Den Trifidů

Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho re... celý text

Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29814/den-trifidu-29814.jpg 4.62907
Série:

Trifidi (1.)

Originální název:

The Day of the Triffids (1951)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (343)

Přidat komentář
Thrawn89
14. června

Stejně mnoho čtenářů přede mnou jsem čekal trochu něco jiného. Ale popravdě nelituji jediné vteřiny, které jsem nad knihou strávil. Začátek knihy mě ihned vtáhl do děje a charakter apokalypsy, která není plná zombíků nebo mutantů (a trifidi jsou zde spíše okrajový problém) mě plně vyhovovala. První část knihy věnující se holému přežití, každodennímu vnitřnímu boji je velmi záživná a dobře se čte. Druhá polovina knihy, přecházející více do filozofické roviny již na záživnosti trochu ztrácí, ale nabízí mnoho zajímavých úvah o člověku i společnosti. Ve výsledku nelze než knihu hodnotit plnou palbou, o to víc při vědomí, kdy kniha vznikla a jak revolučně tehdy musela působit.

zdenaR
12. června

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Četla jsem ji kdysi v mládí (dávno tomu) a moc se mi líbila. I po letech se mi zdá skvělá a čtivá. Ještě si zopakuji její volné pokračování: Noc Trifidů (Clark Simon). Obě jsou také dobře zpracované jako audio knihy.

nervy
10. června

100% souhlas s Lectorem.

nervy
10. června

pro Krakena84: Malevil je čistá utopie, i když krásná....

nervy
10. června

Knížka, kterou bych dala jako povinnou četbu. Nejen proto, že dnes nikdo neví, co se může zítra stát, ale HLAVNĚ proto,že lidská touha přežít je obrovská a to nám jako druhu dává naději. čím jsem starší, tím častěji ji čtu. Možná jako náplast na tu beznaděj, když vidím dnešní svět.

marketa262
27. května

Klasika, co dodat. Knihu jsem četla v rámci maturitní četby, ale přečetla bych si ji i tak. Krásný příběh, který je poutavě podán a samozřejmě nechybí spousta filosofických úvah ohledně světa, lidí a vztahů.

JPBelmondo
22. května

Klasické sci-fi od tohoto autora. Jak málo stačí k tomu, aby se v mžiku zhroutila civilizace a celý společenský systém a tím následně chování lidí v boji o přežití. Stále aktuální téma.

E.Hyde
20. května

Sice jsem od knihy čekala trochu něco jiného, ale i tak jsem si pěkně početla. Sporadické romantické výlevy a teatrální fňukání nad koncem světa jsem překousla a užívala si super mrazivou atmošku čpící zoufalstvím. Myslela jsem, že to trifidi víc rozjedou, ale i tak mi při vcítění se do takovéhoto světa běhal mráz po zádech. Dobré zamyšlení pro lidstvo.

Kraken84
14. května

Kniha je horší verzí Malevilu s lehce výraznějšími sci-fi prvky. Čekal jsem něco víc - nemohl jsem se pořádně začíst a prožít si příběh. Takhle jsem knihu louskal po několika stránkách za den.

TipsyChipsy
12. května

Tato kniha stála za to a je vidět, že má celkově vysoké hodnocení. Myslím, že je to tím, že kromě samotného děje obsahuje i mnoho filosofických úvah o světě a vztazích mezi lidmi. Jde tam o lidskost a o člověka postaveného do mezní situace. Autor provází hlavního hrdinu různými stádii postapokaliptické reality a různými způsoby jak se s ní vyrovnat. Ukazuje, že nejdůležitější je myslet jinak a oprostit se od všech podvědomých zakořeněných pravidel a norem. Je zajímavé, že jakoby globální katastrofa posloužila k určité očistě lidstva od válkychtivých dominantních ozbrojených jedinců. Protože tito nakonec prohrávají, aby přežili ti, kteří chtějí svorně pracovat. Je to utopie napsaná krátce po druhé světové válce a přemýšlela jsem, jestli má něco společného s románem 84 od Orwela, protože to je také utopie. Myslím, že jde o to vyrovnat se nějak se světem a kam se řítí...

Jeronym
11. května

Pěkná kniha.
Děj svižně ubíhá a když jsem se náhodou nudil, měl jsem pocit, že mě autor schválně nachytal, protože většinou došlo k zajímavému zvratu, jenž mě emočně dostal.
O apokalyptických situacích rád čtu a v knize je to vystiženo. Kdybych to měl někomu převyprávět, tak s pocitem, že se to opravdu stalo nějakému "mému známému".
Dostalo mě to, měl jsem s touto tématikou nejeden sen a těch úvah, co proběhlo...
A i romantická pletka byla jiná, než jinde, takže tam jsem se taky pěkně nachytal.

hamstergraf
26. dubna

Moje oblíbená kniha, kterou jsem četl již několikrát, poprvé v roce 1972...

