Vím, jak chutná vzduch

Vím, jak chutná vzduch

Bývalá dánská modelka Maria Hirse, nyní pracující jako psychoterapeutka, se ve své knize vrací k období, kdy jako sedmnáctiletá onemocněla mentální anorexií. V autobiografickém příběhu popisuje své myšlenky a pocity z období, kdy podlehla klamné představě, že skrze ovládnutí svého těla a hladovění dosáhne větších úspěchů a vyššího sebevědomí. Popis událostí je velice upřímný a místy až šokující. Avšak právě v tom je zřejmě největší síla této knihy, která díky tomu může čtenářům pomoci porozumět rozporuplnému duševnímu a citovému světu mladých dívek, které touha shodit pár kilo" mnohdy dovádí až na samý okraj smrti. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44303/vim-jak-chutna-vzduch-44303.jpg 4.2170

Aeblekinder

Literatura naučná, Autobiografický román
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2002 ...více

Modrásek16

Zajímavá kniha, kterou jsem přečetla během dvou dnů.

Loovenka

Knihu jsem přečetla za jeden den, nešlo to se od ni odtrhnout.

SeverusSnape

Opravdu zajímavá kniha .
Místy se mi chtělo i brečet,je to velmi působivě napsané

JeffyBlack

Naprosto neuvěřitelná kniha, která skvěle vykresluje problematiku anorexie po duševní, ale i psychické stránce. Za mě rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem na toto téma četla.

LenickaFi
26.12.2015

Má nejoblíbenější kniha. Jednoznačně příběh který popisuje, který se stal je neskutečně těžký a v dnešní době běžný. Chtělo to opravdu odvahu napsat takto poutavý ,pravdivý,otevřený příběh o životě který teď čtou miliony fanoušků. Za mě jednoznačně nejlepší kniha kterou jsme četla, a nejen k vůli pravdivosti obsahu.

DominaCZ
01.09.2015

Myslím, že tato témata by vždy měla být doplněna o fota. Když už vyjít s příběhem na veřejnost, tak pro účel - šokovat a někoho od podobných témat odradit a zachránit- prostě ukázat, jak moc skutečné a těžké to bylo. Protože holky si to přečtou, ale dokud neuvidí, neuvěří. Pro ně to bude možná i návod. No a jako vždy - jedna hvězda za to, že se z toho vymanila. Litovat ty, co si to dělají samy, prostě nemůžu.

Mozkovna
29.07.2015

Myslela jsem, že bude více podrobněji popsat spád do anorexie a návrat do normálního života, ale nic to nemění na kvalitě knihy. Anorexie je příšerná nemoc a myslím, že si spousta lidí ani neuvědomuje, o co v ní jde. Každého hned napadne hloupá holka, co chce vypadat jako kostlivec, a proto nejí a trápí se, ale nikdo už se nezajímá o to, že ta holka jíst třeba ani nemůže. Vnitřní hlas máme všichni a když se ten hlas zblázní, je těžké proti němu bojovat.
Kniha je rozhodně zajímavá a stojí za přečtení.

Ajvy
21.04.2015

Silná kniha, nejen díky své autentičnosti a upřímnosti. Autorka čtenáře nijak nešetří, hned zkraje začíná kniha velmi upřímnou zpovědí od prvotního impulsu shodit „jen pár kilo“ až po hranici jejího života. Není to nijak úžasně barvitý a čtivý příběh, založený na hře se slovíčky, ale příběh bez příkras o tom, až jaký dopad může mít taková porucha příjmu potravy. A věřte, že vám nad Mariiním chováním občas zůstane rozum stát.

en.bee
03.11.2014

Úžasná kniha

Tereza K.
30.10.2014

Opravdu velmi čtivá a přesvědčivá kniha, která donutí člověka zamyslet se nad problémem mentální anorexie, ale vůbec nad životem :). Jen mě mrzí, že nebyla více popsána konečná část knihy a autorčin návrat do běžného života. Kniha však rozhodně stojí za přečtení.

Denisa_a
02.10.2014

Upřímný a pravdivý děj....

1v8na
03.09.2014

Popis je velice upřímný, místy až šokující. Člověk si může udělat přesný obrázek. Ovšem já tu holku nechápu. Bylo mi jí velmi líto. Jsem ráda, že játakové problémy nemám. Nevím, jak by se na to tvářila moje rodina.

Mikejla1308
21.07.2014

Kniha se mi četla velmi dobře. Autorka vypráví svůj příběh velmi otevřeně. Škoda jen, že nebyla více rozvinuta konečná část. Každopádně za mě doporučuji! :-)

Sim0na
15.07.2014

Obdivuju autorku za naprostou otevřenost. Knihu jsem přečetla jedním dechem a věřím, že nejsem sama.

Lenna75
27.07.2013

Opravdu strhující pravdivý příběh o citlivém tématu, z kterého může až mrazit.
DOPORUČUJI!

Ivy
17.07.2013

Opravdu poutavý příběh. Pravdivý, bez příkras. Doporučuji těm, co takhle nemocné lidi odsuzují.

Lily96
11.07.2013

Na tuhle knížku jsem se hrozně těšila a ani trochu mě nezklamala. Při jejím čtení až mrazí...

Autorka popisuje svou anorexii naprosto otevřeně, zdánlivě až bez emocí, jako by to byl jen popis nějakého stavu, ale pod povrchem se skrývá všechna ta bolest s tím spojená. Uvědomíte si, že i když ona sama ví, kde je problém a že je nemocná, nedokáže se z toho zajetí vymanit.

