Vím, jak chutná vzduch / Aeblekinder

Autor: Maria Hirse

Vím, jak chutná vzduch

Bývalá dánská modelka Maria Hirse, nyní pracující jako psychoterapeutka, se ve své knize vrací k období, kdy jako sedmnáctiletá onemocněla mentální anorexií. V autobiografickém příběhu popisuje své myšlenky a pocity z období, kdy podlehla klamné představě, že skrze ovládnutí svého těla a hladovění dosáhne větších úspěchů a vyššího sebevědomí. Popis událostí je velice upřímný a místy až šokující. Avšak právě v tom je zřejmě největší síla této knihy, která díky tomu může čtenářům pomoci porozumět rozporuplnému duševnímu a citovému světu mladých dívek, které touha shodit pár kilo" mnohdy dovádí až na samý okraj smrti. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/44_/44303/vim-jak-chutna-vzduch-44303.jpg 4.2104
Žánr:Naučná literatura - Autobiografický román
Rok vydání:2005, rok vydání originálu: 2002 ...více
Štítky:anorexie, bulimie, modelky, skutečné příběhy

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
1v8na 03.09.2014

Popis je velice upřímný, místy až šokující. Člověk si může udělat přesný obrázek. Ovšem já tu holku nechápu. Bylo mi jí velmi líto. Jsem ráda, že játakové problémy nemám. Nevím, jak by se na to tvářila moje rodina.

Mikejla1308 21.07.2014

Kniha se mi četla velmi dobře. Autorka vypráví svůj příběh velmi otevřeně. Škoda jen, že nebyla více rozvinuta konečná část. Každopádně za mě doporučuji! :-)

Sim0na 15.07.2014

Obdivuju autorku za naprostou otevřenost. Knihu jsem přečetla jedním dechem a věřím, že nejsem sama.

Lenna75 27.07.2013

Opravdu strhující příběh, DOPORUČUJI všem!!! :)
Myslím, že je to dost smutné, ale rozhodně stojí za to si to přečíst!

Ivy 17.07.2013

Opravdu poutavý příběh. Pravdivý, bez příkras. Doporučuji těm, co takhle nemocné lidi odsuzují.

Lily96 11.07.2013

Na tuhle knížku jsem se hrozně těšila a ani trochu mě nezklamala. Při jejím čtení až mrazí...

Autorka popisuje svou anorexii naprosto otevřeně, zdánlivě až bez emocí, jako by to byl jen popis nějakého stavu, ale pod povrchem se skrývá všechna ta bolest s tím spojená. Uvědomíte si, že i když ona sama ví, kde je problém a že je nemocná, nedokáže se z toho zajetí vymanit.

Kdyby to autorka sama nezažila, asi by nikdy nedokázala napsat tak skvělou knížku. Muselo to pro ni být hrozně těžké a já ji hrozně obdivuju za to, že dokázala překonat sama sebe, "vyhrabat" se z toho a ještě o tom psát. Knížka je opravdu taková...místy až krutá, syrová, drsná, slabším povahám se z toho může zvedat žaludek, ale mně po jejím přečtení zůstal jen pocit jakési účasti s těmi, kdo anorexií trpí.

Nikdy jsem anorektičky neodsuzovala ani na ně nijak nenadávala, ale někdy jsem si přece jenom pomyslela, že jsou to "hloupé husy", co si za to můžou samy. Po přečtení této knížky jsem zjistila, že vůbec ne. Že to samé se třeba může stát i mně a nic s tím neudělám, protože když to budu mít v hlavě, jen tak mi to někdo nevymluví. Že je prostě něco ovládá a ony jsou pak úplně bezmocné, smutné, protože se od nich pomalu odvrací okolí, přátelé, někdy i rodina a ony to třeba vůbec tak nechtějí...

Četla už jsem asi dvě knížky o anorexii, ale vždycky to začínalo tím, že do toho holka spadla a většinu knížky se z toho dostávala. Líbilo se mi, že tady to bylo naopak - většina knížky byla o tom, jak ji anorexie pomalu pohlcuje, ovládá, jak se propadá níž a níž. Jediná knížka, kde je opravdu popsán průběh anorexie, nejen snaha o její vyléčení.

Rozhodně doporučuji všem holkám a autorka má opravdu můj velký obdiv!