Haňáček
21. dubna

Byla to pecka. Akční a skvěle promyšlené i s kapkou romantiky.

gwcz10
18. dubna

Přečteno za pár dní. Všem doporučuji. Od teď si budu více chránit zrak.

negramota
18. dubna

Ve školní lavici přestrojeno falešným obalem za učebnici přečteno za jediný den. Kritický náhled na společnost a její nešvary, zabalený do čtivého příběhu.

Richisa
13. dubna

Výborná kniha. Ač sci-fi moc nemusím tahle mě naprosto dostala... Vede k hlubokému zamyšlení nad světem a smýšlením lidí. Je-li něco, co bych vytkla tak možná až moc překotný konec. Jinak naprosto boží. Doporučuji.

Aveli
11. dubna

Ačkoli tento žánr příliš nevyhledávám. Kniha se mi moc líbila, nechybělo napětí i zvraty (o ty opravdu nebyla nouze). Kniha navíc i dnes stále vybízí k zamyšlení nad naší civilizací. Jediné, co mě hodně zklamalo byl konec, který byl podle mě hodně urychlený a navíc otevřený.

Elea
09. dubna

Nesmírně aktuální kniha, která jen potvrzuje, že výborná literatura nestárne.

Acamar
25. března

Přestože žánr sci-fi nevyhledávám, kniha mne velmi oslovila. Vyznívá trochu zastarale, ale v tom dobrém slova smyslu. Nepůsobí tolik dramaticky, neobsahuje vyhrocené bojové scény, soustředí se na myšlenku, jak je naše zdánlivě vyspělá civilizace křehká a snadno se může jedním okamžikem zhroutit a vrátit o staletí zpět. Všechno je popisováno velmi věrohodně, autor řeší snahu o přežití v nových podmínkách realisticky a prakticky. Boje proti trifidům zde nemají vrch, jsou jen pozadím pro budování nového života. Tísnivě působí pocity hlavních postav z náhlé osamělosti, kdy již nejsou jen členy stáda a hledají nějaké souputníky pro vytvoření nové společnosti. Zajímaly by mne i další osudy komunity ostrova, popídím se po volném pokračování románu.

Kája95
22. března

Katastrofy, apokalypsa, nikdy mě to nelákalo. Ale tato kniha se opravdu povedla. Četla jsem jedním dechem. SUPER

Kitty
07. března

Lákají mě postkastrofické příběhy, ač mám poté nutkání si dělat zásoby ve sklepě ;)
Jedna z prvních knih tohoto žánru, která nastartovala moji zálibu a pitvání "co bude pak" Sledování chování lidí, hlavně z psychologického hlediska.
Super kniha. Viděla jsem i film, který byl slabým odvarem.

Jana283
27. února

Kdysi dávno jsem ve školní lavici objevila koncept slohové práce Moje oblíbená kniha. Tak jsem díky neznámému spolužákovi " k Trifidům" přišla a jsem moc ráda. Sama bych si tuto knihu z knihovny určitě nevybrala. Mnoho pasáží je stále aktuálních.

Miliarda
19. února

Ke knize jsem přišel jako slepý k houslím a začal jsem ji číst bez jakýchkoliv očekávání. O to víc jsem byl nadšen, když jsem jí dočetl. Autor věrně zachytil obraz postapokalyptické společnosti, přičemž ústřední téma trifidů záměrně upozaďuje, čímž dává vyniknout dalším tématům o novém uspořádání světa, což knize neskutečným způsobem prospívá. Co mě doslova uchvátilo byly precizním způsobem vystavěné dialogy, což u knih tohoto ražení nebývá pravidlem. Ačkoliv by si kniha zasloužila možná trochu propracovanější závěr, celkový dojem z knihy zůstává více než pozitivní. Nemohu než doporučit.

GreenMagritte
13. února

Johnu Wyndhamovi se podařilo knihou zachytit paranoiu ze studené války a poprvé přišel s tématem globálního ohrožení lidstva. Roj meteoritů není náhodným jevem na obloze, ale odrazem válečné strategie umísťování bomb a biologických zbraní na oběžnou dráhu země. Ani trifidi, pohybu schopné rostliny, nejsou natolik vzdáleným tématem, zvlášť v naší době, kdy dochází ke genetickým úpravám rostlin a geneticky se modifikují také hospodářské plodiny. Wyndham živě rozvíjí příběh jednotlivce čelícího globální katastrofě v uvěřitelných detailech. Kam půjde hledat jídlo, jak dlouho mu vydrží, jak se obejde bez elektřiny a bez benzínu, jak bude pěstovat plodiny a jakým způsobem se vyrovná bez vymožeností lidské civilizace? Právě tyto detaily o návratu k základům lidské existence, nutnosti zorat půdu, obstarat si zvířectvo a vlastníma rukama si znovu vydobýt život, činí knihu velmi uvěřitelnou a platnou více než padesát let po jejím vydání.

