Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Vím, jak chutná vzduch

Bývalá dánská modelka Maria Hirse, nyní pracující jako psychoterapeutka, se ve své knize vrací k období, kdy jako sedmnáctiletá onemocněla mentální anorexií. V autobiografickém příběhu popisuje své myšlenky a pocity z období, kdy podlehla klamné představě, že skrze ovládnutí svého těla a hladovění dosáhne větších úspěchů a vyššího sebevědomí. Popis událostí je velice upřímný a místy až šokující. Avšak právě v tom je zřejmě největší síla této knihy, která díky tomu může čtenářům pomoci porozumět rozporuplnému duševnímu a citovému světu mladých dívek, které touha shodit pár kilo" mnohdy dovádí až na samý okraj smrti. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44303/vim-jak-chutna-vzduch-44303.jpg 4.2166

Aeblekinder

Literatura naučná, Autobiografický román
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2002 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Modrásek1628.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zajímavá kniha, kterou jsem přečetla během dvou dnů.

Loovenka18.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jeden den, nešlo to se od ni odtrhnout.

SeverusSnape19.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opravdu zajímavá kniha .
Místy se mi chtělo i brečet,je to velmi působivě napsané

JeffyBlack28.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto neuvěřitelná kniha, která skvěle vykresluje problematiku anorexie po duševní, ale i psychické stránce. Za mě rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem na toto téma četla.

LenickaFi26.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha. Jednoznačně příběh který popisuje, který se stal je neskutečně těžký a v dnešní době běžný. Chtělo to opravdu odvahu napsat takto poutavý ,pravdivý,otevřený příběh o životě který teď čtou miliony fanoušků. Za mě jednoznačně nejlepší kniha kterou jsme četla, a nejen k vůli pravdivosti obsahu.

DominaCZ01.09.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Myslím, že tato témata by vždy měla být doplněna o fota. Když už vyjít s příběhem na veřejnost, tak pro účel - šokovat a někoho od podobných témat odradit a zachránit- prostě ukázat, jak moc skutečné a těžké to bylo. Protože holky si to přečtou, ale dokud neuvidí, neuvěří. Pro ně to bude možná i návod. No a jako vždy - jedna hvězda za to, že se z toho vymanila. Litovat ty, co si to dělají samy, prostě nemůžu.

Mozkovna29.07.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Myslela jsem, že bude více podrobněji popsat spád do anorexie a návrat do normálního života, ale nic to nemění na kvalitě knihy. Anorexie je příšerná nemoc a myslím, že si spousta lidí ani neuvědomuje, o co v ní jde. Každého hned napadne hloupá holka, co chce vypadat jako kostlivec, a proto nejí a trápí se, ale nikdo už se nezajímá o to, že ta holka jíst třeba ani nemůže. Vnitřní hlas máme všichni a když se ten hlas zblázní, je těžké proti němu bojovat.
Kniha je rozhodně zajímavá a stojí za přečtení.

Ajvy21.04.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Silná kniha, nejen díky své autentičnosti a upřímnosti. Autorka čtenáře nijak nešetří, hned zkraje začíná kniha velmi upřímnou zpovědí od prvotního impulsu shodit „jen pár kilo“ až po hranici jejího života. Není to nijak úžasně barvitý a čtivý příběh, založený na hře se slovíčky, ale příběh bez příkras o tom, až jaký dopad může mít taková porucha příjmu potravy. A věřte, že vám nad Mariiním chováním občas zůstane rozum stát.

en.bee03.11.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha

Tereza K.30.10.2014

Opravdu velmi čtivá a přesvědčivá kniha, která donutí člověka zamyslet se nad problémem mentální anorexie, ale vůbec nad životem :). Jen mě mrzí, že nebyla více popsána konečná část knihy a autorčin návrat do běžného života. Kniha však rozhodně stojí za přečtení.

Denisa_a02.10.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Upřímný a pravdivý děj....

1v8na03.09.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Popis je velice upřímný, místy až šokující. Člověk si může udělat přesný obrázek. Ovšem já tu holku nechápu. Bylo mi jí velmi líto. Jsem ráda, že játakové problémy nemám. Nevím, jak by se na to tvářila moje rodina.

Mikejla130821.07.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře. Autorka vypráví svůj příběh velmi otevřeně. Škoda jen, že nebyla více rozvinuta konečná část. Každopádně za mě doporučuji! :-)

Sim0na15.07.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Obdivuju autorku za naprostou otevřenost. Knihu jsem přečetla jedním dechem a věřím, že nejsem sama.

Lenna7527.07.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Opravdu strhující příběh, DOPORUČUJI všem!
Myslím, že je to dost smutné, ale rozhodně stojí za to si to přečíst!

Ivy17.07.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Opravdu poutavý příběh. Pravdivý, bez příkras. Doporučuji těm, co takhle nemocné lidi odsuzují.

Lily9611.07.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se hrozně těšila a ani trochu mě nezklamala. Při jejím čtení až mrazí...

Autorka popisuje svou anorexii naprosto otevřeně, zdánlivě až bez emocí, jako by to byl jen popis nějakého stavu, ale pod povrchem se skrývá všechna ta bolest s tím spojená. Uvědomíte si, že i když ona sama ví, kde je problém a že je nemocná, nedokáže se z toho zajetí vymanit.

