Richisa Richisa komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak jsem se konečně dostala i k Haně a jsem velmi příjemně překvapená.

Kniha je jazykově vytříbená (ale to je u p. Mornštajnové typické). Oproti jiným jejím knihám je ale výrazně ucelenější a dějovejší. Povahy hrdinů jsou méně černobílé, dařilo se mi do postav vžít.
Líbilo se mi i jakési rozuzlení na konci. Postupný posun k "lepším zítřkům" je zde cítit, přesto je před hrdiny ještě spousta práce.

Doporučuji.

02.05.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Moc krásná kniha.

Srovnala bych s knihami paní Mornštajnové -příjemně ubíhající děj, hezký jazyk, žádné drama a přitom neobyčejný příběh, který nikoho nenechá úplně klidným - Co oceňuji ještě více, zde je obsažen kratší dějinný úsek, a tím pádem postavy lépe poznáte.

Měli bychom si vážit našich prarodičů - většina jich prožila podobný život jako Anna.

Knihu doporučuji.

25.03.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Super kniha, vůbec jsem nemohla odejít, i když osudy jsou velmi smutné. Lidé v tamním kraji to měli opravdu těžké. Líbila se mi nezdolnost většiny postav.

Totálně mě odrovnal konflikt o území v době po 1. sv. válce. Je sice asi pochopitelné, že vznikl, kraj měl obrovské bohatství, ale já jsem o něm doposud neměla nejmenší potuchy. Nedovedu si představit tu hrůzu, v době, kdy celý svět oslavoval konec války.

06.06.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kniha vypráví o odsunu Němců na konci války z Brna. Osud jedné ženy, který v sobě obsahuje osud mnohých. Po popisu doby a samotného odsunu nezapomíná ani na události a nálady poválečné. Ti lidé vlastně nebyli doma nikde a doba byla hrozná.

Zajímavé bylo i číst o vztahu matky a dcerou, který se díky situaci, ale i vnímání matky zvláštně pokroutil.

Pro mě kniha nepřestala být zajímavá koncem odsunu, líbil se mi i pohled více osob, dopisy, povídání.
Každopádně jsem si opět doplnila povědomí o méně známé kapitole dějin České republiky. Děkuji autorce za čtenářský zážitek.

15.08.2018 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Výborná kniha. Ač sci-fi moc nemusím tahle mě naprosto dostala... Vede k hlubokému zamyšlení nad světem a smýšlením lidí. Je-li něco, co bych vytkla tak možná až moc překotný konec. Jinak naprosto boží. Doporučuji.

13.04.2017 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha je svým obsahem poměrně těžká, obsahuje poměrně velké množství dokumentů, postav... Přesto je čtivá a aspoň já jsem měla nutkání ji téměř neustále číst, v několika místech se maličko zasekla, ale to bylo možná jen mým momentálním rozpoložením.

Ke konci už těch náhod (nebo božího řízení) bylo na mě trochu moc, ale je to kniha o řadových sestrách, takže není čemu se divit.

Od autorky dobře odvedená práce...

28.07.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Lidé jsou různí... Nutno brát je takové jací jsou a nesoudit zbrkle podle prvního dojmu. To je poselství této knihy...

Kniha mě zaujala jako veselé čtení a chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a zjistila, že to tak úplně není. Příběh se mi líbil, i když byl asi bohužel nereálný.

29.06.2020 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Krásná kniha. Dokonale ukazuje, jaké následky mohou mít naše rozhodnutí a jak mohou rodiče svým přehnaným očekáváním poznamenat život svým dětem. Opět zde neschopnost komunikace ničí život všem.

V knize je vše vylíčeno velmi uvěřitelně a, i když se jedná o román o mladých, líbí se mi, že je psán spisovným jazykem.

Knihu doporučuji.

27.05.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Kniha mě velmi zaujala, četla se mi dobře a já opravdu chtěla vědět, jak to celé skončí. Na medvědínské jsem myslela v každé volné chvíli, i když jsem zrovna nečetla.

Závěr knihy mě ovšem trochu zklamal. Po takové tísni a válce najednou střih, půl strany a konec, jako by to autor potřeboval už mít hotové...

19.07.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Poněkud depresivní početní, ale až mrazivě realisticky vyznívající...

Autorka dokáže dobře odhadnout a vystřihnout povahu pokřivenou ústavní výchovou.
Byla jsem v šoku z chování Magdy, bohužel je pravděpodobné, že by se tak opravdu chovala...
Neseděl mi závěr, byl asi mornštajnovsky uspěchaný, tam se dalo ještě klidně 100 stran přidat.

23.05.2021 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Jako vždy úžasný literární zážitek. Skvělá práce s jazykem.
Proti V šedých tónech ucelenější a méně uspěchané na konci. V této knize se mi líbí i krátké kapitoly vyprávěné různými lidmi (navozuje atmosféru cesty, chaos a strach a kniha je díky tomu velmi životná).

Dějově pěkně zpracovaná velká katastrofa konce války... Ještě dlouho mi bude ležet v hlavě...

Doporučuji

19.03.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasně čtivá kniha, od člověka, který v lesích něco prožil. Od člověka, který své osobní poznatky, podkládá dostupnými studiemi, kterých bohužel stále ještě není dost.

Pro čtenáře jsou tyto poznatky stále velmi neuvěřitelné, ale to asi není divu s ohledem na rozdíl v délce života průměrného člověka a stromu.

Ve čtenáři by měla vzrůstat úcta k lesu a všemu živému při čtení knih pana autora.

