že autor nikam nespěchá, ale to vůbec nevadí. Pomalým tempem rozehrává příběh, který se stále rozvíjí a vyvíjí. Styron je mistr slov a krásně a zároveň čtivě stylizuje nesnadné téma. 80%, 22. 7. 2023.

AndreaTH
AndreaTH
20.07.2023 5 z 5

Kniha, která ukazuje, že s některými našimi rozhodnutími se budeme muset vypořádávat až do konce života. Těžké a náročné čtení, které rozhodně stojí za to.

IvanaM
IvanaM
15.04.2023 3 z 5

Náročné čtení, kniha se velmi táhla. Přečetla jsem jí, nevzdala jsem čtení, ale s tou tématikou znám mnohem lepší knihy.

Anahk1
Anahk1
11.04.2023 3 z 5

No co říct.. souhlasím s komentářem LucieT.. nelituji přečtení, ale též jsem z knihy v rozpacích.

MatBla
MatBla
24.03.2023 5 z 5

Krásná kniha, ale jedna z mála, kterou už si nepřečtu. Jako máma jsem její volbu prostě nevydýchala. Ne proto jak zvolila, ale že vůbec musela volit.

simca9342
simca9342
22.02.2023 5 z 5

" Povinná četba na maturitu"
Příběh, na který asi nezapomenu. Četla jsem a viděla. Bylo to před třemi lety při přípravě na zkoušky, ale jakoby to bylo včera...
Příchod jížana Stinga, který ještě nevěděl, co vše uvidí a uslyší do penziónu v Brooklynu je zároveň vstupem do minulosti. Seznámení se s polsko-židovským párem odvedle je nejen obohacující z oblasti kultury, ale i z historie.
Nathan a Sophie, oba si prošli svým, hlavně ona. Musela se rozhodnout na místě , které bylo jen těžko představitelné. Stála mezi tolika lidmi esesáci se na ní pohrdavě koukali. Držela v rukou dítě, dva lidi, jedna osudová volba . Sting celý zaražený , v očích slzy, ale proč? Já to taky neveděla.
Slova v názvu knihy se dodnes používají jako rčení nebo přísloví. Dnes v moderní době vlastně znamenaji to samé: těžká volba, dilema. Ve válce by se dalo říct: otázka života a smrti. Doporučuji.

LucieT
LucieT
13.02.2023 3 z 5

Moc nevím, co si o knize myslet, ani jak ji hodnotit. Prvních asi 200 stran mě skoro nebavilo a musela jsem se do čtení téměř nutit. Pasáže o patologickém vztahu Sophie, Nathana a vlastně i Stinga mě také moc neoslovily. Poslední třetina měla celkem spád, ale ani ta mě za srdce nechytla a to jsem přitom plačka. Na košatý jazyk jsem si taky musela zvykat, autor má schopnost popsat stránku a přitom se nic neděje… Přitom ale zase nemohu říct, že přečtení lituji, to rozhodně ne - akorát jsem se na knihu chystala dlouho v obavách, že mě “rozseká” a to se bohužel nestalo.

danny_21
danny_21
10.02.2023 3 z 5

Tak jsem se konečně dostal k jednomu z klasických děl, které mě míjelo a o kterém jsem víceméně jen tušil z doslechu, o čem pojednává. Čekal jsem tedy tragické drama až na samotnou dřeň, ale výsledkem bylo spíše psychologická sonda do lidské duše. Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga ( autora ), který se touží stát spisovatelem a je zmítán touhou si švihnout. Po krátké době se setkává s mileneckým párem polské krasavice, poznamenané Osvětimskou zkušenost a amerického hošíka Nathana, kteří si s cudností hlavu rozhodně nedělají. Postupně proniká do záhad patologického vztahu obou milenců a minulosti především Sophie s volbami, před která v minulosti postavena na pozadí odboje kolaborantů Poláků, v prostředí koncentračního tábora a jak ji tato rozhodnutí poznamenala v poválečné Americe a v případě Stinga a Nathana dozvuky a následky otrokářské války. Knize by prospěla redukce o pár set stránek a nijak by to podle mně nemělo vliv na obsah, ty nejzávažnější události jako nečekaný twist v poslední třetině a samotná Sophiina volba z neslučitelných možností v samém závěru postrádá lepší vykreslení. Nicméně autorovi závidím krásný, květnatý jazyk a to, že mně udržel v zájmu až do konce, přesto to na víc než silný průměr nevidím – 70 %