Kdyby to autorka sama nezažila, asi by nikdy nedokázala napsat tak skvělou knížku. Muselo to pro ni být hrozně těžké a já ji hrozně obdivuju za to, že dokázala překonat sama sebe, "vyhrabat" se z toho a ještě o tom psát. Knížka je opravdu taková...místy až krutá, syrová, drsná, slabším povahám se z toho může zvedat žaludek, ale mně po jejím přečtení zůstal jen pocit jakési účasti s těmi, kdo anorexií trpí.

Nikdy jsem anorektičky neodsuzovala ani na ně nijak nenadávala, ale někdy jsem si přece jenom pomyslela, že jsou to "hloupé husy", co si za to můžou samy. Po přečtení této knížky jsem zjistila, že vůbec ne. Že to samé se třeba může stát i mně a nic s tím neudělám, protože když to budu mít v hlavě, jen tak mi to někdo nevymluví. Že je prostě něco ovládá a ony jsou pak úplně bezmocné, smutné, protože se od nich pomalu odvrací okolí, přátelé, někdy i rodina a ony to třeba vůbec tak nechtějí...

Četla už jsem asi dvě knížky o anorexii, ale vždycky to začínalo tím, že do toho holka spadla a většinu knížky se z toho dostávala. Líbilo se mi, že tady to bylo naopak - většina knížky byla o tom, jak ji anorexie pomalu pohlcuje, ovládá, jak se propadá níž a níž. Jediná knížka, kde je opravdu popsán průběh anorexie, nejen snaha o její vyléčení.

Rozhodně doporučuji všem holkám a autorka má opravdu můj velký obdiv!

_sjuu_
27.05.2013

skvěle napsáno, kniha, kterou by si měla přečíst každá mladá slečna

myka
17.05.2013

Knihu jsem dostala jako dárek, sama bych si ji nepořídila a přečetla jsem ji spíše z nutnosti, jelikož žádná jiná v tu chvíli nebyla po ruce, velmi se mi však zalíbila. Obdivuji otevřenost autorky při líčení situací. Kniha poukazuje na to, jak jednoduchý a nevinný je začátek toho všeho a jak nesmírně těžce se vrací zpět - že vás ovládá vnitřní hlas, který to nedovolí, ačkoliv si uvědomujete chybu, ale zároveň není nemožné se uzdravit máte-li podporu a sílu.

JointlieKat94
16.05.2013

Četlo se samo, až jsem se do postavy vžila! Parádní, to by mělo být povinné, číst :)

zdazilek
19.04.2013

Skvělá a pravdivá, každá mladá holka by si ji měla povinně přečíst..

Willandra
28.03.2013

Tuto útlou knížečku jsem přečetla takřka jedním dechem. Ne, že by byl tento příběh kdovíjak strhující a odlišný od podobných s tímto tématem. Zaujala mě hlavně jeho autentičnost a vylíčení toho, jak snadné je dostat se na dno propasti a sáhnout si na smrt, a jak důležitá je vnitřní síla pro návrat zpět nahoru, kterou bychom těžko hledali bez opory.
Kdybych měla ještě něco dodat, tak snad jen "návod" na čtení této knihy - nedívejte se na ni jako na literární dílo, ale na životní příběh.

Olivie11
01.10.2012

Poučná kniha,která se pěkně četla.

Lady_Ef
20.08.2012

Je dobře, že se Maria rozhodla nenechat si svůj příběh pro sebe a napsala tuto knihu. Budiž to varování pro další rádoby-modelky, které si po večeři strčí prsty do krku..

ivankaax
07.06.2012

Přečteno za pár hodin :-)

elusha3
03.06.2012

Mě se kniha moc líbila. Má opravdu zajímavý a poutavý příběh. V dnešní době plné vyhublých a často až opravdu ošklivých mladých dívek, které chtějí dosáhnout na modeling, by se tato kniha mohla ordinovat preventivně všem dívkám v pubertě!

Mrs.Domis
03.05.2012

hooodne zajimavy pribeh ;)

Kituna
27.03.2012

poutava ..zajimava ... donuti vas to docist az do sameho konce !!

digi
15.12.2011

podle mě dobrá kniha,možná pro některé až nepochopitelná ale člověk by musel být v její kůži a projít si něčím takovým aby lecos pochopil :)

netty.vanity
23.10.2011

Mám opravdu slabost pro příběhy, které se týkají drogové závislosti, nebo mentální anorexie. Dost se o tyhle věci zajímám a tak není k podivu, že mi do ruky padla i tahle knížka. Je to třetí kniha kterou jsem četla a zabývá se právě anorexií. Nejspíš je i nejlepší a to hlavně a právě proto, že se příběh modelky skutečně stal, je tudíž uvěřitelný a autentický. Kniha není ani nějak extrémně záživná, celou dobu tam jde hlavně o myšlení a pocity autorky. Většinu času máte chuť ji praštit něčím po hlavě, aby se probrala, občas vás i přepadne soucit, ale tak už to s anorektičkami chodí. Pamatujte, že tady nejde ani tak o hloupost (i když mnohdy máte ten pocit),ale o nemoc, kterou mají tyhle slečny usazenou v hlavě. Je to dost smutné a proto je úžasné, když se z takového kolotoče někomu podaří vymotat. Díky knize si uvědomíte, jak děsivá je někdy honba za dokonalostí a krásou..