Kdyby to autorka sama nezažila, asi by nikdy nedokázala napsat tak skvělou knížku. Muselo to pro ni být hrozně těžké a já ji hrozně obdivuju za to, že dokázala překonat sama sebe, "vyhrabat" se z toho a ještě o tom psát. Knížka je opravdu taková...místy až krutá, syrová, drsná, slabším povahám se z toho může zvedat žaludek, ale mně po jejím přečtení zůstal jen pocit jakési účasti s těmi, kdo anorexií trpí.

Nikdy jsem anorektičky neodsuzovala ani na ně nijak nenadávala, ale někdy jsem si přece jenom pomyslela, že jsou to "hloupé husy", co si za to můžou samy. Po přečtení této knížky jsem zjistila, že vůbec ne. Že to samé se třeba může stát i mně a nic s tím neudělám, protože když to budu mít v hlavě, jen tak mi to někdo nevymluví. Že je prostě něco ovládá a ony jsou pak úplně bezmocné, smutné, protože se od nich pomalu odvrací okolí, přátelé, někdy i rodina a ony to třeba vůbec tak nechtějí...

Četla už jsem asi dvě knížky o anorexii, ale vždycky to začínalo tím, že do toho holka spadla a většinu knížky se z toho dostávala. Líbilo se mi, že tady to bylo naopak - většina knížky byla o tom, jak ji anorexie pomalu pohlcuje, ovládá, jak se propadá níž a níž. Jediná knížka, kde je opravdu popsán průběh anorexie, nejen snaha o její vyléčení.

Rozhodně doporučuji všem holkám a autorka má opravdu můj velký obdiv!

_sjuu_27.05.2013Hodnocení knihy 5 z 5

skvěle napsáno, kniha, kterou by si měla přečíst každá mladá slečna

myka17.05.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek, sama bych si ji nepořídila a přečetla jsem ji spíše z nutnosti, jelikož žádná jiná v tu chvíli nebyla po ruce, velmi se mi však zalíbila. Obdivuji otevřenost autorky při líčení situací. Kniha poukazuje na to, jak jednoduchý a nevinný je začátek toho všeho a jak nesmírně těžce se vrací zpět - že vás ovládá vnitřní hlas, který to nedovolí, ačkoliv si uvědomujete chybu, ale zároveň není nemožné se uzdravit máte-li podporu a sílu.

JointlieKat9416.05.2013

Četlo se samo, až jsem se do postavy vžila! Parádní, to by mělo být povinné, číst :)

zdazilek19.04.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Skvělá a pravdivá, každá mladá holka by si ji měla povinně přečíst..

Willandra28.03.2013Hodnocení knihy 3 z 5

Tuto útlou knížečku jsem přečetla takřka jedním dechem. Ne, že by byl tento příběh kdovíjak strhující a odlišný od podobných s tímto tématem. Zaujala mě hlavně jeho autentičnost a vylíčení toho, jak snadné je dostat se na dno propasti a sáhnout si na smrt, a jak důležitá je vnitřní síla pro návrat zpět nahoru, kterou bychom těžko hledali bez opory.
Kdybych měla ještě něco dodat, tak snad jen "návod" na čtení této knihy - nedívejte se na ni jako na literární dílo, ale na životní příběh.

Olivie1101.10.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Poučná kniha,která se pěkně četla.

Lady_Ef20.08.2012Hodnocení knihy 3 z 5

Je dobře, že se Maria rozhodla nenechat si svůj příběh pro sebe a napsala tuto knihu. Budiž to varování pro další rádoby-modelky, které si po večeři strčí prsty do krku..

ivankaax07.06.2012Hodnocení knihy 4 z 5

Přečteno za pár hodin :-)

elusha303.06.2012Hodnocení knihy 5 z 5

Mě se kniha moc líbila. Má opravdu zajímavý a poutavý příběh. V dnešní době plné vyhublých a často až opravdu ošklivých mladých dívek, které chtějí dosáhnout na modeling, by se tato kniha mohla ordinovat preventivně všem dívkám v pubertě!

Mrs.Domis03.05.2012

hooodne zajimavy pribeh ;)

Kituna27.03.2012Hodnocení knihy 5 z 5

poutava ..zajimava ... donuti vas to docist az do sameho konce !!

digi15.12.2011Hodnocení knihy 3 z 5

podle mě dobrá kniha,možná pro některé až nepochopitelná ale člověk by musel být v její kůži a projít si něčím takovým aby lecos pochopil :)

netty.vanity23.10.2011Hodnocení knihy 4 z 5

Mám opravdu slabost pro příběhy, které se týkají drogové závislosti, nebo mentální anorexie. Dost se o tyhle věci zajímám a tak není k podivu, že mi do ruky padla i tahle knížka. Je to třetí kniha kterou jsem četla a zabývá se právě anorexií. Nejspíš je i nejlepší a to hlavně a právě proto, že se příběh modelky skutečně stal, je tudíž uvěřitelný a autentický. Kniha není ani nějak extrémně záživná, celou dobu tam jde hlavně o myšlení a pocity autorky. Většinu času máte chuť ji praštit něčím po hlavě, aby se probrala, občas vás i přepadne soucit, ale tak už to s anorektičkami chodí. Pamatujte, že tady nejde ani tak o hloupost (i když mnohdy máte ten pocit),ale o nemoc, kterou mají tyhle slečny usazenou v hlavě. Je to dost smutné a proto je úžasné, když se z takového kolotoče někomu podaří vymotat. Díky knize si uvědomíte, jak děsivá je někdy honba za dokonalostí a krásou..