petrulka
petrulka
08.02.2023 4 z 5

Kniha pro fajnšmekry. Nádherně vystavěné věty, slovní obraty, v současné době i nepříliš používaná slova a výrazy. Vyprávění natolik květnaté, pestré, že je čtení skutečným požitkem, krásným zážitkem. Co se děje týká, už to taková hitparáda není. Neuchopitelné postavy, jejich chování je rozčilující, nepochopitelné a udivující. Ani jeden ze tří hlavních protagonistů není sympatický. Přesto se jedná o silný příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

kleozpatra
kleozpatra
20.01.2023 5 z 5

Velmi těžká a hlavně bolavá kniha. Finální pointě předchází vše, co a proč k ní směřovalo, vše je tam důležité, aby čtenář pochopil, co byla hlavní hrdinka za člověka, co ji formovalo a proč volila, jak volila, a hlavně, jak ji volba poznamenala a určovala její další život a vnímání. Musí na to být člověk jistým způsobem naladěn, aby se s knihou "potkal", a mít, jak se říká, odžito.

baji42
baji42
20.01.2023 4 z 5

Kniha byla i zfilmovaná. Ve své době to byl bestseller a kdo nechtěl být "out" musel si ji přečíst. Ale k plnému počtu mi tam něco přece jen chybělo.

Nofar197
Nofar197
15.01.2023 4 z 5

Popisné pasáže snad nemusely být tak obsáhlé, ale jinak jde o skutečně vynikající literární dílo, které čtenáře nutí k zamyšlení, ať už jde o vypravěče Stinga, Nathana, ale hlavně hlavní hrdinku Sofii. Mohla by si na Sofie na válečných troskách, pod kterými jsou pohřbeni její nejdražší, znovu vystavět spokojený život, kdyby nepotkala duševně nemocného Nathana, nebo její vztah s ním byl podvedomou sebedestrukci? Osobně se přikláním k názoru, že spíš to druhé. Vědomí, že jsem jedno své dítě musela poslat na smrt a bylo jen na mně, které půjde do plynové komory a kterému bude dána slabá šance na život, musí být nesmírně traumatizující. Chudák ženská.

D.V.Spudil
D.V.Spudil
07.01.2023 2 z 5

Jejda, procházím své přečtené knihy a vidím, že jsem nereflektoval to, že jsem to dočetl.
Achich. Přeceňovaná ptákovina, vše je dílem náhody, žádné chování postav nepředurčuje jejich osudy, pořád se jen řeší sex a podružnosti. Tomuhle vážně věnoval literární svět tolik pozornosti? Po dočtení a s odstupem času ještě snižuji ze 3 hvězd na 2.

reader.007
reader.007
30.12.2022

Knihu jsem se pokoušela sice číst, odkládala a zase brala do ruky, přeskakovala a nakonec nedočetla. Nedokázala jsem ji dočíst ale ani nečíst. Přelouskat poctivě celou bylo pro mne nemožné hlavně proto, že mi vadila (a vlastně i dost nudila) linka s tím mladým spisovatelem a taky sebedestrukční potácení se Sophie ve vztahu s... už ani nevím jak se jmenoval. A nečíst mi nešla hlavně proto, že jakmile jsem dospěla ke klíčové pasáži "volby", nedokázala jsem přestat číst, dokud jsem pro slzy viděla písmo. Strašlivá představa... A kvůli tomu jednomu odstavci jsem sice četla, ale už se nikdy znovu nepokusím.