18.06.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Krásný příběh k opomíjenému tématu.

Autorka používá hezký jazyk, kniha je hodně čtivá. Vůbec jsem nemohla knihu odložit. Možná mi lehce vadily příliš černobílé postavy, těch prokreslených mi přišlo málo. Přesto se mi kniha moc líbila. Rozhodně jsem si díky ní rozšířila své povědomí o méně známé téma dějin.

Doporučuji.

28.03.2018 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Knihu už jsem si chtěla nějakou dobu přečíst a teď se mi dostala do rukou.
Je až strašné, čeho se stavby stávají svědky. Lidské životy jako na houpačce. Láska - zrada, přátelství - nenávist, vítězství - porážka... Kdyby místa mohli vyprávět, to bychom se dozvěděli věcí... Jen je otázka, jestli bychom chtěli poslouchat.
Kniha je velmi čtivě psaná je fikcí, ale o existující vile Tugendhat a jejich obyvatelích. Nedivím se, že se rodina od děje distancovala, přesto ji považuji za mistrovskou studii lidských vztahů.
Autora obdivuji pro jeho znalost brněnských reálií. V Brně žiji a při popisech jsem se tady v duchu pohybovala tak, jako bych těmi místy procházela.
Knihu doporučuji k přečtení.

28.05.2017 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Hlavně velká poklona paní, že tuto cestu uskutečnila a zvládla... Pro mě naprosto nepředstavitelné, že bych se s 11l vody + dalšími cca 20 kg věcí vůbec byla schopna pohnout.
Jinak kniha svým jazykem vyloženě láká na nějakou dlouhou cestu vyrazit...
Pro mě velký zážitek jen o té cestě číst a představovat si krásu tamní přírody...
Knihu doporučuji všem milovníkům turistiky a přírodních krás.

22.05.2019 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nádherná kniha, jazyk paní Legátové je prostě úžasný. Z vyprávění čiší úcta k lidem a ke kraji, ve kterém nemá nikdo nic zadarmo...

Příběh je prostý, navazující na knihu Želary. Vlastně jsem se vracela ke starým známým do Želar, jen teď jsem se na dívala pohledem městské ženy, kterou sem zavála náhoda (pohled mne bližší).

Příběh je jednoduchý, ale poetický, laskavý a úžasně čtivý. Knihu vřele doporučuji.

Musím se někdy mrknout na film, protože nějak si neumím představit přenos této knihy na plátno.

25.05.2018 5 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Tak tohle byla výzva... (To dočíst) Cca do strany 250 jsem si říkala proč to čtu. Pak jsem začala být zvědavá, jak se to celé propojí - no, celkem zbytečně.

Linka ze současnosti naprosto o ničem - neuvěřitelná - jedna nesmrtelná James - Bo Bondová, která vyřeší vše.

Popisy všech denních situací naprosto zbytečné a úmorné... Klidně o 150 stran míň a ještě by to bylo moc.
(Fakt nepotřebuju vědět jestli si Bondová umývá ruce nebo čistí zuby.)

Linka protektorátní o něco lepší, ale zas poněkud zbytečná...

SPOILER Opravdu si někdo myslí, že by ta vila po válce zůstala původním majitelům a v původním stavu (byli to bohatí Židé = nejspíše průmyslníci - vykořisťovatelé)
KONEC SPOILERU

Jazyk taky docela hrozný to profláknuté ostravské MI obzvláště v uhlazených protektorátních zápiscích to byl fakt unikát.

Marně hledám něco, co by mě na knize zaujalo...
Za mě opravdu ne, a nikdy více...

31.08.2019 1 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Tak tohle byla opravdu jízda... Úžasně živé postavy, vše krásně podané.

Velmi mi to připomnělo román Zatím dobrý, svou životností a strhujícím dějem, tady měl autor složitější práci, protože všichni hrdinové jsou mrtví.

Líbil se mi i pohled vyšetřovatelů. Ať se nám to líbí nebo ne, i to byli lidé konající svou práci a snažící se o úspěch svého počínání...

Byla to strašná doba a já jsem ráda, že o tom mohu jen číst. Tím lépe, když je kniha takto výborná...

Jednoznačně doporučuji.

11.06.2019 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Po knize jsem sáhla, i když mě detektivky a gangsterky nijak neberou. Myslím si totiž, že toto je klasika, kterou by měl mít přečtenou každý, kdo trochu čte.

No, nezklamalo. Místy jsem musela číst, abych věděla, jestli to zvládnou, jindy jsem si říkala, že toto by se klidně dalo z knihy vypustit. Ale kniha je to prostě kvalitní.

Oceňuji vykreslení charakterů i s retrospektivní vhledy a vysvětlením, proč je daná postava zrovna taková, nebo jiná. Většinu Corleonových jsrm si zamilovala, ostatní mě štvali, že jim hází klacky pod nohy.

Moc se mi libila elegance, s jakou autor líčí i ty nejbrutálnější scény. A vůbec lehkost gangsterů ve všem jejich počínání.

24.05.2018 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Knihu jsem koupila synkovi, a chtěla jsem nahlídnout, co to vlastně čte.

Hodně čtivé, nemohla jsem odejít, potřebovat jsem vědět, co se tam děje...

Každopádně je to psané pro děti, těm nebudou vadit takové drobnosti, jako že hlavní hrdinové jedou několik dní nonstop a neodpadnou v koutě, náhody jsou běžnou součástí života a štěstí máme plné hrsti...

Za mě tak 3,5, ale vlastně se mi líbilo...

17.08.2022 4 z 5