Lector
10. února

Napsat o Dni Trifidů, že je to klasika, má na první pohled charakter klišé. Ano těch „klasik“ v žánru sci-fi známe tolik a navíc pro každého je klasika něco jiného. Podívejme se však na rok, v němž byla kniha vydána.
Wyndham knihu napsal v době opojení technikou a vynálezy, z nichž mnohé měly v té době charakter vojenského tajemství a byly spíše tušeny než široce diskutovány. Však technický pokrok té doby byl z velké části podnícen světovou válkou. Spisovatelé sci-fi měli plné hlavy proudových letadel, jaderné fyziky, raketové techniky… Snili o dobývání cizích světů.
A tu se objeví autor, který „mimo mísu“ vypráví příběh o lidech tyranizovaných „zmutovaným celerem“. Navíc v době, kdy biologie se nesměle zaobírala myšlenkou, že nositelem genetické informace je DNA a Lysenkův „vědecký“ tým se snažil „rozdojit kozla“. Wyndham vyrukoval s genetickým inženýrstvím a předvídavě nastolil otázky, které si široká veřejnost začala klást až o 40 let později.
Nejde však jen o zneužití či podcenění genetiky. Obrovský myšlenkový potenciál v otázkách týkající se podoby lidského společenství, či spíše jeho torza přeživšího apokalypsu. Z tohoto útlého románu je zřetelná relativita jakýchkoliv morálních a právních systémů. Autor jasně ukazuje, že tyto systémy mohou být obráceny v prach během 24 hodin, ačkoliv je lidstvo, tedy alespoň jeho křesťanská část, formovala celých 2000 let.
Myslím, že označení klasika pro Den Trifidů lze používat bez uvozovek. Náleží mu.
Sáhl jsem po knize už potřetí (znám i dvoudílný TV film z roku 2009, ale ten ve mně zanechal rozpačitý dojem), tentokráte po výborné audionahrávce pořízené už v 70. letech.
Poslouchal jsem dychtivě a dost intenzívně jsem o věcech přemýšlel.
Den Trifidů doporučuji i těm čtenářům, kteří sci-fi nemusí. Ono to totiž zase takové sci-fi není. Je to popis jednoho ze scénářů vývoje lidské společnosti. Vůbec ne nepravděpodobného.

Sjaxie51
31. ledna

Vlastním vydání z roku 1972 a pravidelně se k této knize vracím, neb se nedá
" očíst". Filmové zpracování bylo tristní.

terka.b
29. ledna

Skvělá kniha, vřele doporučuji. Nelíbil se mi otevřený konec, jelikož jsem knihu četla jedním dechem, čekala jsem něco víc.

Mabie
26. ledna

I po letech skvělé a čtivé.

jefff
18. ledna

Klasika sci-fi, na které je lehce znát zub času. Ani ne tak stylem vyprávění, které je poutavé, spíš smýšlením postav i představě o ubírání se společnosti, která by se v dnešním světě chovala značně odlišně a předpokládám i sobečtěji.

Azmodan
14. ledna

Asi už jsem starý na takové knihy, ale tato kniha mě opravdu nebavila. Jediná zajímavá myšlenka celé knihy bylo poukázání na bezbrannost lidí, kteří oslepnou a na to, jak by se naše civilizace zhroutila, kdyby tento problém postihl většinu lidstva.

Bohužel si myslím, že celé téma je dnes již notně překonáno a za sebe bych na téma "rozdapdlá civilizace po katastrofě" doporučil raději Metro 2033 a 2035.

Nicméně nápad "trifid" jako takový špatný není, jen byl degradován na pouhou vizi kolébajících se kytek po loukách a šlehání jejich žahavým jazykem po živých tvorech


Kniha v žebříčku

55. nejlépe hodnocená kniha

Štítky

postkatastrofická sci-fi invaze slepota boj o přežití fantasy zfilmováno

Autor a jeho další knihy

John Wyndham

John Wyndham
anglická, 1903 - 1969

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených4271x
v Právě čtených31x
v Knihotéce948x
v Doporučených476x
v Chystám se číst790x
v Chci si koupit122x