painthers painthers komentáře u knih

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Kniha pro mě byla trochu zklamáním, možná i proto, že už jsem dvě podobné, které se snaží předat, jak se teď máme dobře, četla (třeba Pokrok od Norberga). Zde je navíc rozebrané, proč se v náhledu na svět dopouštíme úsudkových chyb, a jak být lepší v kritickém myšlení. Také akcentuje rozdíl mezi rychlým “intuitivním” myšlením a pomalým “racionálním” - u toho jsem si zas vzpomněla na Kahnemana. Jako pokud jste nečetli nic podobného tématu, tak doporučuji, ale mně to zas tak moc nedalo.

07.08.2022 3 z 5

Ekonomie v jednom viru Ekonomie v jednom viru Ryan Bourne

Aktuální kniha, která shrnuje ekonomické omyly za poslední pandemie covid-19, v důsledku kterých zemřelo více lidí a mnoho lidí bylo uvrhnuto do chudoby. Na jasných příkladech pochopí nutné základy ekonomie i člověk, který doposud s ekonomií nepřišel do styku.

07.08.2022 5 z 5

Emoční inteligence Emoční inteligence Daniel Goleman

Kniha, která se věnuje důležitému tématu - a to jak si být vědom vlastních emocí a jak s nimi pracovat. Zas tak moc mě ale nebavila, navíc byla poměrně dlouhá. Určitě zajímavé jsou výsledky různých vědeckých studií na toto téma a akcentace toho, že emočně pracovat je důležité i s dětmi - v přílohách má pak i obsahy kurzů emoční inteligence na soukromé škole.

07.08.2022 3 z 5

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Reportážní kniha o tom, za jakých podmínek se vyrábí oblečení v Bangladéši. Rozhodně doporučuji k seznámení a rozšíření si obzorů.

Na druhou stranu - co by dělali ti lidé, když by nešili to oblečení? Existuje tam jiná a lepší práce? Pokud ano, proč nedělají tu? Pokud ne, znamená to, že snížením produkce odsoudíte mnoho těch zaměstnanců k hladu? Chce to asi vidět i tu druhou stranu problému. Co když je tohle pořád nejlepší varianta, kterou tam k dispozici mají?

03.07.2022 4 z 5

Knihu jsem poslouchala - je to oddechové, nenáročné, srozumitelné. Nezjistila jsem nic zásadně nového, ale rozhodně je zajímavé si vyslechnout někoho, kdo tam studoval a pobyl tam tedy delší dobu.

01.07.2022 3 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

(SPOILER) Zpočátku možná poměrně náročná kniha, pokud člověk není z přírodovědného / medicínského oboru. Ke konci spíše etická, vyjadřuje se k mnohým tématům společnosti (zdravotní systém, eutanázie apod.).
Už když jsem knihu poslouchala, zajímala mě k ní oponentura. Sinclair píše až moc fantasticky a optimisticky. Po menším průzkumu je Sinclair opravdu uznávaná kapacita v oboru, ale k mnohým jeho tezím není výzkum ještě dostatečný - lze tedy najít i odlišné vědecké názory nebo studie, které napovídají, že ještě zas tak moc o tématu nevíme. Já za sebe bych se suplementaci NMN, resveratrolu nebo užívání metforminu vyvarovala - NMN může údajně svým navýšením NAD i podpořit vznik onkologického problému; různé studie s resveratrolem byly údajně chybné. Větší shoda je pak na půstech a saunování / otužování, sportu.
Kniha určitě zajímavá a pro náhled na současný výzkum ji lze doporučit. Opatrně ale s “hurá akcemi”, po kterých určitě zaručeně nezestárnete. Časem mohou být vědecké názory úplně jiné. :-)

27.06.2022 4 z 5

Zlá krev Zlá krev John Carreyrou

Jak se start-up pod vedením mladé manipulátorky pomocí lží a podvodů dostal mezi technologické naděje, získal investory na miliony dolarů a málem poškodil zdraví mnoha osob nefunkčním přístrojem.
Tím, že jsem z oboru, je pro mě nepochopitelný, že se na to nepřišlo dřív - testy, které autorka projektu slibovala z pouhé kapky krve, není dost dobře možné udělat (a už vůbec ne tak, aby vycházely dobře - zejména tam akcentují hladinu draslíku).

25.06.2022 4 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Taková milá oddechová beletrie. Western, žití v souladu s přírodou, sžívání se bílého muže s indiány.

23.06.2022 4 z 5

Modelování a simulace komplexních systémů Modelování a simulace komplexních systémů Radek Pelánek

Vzděláním jsem z medicíny a ve volném čase inklinuju spíše k humanitním vědám a ekonomii. I proto mě tahle kniha nadchla - je čitelná i pro někoho, kdo si nepamatuje už ani matematiku ze střední školy. Názorně mi vysvětlila, jaké jsou různé druhy modelů, co se pomocí nich dá simulovat a především jaké jsou limity modelování a proč nejsou všespásné. Doporučuju!