_sjuu_ 27.05.2013

skvěle napsáno, kniha, kterou by si měla přečíst každá mladá slečna

myka 17.05.2013

Knihu jsem dostala jako dárek, sama bych si ji nepořídila a přečetla jsem ji spíše z nutnosti, jelikož žádná jiná v tu chvíli nebyla po ruce, velmi se mi však zalíbila. Obdivuji otevřenost autorky při líčení situací. Kniha poukazuje na to, jak jednoduchý a nevinný je začátek toho všeho a jak nesmírně těžce se vrací zpět - že vás ovládá vnitřní hlas, který to nedovolí, ačkoliv si uvědomujete chybu, ale zároveň není nemožné se uzdravit máte-li podporu a sílu.

JointlieKat94 16.05.2013

Četlo se samo, až jsem se do postavy vžila! Parádní, to by mělo být povinné, číst :)

zdazilek 19.04.2013

Skvělá a pravdivá, každá mladá holka by si ji měla povinně přečíst..

Willandra 28.03.2013

Tuto útlou knížečku jsem přečetla takřka jedním dechem. Ne, že by byl tento příběh kdovíjak strhující a odlišný od podobných s tímto tématem. Zaujala mě hlavně jeho autentičnost a vylíčení toho, jak snadné je dostat se na dno propasti a sáhnout si na smrt, a jak důležitá je vnitřní síla pro návrat zpět nahoru, kterou bychom těžko hledali bez opory.
Kdybych měla ještě něco dodat, tak snad jen "návod" na čtení této knihy - nedívejte se na ni jako na literární dílo, ale na životní příběh.

Olivie11 01.10.2012

Poučná kniha,která se pěkně četla.

Lady_Ef 20.08.2012

Je dobře, že se Maria rozhodla nenechat si svůj příběh pro sebe a napsala tuto knihu. Budiž to varování pro další rádoby-modelky, které si po večeři strčí prsty do krku..

ivankaax 07.06.2012

Přečteno za pár hodin :-)

elusha3 03.06.2012

Mě se kniha moc líbila. Má opravdu zajímavý a poutavý příběh. V dnešní době plné vyhublých a často až opravdu ošklivých mladých dívek, které chtějí dosáhnout na modeling, by se tato kniha mohla ordinovat preventivně všem dívkám v pubertě!

Mrs.Domis 03.05.2012

hooodne zajimavy pribeh ;)

Kituna 27.03.2012

poutava ..zajimava ... donuti vas to docist az do sameho konce !!

digi 15.12.2011

podle mě dobrá kniha,možná pro některé až nepochopitelná ale člověk by musel být v její kůži a projít si něčím takovým aby lecos pochopil :)

netty.vanity 23.10.2011

Mám opravdu slabost pro příběhy, které se týkají drogové závislosti, nebo mentální anorexie. Dost se o tyhle věci zajímám a tak není k podivu, že mi do ruky padla i tahle knížka. Je to třetí kniha kterou jsem četla a zabývá se právě anorexií. Nejspíš je i nejlepší a to hlavně a právě proto, že se příběh modelky skutečně stal, je tudíž uvěřitelný a autentický. Kniha není ani nějak extrémně záživná, celou dobu tam jde hlavně o myšlení a pocity autorky. Většinu času máte chuť ji praštit něčím po hlavě, aby se probrala, občas vás i přepadne soucit, ale tak už to s anorektičkami chodí. Pamatujte, že tady nejde ani tak o hloupost (i když mnohdy máte ten pocit),ale o nemoc, kterou mají tyhle slečny usazenou v hlavě. Je to dost smutné a proto je úžasné, když se z takového kolotoče někomu podaří vymotat. Díky knize si uvědomíte, jak děsivá je někdy honba za dokonalostí a krásou..

daeny 23.08.2011

Mě tato kniha velice zaujala. Je to kniha, která se týká většiny populace, těmito problémy trpí víc jak třetina čechů. A ikdyž to některým připadá v jistých částí nudné, mě ne protože je to pravdivé.

Bjelásek 21.04.2011

Už je to hodně dlouho, co jsem tuhle knížku četla. Bylo to zrovna v době, kdy moje kamarádka také trpěla anorexií. Možná právě proto ve mně ta kniha zanechala takový dojem, protože se mě to určitým způsobem týkalo. Dnes bych ji nejspíš viděla jinýma očima, ale proč si kazit dojem. Tehdy se mi líbila a navíc mi hodně pomohla pochopit.

punkina 26.01.2011

Celkem dobrá kniha. Ale nějak moc extra mě nezaujala.

Infary

Poprvé jsem tuto knihu hltala, podruhé s odstupem tří let už mi přišla nudná. Nejvíc mě bavil začátek. Když se aspoň něco dělo. Poté je vše v nemocnici a skoro dokola. Průměrné dílo.

Alix

Mám trošku problém s hodnocením, ale za odvahu knihu napsat jako varování, dám tři hvězdičky. Za hloupost bych nedala ani jednu.