23.06.2022 5 z 5

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Asi nedokážu najít přesná slova, kterými popsat tuhle knihu. V recenzích ji někdo přirovnal k Bibli a mně vlastně svatou knihu vážně místy asociuje. Kniha je to dost náročná, plná podobenství, myšlenek, někdy životních pravd… Pokud je český překlad stejně tak dobrý jako originál, tak je to poetická kniha, jedna z nejčistších, jaké jsem potkala. Některé části mi nic neříkají, jiné byly tak obrazotvorné, že si je jako namluvené kapitoly uchovám. Není to na jedno přečtení. Není to na oddechové čtení. Kniha není dokončená, místy je tedy neučesaná a myšlenky se opakují. Mnoho z vás ji neocení a věřím, že i odloží, pro mnohé ale může být Citadela jedním z nejhezčích děl, se kterým se kdy setkají. Takže… zkuste ji.

13.06.2022 4 z 5

Uzdrav své tělo Uzdrav své tělo Louise L. Hay

Please.
Nevšimla jsem si jména autorky, ale už jsem od ní něco podobného viděla.

31.05.2022 1 z 5

Erotická inteligence Erotická inteligence Esther Perel

Uplně přelomový čtení to nebylo, ale bylo to čtivý. Jsou to případy z autorky terapeutické praxe, které se dotýkají nevyjasněných otázek společnosti - je nevěra vždycky špatná? Co s absencí sexu po porodu? Proč někdy sex nefunguje?

31.05.2022 3 z 5

Citové pouto Citové pouto Amir Levine

Mám z toho rozporuplné pocity. Zaprvé mi vadil styl knihy “a teď zjistíte pravdu a najdete konečně lásku.” Jako jo, informace o vazbách jsou důležité a jistě přínosné, leckomu mohou zlepšit vztah nebo získat na dosavadní vztahy náhled. Zároveň mi ale přijde, že se kniha dopouští moc velké generalizace a zjednodušení - myslím, že vazbu může člověk v jednu chvíli vytvářet k různým lidem různou, že existují i lidé, co doopravdy o velkou vazbu nestojí a neznamená to, že jsou osamělí, že na vazby má vliv vícero věcí v životě… A o tom, že se kniha odvolává na zdroje, které tam nejsou zmíněny, už tu bylo psáno.

31.05.2022 3 z 5

Morální zvíře Morální zvíře Robert Wright

Tím, že jsem četla dříve Ridleyho Červenou královnu, tak už jsem mnoho myšlenek znala. Tato kniha je ale ještě o něco zábavnější! Pojednává o životě Darwina, o přírodním výběru a ukáže vám, proč jsou lidé nevěrní, proč máme kulturně nejpřijímanější monogamii a jaké jsou lidské sexuální strategie.

29.05.2022 5 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Jsem ráda, že jsem to nevzdala a po slabém druhém dílu se vrátila časem ke třetímu.
Ta propracovanost celého světa Duny mě fascinuje. Místy se v tom člověk může trochu ztrácet, ale podle mě je to cílem - jak se postavy občas také ztrácí ve svých vizích. Nejradši mám ale popisy červa - pohyby, pach ozonu, obavy o jejich vyhynutí… jak kdybych je viděla před sebou. :-)

25.05.2022 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Satirická pohádka před spaním, ale nijak zvlášť mě nebavila.

09.05.2022 2 z 5

Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Naděžda Tolokonnikova

Celkem stručné a poutavé zážitky autorky z akcí punkové kapely Pussy Riot a následné trestanecké kolonie, kam byla odeslána. Potrhlé a přisprostlé zážitky obhroublé feministky prolínají její vzdělané a řečnicky hezké proslovy u soudu nebo odpovědi v rozhovorech do médií. Umělecký aktivismus jako revolta proti systému bývá často špatně chápán, i z tohoto důvodu mi přijde dobré si o tom počíst - jak vytrhnout lidi z letargie, jak se nechat s klidem zatknout a jak upozornit na to, že Putin je diktátor a kurva a má se klidit.

09.05.2022

Etika Níkomachova Etika Níkomachova Aristotelés

Chtěla jsem s přečíst něco od Aristotela, tak jsem sáhla po Etice. Asi to ale nepřišlo ve vhodnou dobu a kniha se mi ani nečetla moc dobře, natož aby mě nějak extra bavila. Tuto velebenou klasiku tedy asi nejsem schopna docenit, proto odkazuju na komentáře spíše ostatních čtenářů, pokud k tomu chcete něco více. Zejména přínosné mi přijde srovnání s Kantem a konsekvencionalisty od uživatele Yummymoon (níže).

09.05.2022 1 z 5

S večerem přichází tíseň S večerem přichází tíseň Marieke Lucas Rijneveld

Kniha, která skvěle umí vyobrazit mladou holku ztracenou ve fantazii a traumatizovanou smrtí, chudobou a zanedbáváním poté, co smrt jejího bratra psychicky úplně rozvrátí rodinu.
Text psaný tvrdě, bez obalu - vyobrazuje lidský hnus, smrt, špínu, tělesné výměšky a sexualitu v její nejošklivější podobě. Jako kdyby tam, kam přijde smrt, zbyl akorát smrdící kravinec a hniloba. Kniha nebude na pohodové čtení na večer, na někoho může působit stísněně.

06.05.2022 3 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Neuvěřitelně nabitá kniha informacemi, mrzí mě, že si brzy již všechno nebudu pamatovat. Kniha je to aktuální zejména v současném rusko-ukrajinském konfliktu k pochopení historického a společenského vývoje ruské společnosti a jejich mentálního nastavení.

05.05.2022 4 z 5